Rinitit në Fëmijëve

Lëngshëm hundë - një nga manifestimet e para të përbashkët të ftohtë dhe të pakëndshme në të fëmijës, duke i shkaktuar atij një shumë shqetësim - gulçim, gjumit të dobët dhe humbje oreksi, humor, letargji.

Rrufë (ose riniti) - inflamacion dhe ënjtje e mukozën e hundës, e cila mund të përhapet në nasopharynx. Rinitit është i infektuar, alergjik dhe neurovegetative.

Në mënyrë të ngjashme, i lëngshëm mundur akute ose kronike. Arsyeja është shumë më akute rinitit janë viruse që shkaktojnë sëmundje respiratore akute (ARI), sëmundjet infektive të fëmijëve të ndryshme s.

Rinitit akut është trajtimi për disa ditë. Nëse Undead harruar për të trajtuar ruhen më shumë se 14 ditë, ose të përsëritura shpesh, ajo mund të konsiderohet si zgjatur apo kronik. Kjo është e mundur me anë të shtimit të florës microbial, pezmatimi i adenoids, lakim hundës mur ndarës, Sëmundjet bronkopneumonare, imun dhe sistemet e tjera.

Rinitit alergjik është shkaktuar nga ndjeshmëri në rritje të agjentëve me të cilët fëmija është në kontakt. Shumë më është ushqimi, kimike shtëpiake, pluhuri, medikamente, bimë, pezmatim të kafshëve, dhe të tjerët. Rinitit alergjike mund të ndodhë sezonale, gjeti se lulëzuar bimeve apo tërësi, mund të shoqërohet me astmë, urtikarie, konjuktivit alergjike.

Rinitit Neurovegetative, nuk është gjithmonë veprimi i trupit të një të faktorëve të shkaktojë jospecifike (ajrit të ftohtë, erë të fortë, etj.) Në fëmijët më shpesh të mesme, lidhur me proceset e tjera patologjike, pezmatimi i sinuseve paranazale, adenoidnye rozroschennya, lakimi harkun ndarëse. Këta fëmijë janë të shqetësuar teshtitjes, shkarkimin e vazhdueshme hundës harlisur. Për trajtimin e tij në mënyrë të mjaftueshme të eleminuar këto sëmundje, normalizes frymëmarrje hundë dhe eliminon performancën e pakëndshme.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomet e simplex akut (virale) rinitit është një fillim i papritur, ndjenja e thatësi, djegie në hundë, teshtitjes, fyt gërvisht. Pastaj ka kongjestion i hundës, shkarkimin e harlisur, të lëngshme dhe transparent në fillim, pastaj më të dendura dhe baltë. Ka ënjtje e mukusit, frymëmarrje të vështirë, erë zhduket dhe perceptimin e shijes. Pas 2-3 ditë ënjtje, sasi shkarkimi ul kongjestion i hundës zhduket.

Në fëmijët që vuajnë nga rinitit kronike në shumicën e rasteve, ka një vështirësi të vogël në frymëmarrje hundë, një i varfër të vazhdueshëm shkarkimi mucous (sekret). Kjo është për shkak të ënjtje e mukozës, i cili ngushton lumenin e hundës pasazhe. Përmirësim të dukshëm gjatë trajtimit me pika konvencionale hundës janë vërejtur.

Foshnja deformim i septumit nazal vështirësisë në fjalë frymë përmes hundës, hundës është i vendosur në një, pastaj një tjetër, dhimbje koke, nasmorky shpeshta. Kjo mund të çojë në formimin adenoiditis. Me kalimin e kohës, frymë përmes hundës është shumë më e komplikuar, kryesisht fëmijë merr frymë gojën shpesh ftohjet e sëmurë, sëmundjet virale, popping komplikime si otitis media dhe sinusit.

Në fëmijët me rinitit alergjik, menjëherë pas kontaktit me alergjen paraqitet rrufë, skuqje rreth hundës, një seri për Chan dhe të bollshme sekretimit - "përshëndetje hundës". në mungesë të alergjen frymë përmes hundës bëhet më i lirë, dhe numri i precipitates zvogëlohet.

Implikimet

// '); //]]>

Me trajtim të pamjaftueshëm ose joefektiv të rinitit akut mund të jetë transformimi në mukozën e hundës. Kjo mund të çojë në formimin e sëmundjeve akute dhe kronike fillojnë reaksione alergjike. Në komplikimeve akute, sinusit, otitis media, konjuktivit sistemi i frymëmarrjes mund të ndikohen, faringjit, tracheitis, bronkit, pneumoni. Që mund të jetë i përkeqësim bronkiti alergjik, astme bronkiale.

