Si të lahet një fëmijë të porsalindur dhe me çfarë temperatura të lahet foshnjave

Gëzuar FoshnjaPeriudha më interesante dhe të vështirë në jetën e mom të riformuar - muaji i parë pas lindjes së fëmijës. Gjërat që në shikim të parë duken fillore, të bëhet një problem i vërtetë. Për shembull, banje një fëmijë pas lëshimit nga spitali ka shumë karakteristika. Prandaj, trajtimi i parë i ujit bëhet mundësisht me ndihmën e baba, gjyshe apo edhe më të mirë, të cilët mund të ndihmojnë në këtë çështje të vështirë.

Kur lahet fëmijën?

Ushqimi i duhur për t'u ndjekur për fëmijën që nga lindja e tij. Për këtë arsye, koha e caktuar për procedurat e higjienës, do të përcaktohen paraprakisht. Zakonisht nënat e reja preferojnë për të kryer larjen e porsalindur në mbrëmje. Ujë të ngrohtë dhe lëvizje të butë qetësues të lejojë që fëmija për t'u çlodhur, që do të thotë se ai do të bjerë në gjumë më të shpejtë dhe më të fortë. Procedurat Evening shpejt të ndihmuar të mësuar fëmijët të regjimit. Më pas ai fillon të kuptojë se në qoftë se ajo vykupaly, atëherë ne duhet të shkoni në shtrat së shpejti.

Por disa fëmijë reagojnë ndaj ujit ndryshe - ata bëhen më aktive dhe të lëvizshme. Pastaj përsëri, duhet të mendojnë për kur dhe si të lahet një fëmijë të porsalindur. Ndoshta në ujë dush ishte shumë i ftohtë dhe fëmija forcuar, jo relaksuar. Apo keni vendosur për të mësuar atë për të notuar që shpesh çon fëmijën në zemërim të madh. Këto pika duhet të fshihen pasi që ato pengojnë gjumit të qetë. Nëse në shikim të parë, gjithçka është mirë, dhe fëmija do të vazhdojë të fle keq pas larjes, ndërsa trajtimi i ujit është bërë e mirë në pasdite.

Ku mund të lahet?

Muajin bandë e parë e fëmijëve në banjo, jo në banjë të madhe.

1. Së pari, ajo është më e lehtë për të larë para çdo notuar.
  2. Së dyti, të kontrolluar temperaturën në një banjë të vogël shumë më të lehtë.
  3. Së treti, prindërit janë më pak të lodhur, si dhe banjo e fëmijëve nuk duhet të bëj shumë. Nëse nëna nuk e di se si të lahet një porsalindur, ju duhet të gjeni paraprakisht këtë çështje. Fakti se foshnjat nuk duhet të lahet për një kohë të gjatë. Së pari, të jetë i kufizuar për 3-5 minuta.

Kur fëmija merrni më të fortë dhe të mësohen në ujë, ju mund të ofrojë atë not në banjo e madhe. Ajo nuk është e ndaluar, por më e vështirë për prindërit. Por fëmijët janë zakonisht më shumë si një dush i madh. Në qoftë se ju dëshironi, ju menjëherë mund të shpenzojnë banje porsalindur në banjo. Kjo do të lejojë që ajo të më shpejt të përshtatet në ujë.

Si të lahet për herë të parë?

Edhe prindërit me përvojë të cilët kanë një ose më shumë fëmijë në familje, gjithmonë mendoj shumë për kur dhe si të lahet porsalindur për herë të parë. Kjo pyetje nuk lind vetëm.

Fakti që çdo fëmijë është unik, kështu që të njëjtat rregulla e notit nuk mund të riprodhohet menjëherë në të gjitha. Për shembull, në qoftë se fëmija ka lindur ose pupochek dobësuar gjatë zhduket, dush i parë mund të jetë një vonesë të vogël. Kjo vlen edhe për ato situata kur fëmija ishte në dimër. Por mos harroni në lidhje me podmyvaniya përditshme pas lëvizjeve të zorrëve dhe folds natyrore të fërkim një shtupë pambuku të lagur me ujë.

Nëse nuk ka contraindications, hera e parë që ju mund ta shpengoj fëmijën një javë pas lindjes. Është e rëndësishme për të përgatitur për të kryer këtë procedurë shpejt dhe me saktësi. Video e larjen e porsalindur do të tregojnë se si për të mbajtur fëmijën në ujë dhe në të cilën mënyrë atë të pastër.

