Rakit - Simptomet, shkaqet kryesore të rakit, rakit klasifikimit, diagnostikimi dhe trajtimi karakteristika

Rakit - kjo është një sëmundje në të cilën nuk është një shkelje e sistemit musculoskeletal përkundër sfondit të mungesës së vitaminës D. rakit, simptomat e së cilës janë shkaktuar si fosfor metabolike dhe kalcium, shoqëruar, përveç kësaj, shkelje të rritjen e kockave. Pavarësisht nga fakti se vdekja nuk është një sëmundje, është, megjithatë, provokon zhvillimin e deformimit të pakthyeshme, i cili ekspozuar skeletin e një fëmije të sëmurë (të tilla si "fëminore" sëmundje është rakit) dhe kontribuon për një ngadalësim të dukshëm të një numër të proceseve që lidhen me zhvillimin e tij.

• Përshkrimi i përgjithshëm
  • Shkaqet
  • Klasifikim
  • Simptomet e rakit
  • Burimet e vitaminës D
  • Diagnoza, trajtim

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Shkelja e rakit në veçanti në lidhje me gjendjen fizike të fëmijës trupin dhe gjendjen mendore në rritje. Për më tepër, kundër rakit dhe rritje të rrezikut të zhvillimit të mëvonshëm të sëmundjeve të ndryshme (infektive, etj).

Në përgjithësi, kur konsideron rakit mund të identifikohen, se sëmundja në fëmijët në vitin e parë të jetës sillen mjaft shpesh. Identifikimi shifra të sakta lidhur me mbizotërimin e rakit nuk është e mundur, dhe, jo më pak, shumë pacientë të rinj janë një lloj i veçantë i efekteve të mbetura, të lidhura direkt me transferimin e tij. Për fenomene të tilla janë anomali të ndryshme rritjen e dhëmbëve dhe të kafshoj deformim të gjymtyrëve të poshtme, gjoks, kafkë, etj .. Duke pasur parasysh se rakit krijon kushte të caktuara për tendencën e mëtejshëm të fëmijëve ndaj sëmundjeve infektive dhe të tjera, që vuajnë nga rakit fëmijët shpesh sëmuren.

Gjatë rakit zakonisht do të thotë një sëmundje, por kjo nuk është mjaft e vërtetë. Fakti që në rakit realitet - një grup të sëmundjeve dhe çrregullimeve, të lidhura direkt me proceset metabolike, me karakteristika për të cilat ata kishin përcaktuar një tipar të përbashkët. Si këto shenja parë një rënie në nivelet e kalciumit kockave (përcakton patologji të tilla si Osteopenia). Kjo mund të provokojë jo vetëm mungesa e vitaminës D, por edhe disa faktorë të brendshëm ose të jashtëm. Me këtë në mendje, shenjat e para të rakit nuk domosdoshmërisht nevojë për trajtim me vitaminë përmendur - për fillim në këtë drejtim të përcaktojë nevojën për shkaqe të veçanta të këtyre simptomave. Për më tepër, në situata të caktuara vitaminë D në përgjithësi kundërindikuar për përdorim, e cila duhet të marrë parasysh pamjen e shenjave dhe simptomave paralajmëruese.

Na analizuar marrë edhe për të përcaktuar sëmundjen si një sëmundje e rritjes së shpejtë, për shkak të specifikave të manifestimit të saj. Ne zhvillimin e rakit, siç e kemi izoluar vetëm në fëmijët e vegjël dhe vetëm në atë fazë, në të cilën ka rritje aktive e skeletit, e cila është formuar gjatë një çekuilibër të përkohshme ndërmjet hyrje vitaminë D dhe kalcium dhe mes konsumin e tyre nga trupi.

Shenja CIS që tregojnë për një mungesë të vitaminës D, janë më shumë se gjysma e rasteve të foshnjave të plotë-gjatë dhe 80% e rasteve - në foshnjat premature. Shkakton rakit (dhe, në fakt, mungesa e vitaminës D, e cila është përcaktuar edhe si hypovitaminosis D) duke formuar një mangësi e vitaminës D në lëkurë kontribuon në këtë nga rrezet e diellit. Ajo rrezet e diellit, si ndoshta lexuesi e di, burimi kryesor i marrjes së vitaminës.

