Difteria - Simptomet, Shkaqet, format dhe llojet e klasifikimit të sëmundjeve, sidomos diagnoza dhe trajtimi

• Përshkrimi i përgjithshëm
  • Shkaqet
  • Epidemiologjike përmban difterisë
  • Patogjeneza
  • Simptomet e difterisë
  • Diagnostics
  • Trajtim

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Përveç këtyre opsioneve lezione, difterisë gjithashtu mund të manifestohet në vetë formën tonë beninje, të cilat, respektivisht, të shoqëruar me lezione të hundës dhe mungesa e manifestimeve të shqiptuara karakteristike e dehjes.

Inflamacion, relevante për difterisë, zhvillohet në lidhje me këtë proces, si pamja e filmave fibrinë që duken si lulëzim të bardhë, dhe në qoftë se ajo është, përsëri, jo forma beninje e sëmundjes, dehje shtesë përgjithshme manifestohet.

Si agjent shkaktar izoluar rrinë Leffler. Veçori e saj është, mbi të gjitha, stabiliteti është i ndikuar kryesisht nga kushtet e mjedisit. Po, kushtet standarde përcaktojnë stabilitetin e agjentit të tillë shkaktar për një periudhë që nuk i kalon 15 ditë, rezistenca ndaj performancës së ndikimit temperaturë të ulët mund të jetë rreth pesë muaj, por për të gjetur stabilitet në një mjedis ujor ose në qumësht është rreth tre javë. Vdekja e një minutë arrihet duke vluar patogjen ose përpunimin e saj me përdorimin e tretësirave dezinfektuese (klor).

Difteria: Shkaqet

// '); //]]>

Si një burim i infeksionit duket sëmurin apo zgarë toxigenic tendosje e mostrës (në këtë rast, i referohet një lloj të caktuar të patogjen që shkakton sëmundjen). Në përhapjen më të madhe të një rëndësie të infeksionit të përcaktuar për pacientët e diagnostikuar me difterisë orofaringeale ta, veçanërisht kur është fjala për forma të fshihet të sëmundjes apo formën e saj atipike. Rrezik i konsiderueshëm definuar dhe bakteret, izolimi i patogjen të sëmundjes që ndodh përmes orofaringut. Varësisht nga grupi të caktuar të pacientëve, të zgjatura infeksionit vargjet e frekuencave zgarë nga 13-29%. Nga vazhdimësi, karakteristikë e procesit të epidemisë, transportuesi është përcaktuar si e gjatë, madje edhe pa mundësinë e regjistrimit sëmundshmërisë së përgjithshme.

Mënyra e transmetimit, ajrore, mekanizëm të transferimit me aerosol. Në disa raste si faktorët e opsioneve transmetimit konsiderohen si objekte të përdorura në mjedis (enët, lodra, rroba dhe të brendshme, etj). Nëse agjenti shkaktar ishte në dorë, ajo lejoi zhvillimin e formave të tilla të difterisë, si sytë difteria, difterisë dhe difterisë lëkurë gjenitale - një opsion të veçantë si ju mund të kuptoni, përcaktohet në bazë të përhapjes së mëtejshme. Përveç kësaj nuk është një mënyrë e mundshme e ndotjes së ushqimit, të tilla si riprodhimin e virusit në krem ​​ëmbëlsirash, qumësht dhe kështu me radhë.

Duke folur për sensibilitet natyrore ndaj infeksionit, ajo është mjaft e lartë dhe përcaktohet në bazë të imunitetit aktual antitoksik i çdo pacient individualisht. Për shembull, në qoftë se gjaku përmban antitrupa specifike në shumën brenda rendit 0.03 AE / ml, mbrojtje kundër difterisë shihet si një mundësi, e cila, megjithatë, nuk e përjashton mundësinë për t'u bërë një bartës i patogjene. Kur antitrupat transmetimit transplacentare antitoksik foshnjat ofruar mbrojtje kundër difterisë gjatë 6 muajve të parë pas lindjes.

Si për pacientët të cilët shërohen nga difterisë, dhe pacientët të cilët kanë qenë të vaksinuar procedurën e saktë, ata kanë imunitet antitoksik është prodhimi, e cila është përgjegjëse për llogari të vet të ndikimit të fuqishëm të ngacmoj të mundshëm të infektimit të mëtejshëm para nesh.

Për difterisë përcaktuar tradicionale për shumë sëmundje vjeshtës dhe të dimrit, edhe pse nuk eliminohen, dhe opsionet e tilla periodicitetin e epidemive, në të cilën është shkaku i neglizhencës në lidhje me parandalimin përmes vaksinimit. Rastet e neglizhencës mund të lejohen me dy personelin mjekësor dhe publikun. Shpjegimi duket për të rritur numrin e njerëzve që kanë humbur imunitet antitoksik, e cila është marrë nga vaksinimi ose ri-vaksinimit në (rivaksinim). Kështu, si infeksion faktorët që shkaktojnë janë sa vijon shkakton difteria:

• çrregullimeve që lidhen me vaksinimin parandaluese të popullsisë (ky faktor shkakton numrin më të madh të shpërthimit të epidemive të difterisë);
  • Shkeljet lidhur me sistemin imunitar;
  • faktor stabiliteti relativ i patogjen për mjedisin, përmes të cilit lejohet gjatë mbijetesën e saj në të, riprodhimin dhe migrimit.

