Stomatit në fëmijët - shkaqet dhe simptomat, Foto

Plagë trëndafil në buzën e poshtmeRritja e temperaturave, mohimi i ushqimit dhe tearfulness - një shenjë e shumë sëmundjeve. Zakonisht prindërit besojnë se SARS fillon si një fëmijë dhe të japin antiviralë. Por prania e ndonjë çështje duhet të telefononi pediatrin, si dhe një pasqyrë e mjekut do të ndihmojë të identifikojë shkakun e vërtetë të fëmijë sëmundje, sepse ndonjëherë kjo nuk është vetëm një tjetër të ftohtë.

Për shembull, stomatit në fëmijët shpesh fillon me simptoma të përgjithshme, dhe vetëm dita e dytë ose të tretë të sëmundjes mund të jenë simptoma të veçanta (skuqje, kruajtje ose ulcerat në mukozës orale).

Arsyet stomatit në fëmijët

Ka disa opsione të ndryshme stomatit, secila me shkaqe të ndryshme dhe foto klinike të sëmundjes.

1. Në fëmijëri, Candida më të zakonshme stomatiti shkaktuar nga fungi e gjini Candida. Hrudnychkov Infeksioni ndodh as gjatë dorëzimit apo në javët e ardhshme nëpërmjet kontaktit me nënën. Për të rriturit kjo kërpudhë nuk përbën rrezik. Ajo është e vendosur në lëkurë dhe mukozës, por për shkak se ata kanë një sistem imunitar më të fortë, sëmundja nuk do të ndodhë. Sapolindur nuk janë të imunizuar janë rezistente ndaj infeksionit, të tilla si stomatit fëmija nuk është e pazakontë. Diagnostikuar me sukses me candidiasis - çelësi për një shërim të shpejtë.
  2. Shkaku i dytë më i zakonshëm i inflamacionit në gojë është një infeksion viral. Në këtë rast, gjithashtu, ka karakteristikat e veta, siç shpesh stomatit në fëmijët e shkaktuar nga virusi herpes. Përhapja e herpes është shumë e lartë në mesin e popullatës dhe infeksioni ndodh në fëmijërinë e hershme. Kjo është për shkak të veçantive të defekteve të tyre sistemin imunitar dhe mbrojtjen e mukozës orale. I parë i tillë stomatit fëmijës mund të sjellë me kopsht tre deri në katër vjet, ku ai ishte në kontakt me shumë fëmijë. Në mënyrë tipike, pediatër shpejt të njohin këtë lloj të stomatiti dhe përshkruajnë trajtimin e duhur.
  3. Së treti, shikoni më serioze stomatit, aftoz është. Fëmija i sëmurë duhet të tregojë disa ekspertë, si dhe stomatiti shkaktojë tek fëmijët në këtë rast nuk është plotësisht e qartë. Kjo zakonisht ndodh në fëmijët e moshës shkollore dhe tregon praninë e problemet e tretjes apo imunitet të dobësuar. Ndonjëherë ju duhet të kontaktoni allergist tuaj sepse këto simptoma mund të jetë një manifestim i alergji serioze për ushqime apo medikamente. Aftoznyystomatyt shpesh bëhet kronike dhe të përsëritura gjatë ndonjë të ftohtë apo pas hipotermi.

