Baby Car Seat - si për të përcaktuar se si për të forcuar, si për të zgjedhur

Fëmija në vend makinëSelia Nëse ndonjë fëmijë nëse ai udhëton me makinë. Në udhëtimin e parë nga spitali gjithashtu do të duhet për të sjellë njësinë. Disa prindër të blerë vend Forklift. Por nuk duhet të bëjë atë, sepse askush nuk e di se çfarë ishte me të për të blerë. Për shembull, ajo mund të shkojë në aksident. Prandaj, është e rekomandueshme të mos për të kursyer për fëmijën tuaj dhe për të marrë një vend të ri.

Selia për ato pak - jo ulëseve zakonshme dhe pajisje të teknologjisë së lartë që është përgjegjës për sigurinë. Ajo mund të mbrojë një fëmijë në një aksident trafiku zbutjen e goditjeve gjatë frenimit, për të siguruar fëmijën rehati gjatë udhëtimit. Pra, si për të zgjedhur një vend makinë për fëmijën tuaj?

Përfitimet vend

Prindërit e ardhshëm janë vazhdimisht pyetur nëse ka nevojë në selinë? Karrige bashkëkohore për fëmijët - Siguria e transportin e tyre në makinë. Por kjo kërkon një produkt me cilësi të lartë edhe instalimin e rëndësishme dhe të saktë të makinave vende fëmijës.

Konsideroni avantazhet e makinave vende baby:

• Vetëm ajo mund të sigurt bllokohet fëmijën në makinë, dorën e nënës sime në rast të një goditje të mprehtë mos mbajë fëmijën.
  • Disa prindër mbante një fëmijë në një djep, por ndikimi papritur ajo mund të lëvizë nga ndenjësen dhe vyvalytsya fëmijën e saj. Në selinë ai nuk do të shkojë dhe të qëndrojë i paprekur. Por së pari është e nevojshme të lexoni përshtypjet e vende makinë fëmijëve për të gjetur më të mirë.
  • Disa prindër mendojnë se dhemb ndenjësen e pasme të porsalindur. Kjo nuk është një moshë për pajisjen është një rrokullisje të veçantë prapa. Kjo dispozitë është e ngjashme me dorën e nënës së saj. Gjithashtu, në disa modele, ka një avion i linjës të veçantë, e cila zvogëlon ngarkesën në anën e pasme e foshnjës. Gjëja kryesore - Instalimi i duhur i makinave vende.

Çfarë është një makinë baby vend?

Selia - mënyra më e besueshme dhe të sigurt për të transportuar fëmijën. Vend baby makinë duket si një qese me fund të vështirë dhe një dorezë. Gjithashtu, ajo është e pajisur me rrip të veçantë të gjerë, e cila cakton pozitën e foshnjës në një karrige, duke hedhur rreth bark të tij.

Kryesuesi duhet të zgjidhen në bazë të moshës së fëmijës dhe makina, si disa modele janë ideale për disa markave të makinave. Mos kini frikë se kryetari do të jenë të dëmshme për karrocë fëmijësh, pasi ajo është në një kënd prej 45 gradë.

Një tipar dallues i këtyre pajisjeve - fiksim prapa headrest përpara dhe praninë që kap kokën e foshnjës dhe e mbron kundër ndikimit. Prindërit duhet të kujtojmë se një Sedilja e fëmijës mund të mbillen vetëm në pantallona të gjera, një batanije ajo nuk mund të jetë fikse.

Kushtet përzgjedhja vend

Kjo pajisje mund të blihen në dyqan për fëmijë, supermarket, etj, por duhet të dini që vend për të zgjedhur.

Ka disa kritere që janë të rëndësishme të marrin në konsideratë kur zgjedh një vend makinë fëmijë:

• Pasazh dhe provë përplasje ratings. Yjet më mori vendin, më e lehtë dhe më të sigurt për të përdorur.
  • Vend bazë makinë. Shumica e modeleve janë bërë nga një bazë plastike. Ajo është vendosur në selinë në makinë. Ajo shkëput nga baza e karriges dhe fëmija mund të tolerojë atë.
  • Shul - rripa ulëta spirancë për fëmijë. Ky sistem ju lejon të lidhni një vend makinë për foshnjat në makinë pa një rrip sigurimi. Kjo e bën më të lehtë instalimin.
  • Rripa të sigurisë, me pesë pikë - një në secilën hip dhe supet. Gjithashtu Rrip kalon mes këmbëve të fëmijës. Ky lloj i rritje më të rregulluara, dhe në këtë mënyrë të sigurt. Kjo pikë duhet të jetë çështja kryesore e si të zgjedhin një vend makinë.
  • Mbrojtja nga ndikimet anësore. Vende mund të ketë karakteristika të veçanta që thithin goditjet. Ata janë të dizajnuara për të mbrojtur gjoks dhe kreun e porsalindur në rast ndikim anësor.
  • Shiritin lehtë rregullimit. Si prindërit e foshnjës do të duhet për të rregulluar shiritat. Prandaj ajo është e rekomanduar për të zgjedhur një model ku veprimi kryhet me lehtësi. Çfarë më mirë vend - ato në të cilat rripat e sigurimit janë të pajisura me të shpejtë-release kopset.
  • Rehati do të sigurojë një kolltuk të madh me headrest. Ajo do të sigurojë një udhëtimi të rehatshme dhe mbështetje të mirë.
  • Easy pastrim është gjithashtu e rëndësishme, pasi që fëmijët ulësen shpesh të pista. Shumica e tyre të shfaqë një shtresë që mund të hiqet dhe të lahen.

Si për të instaluar një vend makinë?

Seat Car me sistemin ISOFIXPasi të keni zgjedhur dhe bleu një karrige të cilësisë, duhet të kuptojnë se si për të forcuar vendin e fëmijëve makinave?

Vende për porsalindur duhet të jetë vendosur kundër drejtimin e udhëtimit. Vetëm fëmijët më të vjetër se një vit mund të përzënë një person përpara. Vende makinë duhet të jetë e bashkangjitur me ndihmën e rripave të rregullt vendesh, hipur mbi një bazë të veçantë ose të regjistruara në sistemin ISOFIX.

Përveç kësaj, është e rëndësishme që ndenjësen e pasme ishte anim i duhur brenda 45 gradë. Në kënd më të butë (më pak se 30 gradë) në masë të madhe reduktohet sigurisë në një ndikim frontale. Dhe në një kënd të lartë (40 gradë) koka e foshnjës të do të bjerë përpara, duke e bërë të porsalindur të vështirë të marrë frymë, duke rezultuar në gjak nuk oksigjenuar. Kështu, kënd optimale e pasme është 45 gradë. Kjo prirje kontribuon në komoditetin dhe sigurinë optimale ndërsa udhëtonte me makinë. Vlera e saktë varet nga pjerrësia e ndenjësen formon një automjet të veçantë. Ai gjithashtu mundëson rollers përdorimit për korrigjimin karrige anim. Ajo mund të jetë peshqir fort zmotani, batanije, mbjellë në pjesën e përparme të pajisjes.

Pyetja se si ta instaloni vend makinë fëmijë është i rëndësishëm për sigurinë e porsalindur. Për fiksim shtesë të fëmijës është e lejuar për të përdorur rollers të veçanta që u ngallmuan në të dy anët e kokës. Megjithatë oxhaku ose pads që nuk janë të përfshira në kit me perdorimin vend makinë nuk është e lejuar, ose kokë lavaman përpara.