Karrige e gjelbër në të porsalindur - Shkaqet

Fëmija në krahët e sajAsgjë nuk është më e natyrshme për një nënë sesa zemërim për fëmijën e tyre. Dhe kjo është veçanërisht e vërtetë në ditët e para pas lindjes, kur gruaja sapo i kanë takuar atë. Në këtë kohë, ndryshimi më i vogël mund të jetë një shkak për shqetësim serioz. Para së gjithash, kjo ka të bëjë me karrige fëmijëve.

Ngjyra, cilësi dhe përbërja e feces mitur ndryshojnë shumë. Ky organizëm i veçantë të ndikojë si fëmijën dhe gjendjen nënës, dietën e saj dhe të marrë ilaçe dhe vitamina. Por mund të ketë arsye të tjera: bakteret, sëmundje të ndryshme, zhvillimi i paaftë. Pra, si ju të dallojë normal?

Shpesh kjo është një pyetje pyet nga një nënë, kur ata shohin se stol porsalindur papritmas ndryshoi. Dhe veçanërisht kujdesin e tyre pse karrige gjelbër fëmija dhe çfarë të bëni në këtë rast.

Nëse ju gjeni një fëmijë në fillim të tij për panik, ju duhet së pari të kuptojnë shkaqet.

Karrige e parë

Kur një fëmijë është vetëm lind, zorrët e tij janë të mbushura me mekonium - një përzierje e gjëndrave lëngut amniotik sekretuese, qelizat e zorrëve dhe komponentëve të tjerë. Ngjyra e tij normale - jeshile, jeshile të errët ose të zezë. Pastaj Cal ndryshojë tranzicionin. Në këtë rast një karrige gjelbër në një porsalindur gjithashtu konsiderohet normë.
Pra, nëse në 6-8 ditët e para të alarmuar atë stol me ngjyra, nuk ka nevojë për t'u shqetësuar - çdo gjë është në rregull.

Fëmijët ushqehen me gji

Fëmijë me lugëPor edhe ata moms që në heshtje duruar karrige origjinale të gjelbër në foshnjat fillojnë të shqetësohen për të parë këtë ngjyrë me kalimin e kohës. Gjëja e parë për t'u marrë parasysh - është ushqyer si një fëmijë.

Nëse ai është gji, arsyet karrige gjelbër në porsalindur mund të jenë shumë të ndryshme:

1. Nëna Dining. Shumë produkte që përmbajnë pigment gjelbër ose hekur, mund të sigurojë një karrige ngjyra.
  2. Droga. Substancat që përmbajnë hekur, antibiotikët dhe ilaçe të tjera gjithashtu mund të krijoni këtë efekt.
  3. Brendshmet natyrore. Në muajt e parë të jetës microflora zorrëve është vetëm fillimi për të dalë. Ky është një proces i natyrshëm që mund të shoqërohet me ndryshime të ndryshme ngjyra dhe konsistencën e stools.
  4. Reagimi alergjik ndaj ushqimit, ngrënë në prag të nënës së tij.

Dhe kjo nuk është e gjitha shkaqet e mundshme. Në çdo rast, një karrige në foshnjat që janë ushqyer ekskluzivisht qumësht të gjirit, mund të jenë shumë të ndryshme. Ngjyra, cilësi, prania e papastërtive, shpeshtësisë dhe sasia nuk duhet të shqetësohen prindërit, ndërsa pjesa tjetër e gjendjes shëndetësore të fëmijës nuk është serioze. Se ajo është konsideruar vendimtare.

Në qoftë se në të njëjtën kohë karrige gjelbër keni gjetur disa simptoma të tjera, ju duhet të konsultoheni me pediatrin.
Por në çdo rast të nevojshëm për të analizuar ushqimin, për të shmangur ushqime të panjohura. Duhet gjithashtu të konsiderojnë me kujdes skemën e ushqyerjes me gji.

Shpesh karrige gjelbër në të porsalindur, veçanërisht i lehtë dhe të përzier me mukozë mund të jetë një shenjë e të ashtuquajturit dështim laktoznoy. Shumë mjekë kuptoj nën këtë mungesë ekuilibri afatgjatë ndërmjet konsumimit të para të lëngshme të trasha dhe të pasme të qumështit. Të tjera - më shumë kalori, ka një përmbajtje të lartë të lactose dhe yndyrë. Por për të marrë fëmijën për atë pak më e vështirë, dhe ai shpesh pije qumësht para, dhe pastaj të kërkojë një gji të dytë. Si rezultat, trupi nuk ka marrë të gjitha ushqyesve të nevojshme, dhe zorrët, është projektuar për mastering pasme të trashë e qumështit, nuk është duke punuar si duhet. Qumështi front kalon nëpër zorrët më shpejt, duke rezultuar në stol bëhet karakteristike ngjyra dhe shkumëzuar strukturën e gjelbër.
Një simptomë tjetër e këtij problemi mund të jetë disi i ngadaltë shtim në peshë. Në këtë rast, gjëja e parë për të bërë - për të normalizuar gji, në veçanti, për të mësuar fëmijën për të pirë në një gji një gji.

Fëmijët në të ushqyerit artificial

Disi ndryshe zgjidhur këtë problem në fëmijët të cilët janë ushqyer formulë të përgatitur. Në këtë rast kryetari në sapolindur ndryshon dukshëm nga fëmijët karrige ushqehen me gji. Ajo është më e dendur, ka një ngjyrë të verdhë dhe erë karakteristike e feces të rrituri. Por përveç kësaj, përbërja e tij dhe pamja do të jetë më e qëndrueshme, sepse përzierje nuk ndryshon si qumështi i gjirit.

Por në këtë rast mund të ketë një stol gjelbër. Shpesh, shkaku është hekuri përfshira në përzierje. Për të testuar këtë version, ju duhet të ndryshojë dietën dhe ndryshimin e kontrollit të karrige. Nëse ngjyra është normalizuar, arsyet për shqetësim. Përndryshe, ju duhet të i kushtoj vëmendje për shëndetin e përgjithshëm të fëmijës. Nëse diçka do të shkaktojë dyshime - referohen pediatër.

Duke përmbledhur, është e nevojshme të përsëris se e gjelbër vetëm karrige nuk është arsye për shqetësim. Në qoftë se kjo është e shoqëruar me çdo ndryshim tjetër në shëndetin dhe gjendjen e fëmijës, kjo mund të tregojë praninë e ndonjë problem. Nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj, ajo mund të bëjë vetëm dëm. Shëndeti i Fëmijës duhet të kontrollojë jo vetëm prindërit, por edhe mjekët.