Mëllenjë në foshnjat - shkaqet, simptomat, trajtimin

Një fëmijë duke qarëLindja e një fëmijë - një ngjarje shumë adhurues dhe i lumtur që është duke bërë një tronditje në jetën familjare. Nëse prindërit tashmë kanë përvojë në rritjen e fëmijëve, ndërsa shfaqja e një fëmijë në botë nuk është aq e papritur. Por nëse këtë parëlinduri, atëherë një baballarët e rinj dhe moms të duhet të përjetojnë stres të konsiderueshëm më parë nuk do të ndjehen të sigurt në veten e tyre dhe veprimet e tyre. Mjaft seriozisht të lidhen me shëndetin e fëmijëve të vegjël. Sidomos kur është fjala për fëmijët gjoks. Më shpesh gjetur problemin, i quajtur mëllenjë në foshnjat. Por frikësuar kur krijimin e saj nuk është e nevojshme - një shtet kalon shpejt, veçanërisht në qoftë se trajtimin e duhur.

Mjekësi Emri mëllenjë - candidiasis. Nuk kishte atë, sepse mëllenjë në foshnjat e quajtur kërpudhat gojë, i quajtur Candida albicans.

E njëjta Kërpudhat shkakton candidiasis traktin gjenitale tek femrat. Normalisht ajo është e pranishme në mukozës së pothuajse të gjithë trupit. Por sëmundja ndodh vetëm në ato raste kur kërpudhat fillon të shumohen pakontrolluar. Kjo zakonisht ndodh në sfond ose dysbacteriosis dobësuar të imunitetit.

Bakteret që jetojnë në gojë, të parandaluar rritjen e kërpudhat. Nëse ka një çekuilibër i sasisë së kërpudhat rritet, duke çuar në shenja specifike klinike. Por në qoftë se ka simptomat e mëllenjë në foshnjat, ajo nuk duhet të fillojë për të trajtuar rritje e jashtëzakonshme ose për t'u dhënë atyre drogë për imunitetin. Fakti që bebet në këtë kohë saktësisht është sistemi vetë krijimi i imunitetit dhe çdo ndërhyrje mund të prishin këtë proces.

Shpesh mëllenjë shfaqet gjatë teething ose me SARS butë. Ajo gjithashtu flet për mungesën e imunitetit të fëmijëve, por për moshën e tyre kjo është normë. Vetëm kanë një vështrim më të afërt pas fëmijët gjatë periudhave të tilla, si dhe higjienën personale, të lajë lodra dhe trajtimin e të ushqyerit me gji të jetë e candidiasis mirë parandaluese. Pastaj nëna e re nuk duhet të mendojnë se si për të kuruar mëllenjë në foshnjat. Parandalimi një problem është më e lehtë se sa për të hequr atë.

Mëllenjë në gojë

Simptomat e mëllenjë

Tipari kryesor i sëmundjes është qelizat candida në mukozën e gojës, e cila mund të jetë e rrumbullakët ose i zgjatur, me sy të veçantë të bardhë dhe djathë. Ndonjëherë prindërit të papërvojë mund të ngatërrojë pllakë të thjeshtë në të folur, sepse ata e dinë se çfarë ajo duket si mëllenjë në foshnje. Nëse do të kishte dyshime, ata lehtë mund të larguar duke përdorur një metodë të thjeshtë. Për ta bërë këtë, të marrë një lugë apo shpatull, mjekësore dhe butësisht të mbajë një fjalim. Nëse kjo është e vërtetë candidiasis, atëherë nën pllaka do skuqje dhe ënjtje që është tipike e inflamacionit. Një ndryshim i thjeshtë i pllakës në mukozën e gjuhës është.

Infeksion maja mund të fillojë në çdo vend. Ndonjëherë ajo brenda buzët apo faqet, nganjëherë gjuhë, mishrat apo qielli lart. Gjëja më e rrezikshme është se në qoftë se nuk trajtohet, kërpudhat përhapet në fyt dhe e pasme e rafte fillon procesin përgjithësim. Por, nëse prindërit e dinë shenjat e mëllenjë në foshnje, atëherë kjo nuk është duke ndodhur. Në pllakë, në fëmijët e vegjël mund të jetë ankthi, refuzimi i të ushqyerit (gjirit apo shishe). Nëse maja bashkohet infeksion bakterial, temperatura mund të rritet.