Trajtimit

// '); //]]>

Trajtimi i rinitit akut zbuloj më mirë me vasoconstrictor pika (Nazyvyn, Dlyanos, Otryvin, Nazol, izofra etj), regjimi i brendshëm të pajtueshmërisë (Kopshti i fëmijëve më mirë të mos vizitojnë) dhe tualet i rregullt hundës zgavër (otsmarkivanie, shpëlarje e hundës zgavër fiz.rastvore, Dolphin zgjidhje, Salin ose Akvamaris).

Bie veprimi vasoconstrictor lehtësojë ënjtje e mukozës nazale, e cila e rrit përshkueshmërinë e traktit hundës, sinuset përmirëson lehtësi. Ai rikthen frymëmarrje të hundës dhe promovon shërimin. Nëse hundë është "hedhur" në një anë vetëm, vasodilators bie duhen futur në "sëmurë" krah. Në qoftë se brenda 3-4 ditëve të një rezultat pozitiv nuk është atje, është që të përdorin drogë si Sofradeks, pika protargolum të mezotonom dhe hydrocortisone konsultim paraprak me mjekun ORL, për shkak se shumë droga janë kufizime moshe.

Duhet podchernut atij viti që të ketë një fëmijë mund të mësohet për të gërhas. Nëse fëmija nuk ka aftësi të tilla, nëna duhet rregullisht, si pamja e plotësi, otsosasyvat përdorur aspirators posaçme sekrete të hundës, apo një llambë të vogël klizmë.

Duke përdorur pika hundë nuk duhet të harrojmë për metoda të tilla që kanë të bëjnë me undead si derdhur në çorape mustardë thatë, masazh këmbë. Fëmijët e vegjël për lehtësimin e frymëmarrjes hundës gjatë gjumit për këmishë ose pizhame mund të rrinë një copë toke të veçantë "tub".

Në vasoconstrictor kronike rinitit bie duke përdorur vetëm përmirëson frymëmarrjen, ul shkarkimin, por nuk eliminojnë shkakun. Për të përcaktuar shkakun e ftohtë të përbashkët dhe heqjen e saj, kanë nevojë për këshilla mjekun Ent.

Në rinitit alergjik duhet të njohin dhe për të eleminuar alergjen. Shumë më shpesh shkaku janë ushqim ose kafshët shtëpiake. Antihistamines detyrueshme pranim (zodak, Zirtek, Lomilan, suprastin) në doza të moshës. Kortikosteroidet të hundës. Nevojë për këshilla allergist. Droga mirë-krijuar si Vibrotsyl, ksimelin, Marimer.

Ndërlikim

// '); //]]>

Hunda më i lëngshëm zgjat, aq më i madh rreziku i bashkimit florën microbial e infeksionit dhe sinus tjera. Shumë sëmundje në asimptomatike ose fëmijë nën maskën e ftohtë të përbashkët (letargji, dhimbje koke, temperaturë të 38,0 C).

Shumica e prindërve perceptojnë nasmorky shpeshta jo serioze dhe kjo mund të çojë në komplikacione të mëdha:

Sinusit quhet inflamacion i mukozës së sinuseve paranazale. Sinusit mund të jetë e sinusit, etmoyidyt, sinusit, sfenoyidyt në varësi të vendndodhjes së inflamacionit.

Më shpesh shfaqet në një sfond të sëmundjeve respiratore akute dhe manifeston dhimbje koke, një rritje të mprehtë në temperatura deri 39.0 C, ënjtje të indeve të buta të fytyrës në sinus prekur, hundës dhe shkarkimin bollshme purulent nga hunda. Në të ardhmen, mund të ketë komplikacione të syrit (inflamacion i nervit optik), trurit (meningjit, inflamacion i enëve të gjakut të trurit). Trajtimi i fëmijëve të kryhet vetëm në spitale.

Otitis-më e shpeshtë komplikacion në fëmijët nën 5 vjet. Ky inflamacion i veshit, mund të çojë në humbjen e dëgjimit të qëndrueshme. Manifestuar nga dhimbje në vesh në anën e prekur. Në shumicën e rasteve, dhimbja intensifikuar gjatë natës. Dhimbja mund të japin dhëmbët dhe qafën, uiski. Ka zhurmë në kontroll.

Në fazat fillestare të trajtimit të sëmundjeve të mundshme në klinikë. Ndihmë e mirë otynum pika, Otypaks. Varësisht nga ashpërsia e sëmundjes mundur emërimin e antibiotikëve, siç është përcaktuar nga mjeku.

Parandalimi i komplikimeve të mundshme është trajtimi i hershëm i rinitit.