Zhvillimin e fëmijës në 5 muaj - fizike dhe mendore

Mami dhe foshnjaNë vitin e parë të jetës fëmija është konsideruar të jetë muaj dhe ditë nga data e lindjes së tij. Ky rregull nuk ka ardhur vetëm si kjo. Çdo muaj, jeta e tij është shumë e ndryshme nga ajo e mëparshmja në shumë aspekte. Fëmija në këtë periudhë është zhvilluar shumë shpejt. Kur fëmija juaj kthehet 5 muaj, ajo tashmë mund të bëhet. Çdo ditë ai u shfaq aftësi të reja dhe përmirësimin e vjetër dhe të bëhen ideale. Zhvillimin e fëmijës në 5 muajt ka karakteristika të cilat duhet të dini dhe mos harroni.

Zhvillimin fizik

Gjashtë muajt e parë të jetës janë vrull të ndryshme, sepse ajo rritet shpejt dhe të bëhet aftësi të ndryshme. Prindërit duhet të regjistrojnë karakteristikat që shfaqen në fëmijën, si kjo ju mundëson për të kontrolluar ritmin e zhvillimit të saj. Zakonisht fëmijët 5 muaj mund të rrokulliset nga mbrapa në bark. Ky pozicion i lejon fëmijës për të vëzhguar se çfarë po ndodh në dhomë, duke kërkuar në lodra që shtrihen përpara dhe të mësojnë për zvarritje. Fëmija mund të rritet, duke tërhequr duart e tij dhe të përkulur në dorë. Ndonjëherë ai eksperimente - bazuar në kokë dhe këmbë, dhe në këtë mënyrë ngre mollaqe. Rezultati është një "urë". Dhe ndonjëherë lakimi mbrapa dhe në kokë dhe ngre këmbën, që përshkruan "aeroplan".

bebeInteresi në lodra rrit në mënyrë të konsiderueshme. Tani zgjidhni kec tuaj të preferuar mund të trondisin disa që ofrojnë atij nënën time. Ai tani e sheh ajo zgjati, duke u përdorur në formë dhe madhësi. Hrudnichok janë në gjendje të përkthejnë lodër nga një stilolaps në një tjetër. Ai gjithashtu e kupton se ajo duhet të shkundur që shfaq shëndoshë. Lëvizja e duarve bëhen çdo ditë e më shumë në shënjestër. Kjo është një arritje e madhe, sepse aftësitë e tilla janë duke folur për zhvillimin e kujtesës dhe të fëmijës logjike të menduarit.

Në shqyrtimin e foshnjave në muajt e parë të disa mjekëve pediatër shpesh thonë hypertonicity në muskujt e këmbëve. Nëse foshnja rritet siç duhet, dhe ai e bëri një masazh parandaluese, në zhvillimin fizik të fëmijës në 5 muajt e kthimit të jetës normale. Hypertonicity zhduket lëvizjet e muskujve janë në përputhje. Kur tërhequr deri në gishtat e hrudnychok mund të ulen, të ulen për një kohë të gjatë, por ai nuk mund të. Ju mund të mbështetur qëndrimin duke përdorur jastëkë ose karrige në kuvertë.

Nga pesë muaj, fëmija ha rreth 5-6 herë në ditë. Ndonjëherë foshnjave ushqehen me gji hani 8-10 herë në ditë. Nëse prindërit kanë futur ushqime të ngurta, numri i ngrënies gradualisht zvogëlohet. Fle ditën rreth tre herë në ditë dhe vazhdon të 2:00. Gjumë natë duhet të jetë rreth 10:00 një ose dy pushimet për "meze të lehtë". Dietë para kësaj moshe duhet tashmë të formohet.

Zhvillimi mendor

Në qoftë se muaji i parë i jetës fëmija bërtiti dhe i zuri gjumi më shumë, atëherë kjo botë e veprimit dhe reagimit ndaj stimujve përreth bëhen më të vetëdijshëm. Fëmija tashmë dallon prindërit dhe të afërmit e të huajve. Ai mund të buzëqeshje në pamjen e nënës, duke i inkurajuar atë për të komunikuar me të. Reagim ndaj ton brutale po qan, kështu që nuk betohem, në qoftë se dhoma është hrudnychok. 5 muaj i jetës lejon për të krijuar kontakte emocionale mes të rriturve dhe fëmijëve.