Simptomat stomatit

• Foto më specifike e një stomatiti Candida. Në fazën fillestare në gojën e fëmijës mund të vërehet arna të bardha-gri janë të vogla, si djathi. Nëse stomatit në fëmijët nuk trajtohet, pllakë të rritet. Është e mbuluar me një film i hollë perbehet nga fijet e miceli, e cila mund të hiqet me lehtësi me një shpatulle. Kur një film është Mukoza përflakur me nuk ka shenja të gjakderdhjes. Pllaka mund të jetë në cheeks, mishrat dhe brenda buzët.
  • Herpetike stomatit ndodh gjithmonë e ndritshme. Ajo karakterizohet nga një temperaturë të lartë në 39 C, simptoma të rënda të intoksikimit, refuzimi për të ngrënë. Një shqyrtim i kujdesshëm i zgavrën me gojë, në ditën e parë vëreni skuqje dhe ënjtje e mukozës. Të nesërmen, në këtë pikë do të ketë blisters mbushur me lëng të qartë. Pas dy ose tri ditë blisters hov, dhe sipas tyre kthehet erozionin. Foto stomatit në fëmijët menjëherë do të dallojë këtë version nga sëmundje të tjera. Diagnoza e hershme dhe trajtimin e duhur mund të ndalojë zhvillimin e stomatiti herpetike, e cila çon në shërim.
  • Aftoznyystomatyt përfaqësuar gjithmonë e vërtetë yazvochkamy mukozën e gojës. Por në fillim të sëmundjes infeksioni nuk është zbuluar, kështu që është e vështirë për të përcaktuar shkakun e vërtetë stomatit. Ulcerat kanë një formë karakteristike të rrumbullakosura dhe në fund të qetë të kuqe. A janë ata më së shumti brenda cheeks. Simptomat stomatitit tek fëmijët mund të jetë i ndryshëm sepse ajo varet reaktivitetin e sistemit imunitar. Aftoznyystomatyt patrajtuar karakterizuar duke u bashkuar me një infeksion dytësor që mund yndyrat pamjen e përgjithshme e sëmundjes. Pastaj kthehet lart temperaturën, sindromi dhimbje.

Plagë trëndafil mbi buzën

Trajtimi i stomatit në fëmijët

Është e rëndësishme për të vendosur llojin e stomatit në kohë, pasi kjo varet nga strategjia e trajtimit. Pikat kryesore - është e higjienës orale, dhëmbët pastrim, shpëlarje rregullt, përpunimit zonat përflakur të barnave dhe anestezi adekuate. Veçanërisht e rëndësishme për të eleminuar dhimbjet, pasi që fëmijët janë shumë të përgjegjshëm për të stimujve të dhimbshme që ndikon në cilësinë e trajtimit. Xhel që përdoret më së shpeshti i ditës (kamistad, kalhel), të cilat përfshijnë Lidokain. Hiq ujitjes ndezjen ndihmon drogës Ynhalypt.

Stomatit në një fëmijë mund të shkaktohet nga të hahet shumë e nxehtë, kështu që ju duhet të jepni ushqim të ngrohtë në gjendje të lëngët ose të fragmentuar (kjo e fundit është e nevojshme për të eliminuar acarim mekanike të mukozën e gojës).

Trajtimi stomatit specifik duhet të caktojë një pediatër apo stomatolog vetëm pas rishikimit. Vetë-përshkrimin e recetave vetëm mund të përkeqësojnë situatën. Mjeku tregon se kur candidiasis nevojë për shpëlarje të gojës me një zgjidhje të dobët të sode, sepse kërpudhave nuk më pëlqen ambient alkaline. Gjithashtu në këtë tipit stomatiti përcaktojë Candid - zgjidhje për trajtimin lokal te inflamacionit. Kohëzgjatja e trajtimit varet nga ashpërsia e sëmundjes.

Herpetike stomatit është e lehtë për të trajtuar me aciklovir. Krem është aplikuar në zonat e përflakur të mukozës. Nëse ju filloni trajtimin në kohë, ju mund të ndalojë sëmundjen në një fazë skuqje dhe ashpër dhe faza ulceration nuk ka filluar.

Aftoznyystomatyt disa vështirë për të trajtuar, si etiologji saj nuk është i njohur. Por çdo stomatit mirë në fëmijët e shërueshme nga trajtimi me agjentët antiseptik (peroksid hidrogjeni, Stomatofit). Gjithashtu metoda efektive tradicionale - pije ekstrakt kamomil, bli, leh lisi. Por yndyrat mjaltë nuk mund të - ajo vetëm do të përkeqësohet inflamacion.

Trajtimi stomatit duhet të ndodhë nën mbikëqyrje mjekësore, si edhe më mirë gjatë sëmundje kurë se sa të merren me komplikimet e saj. Gjithashtu mos harroni se plagë trëndafil mund të jetë një shenjë e problemeve të brendshme. Pra, fëmijët me rifillimi të shpeshta të sëmundjes duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë nga një pediatër.