Çfarë është përzierje e mirë për një foshnje e porsalindur, ushqyer foshnjat përzierje

Një fëmijë me një shisheQumështi i gjirit është një fazë e rëndësishme në jetën e foshnjës dhe nënës së tij. Ky proces bashkon nënën dhe fëmijën së bashku. Refuzoj gji nuk duhet kurrë. Mendimet e gjinjve prishur dhe netë pa gjumë nuk duhet të trembë, sepse ai në fakt nuk është aq e frikshme si ajo sjell disa "Mami".

Por ndonjëherë rrethanat detyrojnë nënat kanë një ndalesë natyrale ushqyer fëmijën dhe kthyer atë në një të ushqyerit të përzier ose artificial. Atëherë prindërit ngre pyetjen në lidhje me atë përzierje e mirë për një porsalindur dhe si të tërhiqem. Mos harroni se mbështetet në zgjedhjen e çifteve të tjera nuk është e nevojshme. Është mirë që të konsultoheni me pediatrin.

Fëmijët përzierje

Nëse nevoja për të ushqyerit artificial u shfaq menjëherë pas lindjes së foshnjës, zgjedhja zakonisht bie mbi Dr. përshtatur përzierje e qumështit. Avantazhi i përzierjeve të tilla është se ato përfshijnë hirrë Demineralized, që e bën ushqim lehtësisht të tretshëm.

Formula më e mirë për foshnjat duhet të përmbajë albuminës dhe globulinat dritë në raport të drejtë që do të bëjë karakteristikat e saj sa më afër qumështit të gjirit. Numri i yndyrave, karbohidrateve dhe komplekset vitaminë-minerale gjithashtu deri në standarde dhe mund të konsiderohet një ushqim si të dobishme për fëmijën.

Nutrilon përzierjeNë mixes përshtatura shpesh të shtoni komponentë shtesë që mund të përmirësuar tretjen dhe për të përmirësuar cilësinë e ushqimit. Këto përfshijnë bifidobacteria, lizozimë, lactulose, taurine dhe shumë të tjerë. Këto elemente e bëjnë përzierje më të dobishme, duke i lejuar fëmijët të zhvillojnë siç duhet dhe për të fituar peshë. Feeding fëmijë mix - një përgjegjësi e madhe për prindërit. Në mënyrë tipike, këto mixes shënuar numrin "1", ose ata të dhënë moshën e "0 deri në 6 muaj." Shpesh zgjedhja e pediatrit të ndaluar në përzierjet të tilla si "NAS", "Nutrilon 1", "Pre-hipi", "Nutrylak nga 0 deri në 6 muaj.", "" Peak 1 "," Agusha-1 "," Piltti ".

Në treg ka më pak formulë përshtatur foshnjore përmban përfshin kazeinë - një proteinë qumështi që është zhytur më ngadalë trupin e fëmijës. Hirrë Demineralized mungon, kështu që ata nuk mund të konsiderohet të jetë cilësia e zëvendësuesve të qumështit të gjirit.

Shqyrtime përzierjet për foshnjat tregojnë se përzierjet e tilla të japin më të mirë, pasi fëmija kthehet 6 muaj dhe sistemi i tij i tretjes do të më përshtatet. Këto përzierjet janë të dobishme për ato që lidhen me më shumë kalori. Fëmijët të cilët nuk mund të qëndrojë pushim 3:00 dhe më të madh, më mirë të ushqyer këtë përzierje. Përbërja e tyre mund të gjenden edhe taurine, bifidobacteria dhe shtesa të tjera. Këto përzierjet përfshijnë Similak, Impress, Enfamil "Nestozhen."

Përzierje të specializuar për një porsalindur

Përzierje NutrylakPas lindjes në mes të nënës dhe fëmijës formuar një marrëdhënie të fortë. Kjo çon në faktin se ndryshimet qumështin e gjirit në përbërjen varësisht nga nevojat e foshnjës. Për të arritur këtë ekuilibër, duke përdorur përzierjet është jashtëzakonisht e vështirë, si prodhuesit kërkojnë për të prodhuar mixes ndryshme për fëmijët me probleme shëndetësore. Këto komponime janë parandaluese përzierje hypoallergenic Foshnja që përmban proteina hirrë hydrolyzed ushqyerit hrudnychkov me një alergji të lopës proteina qumështi ("Nutrylak hypoallergenic", "NAS hypoallergenic"). Ka edhe përzierje hypoallergenic mjekësore - përzierje duhet të zgjedhë këtë vetëm me pediatrin.

Një përzierje e rritjes së sasisë së hekurit duhet të përdoret në fëmijët me anemi ("Similak me hekur Enfamil me hekur"). Zakonisht tre muaj ajo nuk është caktuar si thithjen e hekurit nga zorrët gjatë kësaj periudhe është i ngadalshëm. Sidomos të njohura në fëmijë me dispepsi për shkak të intolerancës lactose janë përzierjet që përmbajnë proteina soje ("Bona-Soya", "Nutri-soje"). Si te zgjidhni përzierje për një porsalindur në raste të tilla? Filloni me një të rekomanduar nga një mjek. Nëse keni ndonjë problem (intolerancën keq, kapsllëk, shishe refuzimi), atëherë është e nevojshme për të zgjedhur një përzierje të ndryshme.

Rol të rëndësishëm ka luajtur nga përzierje e qumështit për foshnje përmbajnë bifidobacteria për rregullim të ndryshme të zorrëve. Normalisht, e zgjidhjes pasi fëmija është i lindur bakteret gojë ndihmon tretjen e ushqimit. Por ndonjëherë bilancin e baktereve të dobishme dhe të dëmshme është e shqetësuar. Në raste të tilla, kjo ndihmon në përmirësimin e gjendjes së përzierje e qumështit ("qumësht NAS", "Bifidus"). Ato janë të përshkruara zakonisht pas gjashtë muajsh, pasi besohet se kjo mosha e zorrëve mund të nalahodytysya vet.

Si te zgjidhni kombinimin e duhur?

Para së gjithash, para se transferimi artificiale ushqyer një fëmijë, prindërit duhet të vlerësojnë pro dhe kundrat e këtij vendimi. Nëse është vërtetë e nevojshme (qumështi i gjirit të nënës sëmundja është "djegur"), ju duhet të vizitoni pediatrin dhe të njoftojë atë e situatës. Mjeku do të zgjedhin përzierje, në bazë të faktorëve të rrezikut, moshën dhe peshën e fëmijës, karakteristikat e tij dhe gjendjen e zorrëve. Mos harroni se formulë mitur për foshnjat që të jenë të dobishme dhe të sigurt. Ndonjëherë vetëm të zgjidhni një përzierje nuk funksionon, sepse trupi i secilit fëmijë individual. Ai skuqje mund të duket mbi përzierje ose të fillojnë marrjen e kapsllëk. Pastaj përzierje duhet të ndryshohet.

Zgjedhja kriter drejtë përzierje është shpejtësia normale e zhvillimit fizik dhe mendor. Nëse ka një devijim, ju duhet të konsultoheni me ekspertë në fëmijët artificiale ushqyerit dhe gastroenterologist. Ata do të ndihmojë për të kuptuar shkakun dhe këshillojë se formulë ushqyer porsalindur. Përzierje duhet të blej vetëm në dyqane të specializuara të mëdha, si ndonjëherë ju mund të blej një ushqim papërpunuar rreme fëmijë. Në fëmijët dyqane probabilitetit përjashtuar. Formulë foshnjore është çelësi për shëndetin e çdo foshnje.