Mos përdorni shampo fëmijë ose xhel për herë të parë. Sapun më e përshtatshme fëmija të thjeshtë pa aromat (foshnja mund të zhvillojë një alergji). Gjithashtu dëshirueshme që të përdorin sfungjer apo pecetat për larje. Lëkura porsalindur është shumë e ndryshme nga lëkura e të rriturve, pasi ajo është më delikate. Si rezultat, të shkaktojnë lëndime duke përdorur sfungjer goxha e lehtë.

Sa shpesh të lahet prindërit porsalindur kanë të vendosë, por zakonisht kjo duhet të bëhet të paktën dy herë në javë.

Kur banje është e rëndësishme që të ndjekin temperaturën. Uji shumë i nxehtë mund të shkaktojë mbinxehje dhe të ftohtë - në hipotermi.

Zakonisht për larjen e parë Rekomando 36,6-37,2 gradë. Për më tepër, ajo është e nevojshme për të përcaktuar temperaturën e një termometër të veçantë. Si temperatura e foshnjës duhet të reduktohet për të lehtësuar forcim të fëmijës.

Si të lahet një fëmijë?

Moms përvojë koha për not përcaktuar paraprakisht. Por në qoftë se porsalindur në mbrëmje sentimental, ai lënduar bark e tij ose ai dëshiron për të fjetur, atëherë trajtimit të ujit duhet të vonohet. Nëse fëmija është i qetë, atëherë është koha për të "futur" atë me ujë. Mposht fëmijën në vaskë duhet të jetë i ngadalshëm, dhe ju mund të bisedoni me të.

Banje fëmijën do të jetë më interesant nëse ju këndoj një kantik të. Ne tani duhet të mbajë atë në pak ujë, kështu që ai mund të përdoret për të.

Mbani fëmijën duhet gjithmonë nën kokën (kjo do të shmangë shumë momente të pakëndshme që lidhen me hyrje e ujit në veshët dhe sytë). Nëse fëmija është në shpinë të tij, ajo është e mirë për të hedhur kokën e tij mbi parakrah tuaj të majtë dhe dora jote e konfiskuar shpatullën e tij. Kjo do të ndihmojë për të mbajtur fëmijën nga rrëshqitje në ujë.

Nëse foshnja not në barkun e tij, atëherë në parakrahun e majtë duhet të vendosen gjoksin e tij, dore dhe sup dhe fixes. Në të dyja rastet, fëmija duhet të lajë dorën e djathtë dhe të mbajë e majtë.

Draw dhe të larë foshnja duhet të jetë në rend. Në mënyrë tipike, si të lahet një fëmijë të porsalindur tregon intuitë. Bëjë atë më të mirë në atë mënyrë - qafë, gjoks, bark, trajton, këmbët. Pastaj kthehet mbi fëmijën në bark të tij dhe të larë mbrapa, gomar dhe kokën. Në fund duhet të larë me ujë të ngrohtë dhe kovshyka fëmijë apo enë (pije në dush nuk duhet të jetë, sepse ajo mund të ndryshojë presionin e ujit në anën e nxehtë apo të ftohtë).

Karakteristika banje

Mbani në mend se lëkura në foshnje është shumë delikat dhe i hollë. Pra, më i mirë turistik i pari banje në një mashtrim - lahet atë në pelyushtsi. Kjo do të ndihmojë atë për të shmangur stresin për shkak të kontaktit me ujin. Çfarë mund të lahet porsalindur sugjerojnë gjyshen. Ndonjëherë duke përdorur një këmishë të thjeshtë të gjatë.

Gjithashtu, disa tipare të një vajzave banje. Nënat e djemve në këtë rast pak më shumë fat.

Si të lahet një vajzë të porsalindur?

1. Së pari, para se të mollaqe banje duhet të larë me ujë të rrjedhshëm për mbetjet jo të ujit jashtëqitjet të pastër.
  2. Së dyti, ne duhet të minojë vajzat nga para për të mbështetur. Pas banje rroba mundësisht edhe bigëzim të thatë dhe procesin talk për parandalimin e nxituar pelenë dhe skuqje.

Aspekti më i rëndësishëm është pajtim me temperaturë. Kjo është e rëndësishme në muajin e parë pas lindjes. Qendrat thermoregulatory fëmija nuk ka zhvilluar ende, kështu që është supercooled lehtë dhe overheating.

Banjo sapolindur në një temperaturë mbi 37.2 gradë të padëshiruara.

Por, pavarësisht se shumica e prindërve e bën ujin shumë të ngrohtë. Nëse nuk ndiqni këto rregulla bazë, fëmija mund të përjetojnë emocione negative që lidhen me larjen. Dhe të merren me ta, atëherë ajo do të jetë shumë e vështirë.

Video mësim për fëmijët banje