Kollë e mirë

Kollë e mirë - një sëmundje ngjitëse. Për sëmundje karakterizohet periudhave të shkurtra vrullshëm të kollitjes. Organizmi shkaktar është kollës së mirë - bacil pertusis ose bacil Bordet-Zhang. Imuniteti Kolla pas vuajtur mjaft e qëndrueshme,

por ju mund të merrni të sëmurë për herë të dytë (rreth 5%). Vaksinimi kundër pertussis DTP nuk është i mbrojtur plotësisht kundër sëmundjes. Fëmijëve të vaksinuar do të jenë të sëmurë me pertusis. Vetëm ata kanë sëmundja shfaqet në formë të butë, fshirë.

Shumë më tepër preschoolers vuajnë nga kolla e mirë. Por më e tmerrshme kjo infeksion për fëmijët nën një vit. Në këtë moshë, sëmundja shkon vështirë, duke vuajtur pasojat e pertusis mbetet për jetë, vdekje të shpeshta. Përveç kësaj, mosha e fëmijëve ende nuk ishte koha për të fut plotësisht dhe imunitet protivokoklyushnyy nga nëna tek fëmija në transmetim in utero.

Ju duhet ta dini se pertusis vuajnë jo vetëm fëmijët por edhe të rriturit. Megjithatë në të rriturit diagnostikuar me kollës së mirë në fakt nuk e vënë për shkak se ata kanë sëmundje është fotografia tipike klinike paqartë, dhe më vonë ata rrallë i kushtoj vëmendje për kollë që ndodh pa temperaturë. Dhe mjeku i terapist nuk është vendosur zakonisht deri të shohim një infeksion fëmijë i rritur. Por kjo duhet të kihet parasysh se të rriturit me pertusis do të infektojnë fëmijën, si dhe fëmijët e sëmurë.

Kolla infektueshmërisë është i lartë dhe afër 100%. Person i infektuar me të tjerët për muajin e tmerrshme e fillimit. Kjo është e gjitha pertussis mashtrim. Periudhave të shkurtra të rregullta të kollitjes vrullshëm në një fëmijë vetëm duke filluar në javën e tretë të sëmundjes, por ata duket për të dalluar nga të frymëmarrjes infeksione të tjera të kollës së mirë vështira. Periudha para shfaqjes së konvencionale kollë sulmet pertussis shkon pa temperaturë, pa përkeqësim të gjendjes së përgjithshme, me një hundë i lëngshëm dhe kollitjes. Gjatë këtyre 14 ditëve, prindërit vendosën që proholov fëmijë i vogël, të luajnë atë në kujdesin e fëmijëve. Dhe fëmija mund të infektojnë një ekip.

Simptomat

// '); //]]>

Periudha e inkubacionit (koha nga kontakti me pacientin para sëmundjes) mund të jetë deri në 14 ditë në fëmijët e vaksinuar mund të marrin deri në 20 ditë. Sëmundja zgjat 6-7 javë dhe ndahet në tre periudha:

Periudha katarrale. Ajo formon një kohëzgjatje prej 14 ditësh. Nuk i lëngshëm hundë, teshtimë, kollë që nuk i përgjigjet trajtimit. Për karakteristikë pertussis se të gjitha këto simptoma ndodh kundër sfondit të një temperaturë. Kollë përmirësohet dhe gradualisht të bëhet konvulsiv.

Periudha e vrullshëm. Vazhdimi mesatarisht dy deri në katër javë dhe është e karakterizuar nga pamja e sulmeve konvencionale (paroxysms) të kollitjes.

Sulmet e kollë vrullshëm zakonisht prindërit shumë të frikshme. Kollë përbëhet nga disa tronditje të forta. Pas një frymëmarrje të thellë, dhe sulmi është përsëritur sërish. Ndonjëherë kollë është aq i fortë, i shoqëruar nga të vjella, gusts janë gjuhë frenulum. Sy blu të përballet me fëmijë në mënyrë intensive që mund të ndodhë hemorragji. Fëmijët nën moshën një vit nuk mund të jetë mbytje. Në fëmijëve të vaksinuar sëmundja është numri i madh i sulmeve më të lehtë dhe kollë është më pak. Sulmet e kollë vrullshëm për shkak të faktit se mikrobet që shumohen në traktin respirator, provokojnë formimin e foci në ngacmim tru. Dhe, edhe kur të gjithë mikrobet në trup vdiq nën sulm imunitar të kollitjes mund të shkaktohet nga ndonjë stimul, për shembull, emocion të fortë. Në mes të periudhave të shkurtra fëmijë zakonisht ndjehet normale, është mënyrë jetese normale.

