Zhvillimin e fëmijës në 4 muaj - mendore dhe zhvillimin fizik

Fëmijë me kubeNdryshime të mëdha janë duke u zhvilluar në jetën familjare me paraqitjen në fëmijën e saj të porsalindur. Veçanërisht e vështirë janë tre muajt e parë - një fëmijë kërkon vëmendje të vazhdueshme dhe kujdes. Problemet e tretjes, gjumë të shkurtër dhe duke qarë bëjnë këto muaj të gjatë të jetës së foshnjave shumë e vështirë, si për vete dhe për të tjerët (sidomos nënat). Por me fillimin e muajit të katërt pas ndryshimeve të rëndësishme që e bëjnë kujtime të paharrueshme të prindërve.

Zhvillimi fizik i fëmijës

Kur nëna dhe fëmija vijnë për shqyrtim mujore në pediatri, ai e pyet atë se si ndodh zhvillimin fizik të fëmijës në 4 muaj të jetës. Në shikim të parë, duket se fëmijët në këtë moshë janë joaktiv dhe duan të jenë të veshur thjesht në duar. Por shpesh atje tani po e shfrytezon aftësitë me lodra, përpjekja e parë të rritet në duart dhe roll nga prapa në bark.

Nëse nëna është e drejtë dhe gradualisht stimulon fëmijën të bëjë aftësitë fizike listuara nga fundi i muajit të katërt e një fëmije mund të arrijë lehtë për lodra, të rrëmbyer duart e saj ose roll për të parë më mirë rreth. Fëmija mund të heqë shpatullat tuaja dhe kokën kur shtrirë në barkun e tij.

Në mënyrë që të stimulojë lokomotor aktivitet fëmijë mund të vë nën rul stilolaps e tij. Ai do të mësojnë për të ndërtuar mbi të, ose duke e përdorur atë për grushtet. Ndihmë e mirë në mat zhvillimore këtë drejtim fëmijëve. Gjërat të përshpejtuar zhvillimin fizik të fëmijës, si dhe për të nxitur lëvizje të vazhdueshme (për të arritur për lodra, trokas në butonin, shtypni tweeter).

Shkalla e rritjes dhe shtim në peshë është ende mjaft i lartë. 4 muaj të jetës zhvillimin e saj ku fëmija ha shumë dhe lëviz pak. Sepse shtim në peshë vërejtur rëndësishëm. Në mënyrë tipike, masa e saj është rreth 6 kg dhe lartësi rreth 65 cm. Por nëse hrudnychok juaj pak më ndryshe në parametrat fizike të këtyre numrave, atëherë nuk ka asgjë për t'u shqetësuar rreth. Çdo fëmijë ka të drejtën për të zhvilluar ritmin e tyre. Ndoshta kjo është më aktivisht në lëvizje, kështu që pesha e saj është më pak se sa pritej. Ose qumështi i gjirit yndyrë e nënës, kështu që fëmija peshë pa probleme dhe shpejt shkon deri.

Në ekzaminim, mjeku i tha se reflekset e lindura të zhduket. Për shembull, mbështetja dhe shkelën lëvizjet refleks fund zbehet. Më parë fëmijë qëndronte në këmbë dhe hapat ka pamjen e mbështetjes. Tani kjo nuk është reflektim. Por ajo është brenda normës fiziologjike, kështu që përvoja nuk është e nevojshme.

Zhvillimi mendor

Zhvillimi mendor i fëmijës në 4 muaj është e ndryshme. Një muaj më parë një fëmijë vetëm duke filluar për të mësuar prindërit e tyre, dhe tani ai buzëqesh dhe qesh kur ai e sheh dikush nga të afërmit. Pediatri gjatë shqyrtimit pyet se si fëmija i përgjigjet nënës ose të njohin zërat e njerëz të native speakers dhe kthimin ose kokë në drejtim të tyre.

Vetëm një fëmijë zakonisht mund të:

• Flisni rrokjet e para dhe roulades.
  • Capture një ose të dyja duart lodër varur mbi të.
  • Përgjigjuni në emrin e tij.
  • Mos harroni lodra, dhe kureshtje duke kërkuar në "të huaj" gjërat.
  • Fëmija dallon intonacionin në zërin e nënës sime apo të afërm të tjerë. Nëse nëna buzëqesh, ai qesh në përgjigje. Nëse betohet, ai mund të qajë.
  • Ajo inteligjente përgjigjet lëvizjeve të nënave dhe tonin e zërit gjatë një bisede.