Hulinnya fëmija bëhet më e larmishme. Ai mund të "këndojnë" për të rrahur e poezi, të cilat shpesh tregon nënën time. Disa fëmijë madje shpallë rrokje si ma-ma ose PA-PA, kënaqësinë shumë e prindërve të tyre. Në qoftë se ajo herë pas here të luajtur "Ku", fëmija do të reagojë dhe qesh me vetëdije në një kohë kur nëna ime e zhyt fytyrën e tij.

Përkundër faktit se fëmija ende nuk e kupton fjalët me të gjithmonë duhet të flasin. Kjo do të formojnë gjuhën e saktë e folur në të ardhmen e tij. Ajo gjithmonë duhet të tregoni fëmijës tuaj që është në lidhje me të, tregojnë lodra. Veçanërisht interesojnë atij trupin e tij. Prandaj, gjatë masazh për të treguar atij ku këmbët, duart apo kokë.

Të gjithë fëmijët të fillojnë të kuptojnë botën nëpërmjet kontakt me gojë, që është nëpërmjet gojës. Çdo gjë të jetë hulumtim të kujdesshëm - Shqyrtimi i parë, dhe pastaj obsmoktuvannya. Prandaj, ju duhet të jenë të kujdesshëm për lodra dhe gjëra të tjera që janë të afërt me fëmijën. Detaje të vogla mund ta gëlltis atë, dhe poperhnutysya edhe më keq. Në raste të tilla, ju duhet të telefononi menjëherë një ambulancë. Zhvillimin e fëmijës në 5 muaj është një ritëm të shpejtë. Nëse ai tashmë e di se si të rrokulliset, atëherë ai mund të bjerë. Prandaj, prindërit duhet të monitorojnë me kujdes fëmijën e tyre.

Rekomandime për Zhvillim

Për të stimuluar formimin e aftësive të reja në foshnjat dhe gjithmonë duhet të bëjë. Kjo do të në kohë të zbulojë aftësitë e tij të reja. E pra, në qoftë se shtëpia është figurë. Zhvilluar aparatin vestibular është e nevojshme nga fëmijëria. Papa mund të bashkëngjitni në grazhd unaza të ndritshme - atëherë fëmija do të priren për ta, dhe në të ardhmen do të jetë në gjendje për të kapur deri me grabbing atë me unazë. Në këtë moshë, fëmijët ende nuk janë zvarritje, por ata janë të vetëdijshëm se është e nevojshme për të mësuar për të lëvizur me ndihmën e duarve dhe këmbëve. Ajo vë nën këmbët e jastëk baby, ai ishte në gjendje për të ndërtuar mbi të. Pra, ka aftësi të parë zvarritje.

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet lodra. Trondit shkëlqim, sipërfaqet pasqyruar, kukull dhe lodra muzikore duhet të jetë gjithmonë i pranishëm në fëmijën. Këto gjëra në dukje të parëndësishme mund të përshpejtojë zhvillimin e fëmijëve, pasi ajo do të mbajë të mësojnë, shihni dhe dëgjoni. Ai gjithashtu mësojnë se si të reagojnë të shëndosha, të kuptojnë se çfarë pasqyrë dhe të shohim veten nga jashtë.

Të gjitha moms pas lindjes, e gjejnë veten të bëhen aktorë. Lexim ekspresive dhe tregimit poteshek efekt i dobishëm për fëmijën. Të gjitha rekomandimet për zhvillimin e fëmijës për 5 muaj të jetës detyrimisht të përmbajë një artikull të tillë. Mom më interesante lexon një poemë, aq më shpejt kujton fëmijën e tij. E pra, në qoftë se në fund nëna ime mbështet fjalët e tij me veprime ("fëmija bie në një gropë" ose "telefononi në thirrjen"). Zakonisht fëmijët reagojnë në këto vargje të qeshur, duke konfirmuar reagimin e tyre pozitiv në poezi qesharake.

Qasja e saktë për edukimin dhe zhvillimin e fëmijës do të rriten të shëndetshëm në kuptimin e tij mendore dhe fizike. Prandaj, që nga fëmijëria duhet të paguajnë më shumë vëmendje për nevojat e fëmijëve dhe zhvillimin e tyre.