Sunny shumëllojshmëri përcakton rëndësinë vitaminoobrazuyuschuyu fuqi vetëm përmes ndikimit të dritës UV. Vitamina D është e formuar në këtë mënyrë ndërton si "rezervat" në lëkurë dhe në indin yndyror dhe në muskuj mëlçisë. Për shkak të këtyre stoqeve më pas ofron mundësinë e parandalimit të efekteve toksike nga dora e tij, pavarësisht nga kjo dyqan vitaminë D ofron atë në dispozicion të organizmit në sezonin e ftohtë, kur sasia më e vogël e kohës është për të qëndruar në diell dhe në lëkurë të përgjithshme fshehur nga veprimi rrezet e tij.

Nevoja për vitaminë D nën zakonshme në çdo rast. Me shumicën e vitaminës është i nevojshëm, pasi tashmë është e qartë për fëmijët, sidomos gjatë muajve të parë dhe vitet e jetës së tyre - kjo do të sigurojë një proces adekuat të formimit të kockave. Brenda periudhës së specifikuar kërkesat moshës për këtë vitaminë është 1 kilogram peshë 55 mg. Gradualisht, si si do të zhvillohet më tej fëmijë skelet duhet vitaminë konsiderohet reduktuar. Sa i përket nevojës për vitaminë D në të rriturit, nuk është e 1 kilogram 8 mg, e cila, me sa duket, në kohë më pak se shuma që është e detyrueshme për fëmijët.

Rakit: këmbët photo plagë të një fëmije Rakit: këmbët photo plagë të një fëmije Rakit në fëmijët (foto 2) Rakit në fëmijët (foto 2)

Rakit: Shkaqet

// '); //]]>

Bazuar në karakteristikat e mësipërme dhe faktorëve të tjerë shtesë që çojnë në zhvillimin e sëmundjeve të tilla si rakit në një fëmijë, numrin e mëposhtëm të arsyeve që çojnë në zhvillimin e sëmundjes:

• Parakohshmëri. Ky faktor është veçanërisht e rëndësishme kur konsideron rakit duke pasur parasysh se gjendja se ajo ishte në muajt e fundit të shtatzënisë është rrjedha e madhe intensiteti të fosforit fetusit dhe kalcium.
  • Ushqyerit të pahijshme. Për këtë arsye edhe mund të zhvillohet rakit, nuk ka të ardhura të mjaftueshme, si rezultat i fosforit të ushqimit dhe kalcium. Përveç kësaj, ekziston një palogjikshme të caktuar dhe të numërohen të ushqyerit në qoftë se ajo është për shkak të faktit se ajo ndodh në kurriz të qumështit të dikujt tjetër, kjo nga ana e shkakton thithjen joefikas të kalciumit. Në mënyrë të ngjashme bien rrezikut dhe fëmijët e të cilëve dietë përfshin ushqime proteinike ushqim monoton apo lypydnuyu. Kjo vlen edhe për të ushqyerit artificial. Dhe më në fund, këtu është futje e pamjaftueshme e vitaminës A, dhe minerale.
  • Shkelja e transportimin e kalciumit dhe fosforit në veshka, traktin gastrointestinal dhe kockat. Kjo është shkaktuar nga papjekurisë së sistemeve enzimë ose patologjinë ekzistues përkatës të këtyre organeve.
  • Nivele të larta të kërkesës për minerale. Ky faktor tërësisht i plotëson specifikat e sëmundjes, duke pasur parasysh faktin se rakit është një sëmundje që zhvillohet në rritjen intensive të organizmit.
  • Karakteristikat e ekologjisë. Në mjedise të ashpër me të madhe aktuale që do të jenë krom, hekur, stroncium, kripëra plumbi apo mangësi magnez si përcaktohet në bazë për zhvillimin e fëmijëve të rakit.
  • Karakteristika të veçanta të trupit. Ne e dimë se zhvillimi i rakit janë djem më të prirur, përveç kësaj, ata e tolerojnë atë shumë më të vështirë. Gjithashtu vënë re se djemtë errët-skinned në grupin II të sëmundjeve të gjakut të tolerojë më e rëndë se fëmijët me grupin e gjakut I (sëmundja fundit është diagnostikuar më shpesh).
  • Mangësi endogjen ose ekzogjene e vitaminës D.
  • Mosfunksionim i fundit i sistemit endokrin (që ndikojnë në tiroide, gjëndër parathyroid).
  • Predispozicion trashëguar.

Rakit: Klasifikimi

// '); //]]>

Versioni klasik i rakit (rakit apo klasik) në mungesë të vitaminës D mund të ndahen në një formë të veçantë që është përcaktuar për të, në varësi të manifestimet specifike klinike, karakteristika natyrisht, shkalla e sëmundjes dhe periudhave të saj specifike.

• Rakit nga ana e opsioneve nën tiparet klinike të ndryshimeve në përqendrimin e fosforit dhe kalciumit në serum mund të diagnostikuar në këto lloje të formave:
    • rakit kaltsiypenicheskiy;
    • rakit fosfopenicheskiy;
    • rakit, nuk manifestohet theksuar veçanërisht ndryshime në nivelin e treguesve aktuale të fosforit dhe kalciumit.
  • Rakit, motivuar tiparet specifike të tendencave të veta:
    • Në rakit akute. I shoqëruar nga një mbizotërim të simptomeve neurologjike dhe efektet osteomalacia. Në osteomalacia nënkupton llojin sistematik të sëmundjes në të cilën kockave mënyra mangët myneralyzuetsya që është e lidhur edhe me vitaminë D metabolike apo mungesën e saj, mungesa e micronutrients ose macronutrients, provokoi një shkallë të lartë të filtrimit në veshka apo shkeljen e proceseve absorbimit ( të cilat janë të rëndësishme për të zorrëve). Si bazë fenomene të lidhura osteomalacia mund të dallojë dhimbje të kockave, muskujve hypotonia (tonin e muskujve të ulët, e kombinuar me shkeljen e forcën e muskujve) dhe kequshqyerjen (mangësi të peshës trupore, e cila është shoqëruar me një rënie në trashësinë e indin nënlëkuror), dhe deformim i kockave dhe pamja e fraktura patologjike.
    • Rakit subakut. Kjo formë e rakit shoqëruar dominimi fenomene hyperplasia natyrshme osteoydnoy. Hyperplasia osteoid është një gjendje në të cilën rritet me shpejtësi me indet e rakit osteoid. Në veçanti, këto përfshijnë gjëra të tilla si paraqitjen e parietal dhe frontale kodrave, trashje formuar në dore (definuar si rrathë rahytycheskye) dhe trashje në zonat e kockave në tranzicionin e kërc nga brinjët (definuar si rahytycheskye rruzaren) dhe nyjeve rajon trashje interphalangeal në gishta (shoqëruar me formimin e të ashtuquajturave fillesa e perla).
    • Sigurisht undulating apo të përsëritura e rakit. E rëndësishme për një fëmijë të diagnostikuar me rakit akute në këtë rast kombinuar me shenjat e madhësive të ndryshme (laborator, klinike, radiografike), në të cilën është i dukshëm foto shoqëron transferin formën e fundit aktive e rakit.
  • Rakit për shkak të veçantitë e ashpërsinë e simptomave:
    • I rakit shkallë - e butë - veçoritë korrespondojnë periudhës fillestare të sëmundjes;
    • Klasën e II rakit - shkalla e moderuar - sëmundje karakterizohet nga ndryshime të moderuara ashpërsia që prekin organet e brendshme dhe sistemin skeletor;
    • Rakit klasën III - një fazë të vështirë - në këtë rast humbja është subjekt i departamenteve të shumta në sistemin skeletor, siç ka dëme të rënda të sistemit nervor dhe të organeve të brendshme, ka një vonesë në zhvillim (fizike, mendore) që të çon në ngjeshje e kafkës për shkak të pahijshme formimit të saj, janë komplikimet sëmundje.
  • Sëmundje Cycling, kalimi përkatëse në procesin në katër faza ndodhin sekuenciale, domethënë: rakit periudhën fillestare, rakit periudhën e krizës, periudha e riparimit (të shërimit) dhe periudhën e karakterizuar nga efektet e mbetur të sëmundjes.

Rakit mund të jetë gjithashtu të mesëm (përkatësisht, rakit mesme) Më shpesh ajo zhvillon në ndikimin e faktorëve të mëposhtëm:

• Sindroma Urgjenca malabsorption. Malabsorption nën një mjet përkthyer fjalë për fjalë nga latinishtja "blerjet e keqe." Nëse ju të përcaktojë këtë devijimi më tepër, kjo do të thotë nga humbja e ushqyesve (në një formë të vetme ose shumës), pranimin e cila ndodh në traktin digjestiv në shkallë të ulët të absorbimit intensitetit të vazhdojë nëpër zorrët e vogla.
  • Prania e sëmundjeve kronike të traktit biliar, ose sëmundje e veshkave.
  • Disponueshmëria e sëmundjeve që lidhen drejtpërdrejt me metabolizmin (tsystynuryya, tyrozynemyya etj).
  • Përdorimi i zgjatur i Anticonvulsants (phenobarbital, diphenine), glukokortikoideve, diuretike; ushqyerit parenteral.

Vitamina D-varur mund të shfaqet në dy lloje: unë lloji dhe tipi II. Vitamina D-rezistente rakit zhvillon kundër sëmundjeve të tilla si acidosis tubulare renale, fosfat diabet, hypophosphatasia, sindromi de Toni - Debreu - Fanconi.

Rakit: simptomat

// '); //]]>

Në varësi të periudhës së sëmundjes, përcaktuar në përputhje me, sidomos simptomat e tij.

• Periudha fillestare e rakit

Simptomat e para të rakit zakonisht ndodh me muajt e parë apo të tretë të jetës (foshnjat e parakohshme, ata mund të ndodhë edhe disi më herët). Ato konsistojnë në një sjellje ndryshuar, të cilat mund të gjurmohen ndruajtje, rritjen e ankthit dhe nervozizëm, nën ndikimin e stimujve të jashtëm (nga drita flash, zhurmës), aty befasoj fëmijën. Ndryshimet në lidhje dhe të gjumit - janë shënuar edhe ankthin dhe thellësia e tij të përgjithshme.

Rrit djersitje, veçanërisht e dukshme në fytyrë dhe lëkurë e kokës. Për karakteristike erë kosi e djerse, nëpërmjet ndikimit të saj inatosur lëkurës, përmes të cilit, nga ana tjetër, duket kruarje. Për shkak të kësaj ju do të vini re se fëmija fillon të fshij kokën në jastëk, për të njëjtën arsye në rajonin e qafës shfaqet baldness më vonë. Lajmet për këtë moshë muskujt hypertonus në sfondin e sëmundjes kthehet në hypotonia muskujve (ku qëndruam lart). Toka fontanellë të mëdha dhe sutures e kafkës ?? dhe të bëhet i përpunueshëm, nga brinjë e shënuara karakteristikë trashje në veçanti ata të përqëndrohen në buzë-kërcor nyje, duke rezultuar në formimin janë gjithashtu të na shënuar të ashtuquajturën "rruzare rakitik".

Nëse brenda kryhet kjo periudhë radiografi, atëherë del disa hollimin e kockave. Bazuar kryerjen e analizave biokimike të gjakut zbuloi apo normale, apo edhe rritjen e përqendrimit të kalciumit duke reduktuar indekset e fosfat përqendrimit.