Epidemiologjike përmban difterisë

// '); //]]>

Pretendohet se si sëmundja difteria i nënshtrohet kontrollit të suksesshëm i cili, në mënyrë të veçantë, është dhënë nga popullata pryvytosty. Në vendet evropiane, nga fillimi i programeve të imunizimit në masë u vu re 40 vjeç, për shkak të asaj që u gjet reduktimin e shpejte te morbiditetit, dhe madje edhe në raste individuale diagnostikuara të një numri vendesh. Mrekullueshëm, një reduktim të ndjeshëm në rritjen e incidencës së shtresës imunitar pëson rritje të duhur. Përfshirja në proceset epidemiologjike të shënuara jo vetëm grupet e rritur, por fëmijët, sidomos për rastet e pabazë pergjuar ata nga të paturit e vaksinimit profilaktik, duke rezultuar në transmetimit patogjen nga të rriturit është për shkak të mungesës së të nevojshme për të shmangur atë imunitet antitoksik.

Një zë i veçantë caktuar për rritjen e migrimit brenda viteve të fundit në të popullsisë, për shkak të cilat u rritën gjerësinë e përhapjes së patogjen. Për këto shpërthimi vjeshtë-dimër (me fjalë të tjera - sëmundje vnutrishnorichna), si dhe shpërthimet periodike (zumovlyuvani dinamika afatgjata) karakteristika të arritur rritje kulmin aktuale në defektet e vaksinimit parandalues.

Këto kushte të diktojë mundësi për "ndryshim", nga fëmijëria në moshën më të vjetër në një lezioni parësor ata veprimtaria profesionale e të cilit është më e favorshme për infeksionit (punëtorëve tregtisë dhe sektorin e transportit, punëtorët e shërbimit, mësuesit, punonjësit e shëndetësisë, etj). Për shkak të përkeqësim të mprehtë të situatës së përgjithshme epidemiologjike në rrjedhën e sëmundjes është më i rëndë, duke rezultuar në rritjen e normave të rrezikut dhe vdekshmërisë për sëmundjen në sfond.

Karakteristikat e patogjenezën e difterisë: Si është sëmundje?

// '); //]]>

Porta kryesore për të goditur trupin e infeksionit janë mukozës së orofaringut, më rrallë - mukozës së hundës dhe fytit. Gjithashtu, siç është theksuar më sipër, është e lejuar për të mposhtur veshët, konjuktiva, lëkurën dhe organet gjenitale. Tensionet Toxigenic i baktereve dhe enzimave jashtë ekzotoksinës, për shkak të ndikimit që më vonë formuan fokusin e inflamacionit.

Features Efektet lokale prodhuara Toksina e difterisë, nuk janë në koagulimit proceset nekrotike në epiteli, kongjestion vaskular (del nga shtrati e gjakut brenda një organi të caktuar ose pjesë të trupit), si dhe pezëm gjakut (rrjedhjen e ngadaltë e gjakut dhe të ndaluar atë), dhe në capillaries për të rritur nivelin e pėrshkueshmėrisė e mureve të enëve të gjakut. Fluid (ngopur dhe qelizat hystohennыmy hematogjene dhe proteina turbullt propotevayuschaya lëngshme në inflamacion të enëve të gjakut), e cila është e bazuar përbërje e cila gjithashtu përfshin makrofagjet, qelizat e bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut dhe të fibrinogjenit, duke e lënë kufijtë e shtratit normal të enëve të gjakut. Më tej fibrinogjenit, nën ndikimin e reagimit kundër sfondit të kontaktit me thromboplastin mucous cipë (që i përkasin indet e nekrotyzatsiyi ekspozuar) konvertuar në fibrinë.

Fibrion tjetër, fibrinë ose më mirë Filmi fillon të përqëndrohet në mënyrë të dendura dhe të regjistruara në epitelin e faring dhe fyt. Gjatë kësaj periudhe ajo është hiqet lehtë me mucous bazuar në një epitelit të vetme-shtresa në bronke, trake dhe laring. Njëkohësisht, kursi i butë i difterisë mund të kufizohet vetëm në procesin e zakonshme të zhvillimit katarrale, jo i shoqëruar nga pllakë fibrinës.

