Masazh për të sapolindur - siç bëjnë foshnjat Video

BebeNdërsa fëmija është në barkun e nënës, ku ai të rehatshme dhe të ngrohtë. Por, që nga lindja e saj, kjo situatë ndryshon. Të lehta dhe të shëndoshë të transformuar botën e fëmijës qetë në një çuditshme dhe e pakuptueshme. Prandaj, ai e ndjen stres të rënda në javët e para të ekzistencës së saj. Për të lehtësuar përshtatjen e nënave të reja të përdorë truket shumë - të përpiqet të fort mbështjell me pelena, ngrohjes dhe shpesh njeri i përkëdhelur presion asaj që fëmija nuk ndihen të braktisur. Një tjetër mënyrë për të ndihmuar një fëmijë të shpejt të mësohemi në botë - ajo është një masazh për të sapolindur. Sa më shpejt nëna fillojnë për të bërë atë, aq më lehtë do të jetë për të kryer stresin fëmijën tuaj.

Bëni një masazh të plotë profesional do të jetë vetëm njëzet ditë pas fëmijën në botë. Kjo është për shkak të faktit se trupi i tij është vetëm krijon komunikim me botën e jashtme dhe të mësojnë për të funksionuar në mënyrë të pavarur. Pra, masazh intensive në ditët e para pas lindjes do të jetë një barrë e panevojshme në sistemin kardiovaskular dhe nervor të foshnjës. Por në qoftë se masazh porsalindur do të bëjë nëna e tij, ajo nuk do të dëmtojë atë.

Është e rëndësishme që të ndiqni rregullat e lëvizjeve masazh, si mungesa e konsistencës dhe shumë veprime aktive mund të dëmtojë shëndetin e fëmijës.
Nëse nëna do të kryejë semafor dhe ndjekin modelin e performancës së tyre, efektet pozitive të masazh është shprehur shumë i fuqishëm. Është e rëndësishme të kujtojmë se fëmijët e vegjël kanë nevojë për masazh të gjitha - këmbët, duart, dhe madje edhe maja mbaron e veshëve. Sapolindur masazh masazh kjo është shumë e ndryshme nga të rriturit, sepse ata vetëm mund të masazh ose masazh kokë vetëm.

Sistemi nervor i fëmijës në muajin e parë pas lindjes është shumë e ndjeshme për të gjitha ndryshimet. Prandaj është e rëndësishme për masazh lëvizjet stroking mos shkaktojë stimulim shumë i fortë e mbaresa nervore në lëkurën e foshnjës. Pak më vonë, ju mund të shkoni në një teknikat më intensive masazh, si dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut të arrihet më mirë nëpërmjet veprimit. Si të masazh porsalindur mund të gjenden në internet ose në literaturë. Përshkrim i saktë dhe i detajuar nuk do të parandalojë gabimet dhe dëmtojnë fëmijën.

Përfitimet e masazh

Qëllimi kryesor i masazh - është për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në indet, rritjen e metabolizmit dhe të stimulojë sistemin nervor, të cilat kanë një ndikim pozitiv në shëndetin e njeriut. Që trupi i të porsalindurit është ende shumë i dobët, atëherë masazh është dyfish e nevojshme. Goditje lëvizje e saktë do të zvogëlojë dhimbje barku zorrëve, për të përmirësuar fëmijën gjumë dhe për të nxitur qarkullimin e limfës në indet.

Masazh porsalindur në shtëpi do të bëjë jo vetëm jetën më të lehtë për një fëmijë, por prindërit e tij si foshnja bëhet më e qetë dhe më pak whiny.

Shpesh fëmijët gjatë lindjes plagosur shpinë qafës së mitrës, i shoqëruar nga rritja e presionit intracranial dhe një ndryshim në ton në gjymtyrë. Në ekzaminim mjeku, ai tërhoqi vëmendjen për rritjen e ton në krahët dhe këmbët. Për parandalimin dhe trajtimin e këtyre komplikacioneve janë të nevojshme ushtrime të përditshme dhe masazh për bebe. Është e rëndësishme të mbani mend se trajtimin e duhur pas traumave lindjes - një çelës për shëndet të mirë të fëmijës në të ardhmen. Ndonjëherë nuk ka nevojë për të përdorur drogë, si dhe masazh shërben si faktori kryesor terapeutik.

Problemi më i zakonshëm përballur nga nëna, kjo dhimbje barku zorrëve. Spazma e muskujve të fortë dhe bark zorrëve bloating lindin nga fakti se fëmijët kanë sisteme të pamjaftueshme enzimë që janë të nevojshme për të thyer ushqim. Rezultati është dhimbje të forta që rrënuar fëmijën për tre muaj pas lindjes. Në raste të tilla, ndihma do të masazh barkut për të porsalindurit angazhuar clockwise. Kjo teknikë ju lejon të rivendosur lëvizshmëri duhur muskujve të zorrëve, duke çuar në hazikov shkarkimit. Përfundimisht traktit digjestiv në normale, por deri në këtë pikë bark masazh - një shpëtim i vërtetë.

