Zhvillimin e fëmijës nga muaj deri në një vit - Kalendari i

BebeJu jeni të shqetësuar nëse gjithçka është në rregull me fëmijën tuaj? Shikojnë me kujdes çdo fazë të zhvillimit të saj. Në vitin e parë crumbs duhet të mësojnë shpejt. Në vitet e mëvonshme, ai nuk do të jetë një normë e tillë e lartë.

Gëzohuni të gjitha fitoret e vogla: buzëqeshje e parë, përpjekje të pavarur për të rrokulliset mbi ose ulen, të marrë hapin e parë. Kalendari i fëmijës mujore do të menjëhershëm ju të mos humbasë një tjetër piketë në jetën e toddler tuaj.

Aspekte të zhvillimit të fëmijës në një vit

Prindërit për të monitoruar ekspertëve zhvillimin e fëmijës ka punuar për muaj rregulla të përafërta që fëmija duhet të jetë në gjendje për të në çdo kohë të dhënë. Nëse prindërit kujdes të mirë të fëmijës dhe sigurojnë atij një jetë të sigurt, një fëmijë i shëndetshëm do të rritet në mënyrë të barabartë edhe në të gjitha fushat:

• Zhvillimi fizik - nuk do të rritje dhe peshë të shpejtë të fituar.
  • Zhvillimi kognitiv - do të jetë aftësia për të mësuar shpejt dhe lehtë përmendësh.
  • Zhvillimi social - foshnja fillon të reagojnë ndryshe në botë, të mësojnë për të dalluar amtare atij.
  • Zhvillimi motorik - do të pushtetit për t'u ulur, të dalë, të marrë hapat e parë.
  • Zhvillimi i gjuhës - fëmija fillon të mësojë gjuhën, duke mësuar nga të afërmit e tij.

Në kontrollin e mjekëve

Zhvillimin e fëmijës nga muaj deri në një vit është në kontrollin e rreptë të të gjithë mjekëve pediatër qarkut. Konsultimi i detyrueshëm vizitave të rregullta fëmijët në 2, 4, 6, 9 dhe 12 muaj të fëmijëve jetës duhet të mjek:

• shqyrtuar gjendjen e përgjithshme fizike;
  • mund të vlerësojë kriteret ekzistuese për muaj e zhvillimit, rritjes dhe pesha të fëmijës - parametrat themelore;
  • emëruar vaksinat e nevojshme;
  • iu përgjigj pyetjeve nga prindërit;
  • dhënë rekomandime për regjimin e mitur, bazuar në moshën e tij.

Zhvillimi i fëmijës deri në një vit me probleme shëndetësore apo të lindur para kohe - kontrollin e tyre. Këta fëmijë fillimisht mund të mbeten prapa kolegëve të tyre, të zhvilluar ngadalë. Mbi të gjitha, folësi vërejtur se fëmija mësuar diçka të re çdo javë. Duke punuar ngushtë me prindërit dhe pediatërve nganjëherë zhduket plotësisht të mbetet në zhvillim në fëmijët brishta.

Kur ju nuk keni nevojë të prisni për vizitën e një mjeku të caktuar dhe nevojën urgjente për të informuar atë e problemit:

• Për një kohë fëmija është i dobët ha ose ai është oreksi i mungon shikimi nuk tregon rritje në peshë.
  • Fëmija reagojnë më me tingujt me zë të lartë, zërin e prindërve.
  • Kid humbet aftësitë e fituara më parë, sjellje bëhet i ngadaltë.

Si mund t'i ndihmojnë prindërit fëmijën?

Në prindërit e pacientit me përgjegjësi të vëzhguar mënyrën, rregullat e higjienës së ushqimit dhe rrallë kanë probleme. Moms dhe baballarët të cilët me të vërtetë duan fëmijët e tyre kurrë nuk do të harrojmë se sa e rëndësishme fëmijët e tyre ecën çdo ditë si ata kanë nevojë për komunikim të vazhdueshëm. Zhvillimi i fëmijës për vitin - tërësisht në duart e prindërve të tij: ai lexoi libra, këndojnë këngë, them vjersha, të luajnë me të.

