Hiccups në të sapolindur - shkaqet, simptomat, Trajtimi, çfarë të bëni

Nëna me një fëmijëPër çdo prind fëmijët e tyre janë më të mirë dhe e dëshirueshme. Dhe një familje e re duke u përpjekur për të bërë gjithçka për të siguruar që fëmija i tyre u bënë të fortë dhe të shëndetshme. Rreth shtatzënisë dhe lindjes një grua them kudo, por disa gra shtatzëna marrin informacion më të plotë në lidhje me çfarë do të ndodhë pas lindjes së fëmijës.

Mendje nënndërgjegjeshëm tërheq zakonisht të qetë dhe qetësi në shtëpi: nëna ime në heshtje duke u përgatitur për të ngrënë ati i tij u kthye nga puna, dhe ata qëndrojnë krah për krah, shtretër pranë njeriut më të rëndësishme në jetën e tyre. Sigurisht, gjëra të tilla ndodhin në çdo familje, por kjo është një përjashtim sesa rregull. Sigurisht nëna ime shpartallua, dhe kjo vjen nga injoranca e arsyeve për qarë fëmija. Për të ditur se si për të bërë në një situatë të caktuar, ju keni kursin themelor prindërit e rinj '' dhe për të gjetur se çfarë mund të prishin njeri pak.

Një fëmijë shtetet e interesuara - një lemzë në foshnjat. Ndoshta çdo nënë një herë në jetën time ballafaquar me këtë problem. Edhe pse zakonisht hiccups në të sapolindurit ndodh shpesh. Sigurisht, kjo nuk është një situatë ku ju duhet të mundë të gjitha këmbanat dhe të thirrur një ambulancë, por sidomos nga nëna e tij për herë të parë ka pasur një lemzë frikë dhe nuk e di se çfarë të bëni.

Shkakton hiccups në fëmijët

Përgjigja e vetme pse ka një lemzë në porsalindur nuk ekziston. Shumica e shfaqjes së hiccups nuk shkaktojnë ndonjë shkelje dhe nuk shkakton fëmijën konsiderueshme bezdi. Por çdo nënë dëshiron të ndihmojë fëmijën tuaj të heqin qafe hiccups doli.

Shkaqet e hiccups në të sapolindur mund të jetë ndryshe. Dhe për të ndihmuar fëmijën tuaj, ju duhet të kuptoni se çfarë do të thotë faktorin që shkakton atë.

Lemzë më i zakonshëm ndodh në rastet e mëposhtme:

• fëmija është shumë i etur;
  • peremerz fëmijë;
  • hiccups në foshnjat pas të ushqyerit mund të ndodhë për shkak se fëmija ushqyerit me qumësht gëlltitur ajër;
  • diçka fëmijë shumë i frikësuar, për shembull, lëshojnë zë të lartë apo dritat e ndritshme;
  • hiccups në të sapolindur mund të ndodhë si rezultat i overeating. Kjo situatë lind kur ushqimi që merr në stomak, ajo shtrihet, duke shkaktuar tkurrjen e diafragmë. Ndërveprimi i këtyre arsyeve një fëmijë mund të fillojnë të lemzë.

Si funksionon hiccups?

Hiccups në të sapolindur mund të marrin deri në 15 minuta. Kjo gjendje nuk është e rrezikshme dhe kjo mund të shkojë më vete. Nëse hiccups foshnja zgjasin më kalimin e kohës, ajo është një pretekst për të shkuar te mjeku dhe të zbuluar ndonjë çrregullime organike apo funksionale në trupin e fëmijës. Ndonjëherë një hiccups kohë të gjatë mund të tregojë praninë e sëmundjes së fëmijës. Për shembull, hiccups mund të shoqërojnë pneumoni, sëmundje gastrointestinale ose dëmtim të palcës kurrizore. Pra, nëse ju jeni një hiccups të shpeshta në të porsalindurit, më shumë se 20 minuta duhet të konsultoheni me pediatrin.

Çfarë duhet të bëni kur hiccups?