Rregullat masazh

Në qoftë se ajo vendosi të marrë seriozisht kujdeset për shëndetin e fëmijës së saj, ajo duhet të marrin parasysh këshillën e brezit të vjetër dhe miqtë e më me përvojë. Është e rëndësishme të kujtoni që vetëm të mësojnë të gjitha intricacies e kujdesen për foshnjat është e vështirë. Por me kalimin e kohës, ata do të duket elementare. E njëjta situatë ndodh kur bëhet fjalë për masazh. Sekuenca e parë lëvizje duket e vështirë, por pastaj shumica duart automatikisht do të përsëris ato, edhe pse ajo do të marrë disa kohë. Si të masazh intuitë porsalindur do ta tregojë. Në një bisedë të gjatë me një fëmijë bëhet Cilat fusha të qarta e tij problematike. Këtu është për ta dhe duhet t'i jepet më shumë vëmendje.

Ajo është e mirë për masazh për të sapolindur në mëngjes një orë para se një vakt. Gjatë kësaj periudhe fëmija nuk është i ngopur ende ndjesi të reja dhe masazh do të jetë kënaqësi, jo një shkaku i saj emocionet negative. Kur foshnja qan, ju duhet të ndryshojë sjellje, masazhet lëvizjes ndryshimin dhe për të zvogëluar kohëzgjatjen e seancës. Nëse kjo nuk ndihmon, atëherë butësisht masazh mund të bëhet disa herë në ditë. Gradualisht, fëmija merr përdorur për të këtyre manipulimeve dhe mund të kryejë një masazh të plotë çdo ditë.

Para duhet të hedh në dhomë. Kjo është për të siguruar që fëmija ndjehet rehat. Së bashku me masazh ajo do të marrë banjot e ajrit. Nëse fëmija juaj ngrënë kohët e fundit, ju duhet të prisni për një orë për të mos shqetësojnë procesin e tretjes. Masazh porsalindur është veçanërisht e dobishme në qoftë se fëmija është e parakohshme. Në raste të tilla, masazh ndihmon fëmijën të fituar peshë të shpejtë dhe të përshtaten ndaj kushteve të mjedisit.

Një çështje e rëndësishme që shqetëson shumë nënat e reja - kur ju mund të fillojnë të masazh porsalindur? Nëse fëmija ka lindur para kohe, por ajo ka peshë të mjaftueshme (mbi 2500 gram), atëherë mjeku la fëmijën me nënën e saj. Filloni masazh të butë mund të bëni në ditët e para pas lindjes, është ende në spital. Lëvizjet duhet të jetë shumë i butë si lëkurë foshnjës butë dhe dëmtuar lehtë. Foshnje Full-term më të pjekur në çdo mënyrë, në mënyrë që ata mund të fillojnë të bëjnë masazh pa frikë.

Makineri Masazh

Përdorimi fëmijët duhet Masazh krem ​​ose vaj ulliri. Sesioni i parë duhet të jetë rreth 5 minuta. Pastaj gradualisht masazh duhet të sjellë për 30 minuta. Pozicioni fëmija varet se çfarë trupi nënës pjesë massing. Shpesh ai vë në shpinë të tij, por në qoftë se fëmija nuk e pëlqen atë, ju mund të përkthejnë atë në bark.

Duke filluar masazh dëshirueshme për të ndaluar. Gatuaj butësisht nënë lëviz gishtat dhe hark brendshme të këmbës. Kështu, ka një stimulim i shumë mbaresa nervore që efektet e dobishme për fëmijën e lindur reflekset. Këmbët masazh porsalindur është gjithmonë lart. Rrëshqitje, lëvizje të butë duhet të gatuaj muskujt, ndërsa dora lëviz nga këmbë në ijë në sipërfaqen e përparme të këmbës. Për të filluar lëvizja përsëritet 3-5 herë.

Pastaj nëna kalon për masazh fëmija trajton. Fillimisht shanset furçë dhe gishtat. Më tej, e njëjta lëvizje rrëshqitje të ngrohtë deri muskujt e parakrah dhe shpatullën nga poshtë-lart. Pas trazim armëve vjen radha e gjoksit. E gjithë kjo kohë Foshnja masazh kryhet në pozicionin e shtrirë në shpinë. Zemrat masazhin nga qëndra në anët. Vëmendje e veçantë i është kushtuar hapësirave ndër brinjëve.

Bark tjetër kthesë. Fërkoni lehtë të tij. Është e rëndësishme të mos shtypni fort ënjtje në prani të një fëmijë, pasi ajo do të shkaktojë më shumë dhimbje. Masazh barkut në foshnjat mësojnë të gjitha nënat, sepse kjo metodë mund të zvogëlojë dhimbje barku zorrëve dhe foshnjore gjumë të sigurt dhe të qetë. Kthehu masazh fillon me brisk e qafës së mitrës dhe shpatullën. Lëvizjet butë pash përsëri përgjatë shpinë. Mos harroni kokën masazh dhe veshët. Kreu lyhet edhe me vaj dhe masazh atë në një lëvizje rrethore. Earlobes - një grup i mbaresa nervore. Zakonisht nëse i vogli po qante gjatë masazh, kur ai fillon massaging lobes vetëkënaqur.

Nëna e re nuk do të ketë masazhator masazh të kualifikuar për fëmijën tuaj. Dashuria dhe durimi do të ndihmojë të saj të mësojnë aftësitë minimale që do të lejojë atë për të përmirësuar shëndetin e fëmijës dhe të bëjë jetën e tij më të relaksuar.

Video: