Bronkit në fëmijët

Bronkit është inflamacion i shkatërrimit bronkiale mur diametër të madh apo të mesme. Inflamacioni mund të ndodhë si akute dhe kronike, nganjëherë me pengimin - ulur gjerësinë e lumenit të bronkeve, aq më shpesh në fëmijët. Sëmundja mund të jetë primare, me fjalë të tjera nuk ka parë, ose të mesëm - një nga manifestimet e tjetrit, shpesh sëmundje më të rënda.

Arsyet për origjinën e kësaj sëmundjeje tek fëmijët mund t'i atribuohet shumë faktorëve, ndër të cilat lëshojnë kryesisht patogjenë - viruset dhe bakteret që shkaktojnë inflamacion, kështu që ajo mund të jetë faktorë kimike dhe fizike të tilla si ajër të ftohtë, gazrave të dëmshme (klor, sulfide hidrogjeni), pluhur. Por jo roli i fundit në origjinën e bronkit takon faktorët trashëgues dhe karakteristikat e moshës (fëmijët e moshës vetëm faktor që rrit mundësinë e sëmundjeve), siç barrierat mbrojtëse të sistemit të frymëmarrjes, të cilat fëmijët e veçanërisht fëmijët e vegjël të zhvilluara mjaftueshëm. Bronkit gjithashtu mund të shfaqen në efektet alergjike e substancave të ndryshme, atëherë flasim për bronkit alergjik.

Simptomat

// '); //]]>

Shumë më shpesh, sidomos në fëmijët, ka bronkit akut shkaktohet nga një infeksion viral, të tilla si gripi. Por viruset e influencës vetëm të nisë bronkit, disa ditë pas fillimit të sëmundjes, për shkak të rezistencës lokale për të ulur në bronke, bashkohet shkatërrimin bakteriale, e cila çon për të ndryshuar shenjat. Në fëmijë akute bronkit ankohet e dobësisë, rraskapitje, dhimbje koke, dhimbje të muskujve "dhimbje tërë trupin," vëren thatë, nganjëherë nadryvistyy, kollë rraskapitëse, prish gjumin dhe shkakton të vjella në sëmundjen e hershme, dhe kollë lagësht është shpesh një i madh numrin e pështymë, e cila fillon vidokremlyatsya pak pas ditës së dytë apo të tretë, pas pranimit të baktereve. Përveç ethe, nganjëherë të lartë (40C dhe më të lartë), e cila është shumë e rrezikshme për fëmijët e vegjël.

Bronkit akut ndodh me simptoma të rënda dhe shpesh rezulton në shërim të plotë, por mos harroni se forma e gjatë (2-3 dhe më shumë se 3 javë) në imunitet të ulët, ose në shkelje të trajtimit mund të vazhdojë në bronkit kronik. Shfaqja e bronkitit kronik mund të nxisin bakteriale si dhe fillimin virale nuk është si ajo rrjedh jo aq akute, me një rritje të vogël në temperaturën e trupit, të cilat mund nezamichena. Sidomos në mesin e fëmijëve më të vjetër, kjo formë e bronkit mund të "shlyhen" në mot të keq, promocheni pak para se këmbët e tij, dhe u shfaq lodhje të sëmurë nga trajnimi, depresioni sezonal, vitaminë mangësi, bllokimet e trafikut në sport. Kjo formë e bronkit mund të përfundojnë samovylikuvannya, por mund të kalojnë në bronkit kronik.

Simptomat e bronkitit kronik të ngjashme me akute, por ka të ashtuquajtur tregon shuar karakter. Kollitjes nuk është aq i bezdisshëm, të shurdhër, ka shumë më pak dominuese në mëngjes, temperatura është rritur në bronkit kronik është e rrallë, dhe në shumicën e rasteve vetëm pak, të cilat përsëri mund të nezamichena. Bronkit kronik është alternuar faza e acarimit dhe faljen (faljen). Përkeqësim duket për të dobësuar për shkak të faktorëve - sëmundjeve infektive, hipotermi, stresi, mungesa e vitaminave. Në trajtimin, ose mungesa e këtyre faktorëve ndjesë ndodh.