Nuk është e drejtë ata prindër të cilët besojnë fëmijët e tyre - madje edhe shumë e vogël dhe nuk e kuptojnë. Zhvillimi i muajve të parë të një fëmije për shkak të kureshtjes së tij natyrale. Fëmijët shikuar nga afër botën. Në të ardhmen ato do të përsëris me saktësi gjithçka që bënë etërit e tyre, kështu që nuk do të lejojë që ata të mund të shohin diçka "e keqe."

Kjo është e lidhur direkt me TV. Kohët e fundit, shumë familje ai luan rolin e infermiereve. Kid-vjeçar - shumë i papërvojë, ai nuk mund të dallojë në mes të mirës dhe të keqes, ai vetëm do të kopjoni sjelljen e karaktereve televizive. Nëse situata juaj familjar ndodhi kur foshnja ka parë diçka të keqe, të përpiqet për të shkëputur atë shpejt. Bërë atë të thjeshtë: çdo lodër të ndritshme është në gjendje për të kaluar thërrimet vëmendje interesante.  

I pari, i dyti, muajin e tretë

Për të porsalindur - më e rëndësishmja, se nëna ime ishte gjithmonë me të. Të tregojë atë që ju jeni afër, shpesh presion për gjoks, qeshur tij, flisni me të. Për nëntë muaj, ai ndjehet i sigurt brenda jush, në mënyrë të sigurt për të pushuar dhe fëmijët pas lindjes.

Dy javë më parë Foshnja do të mësohen me jetën në botën e re, ajo do të shfaqet reflekset vetëm pakushtëzuara:

• koprrac - nëse cam e tij të futur një gisht, ai e kupton atë;
  • gjiri - kur të prek buzët e tij ai do të lëvizin ata, sikur thithur;
  • shputës - kur ju të prekni skajet e tij në çast vidsmykuvatyme.

Në javën e tretë të jetës shfaqen reflekset e parë. Kjo do të thotë se zhvillimi i fëmijës për vitin po hyn në një fazë të re - ai është i përgatitur për të mësuar të gjithë. Ju shumë shpejt e kupton se fëmija juaj - një student shembullor. Fëmija moon tashmë e di se në qoftë se qaj me zë të lartë, nëna do të shfaqet në çast.

Çfarë mund të fëmijët e moshës 1 muaj:

• Ai bën dallimin midis zërit të nënës nënës dhe prekjen e të tjerëve;
  • mund të duken të përqëndrohet në një temë apo fytyrë, adhuruar atë;
  • filloi të botojë zërin e parë e njeriut mundi që komunikon me të;
  • duke u përpjekur për të bërë lëvizje të vogla: bark do të përpiqet të ngrejë kokën.

Në dy muajt fëmija tashmë e di se sa shumë:

• do të ringjallë, kur ai do të flas, do të shtie të gjitha buzëqesh;
  • në gjendje të dallojnë se ku tingujt origjinën, do të shikoni për burimin e syve;
  • shtrirë në bark të tij, do të ishte më mirë për të mbajtur kokën e tij;
  • mbi një krah, do të përpiqet për të rrokulliset veten në anën e pasme;
  • në fjalën e tij duken të shprehur me zë të lartë.

Fëmija Zhvillimi mujor hyn në një fazë të re kur ajo është tre muaj përshtatur plotësisht në familje:

• në bark duke mbajtur kokën e tij me besim, përkulur parakrah;
  • mund ahukannya, huleniyem mbajë dialog;
  • ka trajton në lodra, varur mbi të;
  • Prindërit e di fytyrën;
  • zadurno qesh;
  • rezulton në anën e pasme;
  • në qoftë se ju mbani atë nën armë tuaj, pastaj të përpiqet për të ngjitur këmbët.

I katërti, i pesti, muaji i gjashtë

BebeKur një fëmijë arrin katër muaj, duket se familja vjen e qetë. Dhimbje barku gradualisht ulet, nëna ime tashmë e di çdo gjë që mund të prishin pjellë e saj, kështu që qan më pak. Fëmija nuk u zgjua natën dhe prindërit mund të sigurtë të fle sa më shumë 6:00. Foshnja njohur gjithnjë e më shumë me botën, e di emrin e tij, ai nuk shfaq lodër shumë e preferuar.