• Gjatë kulmin e rakit

Kjo periudhë është kryesisht në fund të periudhës së gjysmës së parë të moshës së fëmijës, çrregullime të sistemit musculoskeletal dhe sistemit nervor janë duke u bërë edhe më i rëndësishëm në ekran karakter. Nje osteomalacia proces (të cilat janë veçanërisht intensive në manifestimin nën sëmundje akute) kafkë të sheshtë për t'u zbutur, atëherë shpesh zhvillon trashje njëanshme qafë. Ajo gjithashtu mund të zhytet në hundë, të cilat mund të formojnë me hundë shalë-mbështetur. Krahasuar me një trungu jep përshtypjen se koka është shumë i madh. Gjoks është i përpunueshëm, deformueshme gjithashtu zhvillimin vdavleniye kafaz i kraharorit nga thellësia e tretë të saj (që përcakton për një patologji të tillë të quajtur "këpucar gjoks"), në raste të tjera në vend të kësaj mund të zhvillohet ai të shpërthejnë ("kylevydnaya", "pulë" gjirit). Kockat e gjata janë të vendosur për O-formë (pak më pak X-formë) lloji.

Rakit: photo x-formë dhe O-formë këmbët lezione në fëmijët Rakit: photo x-formë dhe O-formë këmbët lezione në fëmijët Rakit: një fotografi Rakit: një fotografi

Gjithashtu në sfondin e një numri të proceseve aktuale në këtë rast është formimi ploskorahytycheskoho legen ngushtuar. Sepse brinjë janë subjekt për zbutjen konsiderueshme, përgjatë vijave të diafragmë është formuar thelluar (e ashtuquajtura "harrisonova zakon"). Dominuese nën rakit subakut hyperplasia osteoid indeve, në këtë rast manifestohet në formën e parietal dhe formimin ballore të Razem tipit hypertrophied. Përveç kësaj, nuk ka më buzë-trashje e kërc të nyjeve, wrists, nyjet rajonet interphalangeal të gjymtyrëve të sipërme (konsiderohet si më parë "rrathë", "rruzaren", "varg margaritarë").

• Periudha e rakit convalescence

Kjo periudhë karakterizohet duke përmirësuar shëndetin e përgjithshëm të fëmijës dhe gjendjen e tij. Karakteristika statike janë objekt i përmirësimit apo normalizimit. Në gjakun zbuloi disa normalizimin ose tejkalon punën e mbi përmbajtjen e fosforit në të. Hypocalcemia mund të ruhen në një nivel të vogël, në disa raste, ka fituar atë.

• Efektet mbetur e rakit

Brenda kësaj periudhe të sëmundjes është normalizimi i test të gjakut (biokimi), forma aktive e rakit simptomat zhduken, duke treguar, përkatësisht, të kalimit në fazën e pasiv sëmundjes, gjegjësisht fazën e efekteve të mbetura. Hypotonia muskujve dhe mbetur deformim formë, e cila iu nënshtrua një sfond të rakit skelet, gjatë një periudhe të gjatë kohore mund të ruhen.

Ne diskutuam në terma të përgjithshme e sëmundjes, të caktojë pikat shtesë që lidhen me të.

Simptomat e rakit, sistemi muskuloz

Reduktuar tonin e muskujve në fëmijët çon në "barkun bretkocë", shoqëruar nga rritja e saj për shkak të ndryshimeve në tonin e muskujve (muskujt e barkut në mënyrë të veçantë janë në këtë rast në gjendje të relaksuar). Joints pajtueshmërisë dedikuara më sipër, mund të përkufizohet si "shakiness", prandaj fëmija fillon të ecë më vonë i lejoi ata të ruajnë paaftësinë e trupit drejtë.

Simptomet e rakit, organet e brendshme

Për shkak të mungesës së kalciumit dhe vitaminës D ndërprerë organet e brendshme (traktit digjestiv, shpretkë, mëlçisë). Mjaft shpesh në fëmijët me rakit vërejtur simptoma të tilla si anemi, verdhëz dhe kapsllëk. Përsëri, për shkak të compression të mushkërive kundër sfondit të shtetit ndryshuar e skeletit të gjoksit, vepër është zhvillimi normal dhe rritjen e organeve të brendshme. Kur compression shpesh zhvillojnë sëmundje të mushkërive Ftohtë-deformim i zemrës shkakton dështim të zemrës. Fontanelle mbyllur më vonë dalje dhëmbësh është i vonuar, zhvillimin malocclusion. Dobësia e ligaments shkakton aftësinë e fëmijës për të kryer lëvizjet më të pazakontë të nyjeve. Uluni, ecin dhe për të mbajtur fëmijët me rakit kokë fillojnë shokët më vonë.

