Banje e parë një fëmijë i porsalindur - temperatura e ujit, video

Fëmija në banjoNë ditët e para pas lindjes çdo nënë është në një farë rrëmujë. Gratë që tashmë kanë njohuri të kujdesit të porsalindur, më shpejt të mësohemi me situatën e re dhe mos harroni se si duhet të mbështjell me pelena apo të hyjë në gjumë.

Më e vështirë që të ketë ato nëna që për herë të parë panë fëmijën. Pastaj vijnë në ndihmë libra dhe pamflete, që listat rregullat e kujdesit për fëmijën, në ditët e para të jetës së tij. Autorët Rënda bëjnë theksin mbi atë se si për të ushqyer fëmijën. Por po aq e rëndësishme është larjen e foshnjës së porsalindur. Përvoja e parë e keqe sa ajo mund të dëmtojë, kështu që ju duhet të përgatiten për këtë paraprakisht.

Banje e parë

Nëse lindja shkoi mirë, atëherë lëshohet grua me fëmijë në ditën e katërt apo të pestë. Në këtë pikë kërthizë nuk ka rënë off, kështu që prindërit kanë pyetje - ku duhet të jetë banje parë porsalindur. Më parë është menduar se lahet nevojën fëmijën pas pupochek ra off. Por tani Doktor lejojë trajtimin e ujit menjëherë pas lëshimit nga spitali, edhe nëse kërthiza është në vend. Ndonjëherë mamitë "ndihmë" pupochku bie në spital. Atëherë kjo është pak më e lehtë për kujdesin e fëmijës në ditët e para të jetës së tij. Por në qoftë se jo, atëherë ju nuk duhet të shqetësohen. Ngjarje të veçanta do të bëjë banje një fëmijë të sigurt.

Për të filluar të krijoj infuzion kamomil ose bagëtinë. Këto barëra kanë efekt anti-inflamator dhe dezinfektues, kështu që kur larjen e ujit fëmijën me një numër të rrezikut të infeksionit në kërthizë minimale. Gjithashtu edhe një vlerë para se procesi banje kërthizë zgjidhje të fortë e Permanganat kalium apo të gjelbër të shkëlqyer. Këto medikamente të eliminojë të gjitha bakteret, kështu që kur rreziku i procedurave inflamacion do të reduktohet në masë të madhe.

Mjetet për fëmijën banje nuk duhet të përdoren për shkak se ata mund të shkaktojnë parehati në butonin bark. Në raste të rralla, ju mund të përdorni sapun fëmijën, por hera e parë që ju mund ta shpengoj pa të.

Nëse prindërit përdorin vaskë për larje, ajo duhet të lahen mirë. Ndonjëherë moms moderne dhe baballarët duan të mësuar një fëmijë për një banjo të madhe të ditëve të para të jetës së tij. Kjo nuk është e keqe, por ajo është bërë e mirë banjë e parë në banjo. Kohëzgjatja e trajtimit duhet të reduktohet në 3-4 minuta, sepse pavarësisht nga fakti se fëmija kishte "ujë" ndryshim nëntë muaj i menjëhershëm i ndjenjave të çojë në një stres.

Banje duhur një porsalindur është për të mbajtur të gjitha higjienës me rrezik minimal për fëmijën. Atëherë eksperimentet e mëposhtme me zhytje dhe not hrudnychkov të perceptohet fëmijën në mënyrë adekuate.

Rregullat themelore fëmijët banje

Pika më e rëndësishme në përgatitjen e ujërave të larjes është për të përcaktuar temperaturën. Ujë shumë të ftohtë do të bëjë përshtypjen pakëndshme të një fëmijë, mund të çojë në hipotermi dhe frika e mëvonshëm të larjes. Ujë shumë e ngrohtë - shumë e keqe. Sistemet thermoregulation e një fëmije nuk është i përsosur, kështu që lehtë mund të shpejt.

Si rezultat i kësaj, prindërit duhet qartë - temperatura e ujit nuk duhet të tejkalojë 37.3 gradë dhe nuk duhet të jetë nën 36.6. Këto shkon brenda të drejtave normale të temperaturës, porsalindur sepse në ujë tillë do të jetë më të rehatshme.

Nëse temperatura e ujit banje porsalindur për herë të parë është i pasaktë, atëherë në të ardhmen ajo do të çojë në probleme të caktuara. Për rregullimin e temperaturës duhet të përdorni një termometër, jo vetëm ndjenjat tuaja subjektive.