Pak nga sulmet pak kollë janë duke u bërë më pak të zakonshme, por mund të ndodhë brenda disa muajve dhe të përshkallëzohet gjatë sëmundjeve katarrale nuk duhet të trembet nga kjo, fëmija nuk është i sëmurë, vetëm reagon fokusin e ngacmim në tru.

Implikimet

// '); //]]>

Kolla është një komplikacion serioz i pneumonia (ndezja e mushkërive). Foshnjat mund të ndodhë apnea, konfiskimet, encefalopati.

Vdekjet nga pertusis në foshnje është e lartë. Pasojat mund të transferohen ENEFALOPATITË të tilla si zhvillimi të vonuar mendor dhe fizik, konfiskimet, dhe të tjerët.

Për të identifikuar agjent shkaktar kryerjen e studimit - mori një pjatë Petri. Arsyeja për këtë anketë është një kollë që nuk shkon mbi dhe untreatable. Më herët shqyrtuar, veçanërisht aftësinë për të njohur sëmundjen. Kur fillon sulmet e kollitjes, më të lehtë për të diagnostikuar sëmundjen, por për të përjashtuar infeksione të tjera, zakonisht të shoqëruar nga një kollë. Testet e gjakut për antitrupa ndaj patogjenëve të kollës së mirë në klinikat tona janë të rralla.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Zakonisht trajtimi i fëmijëve të kalojnë në shtëpi, me përjashtim të fëmijëve nën një vit. Kufizimet ekzistojnë në dietë, ushqimi duhet të jetë i pjesshëm, lehtësisht të tretshëm. Në shtëpi duhet të përputhet atmosferë miqësore, pasi çdo stresi emocional shkakton kollitje sulm. Në fazat fillestare të sëmundjes mjeku mund të përshkruajnë antibiotikët, fazat e ardhshme nuk janë më të efektshme. Droga antitussive zakonisht nuk punojnë, por disa lehtësim mund të vijë. Përdorni vitamina: vitaminë E dhe vitaminë C. trajtimet Heat kollës së mirë është e ndaluar.

Për parandalimin e sëmundjeve të transmetimit vaksinimit sëmundjes. Plotësisht mundësinë e vaksinimit nuk mbrojnë të sëmurë, por sëmundja nëse infeksioni ndodh pa komplikime. Vaksinimi kundër pertussis pjesë e vaksinës DTP dhe përfshihen në orarin kombëtar të imunizimit. Vaksinimi rutinë fillon tre muaj gjatë vitit të parë të vaksinave bëhet tri herë, me një interval prej dyzet e pesë ditë. Rivaksinimi kalojnë vite e gjysmë. Kolla DTP me përjashtim të shndërrohet më e difterisë dhe tetanusit. Në vendin tonë përdorimi i vaksinës për vaksinimin e brendshme dhe të importuara.

DTP vaksina të prodhuara në Rusi.

Tetrakok 05 bërë në Francë.

Infanriks (vaksina acelulare) prodhuese Anglinë.

Çështja e vaksinimit është vendosur në mënyrë rigoroze mjeku, si përdorimi i vaksinave të mësipërme është i kundërindikuar.

Në shartim reagim mund të përfshijnë trupit:

• Temperatura e rritur e trupit, nganjëherë i madh. Përdorni barna antipiretike (Panadol, paracetamol, Nurofen).
  • Reagimi lokal - ënjtje në vendin e injektimit.
  • Gjendja e keqe, fëmijët bëhen të fjetur dhe kapriçioz.
  • Ndonjëherë ka konfiskimet.
  • Reaksione alergjike.

Besohet se vaksina jep komplikime si pertusis. Në rastin e një reagim shumë të fortë ndaj vaksinës, vaksinimet pasuese anulojë ose ta bëjë pa komponentin e sëmundjes.