Megjithatë, atëherë fotografia e sëmundjes mund të jetë si më poshtë. Nejraminidaz difterisë patogjen (kompleks specifik hlykoproteydnыy, e cila është dhënë nga aktiviteti enzimë, e cila nga ana përcakton aftësinë për të depërtuar në qelizën e bujtësit grimcë virusi pasuar lirimin e saj pas edukate) ka një efekt të theksuar në potentsiyuyuchu ekzotoksinës. Pjesë e saj kryesor - është hystotoksyn, sigurohet duke bllokuar procesin sintezë në qelizat dhe proteina transferaza, duke vepruar si deaktivizon enzimat dhe është përgjegjës për formimin e komunikimit polipeptid.

Ka përhapur difterisë ekzotoksina përmes enëve të gjakut dhe nyjet limfatike, e cila nga ana përcakton kushtet për dehje me simptomat përkatëse, si dhe kushtet për zhvillimin e lymphadenitis rajonal kombinuar me ënjtje të indeve që janë në afërsi të mjedisit prekur. Rastet e rënda të çojë kurs për faktin se ënjtje e bajamet, harqe Palatine dhe edemë qiellzor dërçikth shkakton zhvillimin e gjithë fibër, të përqendruar në qafë, shkalla e ënjtje në këtë rast korrespondon me një fazë të veçantë të sëmundjes.

Sepse procesi toksynemiyi aktual (gjendja, shoqëruar qarkullimi ekzotoksina bakterial në sistemin e qarkullimit të gjakut me shpërndarjen e qelizave të saj ashtuquajturave target) të zhvillojë proceset inflamatore dhe degjenerative dhe shkeljet microcirculatory nën sisteme të ndryshme dhe organeve (sistemi nervor dhe kardiovaskular, adrenals dhe veshkave).

Procesi i detyrueshëm i toksina dhe receptorët specifikë celulare është në fazën dy opsione, në veçanti fazën kthyeshëm dhe të pakthyeshme. Faza e kundërta e bën të mundur ruajtjen e qëndrueshmërisë qelizave në të dy lejueshme aftësitë Toksina neutralizimit përmes antitrupave antitoksik. Sa për fazën e pakthyeshme, ka, në përputhje me rrethanat, toksina neutralizimi me antitrupave nuk është për shkak se nuk ka ndonjë pengesë për realizimin e bëri atë tsytopatohennoy aktivitetit.

Në pjesën e lartë të shqyrtimit, në një farë mase, e cila do të qartësonte tiparet e sëmundjes, duke shtuar se pacienti zhvillon kundër sfondit të transferimit të imunitetit difteria antitoksik nuk është gjithmonë vepron si një mbrojtje të mjaftueshme për të parandaluar më tej sëmundjen në opsionin kur ri-infeksionit agjent.

Përqendrimi i filmit difterisë në bajame faringut

Difteria: simptomat

// '); //]]>

Kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit (dmth periudha e cila zgjat nga momenti i infektimit deri në shfaqjen e simptomave të para, relevante të sëmundjes) është rreth 2-10 ditë. Gjatë këtyre ditëve në portën hyrëse e infeksionit të traktit respirator (, organe gjenitale, orofaringut, lëkurën ose sytë) depërtimi në trup është agjent shkaktar i difterisë. Në të njëjtën kohë në kontakt me qelizat epiteliale të fillojnë të baktereve difteria provokuar ndarjen e qelizave në inde, e cila është siguruar nga inhibimit të sintezës së fraksioneve proteinike në e tyre (të ashtuquajturën "vijë e parë e mbrojtjes", ajo i nënshtrohet shokut).

Mënyrë paralele, në përputhje me foton e mësipërme para nesh patogjenezën e difterisë fillon të ushtrojë ndikim e duhur ekzotoksina, përmes të cilave vrau indet edemë zhvillon dhe duket lëng mezhkletochnaya (eksudate), i cili më vonë transformuar në fibrinë. Fibrinë jashtë manifestohet si film të verdhë (pllakë) që mbulon mukozës.

Difterisë Klasifikimi përcakton disa forma të sëmundjes, dhe ata, nga ana tjetër, janë karakterizuar nga veçoritë e tyre. Difterisë orofaringut, dhe ai është i pari në listë është diagnostikuar më shpesh.

• Difteria orofaringut
    • formë ostrovchatыm e opsioneve lokalizimin, hulled dhe katarrale;
    • formë e zakonshme;
    • formë subtoksycheskaya;
    • formë toksike (shkallë I-III);
    • formë hipertoksychna.
  • Imët guri difterisë (difteria i laring)
    • lokalizuara imët guri difterisë (difteria i laring);
    • imët guri difterisë përbashkët (difteria e laring dhe trake);
    • zbritëse imët guri difteria (lezione difteria e laring, trake dhe bronke).
  • Organet gjenitale difterisë
  • Sy Difteria
  • Difteria hundë
  • Lëkurës Difteria
  • Formon lloj difteria kombinuar, e karakterizuar nga lezione të shumta në të njëjtën kohë organet

Më poshtë ne shikojmë në simptomat dhe karakteristikat e secilit opsion.

