Zhvillimin e fëmijës në 6 muaj - fizike dhe mendore

Gjashtë muajt e parë të jetës së porsalindur duket i pafund si prindër Një fëmijë luan me të drejtën lodërballafaquar me shumë probleme dhe vështirësi të papritura. Por kur fëmija kthehet 6 muaj, është rrënjësisht ndryshon. Nuk është fëmija vetëm whiny, e cila pothuajse gjithmonë duke fjetur apo duke ngrënë. Zakonisht zhvillimin e fëmijës në 6 muaj është lart. Që nga ajo është interesante për të komunikuar pasi që ai me vetëdije mund të reagojë ndaj lëvizjeve në lodra apo nënës. Përpjekjet e tij të parë popovzty uleni ose të shkaktojë të qeshura dhe gëzim. Muajt ​​më të trazuar pas nesh, por përpara fëmijës pret shumë të arritura dhe suksese.

Zhvillimin fizik

Zakonisht deri në 6 muaj të jetës, foshnjat janë të gjithë të njohur me ushqime. Nëse fëmija është ushqyer me gji, atëherë në çdo rast nuk duhet të ndaluar atë. Nuk ka formulë foshnjore nuk është zëvendësim për qumështin e gjirit. Edhe në qoftë se ju nuk mund të ushqejnë vetëm tre ose katër herë në ditë. Kjo do të sjellë kontribut të madh në zhvillimin mendor dhe fizik të fëmijës. Pesha e fëmijës në këtë moshë është rritur në 500-600 gram. Besohet se pesha duhet të dyfishohet në krahasim me peshën e lindjes. Por në qoftë se një fëmijë erdhi pak a shumë të imponuar, përvoja nuk është e nevojshme. Mbi të gjitha, zhvillimi i treguesve të tjerë ishin normale.

Foshnja hani me lugëShumica e fëmijëve nën 6 muaj janë kthyer në mënyrë aktive nga mbrapa në stomak dhe shpinë. Ata gjithashtu përpiqet të bëjë përpjekjet e para për zvarritje. Për shkak të faktit që tani një shumë të fëmijëve në lëvizje, shtim në peshë do të jetë shumë më e vogël. 6 muaj i zhvillimit të jetës është e karakterizuar nga zhvillime të reja - tani foshnja mund të ngjiten në zgjatura trajton. Kjo i lejon atij të marrin në konsideratë objektet që janë larg nga grazhd e tij. Në të ardhmen ai të mësojnë për të hequr gomar, dhe ajo do të jetë hapi i parë për një stad të ri - zvarritje. Shumë bebe shqetësuar tashmë mund të lëvizin përpara shtrirë në bark, kur nën këmbët e tyre për të vënë rezistencë.

Pediatër gjatë shqyrtimit gjithmonë vënë fëmijën në tavolinë, duke mbështetur atë nën armë. Normalisht, fëmija duhet të jetë në nosochkah besim të mbajtur kokën lart dhe rrotullohen atë në drejtime të ndryshme. Nëse karrigen e tij, ai nuk duhet të bie në anën. Disa fëmijë të ulen në mënyrë të pavarur në këtë moshë. Lëvizjet e duarve bëhen më të sigurt. Foshnja lodra për arrin në mënyrë të qartë dhe grabs duart e saj. Aktualisht ai është po aq e mirë, e drejtë dhe dorën e majtë.

Fëmijët në këtë moshë janë shumë të dua e komunikimit me prindërit. Ju mund të mendoj për disa lojëra që do të jetë e dobishme për fëmijët. Për shembull, ata e duan kur të dy prindërit pompë në fletë. Fëmija qëndron si një shtrat i varur, dhe mami dhe babi mbajnë fletët fund dhe butësisht shkundur atë. Qëllimi i lojës është për të trajnuar aparatin vestibular.

Zhvillimi fizik i fëmijëve 6 muaj të jetës do të rrjedhin më shpejt nëse prindërit janë të angazhuar vazhdimisht me fëmijën dhe të marrin pjesë aktive në jetën e tij.