Kur ka një lemzë, pyetja e parë që shqetësuar nënën se çfarë duhet të bëni kur një fëmijë hiccups. Ka disa mënyra për të ndihmuar të eliminuar këtë dukuri të pakëndshme.

Si të shpëtoj e hiccups? Pas sqarimit të arsyeve të mundshme për ndodhjen e saj mund të provoni metodat e mëposhtme:

1. Arsyeja më e zakonshme pse fëmija hiccups - është gllabërim ajër kur të ushqyerit. Për të ndihmuar fëmijën tuaj në këtë situatë, ju duhet të shtypni për fëmijën e tij në një pozitë të drejtë dhe në mënyrë të vijnë bashkë me të nëpër dhomë. Në mënyrë tipike, kjo dispozitë bën më të lehtë për të hequr qafe e ajrit të gëlltitur, e cila çon në ndërprerjen e hiccups. Gjithashtu, provoni të zëvendësuar biberon apo një shishe për fëmijën, si shumë shpesh situatën kur një fëmijë i vogël hahet ushqyerit shishe vjen përmes shumë shpejt dhe fëmija të mos mbyten, gëlltit ushqimin me ajër. Në qoftë se ju të ushqyer fëmijën tuaj, të shohim se si ai merr gjoksin. Është e mundur që duke ndryshuar pozicionin e të ushqyerit fëmijës, ju harrojmë për hiccups.
  2. Nëse fëmija hiccups gjatë dhe shpesh ju mund t'i japë atij një shishe me ujë ose të bashkëngjitni gji përsëri. Fluid ju ndihmon të ndihmuar fëmijën tuaj të heqin qafe hiccups.
  3. Kur hiccups në sapolindur duhet së pari të prekë trajtuar. Nëse ata janë të ftohtë në prekje, shkaku hiccups më të mundshme - ngrirjes. Për të eliminuar nevojën për të ngrohtë hiccups baby.
  4. Nëse shkaku i hiccups porsalindur janë faktorë të bezdisshëm: muzikë me zë të lartë, dritat e ndritshme, nevojën e mundshme për të eliminuar ato. Ajo duhet të shtrydh fëmijën atij dhe flasin për atë në heshtje, të veshur në dhomë. Kjo vepron otvlekayusche dhe hiccups të kalojë.
  5. Nëse fëmija fillon të lemzë e emocion në sytë e të huajve, ajo është e mirë për të kufizuar viziton fëmijën derisa të përshtatet me mjedisin. Sidomos ky rekomandim duhet të ndiqet në muajt e parë të jetës së porsalindur.
  6. Nëse asnjë nga këto fonde nuk punon, ju mund të përpiquni për të hequr qafe hiccups porsalindur duke përdorur lëng limoni ose një infuzion të fortë të kamomil. Për ta bërë këtë, pikoj disa pika të lëngshme nën gjuhën e fëmijës.
  7. Kurrë fëmijën perehodovuyte, si overfeeding - një nga shkaqet kryesore të hiccups në sapolindur. Nëse overfeeding konstante, e hiccups mund të shkojnë në një fazë kronike dhe dalin vazhdimisht. Kuptoni se fëmija mund të overeaten me regurgitation bujare. Me qëllim të eliminimit hiccups nga overeating, të përpiqet për të ushqyer fëmijën tuaj shpesh, por jo të mjaftueshme.

Lemzë më i zakonshëm ndodh në foshnjat dhe deri në një vit apo më shumë më vonë, prindërit dhe plotësisht të harrojmë për ekzistencën e tij. Hiccups në të sapolindur - është një kusht fiziologjike. Kjo ndodh jo vetëm për arsyet duke shkaktuar faktorë, por edhe për shkak të cen e traktit digjestiv fëmijë të vogël. Prandaj, më të vjetër fëmija bëhet, aq më pak ajo pengon lemzë.
Hiccups mom më të shqetësuar se fëmijën. Pra harrojmë për mënyrë e mirë për të trembë fëmijën. Kjo mund të shkaktojë vetëm një sulm të ri.