Gjoks Humbjen me rakit Gjoks Humbjen me rakit Gjoks me rakit dhe normale (foto krahasuese) Gjoks me rakit dhe normale (foto krahasuese)

Burimet e vitaminës D

// '); //]]>

Përqindje sa më të qartë të mëdha të marra nga trupi i vitaminës D tonë është përmes ekspozimit ndaj diellit ultraviolet (rreth 90%). Pak të përhapur atë në burimet e tjera natyrore, për këtë arsye marrin vitaminë D nëpërmjet ushqimit është vetëm rreth 10% të vëllimit të planifikuar të trupit. Në mënyrë të veçantë si burimet e vitaminës D shihet vaj peshku (numrin më të madh të mundshëm për konsum), yolks vezë, margarinë dhe vaj perimesh. Në Perëndim, ushqime të pasura në vitaminë D, veçanërisht në kërkesë, por edhe në qoftë se ju hani këto produkte, nuk ka asnjë garanci se trupi do të marrë sasinë e nevojshme të saj.

Një pikë e veçantë ka të bëjë me informacionin e vazhdueshëm më shpesh dëgjohet në vitet e fundit, duke treguar dëmin nga efektet e rrezatimit diellor, si dhe rreziku që bartin me vete të ndikojnë në lëkurë rrezet ultravioletë si rreziqeve kryesore të tilla në mënyrë të veçantë është parë e kancerit të lëkurës në variacionet e tij të ndryshme. Bazuar në këtë ilaç zyrtare nën apelimet përkatëse dëgjuar nga nevoja për të kufizuar ndikimin e rrezatimit diellor në lëkurë, e cila është veçanërisht e vërtetë për fëmijët. Bazuar në këtë, si burimi kryesor i vitaminës D mund të konsiderohet forma e saj e dozimit duke zgjeruar që të sigurojë parandalimin e rakit. Në versionet e caktuara të barnave të këtij lloji mund të gjenden në fëmijën ndjekin pediatrin.

Diagnoza dhe trajtimi

// '); //]]>

Diagnoza e rakit është themeluar në bazë të studimeve të gjakut (biokimike) në bazë të dinamikës dhe raporti i përqendrimit total të kalciumit, fosforit dhe periudhën fosfatazës përcaktuar që korrespondon me sëmundjen. Gjithashtu të përcaktojë diagnozën bazuar në inspektimin vizual të pacientëve.

Trajtimi i rakit vendosur, përsëri, bazuar në periudhën e manifestimeve të saj, si dhe në bazë të ashpërsisë. Bazuar në kërkesën, e barnave të caktuara, të cilat përfshijnë vitaminë D. rol Jo më pak të rëndësishëm për çështjen e një dietë të ekuilibruar është e rekomanduar për kohë të mjaftueshme qëndrimi në ajër, demonstruan ushtrime terapeutike, masazh, kripë, dielli, banja pisha, UFO. Gjithashtu tregohet vitaminë dhe zbatimin e masave që kanë për qëllim arritjen e një efekt tonik. Nëse hypocalcemia mund të caktohet për të shtojcave kalciumit për të përmirësuar thithjen zorrë e tij mund të tregohet përzierje ACD.

Moti për fëmijët me rakit kryesisht të favorshme (në rastin e transferimit të formës së tyre klasike të sëmundjes). Nëse trajtimi nuk është kryer, pastaj të zhvillojnë ndryshime të pakthyeshme në natyrë, të tilla si strukturat deformim të kockave. Parandalimi i rakit është masave të zbatuara nga të dyja para lindjes dhe pas.

Kur simptomat që tregojnë rakit mundshme në një fëmijë, thërrisni pediatrin.

Nëse besoni se ju Rakit dhe simptomat karakteristike të kësaj sëmundjeje, ju mund të ndihmojë mjeku pediatër.

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.