• Difteria orofaringeale: simptomat

Kjo formë e difterisë është diagnostikuar në rreth 90-95% të rasteve të sëmundjes, si për difterisë tek të rriturit dhe fëmijët. Përafërsisht 75% e rasteve kjo është e lokalizuara brenda.

Duke filluar në këtë formë të sëmundjes karakterizohet nga manifestimet akute e vet në temperaturë pacientët (nga brenda parametrave për 37,5 gradë dhe më të lartë), kohëzgjatjen e ruajtjes së saj - rreth 3 ditë. Manifestimet dehje seriozitetit karakterizuar nga moderim, si këto manifestime, ne kujtojmë vepron dhimbje koke, lëkurë të zbehtë, ul oreksin, rrit normën e zemrës dhe rraskapitje të përgjithshme. Një rënie të mëtejshme në temperaturë të kundërshtohet, në kontrast, tregon aktivizimin e infeksioneve porta e hyrjes se jo vetëm të ruajtura, por edhe mund të rritet gradualisht në shkallën e intensitetit.

Ashpërsia e dhimbjes në fyt që ndodhin kur gëlltitjes, përcaktohet në bazë të ndryshimeve aktuale në fushën e orofaringut, kjo tregon formë të zbehtë dhe të përhapur të manifestimit të skuqje, ënjtje të moderuar në bajamet, kllapa dhe shije të butë. Bastisjet e lokalizimit tregohet vetëm nga bajamet, duke shkuar përtej kufijve të tyre jo në këtë rast ka, vendndodhja e bastisjeve të kryera ose si ishuj të veçanta, ose shtresa si plenchatoho.

Në orët e para të manifestimeve e hershme të sulmeve sëmundje hulled ngjajnë konsistencën e pelte-si natyra në masë, atëherë ata i kthejnë në film pautynopodobnuyu hollë. Ky film nga dita e dytë e shfaqjes së tij është shprehur nga dendësia dhe smoothness, ajo gjithashtu ndryshon ngjyrë (për shkëlqim gri e margaritar). Eliminon ky film kanë vështirësi pas gjakderdhjes sipërfaqes mukozale. Ditën e ardhshme, pas heqjes së filmit të ri të formuar shtresa e saj. Në qoftë se një film është vendosur pas largimit të ujit, ju do të vini re se kjo nuk do të fundoset dhe nuk mund të jetë ndarja dhe shpërbërja.

Formë lokalizuar e difterisë është shoqëruar me formimin e bastisje tipike fibrinës në rreth një të tretën e rasteve të sëmundjes në të rriturit, në raste të tjera (duke përfshirë në rastin e një të mëvonshëm data parasysh manifestimet e sëmundjes, 3-5 ditë) për bastisjet tipike rozpushenist dhe lehtësinë e heqjes, me heqjen i shoqëruar nga mungesa virtuale e gjakderdhjes mukozale. Ka gjithashtu një rritje të moderuar në nyjet limfatike regjionale dhe nyjet limfatike submandibular, në ndjenjën (prekje), ata janë të ndjeshëm. Proceset e fundit në bajamet dhe reagimi i nyjeve limfatike ardhshme rajonale, mund të jetë e njëanshme dhe asimetrike.

Kur manifestime katarrale e formave të lokalizuara variant të difterisë orofaringut specifikuar simptoma minimale lokale dhe të përgjithshme. Megjithatë, kjo formë e rrallë diagnostikuar. Ajo vuri në dukje shkurtimisht normale ose temperaturë të ulët të keq manifestohet (në varg deri në 37.5 gradë) dhe simptomat e butë e intoksikimit, ato ndodhin në lidhje me siklet që rrjedhin kur gëlltitjes fyt. Bajamet fryrë, manifestime të ndjeshëm orofaringeale e hyperemia butë. Difteria diagnostikuar në këtë rast mund të konsiderohet vetëm në bazë të shqyrtimit të historisë e të dhënave (historisë) pacient në lidhje me rezultatet e inspektimeve laboratorike dhe duke i lejuar për gjendjen e përgjithshme epidemiologjike.

Në mënyrë tipike, kjo formë është e karakterizuar nga pastërtinë e vet. Pas normalizimit të zhduket dhimbje të temperaturës, e cila shfaqet në fyt kur gëlltitjes, pllakë ruajtja gjatësi mbi bajamet mund të jetë rreth 8 ditë. Ndërkohë, në qoftë se ju injorojnë nevojën për trajtimin e difterisë orofaringut, nuk e përjashton mundësinë e progresin e sëmundjes, dhe, më keq akoma, mundësinë e transformimit në një formë më të rëndë.

Difteria formë e zakonshme e orofaringut diagnostikuar relativisht të rralla - rreth 3-11% të rasteve të difterisë. Ndryshe nga format e lokalizuara është natyra e përhapur e manifestimit të sulmeve që shkojnë përtej bajamet në çdo komplote të vendosura në mukozën e orofaringut. Natyra e simptomave (ënjtje e bajamet, dehje, u rrit dhe limfatike të dhimbshme nyjet rajoni submandibular) ka një formë më të theksuar (krahasuar me formën e lokalizuara). Ënjtje indet e qafës së mitrës nënlëkuror në këtë rast zhvillohet.

