Vitrianka

Dhenve - një sëmundje shumë e vjetër infektive. Në thelb, ata janë fëmijët e sëmurë deri në 8 apo 10 vjet, por infeksioni të jetë e mundur në çdo moshë. Ajo i ka rrënjët në lashtësi, të njohur e përmend atë në Mesjetë.

Emri i sëmundjes "lisë së dhenve" u zhvillua për shkak të rasprostranyaemosti e saj të shpejtë që mund të përhapet me të vërtetë nga era. Shumë shpesh, kur një kopësht të paktën një fëmijë i infektuar dhenve, dhe pastaj për muaj 85-90% e fëmijëve pereboleet atë. Skuqjen e lëkurës, të karakterizuar në vitryantsi, paraqitja ngjajnë gropë lehtë, kështu që kjo është arsyeja pse emri "li e dhenve" dhe jo nga një sëmundje e tmerrshme si lisë.

Agjent shkaktar i dhenve - një ADN përmban virus Varitsella - virusit zoster e familjes herpes. Varicella përhapet nga pikat ajrore kur flet, teshtitjes dhe kollitjes. Rrugë të tjera të infeksionit ekziston, sepse virusi është shumë e ndjeshme ndaj mjedisit dhe vdes në atë vetëm disa minuta. Dhe ideja se dhenve është në gjendje të transmetohet përmes objekteve të kontaminuara ose "fluturojnë në të hapur me dritare për" krejtësisht të pabaza.

Arsyeja për sëmundje të tillë të ekzagjeruar ngjitëse është se pacienti është ngjitëse edhe para se origjina e skuqje të lëkurës kur periudha e inkubacionit zgjat. Një person mund të infektojnë të tjerët dhenve 2 ditë para skuqje, së bashku me atë askush nuk e kupton se ai është i sëmurë, edhe vetë. Infektueshmërisë vazhdon deri në tharje crusts dhe sigurinë për të tjerët atje pas paraqitjes së pimples të reja dhe, kur të marrë ky i fundit një kore të ngurta.

Gjithmonë mbani në mend se dhenve në të njëjtin patogjen që nga herpes. Ky është rreziku që një i rritur i cili është i sëmurë me herpes, dhenve është në gjendje të infektojë fëmijën plotësisht të shëndetshëm. Lajm i mirë është se reagimi i kundërt nuk është, me fjalë të tjera nga një i sëmurë që lisë së dhenve, rastet e infektimit herpes zoster nuk ishte. Pas dhenve transferuar tek njerëzit prodhon imunitet gjatë gjithë jetës ndaj sëmundjes. Por jo duke i kushtuar vëmendje për këtë ilaç janë raste të ri-infeksionit, edhe pse është më përjashtim nga rregulli dhe kjo ndodh shumë rrallë.

Në fëmijët, dhenve, në shumicën e rasteve, është i butë. Vitrianka rritur trajtohet në të njëjtën mënyrë si për fëmijët, vetmi ndryshim është se në të rriturit është më e rëndë. Sidomos frikshme është konsideruar si një komplikacion bakteriale, e cila ndodh kur hyjnë në infeksion plagë, e ndjekur nga një vetryanochnyy ekzemë ose encefalit. Në raste shumë të rralla vetryanochnyy encefalit mund të çojë në vdekje.

Në disa vende Vaksinimi kundër lisë së dhenve, i cili hyri në shmangien e komplikimeve. Por në këtë vaksinimi nuk është e detyrueshme për shkak se shumë mjekë të përfitojnë nga kjo vaksinimi është mjaft provokuese në dyshim serioz. Të gjitha për shkak infeksione të tilla si li e dhenve, fruthi, shytave dhe rubeolës, të perebolet mirë kështu që në fëmijëri, atëherë trupi do të zhvillojnë imunitet gjatë gjithë jetës, dhe të vaksinimit nuk mund të sigurojë atë. Për më tepër, një fëmijë i cili është i infektuar me lisë së dhenve, merr imunitet shtesë kundër infeksionit herpes zoster, vaksinimi nuk është në gjendje për të dhënë këtë efekt.