Foshnja gradualisht duke ndryshuar ritmin e gjumit dhe syçeltësi. Ajo në mënyrë aktive mund të "ecin" vit e gjysmë deri në dy orë. Gjumë gjatë ditës zakonisht ndahet në katër pjesë, secili rreth 2:00. Fëmijët në këtë moshë janë mësuar me ritmin e ditës dhe të natës, kështu fle natës së zakonisht zgjat 10-11 orë me një ose dy pushimet për ushqim. Në qoftë se të ushqyerit me gji, fëmija duhet të ushqehet 6-7 herë në ditë çdo orën 3 me një pushim për të fjetur një natë.

Zhvillimin e fëmijës lejon në 4 muaj për të futur ushqime të ngurta në formën e lëng dhe fruta pure. Nëse një fëmijë është i prirur për alergji, është e mundur që të presë me ushqime plotësuese deri në 6 muaj.

Nëse një familje ka fëmijë tashmë, ata duhet të angazhohen në dialog me vëllain e vogël apo motrën. Kjo do të përfitojnë si një fëmijë të porsalindur dhe më të vjetër. Kujdesi i përbashkët për fëmijën, lojra apo libra të leximit do të merrni në afërsi të gjithë anëtarët e familjes. Fëmijët më të rritur nuk do të ndjehen xhelozi, si kontakti i tyre i vazhdueshëm me fëmijën do të kontribuojnë në shfaqjen e dashurisë së fortë mes tyre.

Rekomandime për Zhvillim

Mom me fëmijënËshtë e rëndësishme që nëna ka marrë pjesë aktive në jetën e fëmijës. Sigurisht, të ushqyerit në kohë dhe higjiena janë shumë të rëndësishme, por në mes të prindërit duhet të luajë me fëmijën, lexoni atë dhe të zhvillojnë atë në të gjitha mënyrat e mundshme. Pastaj zhvillimi mendor dhe fizik të fëmijës në 4 muaj do të jetë gjithmonë brenda kufijve normale. Disa lojëra për foshnjat e kësaj moshe nuk ekzistojnë. Përkundrazi, ajo mund të quhet një dialog, por ajo duhet të jetë i plotë.

Për shembull, nëna duhet të bisedojnë sa më shpesh vjersha dhe potishky fëmijën tuaj. Kjo do të ndihmojë atë të shpejt të mësuar gjuhën, dhe në ndikimin e ardhshëm pozitiv në kujtesën e tij. Ju mund të mbaj në krah fytyrën e tij në faqen e tij, duke i thënë në këtë ajet. Ndjenja dridhjet do të lejojë që fëmija juaj të kuptuar se si të shprehem tingujt. Gjatë çdo bisede duhet të jetë shumë emocionale. Duke ndryshuar tonin e zërit dhe lartësia e tij, nëna prezanton fëmijën me intonacione të ndryshme.

Tashmë në këtë moshë një fëmijë mund të çojë një "dialog". Kjo duhet të pidhadaty kohë kur ajo është veçanërisht miqësor. Pasi fëmija është përfunduar "hulit" duhet të them disa fraza qesharake. Pastaj ju jep atij mundësinë për t'u përgjigjur. Kështu, fëmija do të kuptojë atë bisedë të tillë. Ajo gjithmonë duhet të referohen atij me emër. Mundësisht, zvogëlues PET-ton, si ajo lejon që fëmija juaj të shpejt të mësohemi me emrin e tij.

Muzikë rekomandohet për fëmijët nga lindja. Duhet të zgjedhin këngë të qeta dhe të ëmbël, si ajo pozitivisht ndikon në sistemin nervor të foshnjës. Por lodrat duhet të jenë të ndritshme dhe të ndryshme. Pikëpamja e fëmijës do të mësojnë të përqendrohen në objekte, të dallojë ngjyrat dhe forma. Rekomandimi mbi zhvillimin e fëmijës në 4 muaj të jetës janë mjaft të thjeshta. Është e rëndësishme vetëm të jetë rreth, gjithmonë bisedoni me fëmijën tuaj, duke e bërë të njohurit e tij me botën më të këndshme dhe informative.