Tjetra, formë subtoksycheskaya e rajonit difteria orofaringut, manifestim i karakterizuar nga intoksikimi dhe dhimbje të rënda, e cila festohet në fyt kur gëlltitjes. Në disa raste ajo është dhimbje brenda qafë. Në bajamet duket bastisje tipike (ajo është lokalizuar në natyrë, vetëm pak shtrihet në yazыchku dhe harkun Palatine), bajame vetë të ndryshojnë në ngjyrë (të bëhet purpurtë-cyanotic). Ënjtje (gjuha, formatimin e teksteve, qiellëz e butë dhe bajamet) të moderuar, nyjet limfatike rajonale vulosur. Në këtë formë e difterisë është një karakteristikë, ajo është zhvillimi i edemë në fushën e nyjet limfatike regjionale, shpesh një ënjtje të njëanshme.

Next - formë toksike e difterisë orofaringut. Ajo tani është diagnostikuar më shpesh (rreth 20% e incidencës së përgjithshme) është difteria veçanërisht e rëndësishme në të rriturit në këtë formë. Ose sepse ajo zhvillon lokalizuar nedolikovanu formën e sëmundjes ose për shkak të formës së saj të përbashkët, edhe pse në shumicën e rasteve ende vërejtur vetë-zhvillimit spontan me progresion të sëmundjes mëtejshëm të shpejtë.

Në mënyrë tipike, pacientët diagnostikuar me temperaturë të lartë (39-41 gradë brenda), dhe kjo ndodh në orët e para të sëmundjes. Përveç kësaj, ka një tjetër simptomat e intoksikimit, dhe kjo dobësi dhe dhimbje, këto manifestime përfshirë dhimbje në fyt, ndonjëherë - dhimbje në bark dhe qafë. A nuk e përjashtoi mundësinë e të vjella, zhvillimin e këtij çrregullimi masticatory trismus dhimbje të muskujve (kufizim i hapjes së gojës).

Ajo mund të zhvillojë jerm (një formë të çrregullimit mendor që është i shoqëruar nga vetëdija), eksitim tepruar, jerm dhe eufori. Gjithashtu shënuar zbehje të lëkurës (shkalla III të formave toksike të sëmundjes mund të shfaqet si kongjestion, skuqje e lëkurës fytyrës dmth). Ënjtje të rënda në kombinim me hyperemia shpërndarë e mukozës së orofaringut nën II dhe III të shoqëruar nga mbyllja e plotë të lumenit të faringut, shihet si një faktor paraprak formimin e pllakave i fibrinës.

Pllakë shpërndarjes është në këtë rast një mënyrë e shpejtë për secilin nga ndarjet e orofaringut. Më tej filma të tillë trash dhe të bëhet më i trashë, periudha e tyre e paraburgimit në sipërfaqen mukozale është mesatarisht 2 javë, edhe pse, dhe lejohet një periudhë më të gjatë për këtë shfaqje. Shumica proces njëkahësh, rritjen e nyjave limfatike regjionale ndodh herët në madhësi të konsiderueshme, tregoi dhimbjen e tyre dhe ngushtësi, indeve gradualisht përflakur rreth tyre (periadenit).

Features manifestime lokale në një rrymë të caktuar, formë toksike e sëmundjes që e dallojnë atë nga format e tjera që janë formuar i butë pa dhimbje ënjtje në qafë indin nënlëkuror. Unë difterisë shkallë është zonë shoqërohet arritje qafës së mesme, shkalla II i shoqëruar nga një klavikul të ngjashme humbjen dhe klasës III procedon me lezione karakteristike klavikul zbret poshtë përhapja shkatërrimi mund të prekin pasme të qafës, mbrapa dhe fytyra se e gjithë kjo po ndodh në një progresion gradual të sëmundjes .

Sindromi Obschetoksycheskyy ka shqiptuar manifestime, ka rritur normën e zemrës, cianozë e buzët, ulur presionin e gjakut. Temperatura gjithashtu rrit, dhe në qoftë se ajo është zvogëluar, ajo tregon simptoma të tjera janë gjithashtu ende të theksuara. Një tipar karakteristik në këtë rast është një lloj specifik i sheqer-i kalbur erë të folur me hundë dhe votim. Difterisë më toksike shoqëruar bashkuar lezione të hundës dhe të fytit, në këtë formë si rast i qartë i kombinuar, të karakterizuar nga ashpërsia dhe kompleksiteti i ndikimit të tyre aktuale të ndërhyrjeve terapeutike në adresën e saj.

