Fruth i keq në fëmijët

Quajtur fruth i keq sëmundje infektive, shkaku i të cilave zakonisht është lloj i Streptokoku - beta-hemolitik grupi Streptococcus A. Fëmija ishte ethet sëmurë flakë të kuqe, më ngjitëse gjatë ditëve të para të sëmundjes. Fëmijë të tjerë mund të merrni nga ajo duke prekur objektet, të cilat më herët prekur një pacient (rrobat dhe linens, pjata, gota, lugë, forks, lodra), dhe metodë-ajër rënie, kur kollitet pacienti, teshtin, dhe vetëm duke thënë.

Streptococcus, e cila shkakton ethe të kuqe flakë, është në gjendje të ushtrojë një efekt negativ në pacientit nga tre metodat.

I pari prej tyre - toksike. Ajo gjithashtu prish funksionimin normal të trurit dhe të zemrës; në kohë të fundit të veprimit streptokokut toksina mund të rritet në madhësi.

Metoda e dytë, e quajtur septike, është riprodhimi i Streptococcus në indet përreth bajamet. Nëse strep merr në gjak, përmes saj ai mund të depërtojnë në organet e tjera të fëmijës.

Së fundi, metoda e tretë - alergjik - është se Streptokoku shkakton trupin e fëmijës në formën e skuqjes reaksion alergjik. Kur pacienti fillon të mbulojë, alergji ende mund të ndodhë, por një mënyrë krejtësisht të ndryshme - në formën e vasculitis ose ethet reumatike.

Format e fruth i keq janë të ndarë në dy kategori: konvencionale dhe atipike. Forma konvencionale, nga ana tjetër, të ndarë në butë, të moderuar dhe të rëndë, në të cilin temperatura e trupit i fëmijës mund të jetë rreth 40.5 gradë. Format atipike e fruth i keq janë të ndarë në fshihet (jashtëzakonisht të lehta) hipertoksicheskoy (jashtëzakonisht të rënda toksike), dhe jo të lokalizuar në fyt (që nuk është i shoqëruar me angina). Ky i fundit prek vetëm të rriturit, por fëmijët nuk shfaqen.

Shumica kanë tendencë për fruth i keq në fëmijët e moshës dy deri në shtatë vjet.

Simptomat

// '); //]]>

Ajo rezulton sëmundjen e fëmijës papritmas, shpesh me një skuqje të theksuar. Kjo është një formë e skuqje në fruth i keq. Ajo mund të ketë një tjetër vështrim, për shembull, të jetë i ngjashëm me puçrra fytyre të shumëfishtë. Kjo ndodh gjithashtu se skarlatinovaya nxituar ndryshon pamjen e saj disa ditë pas fillimit. Zakonisht skuqje fillon në gjoks dhe qafë, dhe fusha të tjera të trupit shtrihet më vonë. I vetmi vend ku njolla nuk duket - një zonë midis buzëve dhe hundës. Rash shoqëruar me kruarje, lëkurë është tharë dhe të nxehta. Nëse ju shtypni puçrra, ajo mund të zhduket. Skuqje Bloody nuk zhduket kur presion, është e rrallë, dhe i shoqëruar vetëm nga ethet e rënda të kuqe.

Skuqja zgjat për kohë të gjatë - vetëm pak ditë. Pastaj ajo zhduket, dhe lëkura është lënë asnjë gjurmë e pranisë së tij. Pak më vonë, i shoqëruar nga fruth i keq fillon një simptomë të re - lëkurë lëkurë.

Gjithashtu, menjëherë pas fillon ethe Fillimin angina kuqe flakë. Zakonisht ajo ka formë më e theksuar se pectoris zakonshme, ndodh kur ftohjet sëmundjeve. Dhimbje kur gëlltitjes mund të jetë në mënyrë intensive që fëmija të duket në gjendje të përtypë ushqim dhe preferon të braktisë pritjen e tij në të gjitha.

Dallojë pectoris që ndodh kur fruth i keq, sigurisht, mund edhe tërthorazi nga ënjtje e nyjave limfatike të fëmijës.

Një tjetër simptomë serioze e fruth i keq - skuqje të rënda e gjuhës, e cila nganjëherë merr kuqe flakë. Edhe pas shërimi i plotë i gjuhës së pacientit qëndron kuqe.

Implikimet

// '); //]]>

Me efektet e fruth i keq janë në vijim:

• kollë lobar;
  • rrjedhin nga veshët, dhimbje e veshit, nganjëherë përkeqësim ose humbjen e dëgjimit;
  • edemë, pezmatimi i veshkave;
  • inflamacion sy.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Adresa te mjeku kur fruth i keq sëmundja është e detyrueshme, vetë krejtësisht e papranueshme!

Në të kaluarën, pothuajse fruth i keq nuk është trajtuar, dhe në shumë raste ka përfunduar në vdekjen e pacientit. Tani, pas antibiotikët, fruth i keq në shumicën e rasteve të nënshtruar për të përfunduar shërimin.

Hospitalizimi kërkohet zakonisht vetëm në format e rënda dhe hypertoksycheskoy të sëmundjes, si dhe origjina e komplikimeve.

Për të përfunduar normalizimin e fëmijës së temperaturës ai ka nevojë regjim shtrati. Dhoma në të cilën fëmija periodikisht të pastër metodë lagësht përdorur asnjë zgjidhje të fortë të zbardh klorit ose zbardhues më parë duke marrë me vete ato objekte në të cilat fëmija nuk ka asnjë mungesë për të zvogëluar numrin e artikujve që kërkojnë dezinfektimin periodik. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata që janë të ekspozuar ndaj vështirësi dezinfektim.

Nuk ka nevojë për të detyruar një fëmijë për një vakt në një kohë kur pectoris shkaktuar atij dhimbje kur gëlltitjes. T'i jepte një çift të lehta Perdite natyrës që ajo mund të gëlltisë.

Fëmijë, pacienti flakë të kuqe ethe duhet të hani me enët e zgjedhur posaçërisht për të. Pas çdo vakt enët janë nënshtruar jo vetëm pastrimin, por vlimi më tej. E njëjta dizinfektimin prodhuar relativisht lodra, nënshtruar atë (dhe të tjera një fëmijë duhet të zbres në atë kohë). Foshnja mbrojtur nga kontakti me fëmijët e tjerë, sepse ai është në gjendje të infektojë ato.

Fëmija duhet të jepet një sasi të madhe të pijeve të ngrohta, lëng natyral, çaj limoni.

Pacientët Dr. caktuar trajtim me antibiotikë, të cilat administrohen zakonisht me injeksion. Kryesisht përdoret grup antibiotikët penicilinë, dhe të drejtën për të zgjedhur më të përshtatshme prej tyre mund vetëm ekspert i kualifikuar mjekësor. Ky kurs zgjat nga një deri në gjashtë javë, por mund të zgjasë më shumë, në disa raste deri në 14 ditë.

Në të njëjtën kohë caktoi një kurs të vitaminës B dhe C, të cilat janë administruar nëpërmjet injeksioneve. Në kursin e rëndë e sëmundjes është shtuar si glukoza pranimit, përveç kësaj, ndryshe nga antibiotikët dhe vitamina të cilat administrohen normalisht intramuskulare në fruth i keq, glukozë vena.

Pas përfundimit të kursit të trajtimit dhe të lejojë shërim të plotë të fëmijës varur me prindërit, por brenda një periudhe të caktuar të Dr. ndalojnë atë që të shkojnë në shkollë apo arsimin parashkollor dhe t'i qasen fëmijëve të tjerë për të parandaluar kontaminimin e tyre.