Nëse prindërit kanë një dëshirë për të lahet fëmijën në banjë, ajo është e mirë. Hapësirë ​​e madhe dhe ujë të ngrohtë për të bërë foshnjat efekt qetësues. Në të ardhmen, kur prindërit do t'i japë vëmendjen e duhur për forcim të fëmijës, uji mund të bëhet më e freskët. Atëherë foshnjat kanë një dëshirë për të notuar për të ngrohtë deri.

Fëmija banje në banjo ka përparësi në këtë drejtim - një dush i vogël fëmijë nuk notuar forcë. Në banjo e madhe që ju mund të përdorni collars veçanta që lejojnë fëmijën vetëm në ujë, dhe prindërit për t'u çlodhur, ndërsa fëmijën banje.

Nëse foshnja toleron qenë në ujë, atëherë procedura mund të bëhet në rrugën e përditshme të kalitje. Gradualisht fëmija mësohet të bëhet metodë ujë të ftohtë me të cilën ajo është në të ardhmen do të jenë më rezistente ndaj hipotermia dhe infeksioneve. Por pas banje porsalindur e tij kanë nevojë për një të mirë të ngrohtë deri. Kontakt të zgjatur me ujë të ftohtë apo të ajrit mund të japë efektin e kundërt - kur fëmija është i sëmurë. Fshini fëmijën tuaj duhet peshqir që shpejt thithin ujë. Atëherë ajo maskuar me rroba të thatë. Ajo është e mirë nëse not kalojnë mbrëmje para se të ushqyerit e fundit. Atëherë fëmija shkon në shtrat i lodhur dhe i lumtur.

Karakteristika banje

Për shkak të karakteristikave fiziologjike të sapolindur duhet të lahet ato shpejt. Është e rëndësishme për të kontrolluar temperaturën e ujit, pasi ajo zakonisht fitilin shpejt (sidomos në qoftë se ju janë të notit në një banjo të vogla). Përdorni barëra për larjen e porsalindur është e mundur jo vetëm, por është e nevojshme. Ato mund të ndihmojë të shpejt të shëruar rucksacks kërthizës. Vazhdoi dhe përdorimi i qëndrueshëm i infusions bimor mund të shkaktojnë thatësi e lëkurës, kështu që pas pupochek jo më e dëshirueshme për larje alternative në ujë të thjeshtë me një rënie e horizontit në infuzion me ujë të bimëve.

Përdorni xhel të veçantë ose sapun shkumë për larje një porsalindur është e padëshirueshme. Ata larë off shtresa e yndyrë e lëkurës që prodhon efekt baktericid. Në qoftë se ju dëshironi të përdorni xhel për larje, ajo nuk duhet të aplikojnë atë shpesh. Larjen e foshnjës së porsalindur në një numër shumë më efikase dhe të sigurtë. Ajo duhet të arrijë një ekuilibër midis përdorimit të mjekësisë tradicionale dhe të metodave moderne të kujdesit të fëmijëve.

Karakteristika e tij edhe fshij një fëmijë pas larjes. Ju nuk mund të përdorni një peshqir të ashpër, e cila mund të dëmtojë lëkurën e foshnjës. Lëvizje duhet të jetë promakivayuschimi, nuk fërkim. Pasi ta lyej folds (inguinale dhe axillary), vaj ulliri ose krem ​​fëmijë. Nëse veshët e fëmijës ekspozuar ndaj ujit, kjo nuk është arsye për shqetësim. Uji nuk depërtojnë daulle e veshit të mëtejshëm dhe shkaktojnë otitis jo. Ju mund të dele turundas vogla dhe ngjitur për të eliminuar pikat e cekët e ujit.  

Nëse nëna do banje fëmijë kamomil, atëherë filtri duhet të jetë tërësisht infuzion e bimëve para se duke e përdorur atë. Pjesë e vogël kamomil mund të merrni në sytë apo veshët fëmijë që do të sjellë një siklet të fortë.

Çdo banje një foshnje e porsalindur duhet të jetë kënaqësi, si më fëmijën dhe prindërit e tij. Nëse ai ka për këtë ditë dhimbje shumë në stomak, e ngritur temperatura ose po qan për shkak të ndryshimeve të motit, atëherë banje duhet të shtyhet për ditën e ardhshme. Shumica e fëmijëve dashuri për të notuar, kështu që në mbrëmje u përgatitur për gjumë është një lojë të këndshme për të gjithë anëtarët e familjes.

Video