Manifestimet më të rënda të difterisë është forma e saj hipertoksychna. Në thelb kjo difterisë kurs diagnostikuar në pacientët me negativ aktuale për ta sfond premorbid (dmth, alkoolizmi shoqërues, forma kronike e hepatitit, diabetit, etj.) Simptomet e difterisë janë kryesisht në rritjen e shpejtë të temperaturës, dhe temperatura në këtë rast shoqërohet me ethe dhe formë të rëndë të dehjes në manifestimet përkatëse (dhimbje koke, marramendje, rraskapitje dhe të vjella). Përveç Kjo shënoi dhe progresive format e çrregullimeve të lidhura me hemodinamikën, manifestohet si palpitations, lëkurë të zbehtë, presionit të ulët të gjakut.

Ka edhe hemoragji të lëkurës, gjakderdhje aktual i organeve të brendshme, bastisjet fibrinës depërtoj gjak (në zhvillim dic). Klinika karakterizohet shenja si dominuese e infeksionit të lidhura me forma toksike të shokut, dhe kjo nga ana tjetër mund të çojë në vdekje në mes të 1-2 ditë nga fillimi i manifestimeve të sëmundjes, respektivisht, thekson se çdo vonesë në pjesë e trajtimit për simptomat tha.

• Difterisë imët guri

Kjo formë e sëmundjes mund të shfaqet në formën e tij të lokalizuar (laring ndikohet, respektivisht, është difteria i laringut) ose në formën e përbashkët (si prekur dhe laringut, trake, dhe disa herë - bronke).

Nëse opsioni është konsideruar formë të përbashkët, nuk është më së shumti festohet kombinimin e saj me hundë difterisë dhe orofaringut. Duhet të theksohet se simptomat e difterisë në të rriturit kohët e fundit gjeti atë në këtë formë shpesh. Karakteristikat e imët guri janë subjekt lëvizje rrotulluese të tri faza. Po, ajo dysfonichna fazë, fazë dhe fazë asfyktycheskaya stenotycheskaya. Manifestimet e dehjes në të gjitha rastet, të karakterizuara nga moderim tyre.

Si manifestimet kryesore dysfonycheskoy fazën e duhur, nuk leh kollë në formë të përafërt të manifestimit dhe rritjes vetë votën e tij osyplosti. Simptomet e difterisë tek fëmijët në këtë fazë janë në mes të 1-3 ditë, ndërsa të rriturit durojnë atë një pak më të gjatë - deri në 7 ditë.

Tjetra, stenotycheskaya fazë, e karakterizuar nga rrjedha e gjatë brenda 3 ditëve. Zëri i pacientëve të humbasin të shëndoshë (të lëvizte në një pëshpëritje), kollë manifestuar heshtje. Zbehje atje e pacientit, shqetësimi i tij. Frymëmarrja është e zhurmshme, frymë zgjatur, gradualisht shenjat që tregojnë për vështirësi në frymëmarrje në rritje. Karakterizohet nga lëkura dhe mukoza zbehje dhe cianozë, gjithashtu quickens rrahje zemre. Me një rritje të këtyre shenjave ngre çështjen e nevojës për të siguruar intubation ose Tracheostomy, për shkak të asaj që është e lejuar për të parandaluar sëmundje të shkojë në fazën e ardhshme.

Faza tjetër është faza e asfiksychna, ajo shoqëron kate dhe frymëmarrja uchaschennost e pacientit, atëherë ai bëhet ritmike. Cianozë e lëkurës dhe mukozës gradualisht rritet, tensioni i gjakut ul, pulsi filiform. Më shënuar zhvlerësimin e vetëdijes, konvulsione përvojën dhe përfundimisht fatale ndodh për shkak të asfiksisë (mbytjeje, i shoqëruar nga mungesat në indet dhe oksigjenit të gjakut, ndërsa grumbullimi i dioksidit të karbonit në to).

Duke pasur parasysh karakteristikat e laring në të rriturit në terma anatomike (krahasuar me laring në fëmijët) për të zhvilluar elb tyre difteria zgjat më shumë se për zhvillimin e fëmijëve të tij. Mrekullueshëm, një përqindje të caktuar të rasteve sëmundja ka vetëm me osyplostyu shoqërues, e kombinuar me një ndjenjë të mungesës së ajrit. Përveç kësaj, duhet të i kushtoj vëmendje të zbehje të lëkurës, palpitations, frymëmarrje dobësuar. Diagnoza në rastin e mësipërm lehtësohet gjatë larynhoskopycheskoho ose bronhoskopicheskoy hulumtimit, i cili është dhënë nga aftësia për të zbuluar ngjeshur dhe ënjtje fyti, aftësinë për të studiuar karakteristikat e formacioneve hulled në vokal dhe tiparet e trake dhe lezione bronkiale në rrjedhën e sëmundjes.

