Dysbacteriosis në foshnjat - shkaqet, simptomat, Trajtimi

Nëna dhe fëmijaDysbacteriosis është një sëmundje e lidhur me një reduktim në laktokultur dobishme dhe rritjen e përqindjes së mikroorganizmave patogjene në zorrë të njeriut. Çfarë Arsyet qëndrojnë aq i keq për gjendjen fëmijën dhe si ta trajtojmë rritje e jashtëzakonshme në foshnjat?

Shkaqet e dysbiosis

Dysbacteriosis shpesh në foshnjat për shkak të faktorëve të mëposhtëm:

1. Pas aplikimit fëmijën në gji. Së pari, gut e foshnjës sapo lindur është steril, por kolonizimi i saj nga mikroorganizmave fillon pothuajse menjëherë pas lindjes. Microflora normale promovon zhvillimin e gjirit qumështin e nënës, i cili përmban të gjithë kulturën e nevojshme dhe substancat thartuar që kontribuojnë në zhvillimin e imunitetit fëmijës. Por, kur ka një vonesë në marrjen e qumësht, mukozën e zorrëve është e ekspozuar ndaj procesit tensionet ndotjen e baktereve, jo e natyrshme në trupin e njeriut. E gjithë kjo çon në manifestimet klinike të dysbiosis.
  2. Përdorimi i nënës ose të ushqyerit fëmijës antibiotikë. Antimikrobikë moderne për pjesën më të madhe nuk kanë një efekt të rreptë selektive, dhe mund të ndikojnë në të dy sëmundje dhe bakteret kulturave të nevojshme nga trupi. Më fort efekt anësor i pranishëm është laktokultur relativisht zorrëve. Nuk ka rëndësi rrugën e administrimit të barnave. Kur parenterale (injeksion, klizmë) përdorin antibiotikët japin efekt jo më pak të theksuar në zorrë sesa përmes përdorimit të gojës. Dysbiosis në foshnjat zhvillohet kur marrja nënën antimicrobial të hyjnë në trupin e fëmijës me qumësht.
  3. Inflamacion akute dhe kronike. Çdo inflamacion për shkak të pranisë në vatër e mikroorganizmave patogjene apo oportuniste që shumëzohet në kushte të favorshme nuk kanë formuar ende e imunitetit të fëmijës, mund të shkaktojnë simptomat e dysbiosis. Ky inflamacion në traktin gastrointestinal mund të shkaktohet nga faktorë të duket pak që kanë të bëjnë me paraqitjen e zorrëve patologjisë - stresi, prezencën zgjatur e fëmijës në një dhomë tym, lëndimet e lindjes.
  4. Krimb infektimi - si shkakun e dysbiosis në foshnjat në periudhën e fëmijërisë së hershme të ndodhë rrallë, por doli që mund të shkaktojnë diarre, bloating dhe shenja të tjera të dysbiosis. Faktor shumë më të shpeshta etiologjike është infeksion rotavirus në të cilin crregullimi i është gjetur në microflora zorrëve.

Simptomet kryesore të dysbiosis

Shenjat dysbacteriosis në sapolindur shpesh jospecifike. Ata mund të flasin jo vetëm për praninë e kësaj sëmundjeje, por edhe disa sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal. Sigurisht, i gjithë modeli klasik lejon sëmundje të diagnostikuar me saktësi, por në shumicën e rasteve vetëm një dysbiosis disa manifestohet disa simptome.

Po gungë në foshnjat e manifeston si diarre. Stol ndërsa të paturit e keqe, erë stinky, gjelbër të verdhë-gjelbër, të lëngshme, qëndrueshmëri ndonjëherë foamed. Përveç kësaj, fëmija shpesh vuri në dukje të vjella, fryma e keqe, bloating, shoqëruar nga rumbling dhe rritjen hazoviddilennya. Dhimbja mund të jetë e vazhdueshme, por më shpesh ndodh pristupoobraznym lidhur me aktin e jashtëqitjes. Fëmija merr ushqim të keq, shpesh refuzon gjoksin. Nuk është malabsorption qumësht në zorrët, duke rezultuar në humbje peshe.

Jashtë fëmijë është në depresion, dehidratim mund të ndodhë në të lëkurës dhe mukozës thatë, ndonjëherë mund të duket skuqje alergjik.
Diagnoza bazohet në foto dhe laboratorike testet klinike. Analiza e gungë në foshnje është një ekzaminim bakteriologjik i feces, ku është e mundur për të zbuluar praninë e shtameve të pazakonta të mikroorganizmave gut.

Si për të trajtuar rritje e jashtëzakonshme?

Gji fëmijën

Trajtimi i të porsalindurve dysbiosis përfshin disa faza:

1. Zorrë rehabilitimit, në të cilën patogjene janë hequr nga lumenin e traktit digjestiv. Përdorimi i një medikament për shkak të praninë e shkakut specifik të sëmundjes. Kështu, kur fungale Nystatin përdorur antibiotikë të tjerë antifungal në një numër të infeksioneve bakteriale mjeku përshkruan fagut ilaçe (qelizat e infektuara bakteriale), lezione Staph - chlorophyllipt. Gjithashtu eliminohen abenteric burim të mundshëm të infeksionit.
  2. Një korrigjim tretje enzimatik përdorimin e drogës - Mezim, pancreatin.
  3. . Detoxification, v E. sekretim i substancave të dëmshme të prodhuara nga e vogla enterosorbents pacientit emërimit - smectite, enterosgel, enterodez.
  4. Pasi të gjitha hapat e mësipërme fëmijë produkte të ushqyerit përmban laktokultury enterike ose imponojë atyre përdorimin e drogës (bifidumbacterin, atsypol). Mbështetje e mëtejshme dhe zhvillimin e baktereve të dobishme probiotics administruar prej pacientit (Laktusan) pritjen e cila zgjat deri në dy javë ose më shumë.

Feeding qumështi i gjirit baby, shëndetësor i ofruar nënës duhet të mbetet. Dhënia e gjirit Anullimi dhe kalimi në përzierjet artificiale mund të përkeqësojnë vetëm simptomat e dysbiosis në foshnjat, si magazina të dhënave të balancuar dhe të përshtatura për asimilimit në trupin e fëmijës është shumë më keq se sa qumështi i nënës. Anullimi ushqyerit me qumësht gjiri i kryer në zbulimin e qumështit të gjirit si agjent shkaktar të identifikuara në analizën e stol fëmijë të sëmurë. Në këtë rast, objektivi mund të përdoret përzierjet e larta në laktokultur qumështit.