Zhvillimi mendor

Nëse ju krahasoni zhvillimin mendor të fëmijëve në 5 dhe 6 muajsh, prindërit do të gjeni gjithmonë një shumë ndryshime, natyrisht, në një mënyrë pozitive. Sjellja e fëmijës dhe reagimi i tij ndaj mjedisit bëhet më kuptimplotë. Ndryshon edhe tonin e zërit të tij, kështu që tani mami dhe Dad mund ta kuptojnë menjëherë se çfarë i përshtatet fëmijën tuaj dhe çfarë nuk është. Fëmija mund të tregojnë pakënaqësinë apo gëzimin e tyre. Ky britma e indinjatës dhe qarë për shkak të dhimbjes dhe shumë të ndryshme nga njëri-tjetri, por mund të dallojë vetëm tiparet afërmit që kujdesen për ta.

Zhvillimi i të folurit 6 muaj fëmija gjithashtu vazhdon. Prindërit gjithmonë duhet të bisedoni me fëmijën. Plotësisht thonë se ajo mund të jetë një kohë, por në kujtesën e tij do të vonohet emrat dhe imazhe. E pra, në raste të tilla ndihmojnë vjershave në "hlazyk atë, kjo është goja." Kids përmes lojës tashmë në një moshë të tillë të vogël të fillojnë të zhvillojnë trupin dhe mos harroni emrat e tyre. Nëse fëmija juaj do hulit, ajo duhet të përsëritet pas tij depo. Kjo duhet të ndryshohet tonin dhe nuk "flasin" shumë emocionale. Fëmijë do të jenë të lumtur për të përsëritur tingujt, dhe kjo do të krijojë pamjen e dialogut të vërtetë.

Ajo duhet të ndjekin në mënyrë aktive një njohje fëmijë me botën. Për shembull, ju mund të jepni atë një lodër me prekje të ftohtë dhe të nxehtë. Ose qep dy kukulla identike fëmijë, por një është me një pëlhurë të butë dhe të tjera me të përafërt. Një zhvillim i plotë i fëmijëve 6 muaj do të kuptojnë shpejt veçantitë e mjedisit. Zhvillimi i prekshëm duhet sa më shpejt të jetë e mundur, pasi kjo do të lejojë fëmijën në një moshë të mëvonshme më shpejt të kuptojnë dallimin në mes të vërtetë të nxehtë (hekuri) dhe të ftohtë (akullore).

Rekomandime për Zhvillim

Gjatë çdo lojë me një fëmijë duhet të artikulojnë veprimet e tyre dhe për të përshkruar ndjenjën se kec e dinte se çfarë ai tani ndjen. Për shembull, ju mund të luajnë me tifoz (të sjellë fëmijën poshtë një lumë të dobët të ajrit, dhe të shpjegojë atij se fryn era). Në vend të kësaj tifoz mund të përdorni një copë letër, por efekti nuk është i njëjtë. Ajo është gjithashtu e dobishme për të dhënë fëmijën në çanta dore, e mbushur me pebbles me madhësi të ndryshme dhe kokrra. Një qese do të jetë e lehtë, një tjetër rëndë. Është më mirë në qoftë se ata janë të ngjyrosura. Atëherë fëmija do të jetë interesante për të prekur ato.

Zhvillojnë përvoja vizuale duhet gradualisht. Për këtë ne duhet gjithmonë të them fëmijën për atë që po ndodh rreth tij. Ju mund të luajnë në mënyrë specifike me lodra që duhet të gjenden larg në fillim, dhe për të sjellë më afër. Kids love gjërat e kundërta. Prandaj, ne mund të mblidhen disa lodra të njëjtën ngjyrë dhe vënien e tyre në mesin e një tjetër ngjyra të gjalla. Në këtë moshë tashmë duhet të zhvillojë aftësitë motorike gjobë gishtat. Sigurisht, objekte shumë të vogla nuk duhet të jepet për shkak se ajo duhet të shtyjë ata në gojë dhe mund të poperhnutysya. Për këto ushtrime ju mund të përdorni unazë hollë gome, hapëse, rrotullon nga kokteje, trondit.

Tani në dyqane një numër i madh i lodrave, me të cilat ju mund të dobishme argëtojë fëmijët e të gjitha moshave.

Rekomandimi mbi zhvillimin e fëmijës në 6 muaj të jetës janë prindërit veçanërisht të dobishme souped, si në arsenalin e tyre nuk ka të aksioneve të pasur e lojrave arsimore dhe poteshek. Produktet e bërë me duart e tyre, jo më pak të dobishme se lodra e blerë në dyqan. Në këtë rast, përfitimi grep dhe nënës i cili largohet nga punët e shtëpisë dhe fëmijën. Qasja e saktë për fëmijën e arsimit - është çelësi i suksesit të saj të ardhshëm.