• Difteria hundë

Sëmundja në këtë formë është e karakterizuar nga shkalla e ulët të dehje, paraqitja e sekrecioneve lëngshëm-purulent ose ekskretet Lloji sanious, vështirësia e frymëmarrjes hundës. Ka skuqje hundës Mukoza, ënjtje dhe shfaqjen e ulcerat sipërfaqësore, formacionet e saj erozive apo shtresa filmike fybrynoznыmy që i ngjajnë "copa". Në zonën përreth acarim hundë zhvillon, lagështi tregohet edhe në kombinim me crusts formuar këtu edhe në këtë formë të sëmundjes vazhdon hundë vazhdimisht hundët. Në mënyrë tipike, bllokimet e trafikut difterisë ndodh në lidhje me një lloj tjetër të lezioneve difteria, pra nga difterisë e laring dhe / ose orofaringut, në disa raste të karakteristika sy difteria e cila do të diskutohet më poshtë.

• Sy Difteria

Kjo formë e difterisë nga ana tjetër, derdhet në katarrale, plenchatoy dhe formë toksike.

Formë Bluetongue është e karakterizuar inflamacion kryesisht njëanshme të konjuktiva, e cila kontribuon në shfaqjen e një numri të shkarkimit syrit. Temperatura është zakonisht ose nuk ka ndryshuar, ose është kufijtë e performancës subfebrile (deri 37.5 gradë). Inflamacion rajonal dhe gunga në këtë rast mungon si të zhdukur dhe simptomat e dehjes.

Formë hulled e syve difterisë shoqërohet slabovыrazhennыmy simptoma të përgjithshme toksike të kombinuara me një ethe të ulët të keq, ajo gjithashtu kontribuon në formimin e filmit fibrinës për skuqje përvojë të konjuktiva. Përveç kësaj, ka një rritje ënjtje të qepallave, duket shkarkimi i lëngshëm-purulent sy. Fillimisht, procesi mund të ndodhë në mënyrë të njëanshme, por disa ditë më vonë është e lejuar të kalojnë në një tjetër, dmth sytë të shëndetshme.

Së fundi, forma toksike e difterisë, i shoqëruar nga fillimi akute dhe zhvillimin e mëvonshëm të shpejtë të simptomave të dehjes. Qepallat fryrë, ka të bollshme shkarkimit sanious-purulent sy, lëkurë sy rreth subjektit të moknutiyu dhe acarim të përgjithshëm. Me kalimin e kohës, sëmundja është përhapja gradual i edemë, dhe për këtë arsye e indeve të dëmtuara nënlëkurës në fytyrë. Shpesh kjo formë e sëmundjes dhe lezione të shoqëruar me pjesë të tjera të syrit që mund të arrijnë edhe panoftalmyy (inflamacion të syrit) gjithashtu manifestohet regionarny nyjet limfatike fryrë në lidhje me butësi e tyre.

• Lëkurës Difteria, organet gjenitale difteria, veshët difterisë

Këto opsione manifestim i difterisë diagnostikuar rrallë. Ato zakonisht zhvillohet në lidhje me format e tjera të difterisë, të tilla si hundë difteria difterisë ose fyt. Si tipare të përbashkëta të këtyre opsioneve mund të vërehet difterisë janë të zakonshme për të gjithë manifestimit, dhe kjo ënjtje, lagështi, skuqje e lëkurës dhe pamja mukoze në humbjen e pllakatë fibrinës, inflamacion dhe butësi e nyjave limfatike regjionale.

Organet gjenitale në meshkuj difterisë shoqëruar me përqendrimin e procesit patologjik nën lafshë e penisit. Sa për organet gjenitale difteria në gratë, atëherë ajo mund të jetë forma më e zakonshme e natyrisht, i shoqëruar nga proces konfiskimi perineum, vagina dhe labia dhe anusit, në të njëjtën kohë si manifestime shoqëruese konsiderohet sero-diktim vjen i traktit gjenitale. Urinim bëhet e vështirë, procesi gjithashtu kontribuon në dhimbje.

Ka karakteristikat e veta dhe lëkurë të difterisë, karakterizuar procesin patologjike në përqendrimin e nxituar pelenë, plagët, ekzemë ose lezione fungale të shkallës kombinuar me çarje të dukshme në lëkurë në formimin e pllakatë pista gri dhe ndarjen e lëngjeve infektimi-purulent. Lidhur me manifestimet tradicionale obschetoksycheskyh, në këtë mishërim, ata janë të vogla, procesi i regresionit lokal është aq i ngadalshëm (muaji dhe më gjatë).

Si duke përgatitur faktorëve për zhvillimin e këtyre formave në këtë pikë difterisë konsiderohet lëkurën traumatike ose mucous pse atëherë shoqëron hyrjen e patogjen.

Filmi Karakteri plagë të lokalizuara dhe formë të kufizuar të difterisë

Diagnostifikimi

// '); //]]>

Diagnoza "difterisë" është kryesisht klinike, duke e lejuar ju që të instaloni atë në bazë të inspektimit vizual. Lidhur me metodat tjera diagnostike, ato përdoren gjithashtu - kjo është veçanërisht për diagnozën e formave atipike të sëmundjes, për të identifikuar variacione të veçanta dhe për çregjistrimin e pacientit me këtë diagnozë.

