Zhvillimin e fëmijës 10 muajsh - fizike dhe mendore

Foshnja dhe mami

A jeni gati për atë që fëmija juaj është rritur, dhe ajo tenton për të përsëritur të gjitha gjërat që e bëjnë të rriturit rreth tij? Zhvillimin e fëmijës në 10 muaj tregon se prindërit e tij bëjnë me të: këtë herë shumë qartë manifestuar veten dallime të vogla në zhvillimin e një dhjetë foshnjave. Me kujdes për të dëgjuar këshillën dhe rekomandimet tona për fëmijën tuaj në ekipin e fëmijëve së ardhshme kurrë ndryshe nga kolegët e tij për disa kohë dhe nuk mund të jetojnë pa nënën time.

Ajo që prindërit mund të mburrem

Prindërit e rinj mund të shpenzojnë orë duke parë fëmijën për të rinj dhe të admirojnë rezultatet, por ata janë tashmë të mirë sa duket? Të gjithë fëmijët zhvillohen individualisht, por jeta 10 muaj e zhvillimit të saj po pëson ndryshime thelbësore, kështu që ju duhet të shikoni - çdo gjë është normale?

Çfarë mund të një dhjetë djemtë dhe vajzat:

• ulen, zvarritje dhe të ecin për të mbështetur në mënyrë aktive së bashku;
  • dëgjuar gjuhën kujdes të rritur dhe me sukses të imitojë;
  • ushtrojnë të pëlqej shaka që synojnë në drejtim të tij;
  • disa kombinime të shëndosha qesh - qesharake nga këndvështrimi i tij;
  • duke luajtur me lodra të vogla, ngasin makinë, të shtyjë topin;
  • përtyp ushqime të copëtuar, përdorni një lugë, duke pirë filxhan me fëmijën;
  • miqtë e së njëjtës moshë ose fëmijët pak më të vjetër;
  • mbështetur lojra që po vijnë për të rriturit.

Intelektualët e rinj për fat të mirë kryerjen e misioneve për të rriturit, kështu që ju duhet të jepni atyre detyra më të ndryshme dhe të shikoj si ata kryejnë ato. Autonomia më ndikon zhvillimin e fëmijës në 10 muaj, kështu që është e rëndësishme që të gjithë fëmija i doli, dhe ai nuk e konsiderojnë veten të pafuqishëm. Nëna në kohë të vështirë gjithmonë duhet të vijnë me takt në ndihmë, ose foshnja e saj mund të rritet i palëvizshëm dhe i turpshëm.

Zhvillimi fizik i fëmijës

Pakta 10 muaj duke u përgatitur për të bërë shumë shpejt fillojnë të ecin pa ndihmën e të rriturve. Ai në mënyrë të qartë është mbështet bar, shkon përgjatë tij, mezi prekur atë. Ne duhet të inkurajojmë atë për këto lëvizje të pavarur, sepse në sajë të atyre që disa fëmijë do të shkojnë vetëm disa javë. Përveç kësaj, është koha për të mësuar fëmijë të ngjiten në shtrat dhe për të marrë jashtë të saj. Fëmija nuk është në rënie dhe jo kokë vdaryavsya, mësojnë atë për të bërë atë të drejtë: ai duhet të zbres në shtrat vetëm pre përpara.

Të gjitha rekomandimet për zhvillimin e fëmijës në 10 muaj të jetës, disi e lidhur me faktin se ai e ka forcuar më tepër këmbët. Më parë ishte e mundur, por tani ecin, duke mbajtur babain tim apo të dorës nënës sime, ju keni nevojë për sa më shumë. Mrekullueshëm, nëse është e mundur, ndërsa vazhdimisht të krijojë të gjitha llojet e pengesave, ngjiten dy ose tre hapa, hap mbi një objekt.

Gjatë kësaj periudhe, të gjithë fëmijët duan për të kërcyer në një mendje tuaj të preferuar optimiste. Përfshijnë muzikë në një kohë e mirë për stërvitje dhe të shikojnë si çdo ditë një balerin i ri do të jetë në aftësi të reja.

Zvarritje - faza e detyrueshme e zhvillimit të fëmijëve. Nëse ai nuk është shumë ajo e do, ajo ende vjen një kohë kur ajo do të hotitysya zvarritje. Ndonjëherë ndodh që një fëmijë është tashmë filluar të bëjë hapa të pavarura dhe menjëherë kërkon dhe zvarritje. Asgjë të keqe me këtë, nuk ndalon zhvillim ndodh, vetëm fëmijë manifestuar individualitetin.

Rekomandime për Zhvillim

Ushqimi dhe fle fëmija 10 muaj nuk janë të ndryshme nga muajin e kaluar. Natë 2:00, dhe në - - Dita e ëndrrës së tij rreth orës 11:00. Crumbs Ushqim pothuajse nuk janë të ndryshme nga të rriturit, dhe shumë janë nënat refuzojnë për të gatuar veç e veç. Mos harroni, skuqur dhe tymosur mish, erëza dhe produkte kakao është shumë herët për të marrë në një moshë të tillë të hershme.

Shëtitjet e rregullta të gjata në rrugë nuk duhet të ndalet edhe në sezonin e ftohtë, sepse ata promovojnë pavarësinë Aftësitë e Komunikimit. Nuk ka rëndësi nëse Chistyulya juaj rritet në baltë ose në zaryyetsya rërë që ndonjë i poshtër nuk është aq e vështirë për të larë. Nuk ka nevojë për të luftuar dhe për të shtypur kureshtje natyrore fëmijëve.

Të shtypur pavarësinë shtesë paaftë dhe kureshtje të lehtë, por në këtë rast ne duhet të jenë të përgatitur për faktin se shumë shpejt ju do të rritet mërmërit se edhe si një i rritur, do të mbahet për prindërit, gatshëm dhe të paaftë për të jetuar në mënyrë të pavarur.

Kur fëmija rritet shumë kokëfortë dhe të përsëritura, mosbindja e tij kërkon më shumë vëmendje. Shumë fëmijë janë moodiness ndryshme tepruar. Pediatër dhe edukatorët besoj se si prindërit përballen me mençuri me këto periudhës së krizës varet zhvillimin e mëtejshëm të të gjithë fëmijëve. Mos refuzojnë ndihmë profesionale kur anëtari më i vogël i familjes është në "kokë" të saj, siç është e nevojshme për të kuptuar se pse një fëmijë është bërë natyra e dukshme bollshëm.