Në mënyrë për të parandaluar ndërlikimet e sëmundjes, prindërit duhet të jenë në gjendje të duhet të inspektojë kec e saj gojë. Ajo është gjithashtu një pediatër duhet të bëni, edhe në qoftë se fëmija nuk paraqet asnjë ankesë, dhe prindërit i prunë vetëm atë të shqyrtimit të sigurisë. Në raste të tilla mund të ndihmojnë foto mëllenjë në foshnjat, sepse atëherë prindërit do të vend diçka për të krahasuar që u shfaq në gojën e fëmijës. Edhe pllakë e vogël është arsyeja për trajtim, sepse fëmija do të zotërojë sistemin imunitar për të luftuar ata një kohë të gjatë.

Trajtim

Drogës Candid

Aktualisht ka shumë barna që pengojnë rritjen e shpejtësi Candida albicans, veçanërisht në qoftë se trajtimi është nisur në kohë. Por ata nuk duhet të përdoret pa u konsultuar me një pediatër, pasi kjo mund të çojë në komplikacione. Nëse prindërit dyshuari fëmija filloi candidiasis, i pari metodë të përballueshme dhe të sigurt e trajtimit duhet të jetë trajtimi i kavitetit oral me një zgjidhje të dobët të sode. Fungi riprodhuar edhe në një mjedis acid dhe nuk pëlqen alkaline, e cila ndodh kur gojën shpëlaj me sode.

• Trajtimi i mëllenjë në foshnje me një zgjidhje të sode buke do të krijojë kushte të pafavorshme për rritjen e maja. Kjo mënyrë e thjeshtë për të ndihmuar ngadalshëm ose edhe hequr candidiasis e mukozës orale në fëmijën. Procesi sode zgjidhje duhet të jetë mbi të gjitha garzë goja duke përdorur jastëk çdo dy deri në tre orë. Atëherë efekti shfaqet më shpejt.
  • Një tjetër metodë e sigurt dhe të përballueshme e trajtimit është zgjidhje me gojë mjaltë. Në këtë rast, maja shkon përmes antiseptik pllakë ndikim mjaltë. Është e rëndësishme të mbani mend se ky trajtim nuk duhet të zbatohet për foshnjat për shkak të rrezikut të alergjive. Si për të trajtuar mëllenjë në foshnje është më e mirë për të kontrolluar me mjekun, sepse qasja e gabuar mund vetëm përkeqësojnë situatën. Candida hequr pllakën mekanikisht i pamundur, për shkak se gjatë lulëzim është ind i përflakur. Kjo do të lehtësojë hyrjen e infeksionit dhe inflamacion në rritje.

Nëse pediatri konfirmuar praninë e mëllenjë në të fëmijës, atëherë ju mund të përdorni ilaçe. Më Candid zgjidhje obligim që përmban fuqishme Clotrimazole antifungal agjent. Drogës është përdorur për trajtimin lokal (ai trajtohet me mukozës orale në vende ku është pllakë dobët). Trajtimi mund të kryhet me një jastëk garzë ose shtupë pambuku. Sigurisht që ju duhet të aplikoni ilaçin tre ose katër herë në ditë. Ajo është e pakëndshme për shijen dhe shkakton ngacmues, kështu që ju duhet të presin një reagim negativ nga foshnja. Zakonisht, mëllenjë në foshnjat është mbajtur për tre deri në katër ditë, por duhet të trajtohet më për të konsoliduar efektin.

Parandalim

Shpesh sëmundja ndodh gjatë gjashtë muajve të parë të jetës fëmijës, që nga sistemi i tij imunitar dhe traktit digjestiv nuk punojnë në mënyrë të përkryer. Por me kalimin e kohës, ka foshnjat promovimin e shëndetit, duke reduktuar kështu rrezikun e candidiasis. Që fëmijë i lindur nga prindër, sidomos nëna, duhet të respektojë higjienë të mirë personale. Kërpudhat transmetohet me anë të familjes, përmes kissing, enët dhe gjatë ushqyerjes me gji. Prandaj, ju duhet të lani duart shpesh, pije lodra, lani gjinjtë para ushqyerjes me gji.

Pas çdo ushqyer fëmijën duhet t'i jepet pak ujë të zier, pasi kjo do të hequr mbetjet e qumështit nga goja. Më mëllenjë parandalimi në foshnjat kanë nevojë ata fëmijë të cilët janë të prirur për regurgitation (pështyrë deri ushqimin në kohën e stomakut merr përsëri në gojë, e cila çon në acidifikimin e mjedisit në zgavrën e gojës dhe shfaqjen e kushteve për mbarështimin e kërpudhat). Pra, pas regurgitation duhet të japë atyre pak ujë. Rregullat elementare do të ndihmojë për të mbrojtur dhe për të përmirësuar shëndetin e fëmijës në ndikimin e ardhshëm pozitiv në rritjen dhe zhvillimin e saj.