Lista e nevojave për një foshnje e porsalindur

Fjetur fëmijëMë pak gra të jetë shenjë e lashta popullore që gjëra të nevojshme për një porsalindur nuk mund të blejnë vetë nënën e tyre të ardhshëm. Vetëm të vendosë: besoni apo jo besimin dhe se si të veprojë. Gamë të gjerë të produkteve të fëmijëve në raftet dyqan ofendojë gratë shtatzëna për të blerë shumëllojshmëri kaotike të gjëra cute pak për fëmijët.

Cilat janë gjërat e nevojshme për një foshnje e porsalindur? Prindërit duhet shumë kohë para lindjes së blerjeve të nevojshme për të bërë një listë të zgjedhin rrobat më të rehatshme për bebet, kozmetikë fëmijëve artikujt më të mirë dhe mos harroni kit detyrueshëm për fëmijë.

Kur momenti i lumtur në më pak se një muaj - shumë grua shtatzënë duhet të pushoni dhe jo drejtuar me burrin e saj, dyqanet në kërkim të kulm të mirë endacak apo model popullor.

Kur të blesh gjëra për fëmijën? Por edhe sa më shpejt që ju të gjeni se pritje të një fëmijë. Ne duhet të kemi vullnet të madhe jo për të blerë gjëra të panevojshme, sepse foshnjat rritet në mënyrë të shpejtë me rroba.

Përgatitja e listës së gjërave të nevojshme të angazhohet së bashku me të afërmit apo miqtë të cilët tashmë kanë fëmijë më të vjetër. Ju duhet të përgatitet:

• ahur me dyshek (apo djep);
  • ndryshimin tavolinë;
  • endacak;
  • mushama në dyshek;
  • carousel muzikore me lodra shumëngjyrëshe;
  • Mushkonjë tyl;
  • veshje, në shtrat;
  • batanije (jastëkët për fëmijët e vegjël nuk janë të nevojshme);
  • artikuj për kujdesin dhe higjienën;
  • i përshtatshëm që mbante rrobat e fëmijëve qese të.

Miqtë dhe të afërmit i sigurt se ata do të ju japin këshilla të mira dhe rekomandime të bazuara në përvojën personale. Kur ju keni një periudhë të shkurtër të shtatzënisë ju mund të shkoni pazar dhe ju zgjidhni rroba të përshtatshme për fëmijë, por nuk i blejnë ato. Cakto blerë ato pastaj të afërmit tuaj, nëse ju besoni shenjat kombëtare.
Lista e gjërave për një porsalindur është i plotë pa sendeve të kërkuara për larje. Në pellgjet normale duhet të jetë e hidhur - një insert të veçantë në vaskë për të mbajtur kokën e foshnjës mbi ujë. Kjo është një gjë shumë i dobishëm që e bën jetën më të lehtë për prindërit të papërvojë.

Blej rrobat e fëmijëve

Për të kontrolluar blerjen ende nuk jeni të sigurt. Ju duhet të jenë të përgatitur opsionet e mëposhtme për foshnjat:

• disa djep i hollë dhe i ngrohtë;
  • xhaketa hollë - 4;
  • Xhaketa të ngrohtë - 2;
  • lehtë cap - 2;
  • Kapak të ngrohtë - 1;
  • Heat cap - 1;
  • Sliders - 5-6;
  • kostum dritë (shqip) - 3;
  • Kostume për shëtitjet (në sezonin) - 2;
  • Trupi - 4-6;
  • nosochky - 3-4;
  • disa slynyavchyk;
  • Booties - 1-2;
  • doreza, fëmija nuk është gërvishtem veten e tij;
  • këmbë kostum (për sezonin) - 1;
  • zarf apo thes gjumi (ka modele të cilat janë shndërruar në kominoshe);
  • batanije;
  • batanije fanellë;
  • Bedding - disa grupe;
  • peshqir të veçantë për notim - 2.

Artikujt e mësipërme të veshjeve dhe numri i tyre është e shënuar paraprakisht. Ne ju rekomandojmë që të zgjidhen individualisht si ju pëlqen. Në vitet e fundit, gjithnjë e më shumë nënat refuzojnë të përdorin sliders për trupin rehatshme moderne, gjera. Në hartimin e listës e vet të nevojave për një porsalindur, nuk shkruaj shumë. Ju as nuk keni kohë për njoftim sa shpejt fëmija juaj do të rritet, dhe të mos vënë shumë gjëra në qoftë se ata janë të ruajtura shumë. Asnjë sasi e veshjeve ju gjithmonë mund të provoni për të blerë.

Blerë veshje të bëra vetëm nga materiale natyrore. Pëlhurë pambuku dhe kënaqësi e trupit, dhe i lau, hekuros është më mirë. Të gjitha sendet e blera duhet të jenë të rehatshme për fëmijën, nuk kufizojnë lëvizjet e tij.

Subjektet për kujdesin dhe higjienën

Në muajt e parë të jetës fëmija do të bëhet e detyrueshme higjienë të përditshme, trajtimin e kordonit të kërthizës, larja, pastrimi podmyvaniya veshët, hunda, sytë, prerja e thonjve. Për të kryer shërbim cilësor porsalindur duhet të përgatisë gjithçka që ju nevojitet:

• pelena për bebe;
  • fshin lagësht dhe të rregullt;
  • swabs pambuku dhe tamponin;
  • pambuk steril, fashë;
  • Fëmijët Speciale krem ​​dhe gjalpë;
  • pluhur;
  • sapun baby, shampo;
  • peroksid hidrogjeni (tre zgjidhje për qind);
  • Zgjidhja e Permanganat kalium, tableta furatsilinom;
  • shkëlqyer e gjelbër, jod;
  • Herbs për banjot medicinale;
  • pipettes, klizmë, një termometër;
  • kurë dhimbje barku (pediatër do të rekomandojë Espumizan, ukropnuyu ujë);
  • furçë flokësh e butë dhe krehër;
  • gërshërë me këshilla të rrumbullakosura;
  • shishe, biberona silikoni.

Të mos harrojmë çdo gjë që do të zhvillohet çdo ditë në jetën e toddler tuaj, të blerë albumin e veçantë të gjallë, ku ju të regjistroni të gjitha fun, të gjitha arritjet për të rritur lartësi dhe peshë. Mos harroni të bëni një listë të blerjeve të detyrueshme të rrobave dhe higjienës do të duhet një nënë e re.