Por në një rast, vaksinimi kundër lisë së dhenve është mënyra bëhet fjalë për një grua që po planifikon një fëmijë së shpejti. Natyrisht në rast se ai nuk ka vuajtur nga dhenve herët. Kjo masë paraprake do të plotësisht të përshtatshme.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomë kryesor i dhenve - një manifestim i njerëzve të pamend. Derdhjen atë kudo: në fytyrë, trungu, gjymtyrët dhe flokët nën. Kur njolla duket, temperatura e fëmijës mund të rritet, nganjëherë deri në 39 C, por temperatura në disa fëmijë të humbur në të gjitha. Fëmija është kapriçioz, mund të humbasin oreksin. Por kjo e gjatë dhe nganjëherë aspak. Skuqja parë duket si njolla të zbehtë rozë. Gradualisht ata fillojnë të kthehet në blisters me lëngun qartë. Rreth flluska lëkurën dukshme skuqur. Ditën tjetër, të lëngshme me re në shishe, dhe sipërfaqja fillon të thatë dhe të mbuluar me crusts kafe. There crusts bie në 1-3 javë. Njëkohësisht, trupi i fëmijës mund të jetë dhe flluska dhe njollat, dhe kafe. Podsypanie spote të reja do të përfundojë brenda 4-5 ditësh.

Në telashe më themelor vitryantsi për nënën time dhe për fëmijën - një kruarje të rënda të lëkurës. Dhe të vogla fëmija, aq më e vështirë për të shpjeguar atë që zeroja për çdo gjë e ndaluar! Infeksion ndryshe të jetë e mundur në mëngjes ndryshme bakteret. Nëse kjo ndodh, lëkura mund të mbetet për një plagët jetës të vogël, të ashtuquajturin ospynky.

Kështu që ju duhet për të shpenzuar me fëmijën, dhenve i sëmurë, bisedë shpjegues. Zakonisht vajzat që kujdesen për lavdinë e tyre aktuale dhe të ardhshme, duket më shumë i urtë. Që djemtë janë pak më e vështirë, por ju duhet të provoni!

Implikimet

// '); //]]>

Efektet e dhenve të ndodhë në raste të rralla, zakonisht në fëmijët me sistemet imun të dobësuar. Në thelb, komplikimet e lidhura me infeksionet (impetigo, abscese) që hyjnë në trup kur skuqje chesana. Shumë raste të rralla me komplikime të rëndësishme si pneumonia, encefalit dhe otitis.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Duhet të ndjekin thonjtë e fëmijës, ata duhet të shkurtohet, fëmija nuk mund të rozdryapaty lëkurën dhe ritëm mbrapa infeksionin. Nëse fëmija është shumë i vogël, ajo është e mirë për të veshin doreza pambuku atë. Brendshme duhet të jenë vetëm nga materialet natyrore, është e nevojshme për të ndryshuar çdo ditë. Është e rëndësishme që pëlhurë ishte i butë, ajo nuk do të shqetësojnë fëmijën. Mos njeri i përkëdhelur fëmijë, sepse djersa rrit kruarje. Është e ndaluar gjithashtu të lagur trupin e ujit do të jetë më i nxituar. Bubbles yndyrat në tuaj: jo një zgjidhje të fortë të mangan (1-2%) dhe të gjelbër të shkëlqyer (1.2%) zgjidhje fukartsinom ose blu metilen ujor (1%). Të gjitha këto barna podsushat flluska. Në qoftë se një fëmijë ka lezione në mukozën orale duhet të jetë rregullisht shpëlarje gojën tuaj nuk është zgjidhje e fortë ose miramistin furatsilinom.

Është e rëndësishme që dieta e një fëmije janë lëngje agrume, lëng boronicë, hips supë ose çaj me rrush pa fara e zezë. Për të forcuar imunitetin vitaminat e nevojshme, ata do të ndihmojnë fëmijën të përballen me sëmundje më të shpejtë.