Metodat laboratorike të diagnostifikimit:

• Metoda e bakteriologjik. Kjo metodë konsiston në marrjen e shtupë pacientit me rajonin orofaringeale, ku fqinj me njëri-tjetrin indeve mukozale dhe indeve të prekura filma shëndetshme fybrynovыmy. Efikasiteti i kësaj metode diagnostike është përcaktuar për një periudhë prej 2-4 orësh, pasi materiali është hequr. Duke përdorur bakteriologjike Metoda e hulumtimit të kryera poshtërim, atëherë bëhet e mundur për të studiuar karakteristikat e saj toksike (nëse ndonjë patogjen i pranishëm në këtë artikull).
  • Metoda serologjike. Shkalla e intensitetit të imunitetit, ekspozitave antibacterial dhe antitrupat antitoksik. Bazuar në këto të dhëna është e vendosur për të marrë dispozita të veçanta mbi shkallën e ashpërsisë së procesit të manifestimit (ostroprotekayuschaya ose formë lëvizur kohët e fundit të sëmundjes).
  • Metodat gjenetik (PCR). Kjo metodë lejon për të hetuar ADN e patogjen.

Si një zë i veçantë konsideruar nevojën për një diagnozë të komplikimeve të mundshme. Kështu, në rast të dyshuar karditit kryer zemrës ultratinguj phonocardiography, EKG, përveç Karakteristikat e veprimtarisë së aspartate aminotransferase, dhe kreatinë laktatdehydrohynazы. Nëse ekziston dyshimi i nephrosis aktuale të pacientit, atëherë, procedura e mëposhtme diagnostikuese: gjak biokimike (në kuptimin e treguesve të ure dhe kreatininës), ultratinguj renale, UÇK-ja dhe OAM.

Trajtim

Trajtimi i difterisë është i bazuar në një numër të këtyre parimeve themelore:

• Aplikimi protydyfteriynoyi serum antitoksik. Emërimi i nevojshëm në zbulimin e saj maksimal e hershëm të sëmundjes, sepse ajo përcakton mundësinë e përjashtimit të mëtejshëm (ose minimizuar) komplikime. Në efikasitetin veçanti vëzhguar gjatë katër ditëve të para pas manifestimit fillestare të simptomave në pacientët, në mënyrë ideale duhet të përdoret edhe në rastet e infeksionit të dyshuar në sfondin e kontaktit paraprak me difterisë sëmurë.
  • Përdorimi i antibiotikëve (macrolides, cefalosporinave, amynopenytsellynы), kohëzgjatja e trajtimit të tyre është rreth 2-3 javë.
  • Trajtimi i në nivel lokal (në formë ynterferonovoy immunomodulator melhem neovyntyn, hemotrypsynovaya vaj) duke përdorur agjentë që nxisin heqjen pllakë fibrinë.
  • Trajtimi ka për qëllim trajtimin e simptomave (përfshirë plagë të veçanta ose të sistemit të organeve në trupin e pacientit).
  • Antihistamines.
  • Veprim antipiretik.
  • Përgatitjet multivitamin.

Në kushtet e spitaleve, njësitë e kujdesit intensiv dhe kujdes intensiv mund të zbatohet pas masave shtesë e terapisë:

• Plazmoforez, hemosorbtion, terapi hormonale me glukokortikoideve.
  • Terapia des shkallë dehje, është futja e mediave të lëngshme në zonën e kërkuar.
  • Antioksidantë membranoprotektyvnыh aplikimit.

Ajo është emërimi i detyrueshëm tre javë regjim shtrati (gjendja në respektimin rigoroz). Mbetet e domosdoshme të nisë për shkak të kësaj sëmundjeje në një kardiolog - ajo do të ofrojë mundësi për diagnostikimin e komplikime të këtij profili në manifestimet fund në formën e një lidhje reale me difterisë. Ushqimi në difterisë emëruar i butë, të marrë parasysh nevojën për të reduktuar produkte hypoallergenic.

Komplikimet mund të përfshijnë miokardit difteria, si dhe mosfunksionim të sistemit nervor që zakonisht duket si një paralizë. Difteria është e komplikuar shpesh nga zhvillimi i paraliza e zonës së butë shije, muskujt e qafës, udhë ajrore, komunikimin me zë, dhe gjymtyrë. Duhet të theksohet se paraliza e rrugëve të frymëmarrjes mund të çojë në asfiksi (e cila është e rëndësishme për imët guri), nga e cila, siç e kemi treguar tashmë, nuk mund të jetë fatale.

Kur simptomat përkatëse Motion Picture difterisë, kontaktoni sëmundje merr pjesë mjek dhe infektive, pacienti mund të vazhdojnë të vendosur në rekord kardiolog.

Nëse besoni se ju Difteri dhe simptomat karakteristike të sëmundjes, mjeku do të ndihmojë terapist (ose sëmundje infektive, kardiolog).

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.