Pesë muaj fëmija është gjithmonë diçka belbëzimet, disa tinguj mund rozspivuvatysya ato gjatë gjithë ditës. Ai fillon të kuptojë njerëzit, ajo mund të trembë të huajt, në qoftë se nuk do të jetë nëna, por me të nuk është e frikshme. Foshnja provokojnë prindërit janë në gjendje të flasin, ata do të buzëqeshni dhe terhiq trajton për ta bërë atë tërhoqi vëmendjen. Grusht shteti nga mbrapa në bark - një mashtrim tashmë dështon plotësisht.

Në gjashtë muaj fëmija mund të zvarritem një lodër që është nga dora e tij në një distancë prej 20 cm, edhe përkthen lodër nga dora në dorë, fillon për të mësuar për të marrë deri në grazhd.

Nga gjashtë muaj deri në një vit

Kur jeta e fëmijës ndodh e parë e vërtetë vjetorin - gjashtë muaj, jeta e saj ndryshon shumë. Nga i gjashti në muajin e nëntë të zvarritje zë vëmendjen e tij. Ndalojnë atë për të mos bërë atë, inkurajojnë zvarritje nga. Foshnjat që nuk zvarritje shumë mirë në të ardhmen, mund të ndodhë problemin e mëposhtme: kur nevoja për të kryer detyra të shumta në të njëjtën kohë - ata do të shkojnë nuk është shumë e mirë.

Shtatë muaj fëmija është ulur lirshëm i bazuar, dhe tetë - pa ndihmë. Tetë fëmijë duke përshëndetur me dorë rreh pëllëmbët, të angazhuar gjatë në lodra të mirë dhe në mënyrë të qartë shpall rrokje. Në nëntë muaj, fëmija mund të ngjiten lirisht, duke mbajtur rezistencën. Ai fillon të tregojë interes për të tjerët, ata ai nuk kishte frikë. Tani do të jetë fëmijë interesante në shesh lojërash. Gjatë kësaj periudhe, fëmija mund të fillojnë të mësojnë për të pikturuar, gdhend.

Në dhjetë muajt e fëmija përsërit edhe magazina të reja, përpiqet për të përdorur një lugë, pije nga një filxhan, përtypet ushqime të mira të ngurta. Mbjellë në një tenxhere - procedura e zakonshme për atë, sepse ai nuk ishte i keq.

Gjatë Pavarësia e një fëmije është manifestuar në 11 muaj, atij i pëlqen të luajë me fëmijët, rritet dhe të bjerë nga shkallët, të kandiduar errands mom. Fëmijë tashmë mund të kreh flokët tuaj, lani stilolapsa, të bëjë shtëpi nga blloqe. Shumë fëmijë në këtë kohë nuk fjalët e para, nuk është e qartë për të tjerët, por të përfaqësojë popullin apo objekte të veçanta.

Çfarë mund një fëmijë dymbëdhjetë muaj? Çuditshme si ajo Dashuri, por më të mirë ai mund të në këtë fazë - është kapriçioz. Tantrums për këtë moshë - sjellja e zakonshme. Fëmijë di shumë, e di se si, por ende nuk mund të shpjegojnë, dhe kjo është arsyeja pse ka agresion, zhgënjim, pakënaqësi. Prindërit duhet të përgatiten paraprakisht për këtë dhe për të treguar përmbajtje dhe të qetë. Ju duhet të kuptoni se këto tekave të shkuar gradualisht në qoftë se ju do të mbani veten si duhet, nuk do të ndihmoj në tantrums fëmijëve.

Këshillë për të gjithë prindërit, gjyshërit: mos e krahasoni zhvillimin e fëmijës me rregullat ose sjelljen e kolegët e tij të mësipërme. Çdo fëmijë është unik, diçka që ai merr shumë më mirë, por ende diçka që ju nuk mund të mësoni.