Implikimet

// '); //]]>

Nëse shteti i dobësuar i imunitetit të fëmijës, trajtimit të pahijshme, ose përplasur përhershme me faktorët patogjene që shkaktojnë bronkit, mund të paraqiten komplikime të sëmundjes. Ata janë të lidhur me përkeqësimin e mundësive bronkiale për të kryer ajrit të veçantë dhe të mukusit, ajo promovon depërtimin e mukusit nga agjentët patogjenë në pjesët e thella të pemës bronkiale, dhe jo vetëm shkakton bronkit, por edhe inflamacion të indeve të mushkërive - pneumoni. Ajo ka thënë për mundësinë e bronkit akut në kronik.

Është e rëndësishme të mos injorojë sëmundjen, sepse herët a vonë çon në bronke kronike bronkit dhe transformimi formojnë muret e strukturës në mënyrë që lumen e saj të ngushtuar. Ky ndryshim i jep bronket në mushkëri e ajrit dhe fëmijët ankohen për gulçim që shfaqet gjatë ushtrimit. Lezionet e tilla të izoluara të sistemit të frymëmarrjes si një sëmundjeje të veçantë - bronkit obstruktive kronike. Gjithashtu duke lëvizur në kronike akute bronkit, e cila në rrjedhë të kthehet në pamjen e zgjatur e tmerrshme e bronchiectasis - cilindrike ose extensions saccular bronke, të cilët të grumbulluar bakteret dhe mukusit. Në të shfaqjes së kësaj komplikacion mund të tregojnë shkarkimin jashtëzakonisht tepruar gëlbazë në mëngjes. Ky problem është shumë e tmerrshme, mund të çojë në shkelje të rënda të jo vetëm të sistemit të frymëmarrjes, por edhe në të gjithë trupin dhe mund të dëmtojë shëndetin e fëmijës për jetën.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Si për të trajtuar bronkit dukje të pafajshëm? Në veçanti kjo aderimit, si ilaçe në mënyrë të parregullt, për shembull, mund të japin mikrobet atje, bronke "fryma," Çifti ekstra orë, e cila ishte administrimi i vonuar i drogës, mund të jetë vendimtare, dhe për të zvogëluar numrin e drogës në trup mund me mikrobe të dëmshme për ta kthyer në një trajnim dhe bakteret "mësojnë" për të mbijetuar pa lidhje me drogë. Prandaj, fëmijët me bronkit akut përjashtuar nga vizitat në grupet e fëmijëve, shkollat, ata janë të përshkruara regjim shtrati, pini shumë lëngje (çaj me mjaltë, raspberries, hips supë), si dhe një shkëmbim më të shpejtë të ujit në trup shkakton tërheqjen e përshpejtuar të produkteve metabolike të baktereve, dhe ajo përmirëson shëndetin fëmijë. Nëse temperatura nuk ka fëmijë mbi 38 C, ju mund të vënë mustardë, ata lehtësojnë sulmet e kollë e thatë, frymëmarrje.

Të njëjtin efekt do të sjellë inhalimi, të tilla si vaj eukalipt. Ju duhet të arrijë asnjë draftet në dhomë dhe nëse është e nevojshme të forcojë ngrohje. Kur iu drejtuar antitusivë ilaçe, expectorants, ose anasjelltas (në gjysmën e dytë të sëmundjes), antibiotikët, medikamente alergji, vitamina. Për trajtimin e bronkit kronik vetëm përdorur drogë antimicrobial - antibiotikët dhe përgatitjet sulfanilamide të cilat janë zgjedhur mjekun pas duke studiuar ndjeshmërinë ndaj këtyre barnave agjentët e sëmundjes. Si i emëruar edhe objektet spazmuvannya parandaluar komponentin obstruktive sëmundje bronkiale, mbajti një të përgjithshëm të pasuruar dietë me vitamina, sidomos vitaminë C.