Adenoids

Adenoids (rritur bajame nazofaringeale) Shkaku përkeqësim të frymëmarrjes, dëgjimit dhe probleme të tjera shëndetësore. Që shqyrtimin normal të shihni faringut bajame dështon për shkak të vendndodhjes së saj të largët, për të identifikuar adenoids duhet të përdorin instrumente të veçanta Ent.

Shumë më shpesh ajo është gjetur në fëmijët e moshës 3 vjeç dhe rreth 7. Sot ajo është sëmundje e fëmijëve më popullore Ent. Fëmijët që vuajnë nga adenoids shpesh zastudzhuyutsya, e cila më pas çon në një rritje të madhe të indeve adenoid.

Ka një numër të faktorëve më të zakonshme që kontribuojnë në formimin dhe adenoids: trashëgim, dietë të varfër (miell tepërt dhe enët e ëmbël), alergji, sëmundjet infektive të fëmijëve (fruth, fruthit, etj), jo një sistem të fortë imunitar, kushte të këqija mjedisore.

Ne e konsiderojmë tre nivelet e adenoids:

I shekuj. - Adenoids mbuluar pjesën e sipërme të hapës (gjatë ditës fëmija ka frymëmarrje të drejtë, dhe gjatë gjumit gojën pak të hapur);

II. - Adenoids mbyllë dy të tretat e sipërme të hapës (fëmija gjithmonë ecën me një gojë pak më të hapur, gërhitës gjatë gjumit);

III. - Adenoids krejtësisht të mbuluar stërvitje (frymë përmes hundës fëmija nuk mund, pra, gjithmonë ka për të marrë frymë përmes gojës).

Simptomat

// '); //]]>

Simptomat më të hershme se zakonisht prindërit vënë re - gulçim dhe përzgjedhjes të vazhdueshëm. Për shkak të vazhdueshme vështirësi në frymëmarrje fëmija fillon fjetur me gojën hapur pak dhe gërhij. Ëndrra bëhet shqetësuese. Atëherë fëmija bëhet letargjik, i mbytur në lot dhe nervoz, kujtesa e saj është përkeqësuar, studentët paraqiten probleme me sukses. Ajo mund t'ju dëmtojë dëgjimin dhe ndryshoja tingullin e zërit, ka folur me hundë. Në më i vogël ka probleme me të folurit. Dhimbje koke të vazhdueshme dhe marramendje - simptomat shpesh adenoids. Në rastet më të përparuara të gojën e foshnjës pak të hapur vazhdimisht, prandaj ndryshimet dhe pamjen e pacientit: fytyra e hequr; incisors lartë janë spikatur dhe janë rastësisht; kafshoj pasaktë. Një tendosje e gjoksit dhe kafkë fytyrës paraqiten simptoma të tilla si gulçim dhe kollë.

Kështu, simptomat kryesore të adenoids:

• gojë hapur (ose vetëm gjatë gjumit apo një ditë);
  • rhinophonia (bisedë hundë);
  • frymëmarrje të zhurmshme;
  • Ëndrra shqetësuese;
  • gërhitës;
  • SARS të shpeshta;
  • gulçim dhe kollë.

Kur këto shenja të dukshme domosdoshmërisht nevojë për të apeluar tek mjeku fëmijëve Ent. Sondazhet e fëmijëve të vegjël të kryera me anë të një gisht. Mjeku prek nasopharynx dhe zbulon praninë e adenoids. Fëmijët më të rritur testuar pasqyrë e veçantë e cila është futur në gojë, ose nëpërmjet një endoskop - një hundë.

Implikimet

// '); //]]>

Nëse adenoids nuk trajtohet me shkeljet kohore mund të jetë i rëndësishëm në sistemin kardiovaskular dhe traktin gastrointestinal do të zhvillojnë sëmundje të tilla si sinusit, rinitit, otitis, astma. Që frymë përmes gojës, nuk është shumë i thellë, në trup ka një mungesë të oksigjenit, dhe kjo mund të çojë në mbetet në zhvillim. Zakonisht këta fëmijë nuk janë të rëndësishme në shkollë, shpejt të të lodhur, i pavëmendshëm në klasë dhe jo të koncentruar. Sepse goja gjithmonë kafshoj pak të hapur formuar si duhet, dhe kjo mund të çojë në probleme të dhëmbëve. Që adenoids zgjeruar presion mbi tubat Eustachian, përkeqësuar veshët ventilimit dhe si rezultat fëmija është vazhdimisht veshët përflakur, dhe kjo nga ana tjetër mund të çojë në probleme dëgjimi. Adenoids lit rregullisht, sepse fëmija mund shpesh të sëmurë me sëmundje të ftohjet. Një kollë e vazhdueshme dhe gulçim mund të zhvillojë anemi.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Adenoids trajtojnë dy mënyra: konservative dhe kirurgjike. Metoda Konservatore mund të ndihmojë, por frekuenca e rezultateve pozitive është shumë e varur nga shkalla e sëmundjes. Ka shumë mënyra për trajtim konservativ: të gjitha veprimet janë më të synojnë forcimin e përgjithshëm të trupit me vitamina dhe immunostimulants; Lavage hundës magazina të veçanta; varrosje hundën e mjeteve të ndryshme që kanë pronat antimicrobial, anti-alergjike dhe anti-inflamator; Trajtimi me antibiotikë. Natyrisht më pak se bajame faringut, më shumë shanse për të marrë efekt të vërtetë pozitiv.

Në rast se metodat konservatore nuk ndihmojnë trajtojnë çështjen e heqjes së adenoids kirurgjike. Injoruar faktin që ata rënie me moshën, dhe madhësia e hundës rritje operacionit vonesë është i ndaluar. Që nga frymëmarrja e vazhdueshme vështirësi vetëm disa vjet të një fëmije mund të ketë komplikacione të pakthyeshme. Nëse fëmija është operacion mjaft i vogël për të këshilluar që të shtyjë për një datë të mëvonshme, por nëse frymë përmes hundës heqjes shumë e vështirë për të prodhuar pavarësisht nga mosha. Fëmija duhet të përparojnë për t'u përgatitur për kirurgji, sepse çdo ndërhyrje kirurgjikale është sigurisht një shumë të stresit për fëmijën. Ne duhet të shpjegojë për fëmijën që ai të ndjehen absolutisht asgjë nuk do të ndodhë, sepse i gjithë procesi do të jetë nën anestezi. Është e nevojshme për të parandaluar fëmijën që brenda pak ditëve ai do të dëmtojë fytin e tij, por më vonë ajo do të dëmtojë më pak. Disa ditë para operacionit vetë nuk mund të marrë medikamente aspirinosoderzhaschie si aspirina mund të zvogëlojë aftësinë për të trash gjakun dhe për të rritur rrezikun e gjakderdhjes.

Në mënyrë tipike, transaksioni nuk duket komplikime të rëndësishme, por mund të gjakderdhjes që shpejt ndalon. Pas një operacioni për të hequr adenoids disa ditë një fëmijë mund të jetë dhimbje të fytit dhe temperatura mund të rritet. Në hundë mund të fillojnë të qëndrojë ujth, por në qoftë se ka nevojë të freskëta të gjakut për të parë një mjek.