Zhvillimi i fëmijëve në 9 muaj - Rekomandime

VajzëEkspertët rekomandojnë prindërve për t'u përgatitur seriozisht për këtë moment vendimtar, kur do muaji 9 i jetës: zhvillimi i tij do të jetë e nevojshme për të lejuar familjen të futur risi. Nëse nëna është duke planifikuar në të ardhmen e afërt për të shkuar në punë, atëherë është koha për të largoj fëmijën e njohë atë me jetën jashtë shtëpisë.

A është fëmija juaj gati për ndryshime të tilla? Zbuloni se çfarë kolegët e tij janë në gjendje dhe rekomandime për zhvillimin e fëmijëve në nëntë muaj të jetës për t'ju ndihmuar shpejt mësojnë atë për të bërë të njëjtën gjë.

Aftësitë themelore

Lista e mëposhtme - të cilat kanë zotëruar fëmijët e tjerë të moshës 9 muaj. Kjo do t'ju ndihmojë të kuptoni - në të cilën aftësi të duhet shumë punë për të bërë fëmija juaj nuk është shumë prapa tjetra në mjedisin e fëmijëve. Nëse familja planifikon asnjë mundësi apo dëshirë për të punësojë një dado, përgatitja për kopshtin e fëmijëve duhet të fillojë përpara dhe tani. Psikologët thonë se 9 muaj - një kohë ideale për fëmijën kaloi në dietë e re, më socializuar me fëmijët dhe gradualisht mësuar të jetojnë pa mbikëqyrje mom konstante.

Çfarë mund të nëntë fëmijët dhe fëmija:

• mirë për t'u ulur pa mbështetje;
  • rritet, në qoftë se ata të zgjasë dorën;
  • zvarriten me shpejtësi të lartë;
  • imitojë fëmijët e tjerë;
  • komunikojnë nëpërmjet gjeste;
  • për t'iu përgjigjur emrin e tij;
  • e di se të gjithë emrat e objekteve që e rrethojnë ato;
  • tregojnë fotografitë e kafshëve të ndryshme;
  • në përputhje me kërkesën e "japin";
  • faqe broshura Flipping kartoni;
  • kërcejnë dhe përkulje pranë një mbështetje të mbajnë duart të rriturit;
  • letër lot;
  • pëllëmbët gatuaj balta;
  • për ta kthyer të flasim në serenatë reale;
  • rrokje të përsëritur (p.sh. di di, pa-pa, QA-QC ma-ma)
  • tregojnë kukull apo veten ku trajton, këmbët, syzet, etj

Zhvillimin social të fëmijëve

Nuk ka asgjë të keqe që fëmija befas u nda nga nëna e tij dhe u bë i interesuar në njerëzit e tjerë. Edhe në qoftë se ai ende nuk arrin të komunikojë me një fëmijë tjetër në shesh lojërash, ai vetëm do të shikojnë atë, të respektojë të gjitha lëvizjet dhe veprimet. Në këtë kohë ju duhet për të krijuar kushte kec tuaj ideale për komunikim me bashkëmoshatarët, në të ardhmen nuk do të kishin probleme në grupin e fëmijëve.

Komunikimi me fëmijët e tjerë është i rëndësishëm, por çdo fëmijë është ende unik. Mami duhet të shikoni me kujdes nëse ajo ndihet e rehatshme në shesh lojërash për fëmijë. Ka fëmijë që kalojnë orë hulyatymut në mesin e një numri të madh të fëmijëve, dhe disa edhe dy fëmijë në një rreth dhe të fillojnë të humbasin nga komplekset.

Zhvillimi i fëmijës në 9 muaj ndikojnë dukshëm në sjelljen e fëmijëve dhe të rriturve të tjerë. Arsyeja është se në këtë moshë ajo përmirëson ndjeshëm kujtesën auditory dhe vizuale. Ai përpiqet për të përsëritur të gjitha gjërat që i bëjnë njerëzit si ai.

Të gjithë fëmijët e kësaj moshe duan të luajnë në mënyrë aktive me të rriturit, si dhe të gjithë lojë e mundshme do të shërbejë si një mjet për komunikim. Provuar nga shumë gjenerata të Magpie lojë ose sorrë-Ladushki ndihmuar crumbs të imitojë të rriturit. Nëse një fëmijë 9 muaj nuk luajnë këto lojëra, ju duhet patjetër të mësojnë atë për të bërë. Tiny gjithashtu gëzojnë me nënën e tij dhe të rritur të tjerë të luajë me blloqe, ata të ndërtuar kulla. Komunikimi - gjëja më e rëndësishme për të, që ai e pëlqen faktin se ajo është perceptuar si një person, e kuptojnë atë dhe duan të komunikojnë me të.

Zhvillimin fizik

Për një muaj tani fëmija është duke fituar rreth 500 g mbipeshë në adoleshencë - të shpeshtë, por ajo prek vetëm gjyshet. Pediatër paralajmërojnë se vazhdimisht nopem edhe më shumë fëmijë do të fitojnë kilogramë shtesë që domosdoshmërisht do të çojë në imunitet të reduktuar, çrregullime metabolike. Këta fëmijë janë gjithnjë e më të vështirë për ftohjet, vuajnë nga kapsllëk. Ne duhet të mësojmë sa më shpejt të jetë e mundur për të rregulluar Baby Food mom. Në këtë rast, pa këshillën e mjekut është e nevojshme. Në rrezik - të gjitha që janë në shishe ushqyer, ata janë më të prirur për të mbipeshë.

Tabela e

Është shquar që fëmija juaj nuk është ulur ende, dhe i njohur në mënyrë aktive me vende të reja. Është e rëndësishme për të hequr nga rruga e tij të gjitha sendet e vogla që ata lehtë mund të jetë në gojën tënde. Nëse fëmija nuk ka si të zvarritem, ne duhet të bëjmë të bëjmë. Zhvillimi i fëmijës në 9 muaj në masë të madhe ndikon në aftësinë e tij për të lëvizur dhe njëkohësisht të marrë parasysh të gjithë rreth. Këto aftësi do ta ndihmojë atë në të ardhmen për të bërë lëvizjet më të koordinuara në të njëjtën kohë. 

Në këtë kohë kalim kohe preferuar është duke ecur. Përpiqet të pakta për të marrë deri, ndërsa duke u mbështetur në gjithçka që ai vjen në të gjithë në duart e tij. Ai ende nuk ekziston një ide që gjërat janë të qëndrueshme, dhe e cila - jo. Për prindërit erdhën kohë të turbullta kur ju nuk mund të humbni vigjilencën për një moment. Në këmbë nëntë fëmijë zhvillon aftësi të tjera - të rritet shkallë. Ajo shkon mirë me të, por për atë të zbresin edhe fizikisht e pamundur.

Ju nuk mund të mohojë fëmijën tuaj të mësojë të re "top". Është shumë më e lehtë për të vënë atë në kosh se nuk mund të goditi fatkeqësia: nuk gjymtuar veten e tyre dhe jo diçka shpërtheu në shtëpi. Kështu, prindërit do të qetë moment, por duke bërë kështu që ata Watchtower fëmija juaj një vonesë të konsiderueshme në zhvillimin e.