Trauma e lindjes

Trauma e lindjes - një dëmtimi fetusit gjatë lindjes. Gjatë kalimit nëpër trupin e lindjes Kanalit të fëmijës pëson stres të jashtëzakonshëm, ka ngjeshja e kockave të kafkës, nuk ka presion të madh në shpinë, por natyra e një sistemi për kompensimin e këtyre mbingarkesë fizike, akt kështu zakonisht të padëmshme fiziologjike e familjes për fëmijën. Shkaku kryesor është lindja trauma ndërprerja e rrjedhës normale të punës. Kjo mund të jetë lindje e shpejtë, e zgjatur, dhe mundësitë e ndryshme të discoordination punës.

Faktorët e favorshme në origjinën e traumat e lindjes është hipoksi fetusit gjatë shtatzënisë. Pëlhura, varfëruar oksigjen priren të marramendës dhe dëmtimin në një masë më të madhe se është e shëndetshme. Anatomike legen ngushta në gratë, konformiteti midis gjerësia e legenit dhe madhësinë e fetusit, fruta e madhe dhe e madhe, shkeljes ose pozitën tërthor fetusit është më shpesh shkaku i traumave lindjes.

Parakohshmëri gjithashtu mund të shkaktojë trauma e lindjes. Në këtë rast, nuk i kushtuar vëmendje të madhësisë së vogël të frutave, dëmtimi është rezultat i mungesës së trajnimit dhe ngurtësi e kanalit të lindjes. Në porsalindur mund të jetë thyerje, dislokacionet, hemorragji në indin yndyror nënlëkuror, zhvendosjen dhe dislokimin e rruaza. Shumë më tepër fëmijë traumatike kokë. Dëmi mund të jetë sipërfaqësore dhe intracranial. Dëmtime sipërfaqësore: bruises, hemoragji zakonisht shërohet shpejt, si në periudhën neonatale fëmijë potencial kompensues është shumë i madh.

Paraqet një rrezik të veçantë traumë intracranial lindjes dhe dëmtime të shtyllës kurrizore, si në këtë rast, një mosfunksionim i sistemit nervor qendror dhe periferik. Një nga plagët më të zakonshme lindjes është këputje dhe dëme hrudinoklyuchichno-mastoid (sternocleidomastoid) muskujve. Kjo muskujve është në qafë, kafka lidhet me gjoks dhe është përgjegjës për pozicionin e duhur kokë. Që nga qafa e një fëmije është fiziologjikisht shumë e shkurtër, sternocleidomastoid dëm diagnoza muskujve për herë të parë pas lindjes për të bërë shumë e vështirë. Gjatë fraktura lindjes mundshme. Thyerjet më të zakonshme të klavikul, sup dhe hip kockat.

Simptomat

// '); //]]>

Dëmtime të indeve të buta të kokës shprehur në prani të edema e kokës, fytyrë, hemorragji dhe ecchymosis (bruising). Ndonjëherë, kur prezantimi personal, ënjtje dhe ecchymosis mbulon tërë fytyrën, por pas 3-4 ditësh ajo zhduket plotësisht. Prania e butë, formimin e tumorit quajtur cephalhematoma kokë. Nëse fëmija cephalhematoma për të bërë një studim me ultratinguj e kreut të përjashtojë dëmtim të trurit. Nëse kockat dëme në gjymtyrët e fëmijës ose pa lëvizje aktive janë ulur në mënyrë dramatike. Në lëvizjet pasive fëmija shqetësuar qan. Mbi thyerje përcaktuar ënjtje, compression, butësi për të prekur. Për të konfirmuar diagnozën kërkon x-rrezet. Dëmtimi i organeve të brendshme gjatë lindjes janë të rralla dhe janë të kombinuara me dëmtime të jashtme. Më shumë të ngjarë të ndodhë hemorrhages në mëlçi, shpretkë. Në origjinën e hematomas në këto organe, pas një periudhe të lehta prej 2-3 ditësh vjen një përkeqësim të mprehtë lidhur me hematoma rrugëdalje, që kërkon trajtim të menjëhershëm.

Simptomet e traumave intracranial lindjes varet nga vendndodhja dhe madhësia e dëmtimit. Menjëherë pas lindjes shfaqet sindromi shuarje. Foshnja ulur, më shumë gjumë, më pak të përgjegjshme ndaj stimujve të jashtëm, sucks sluggishly, reflekset reduktuar. Disa ditë kjo sindromë mund të ndryshojë sindromi skuqje. Fëmija bëhet i shqetësuar, ulëritës, dridhje, konfiskimet mund të ndodhë. Humbja e muskujve sternocleidomastoid zakonisht manifestohet në disa ditë vulë lokale origjinën në vendin e dëmtimit. Pas 2-3 javësh kryetari merr një situatë të detyruar: në njërën anë. Dëmtimi në shpinë si çrregullimesh dhe subluxations zakonisht zbuluar më pas nga studimi ultratinguj më vonë kësaj patologjie mund të shfaqin parezë dhe paraliza e zhvillimit normal motorik.

Implikimet

// '); //]]>

Prognoza për lëndimet dhe frakturave të jashtme, kryesisht të favorshme. Kur intracranial trauma të lindjes dhe lëndime shpinë fëmija duhet të marrin trajtim të detyrueshëm dhe të qëndrojnë nën mbikëqyrjen e një neurolog, sepse rezultati mund të jetë paraliza cerebrale, zhvillimi dëmtuar psikomotor i fëmijëve, sëmundje psikosomatike.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Kur përdorni imobilizimi i frakturave. Ecchymosis të ekspozuar ndaj rrezatimit ultravjollcë, kryer terapi hemostatic. Me një sfond negativ premorbid, mundësia e infeksionit hematoma, të kryer terapi parandaluese me antibiotikë. Kur trauma intracranial lindjes, për herë të parë, përshkruajnë pjesa tjetër, të ushqyerit enteral, rehydration kryhet (terapi synojnë heqjen e ujit të tepërt nga trupi dhe për të parandaluar ënjtje). Shkruani vikasol, etamzilat. Pas eliminimit të ngjarjeve akute nëse është e nevojshme transferuar në departamentin e neurologjisë së fëmijëve për rehabilitim të mëtutjeshëm. Pas lëshimit nga spitali një fëmijë me lëndime të lindjes duhet të jetë neurolog regjistruar. Në vendosjen e pacientëve të jashtëm vazhdon të trajtimit: emëruar diuretics (diakarb, glicerinë), droga që të përmirësuar metabolizmin e trurit (Cortexin etj), qetësues (Pantogam). Në lindje trajtim traumë përdorur vitamina, aloe, ATP dhe droga të tjera. Me suksesin e strategjive të përdorura masazhet fizike Riparimi, gjimnastikë, not për foshnjat, Fizioterapi. Një efekt i mirë është dëmtuar shpinë ka Osteopathy. Kur keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu muskulare e fëmijës për shkak të porositë traumat e lindjes dëmtuara muskujve sternocleidomastoid, duke ndryshuar pozicionin kokë.

Trauma e lindjes Parandalimi është e vërtetë e shtatzënisë dhe lindjes. Nënat qetë sjellje gjatë lindjes së fëmijës, udhëzimi zbatimi mami është çelësi për një përfundim të suksesshëm të punës dhe lindjes së një fëmijë të shëndetshëm.