Pezmatim i fytit

Pezmatim i fytit - një sëmundje akute ose kronike të lidhura me inflamacion të rëndë të laring në të rriturit dhe fëmijët.

Shkaqet e origjinës së tij, agjentë dëshirore e viruseve rinosintsitialnye gripit, adenoviruses, kërpudhave Candida, dridhura, pije të ftohtë, frymëmarrje të gjatë përmes gojës. Pezmatim i fytit akute është shpesh një manifestim i SARS. Në fëmijët më të vjetër pezmatim i fytit mund të duket rriten litarët vokale. Zakonisht sëmundja 6-10 ditët e fundit me pa komplikacione. Diagnoza është e bazuar në karakteret ekzistuese. Në disa raste, qëllimi i mjekut të fëmijëve Ent mbajtur larynhoskopyya.

Ka tre fazat e pezmatim i fytit akute në fëmijë: faza fillestare, lartësia e sëmundjes dhe faza e zhvillimit të kundërt. Për fëmijët shumë pak pezmatim i fytit është sëmundje veçanërisht e frikshme për shkak të tipareve strukturore të nasopharynx.

Në fëmijët, rreth 4 vjeç mund të zhvillojë imët guri rrejshme (një lloj pezmatim i fytit akute). Manifestimet e saj janë të ngjashme me simptomat e kaçamak vërtetë - difterisë e laring. Imët guri ndodh shumë më shpesh në fëmijët që vuajnë nga diatez. Vetëm mund të kontribuojë për të viruseve paraqitjes së saj, me lagështi të motit dhe temperatura ndryshime. Imët guri i rremë mund të çojë në shkurtësinë e papritur e frymëmarrjes për shkak të edemë fortë laryngeal për shkak të ngushtimit të saj.

Laringjit kronik zhvillon kundër pezmatim i fytit korrente akut ose inflamacion të sinuseve me një hundë të gjatë dhe fyt.

Simptomat

// '); //]]>

Në varësi të llojit të simptomave të izoluara dhe pezmatim i fytit.

Forma më e rëndë-është katarrale pezmatim i fytit. Simptomat: ngjirurit e zërit, gërvisht kollë, të përhershme.

Në pezmatim i fytit hypertrophic këto simptoma janë një masë më të madhe, dhe marrëdhëniet formuar buhorochki vogla që shtojnë ngjirurit e zërit të pazakontë. Në disa fëmijë, kjo është vetëm adoleshencës ngjirurit e zërit për shkak të transformimeve hormonale. Ndonjëherë Zonat e prekura shumë janë hequr kirurgjike.

Pezmatim i fytit atrophic në fëmijët vërtetë ndodh, sepse thelbi i sëmundjes është zakonisht e panevojshme kapur ushqim erëza. Simptomat: Goja e thatë, zë i ngjirur, kollë të rënda të dhimbshme ku korja mund edhe të largohet nga gjaku.

Pezmatim i fytit akute më shpesh zhvillohet me shpejtësi, fëmija fillon të ankohen për Xerostomia rënda dhe fyt pakëndshme gërvisht, kollë e thatë duket, ka dhimbje kur gëlltitjes. Përveç kësaj, zëri bëhet ngjirur dhe i përafërt. Mund të ngrejë temperaturën e trupit.

Në një fëmijë shumë të vogël mund të zhvillohet mjaft e tmerrshme për jetën - imët guri të rreme. Ajo fillon papritmas brenda 2-4 orë, më shpesh gjatë natës. Fëmijë papritmas fillon të mbyten, ai ka një kollë leh, zëri i ngjirur bëhet dhe fryma - më të gjatë. Rreth buzët cyanotic formuar një karakteristikë trekëndëshin e kësaj gjendje.

Implikimet

// '); //]]>

Pasojat e pezmatim i fytit mund të jetë shumë e rëndësishme: humbja e zërit, stenozë laryngeal, etj imët guri i rremë me ndonjë ashpërsi tepër të tmerrshme. Nëse prindërit kanë ndonjë dyshim duhet të menjëherë të thirrur një ambulancë, sepse ky lloj i pezmatim i fytit akute mund të shpejt të çojë në vdekje për shkak të asfiksi. Nëse dolikuvaty akute pezmatim i fytit ose nuk trajtohet si duhet ajo mund të lëvizë në formë kronike, nga e cila do të jetë e vështirë për të trajtuar.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Pezmatim i fytit mund të shërohet në dy ditë, por është e nevojshme për të mbajtur një seri ngjarjesh:

• Dhoma në të cilën fëmija i sëmurë duhet të ventiluar mirë dhe ajri së bashku me të - të ngrohtë dhe me lagështi të mjaftueshme. Vendosur më mirë humidifier veçantë elektrike, por në qoftë se kjo nuk është, atëherë ju keni nevojë për pastrim më të shpeshta lagësht në shtëpi, var pelena lagësht dhe të vendosur pots me ujë;
  • Ne duhet të shohim në atë se fëmija merrte frymë vetëm hundë. Që ajrit të thatë kur të lëshuar në litarët vokale do overdry ato. Kjo mund të përkeqësohet gulç;
  • Zë gjithmonë i qetë. Një fëmijë nuk duhet të flasim deri në shërim, edhe pse në një pëshpëritje, pasi kjo perenapruzhuyutsya lidhje. Sigurisht, të shpjegojë ky fëmijë i vogël është realiste, por fëmija të vjetër do të duhet të heshtë;
  • Një fëmijë duhet të kalojnë të gjithë kohën në shtrat;
  • Është jetike që trupi i fëmijës marrë mjaft e lëngjeve (të paktën 1,5 litra), por së bashku me atë që ju duhet të pini ngadalë, në gllënjka të vogla, në mënyrë që të mos mbingarkoj lidhjet. Ndihmë e mirë me të ngrohtë pezmatim i fytit zier qumështin dhe alkaline pije që të zvogëlojë gudulis në fyt;
  • Ushqyerit dhe dietë duhet të jetë i butë. Duhet të përjashtohen nga aromë dietë dhe ushqimeve pikante që të irritojë fyt;
  • Ne kemi nevojë për të shpenzuar deri në 4 inhalations një ditë për 15 minuta. Ju mund të jepni fëmijën tuaj një frymë e patate me avull ose tretësirë ​​të bimëve (kamomil është më i miri). Mirë ndihmë mbytje eukalipt, avull eukalipt si të ketë një efekt të qartë baktericid;
  • Para se të shkojnë në shtrat mund të mbajnë dush të ngrohtë këmbë me temperatura e ujit në 45 gradë, dhe pastaj të vënë fëmijën çorape të ngrohtë;
  • Demonstruar marrjes antimicrobial, antivirale, analgjezik dhe droga expectorant kryesisht bimor. Fëmijët mund të bëjnë karamele të madhe me mente për të lehtësuar acarim fyt.

Në origjinën e sulmeve të astmës, prindërit duhet menjëherë të thirrur një ambulancë, dhe pastaj të përpiqet për të ndihmuar fëmijën tuaj të zotëruar këtë gjendje duke përdorur metodat e mëposhtme:

• Foshnja duhet të përkthehen në një pozicion ulur ose kur jastëk prapa për të përfunduar;
  • Maksimumi njomet e ajrit. Ju mund të përfshijnë dush të nxehtë dhe le fëmija frymë avujt;
  • Për të reduktuar sulmet kollitjes mund të japë një të pijshëm të ngrohtë alkaline.

Për trajtimin e pezmatim i fytit kronike, përshkruajnë mjekësi dhe tonik fizioterapi dhe laring vajosje ointments të veçanta.