Zhvillimin e fëmijës në 11 muaj të jetës - Rekomandime për zhvillimin

Çdo fëmijë - një personalitet pak. Kjo është arsyeja pse zhvillimi i fëmijësBebe në secilin rast - një proces shumë individ që është rrjedhjet e ndryshme. Megjithatë, ka disa rekomandime për zhvillimin e fëmijës në 11 muaj të jetës, të cilat do të ndihmojnë prindërit për të zbuluar ndonjë devijim nga standardet përgjithësisht të pranuara.

Në moshën 11 muaj, foshnja nuk duken aq të vogla dhe të vështirë siç ishte më parë. Dhe lartësia dhe pesha e tij parametrat kanë ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme që nga lindja. Siç e dini, djemtë në këtë moshë peshojnë nga 8.8 deri në 12.3 kg me lartësi 69,9-80,4 cm, dhe vajzat -. Nga 8.1 deri në 12.1 kg me lartësi 69-78,3 cm Megjithatë, ndryshimi i parametrave fiziologjike - kjo nuk është gjëja më interesante po ndodh me fëmijët tanë në këtë moshë. Dhe për 11 muaj të jetës karakterizohet nga zhvillimi shumë i ri për të dy fëmijë dhe prindërit për ngjarjet.

Karakteristika fiziologji

Çdo ditë është jeta crumbs ndryshme diçka e re për fëmijën. Merrni dietën e tij. Natyrisht, në këtë moshë, tashmë kishte qumështin e nënës foshnjës përveç të provoni shumë goodies të tjera, të tilla si supave, pyureshki dhe, natyrisht, lëng dhe fruta. Por në 11 muajt e është koha për t'u njohur me produktet e mishit, të cilat do të jenë shumë të dobishme për organizmin e saj në rritje që kërkon edhe më shumë energji se më parë.

Ka edhe ndryshime të rëndësishme në dietë. Tani fëmija ka për të ngrënë katër herë gjatë ditës. Dhe për darkë, ajo duhet të bëhet më shumë ushqim ushqyes përveç qumështit të gjirit apo një përzierje.
Zhvillimin e fëmijës në 11 muaj të jetës të kryera në mënyrë të drejtë shpejt, dhe kjo është një kohë e mirë për hapat e para të fëmijëve të marra në mënyrë të pavarur dhe të ndërgjegjshme. Ky është një hap i lehtë të marra rastësisht në një kosh ose krevat fëmijësh. Tani fëmija është qëllimisht u përpjekur për të merrni aty ku ata nuk kanë nevojë për zvarritje, por si të rritur - firmë dhe i sigurt hap. Megjithatë, ngurtësinë e madhe thonë se është ende herët, por së shpejti kjo jetë do të shënohet nga aftësia e fëmijës.

Një tjetër tipar i fiziologjisë, e cila karakterizohet nga zhvillimi i fëmijës në këtë fazë - është për të kapërcyer të gjitha llojet e pengesave. Fëmija juaj nuk do të ulen akoma, duke pasur parasysh aimlessly atë një objekt të çuditshme, ajo do të përpiqet të rritet në shtrat ose karrige për të marrë diçka më interesante dhe emocionuese për të. E gjithë kjo është mjaft e natyrshme për explorer kurioz. Megjithatë, për fat të keq, pa rënë këtu në shumicën e rasteve është e nevojshme. Dhe për të shmangur situata të pakëndshme për të mësuar fëmijën tuaj për të marrë jashtë të drejtë me këto "majat".

Duke folur për zhvillimin fiziologjik të fëmijës në 11 muaj, është e nevojshme të kujtojmë tiparet e gjumit. Pas në rritje për një trup të plotë të shëndoshë gjumë - komponent kryesor i shëndetit.
Në këtë moshë, gjumë natë duhet të zgjasë të paktën 11 orë. Nëse fëmija i pëlqen të fle më gjatë në mëngjes, ju nuk duhet të zgjoheni atë jo për të provokuar një shqetësim e ritmeve crumbs biologjike. Thjesht, më shumë gjasa, ai "buf" dhe fle në mëngjes është shumë e rëndësishme për trupin e tij. Prindërit gjithashtu duhet të marrë këtë mundësi për të pushuar pak më të gjatë, too.

Karakteristika psikologjike dhe emocionale të

Së bashku me zhvillimin e rritjen e mikroorganizmave dhe crumbs paqe të brendshme. Deri në fund të vitit të parë të jetës fëmija tashmë tha se ai i kupton fjalët mund të duhet të përputhen me ato me veprimin e bërë. Sigurisht, kjo nuk është rritur menduar kur një person fillon të mendoj logjikisht, duke formuar zinxhirë të gjatë. Por në fillim të këtij hedhur tashmë.

Zhvillimi emocional i fëmijës e bën të mundur për t'iu përgjigjur fjalëve apo veprimeve të rriturve folura, fëmija i qeshur të përgjegjshëm për të mirë dhe e bëri edhe në gjendje të marrë vepër. Një rol të rëndësishëm në këtë lojë moshë dhe të komunikojnë me të tjerët, sidomos me fëmijët. Aftësia për të krijuar kontakte ndonjë mënyrë të përshtatshme për thërrimet e dobishme për të në të ardhmen.

Zhvillimi i fëmijës në aspektin e psikologjisë është shënuar nga një dëshirë e re - dëshira për t'u angazhuar në skenën e lojrave. Prindërit duhet të nxisin këtë dëshirë për të ndihmuar në ndërtimin e një bote të crumbs fantazi. Kjo mund të jetë lodra preferuar ose karaktere vizatimor të cilët do të kryejnë veprime të thjeshta.

Dhe, sigurisht, në 11 muajt e zhvillimit të fëmijës karakterizohet me aftësi kryesore dhe të rëndësishme, e cila kështu presin të gjithë prindërit - është aftësia për të shqiptoj fjalë qëllimisht. "Mami" apo "Babi", e thënë në një apel të veçantë për ndonjë prej tyre, edhe oschaslyvlyat më të ashpër dhe prindërit të rrepta.

Disa këshilla për prindërit e rinj

Të rriturit nuk e mjaftueshme për të dini të gjitha informatat në lidhje me zhvillimin e fëmijës për muaj, gjithashtu duhet të përdorni atë me mençuri. Pastaj prindërit lehtë mund të përcaktojë se sa mirë fëmija i tyre është duke u zhvilluar, duke u përqëndruar në botën e jashtme, duke paralajmëruar shmangiet e mundshme.

Dhe së fundi, disa këshilla në zhvillimin e fëmijës në 11 muaj të jetës:

• inkurajojnë mall tuaj toddler për njohuri të reja 
  • mundësi le për të lëvizur më
  • nuk e kufizojnë fëmijën tuaj për të komunikuar, inkurajon bisedë
  • më shumë lavdërim sukseseve të reja

Dhe më e rëndësishmja - të duan fëmijën tuaj. Kjo është dashuria prindërore - gjëja më e vlefshme që mund të merrni një fëmijë.