Këmbët e sheshtë - simptomat, format, llojet e sheshtë, fazat sheshtë dhe karakteristika, trajtim

Këmbët e sheshtë - është ky lloj i shëmtuar të zonës këmbë në të cilën reduktimi të jetë harkun e saj, duke rezultuar në humbje të plotë natyrshme cushioning dhe pranverës funksion. Këmbët e sheshtë, simptomat nga të cilat janë të fiksuara në manifestime të tilla si dhimbje në muskujt viç dhe një ndjenjë e ngushtësi në to lodhje, kur duke ecur dhe të zgjatura në këmbë, në rritje dhimbje në këmbët deri në fund të ditës, etj, është sëmundja më e zakonshme që prek këmbë.

• Përshkrimi i përgjithshëm
  • Shkaqet
  • Lines
  • Simptomat
  • Këmbët e sheshtë në fëmijët
  • Diagnostics
  • Trajtim
  • Ndërlikim

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Për të kuptuar se çfarë përbën një sëmundje duhet të përqëndrohet në ato karakteristika që një zonë lezion, dmth harkun e këmbë dhe në fakt në këmbë.

Struktura e këmbës përfshin shumë ligamentet, nyjet dhe kockat, për shkak të karakteristikave të marrëdhënieve të tyre me njëri-tjetrin të ofruara mundësi të ecin dhe mirëmbajtjen e peshës. Në lidhje me këtë, siç është elemente të qarta këmbë të lidhura me njëri-tjetrin, duke shkaktuar formuar dy harqe, dhe këto harqe në aktin këmbë si vaults. Këto kode janë të vendosura në bazë të gishtave (hark tërthor), dhe në buzë e brendshme të këmbës (harku gjatësore). Prania e këtyre harqe në këmbë lejon atë për të nxjerrë në terren, ndërsa në këmbë plotësisht me të gjithë sipërfaqen e tyre, por lokalizimi i tri pika kryesore, të mjaftueshme për këtë. Lexuesi duke u përpjekur për të kuptuar saktësisht se cila tregon në këmbë janë të qartë lehtësisht zoriyentuyetsya se si e tillë është konsideruar calcaneus, një zonë pak larg nga baza e gishtit të vogël dhe rajoni është arsye të ngjashme, vendosur vetëm nën gishtin e madh. Me tendosje e këtyre kodeve është këmbë theksi në mënyrë të plotë, duke rezultuar në amortyzyruyuschye pronat dhe shkelur këmbë, dhe kjo, nga ana tjetër, shkakton simptomat e këmbët e sheshtë.

Le të ndalem në funksioneve të kryera nga harqet e këmbës. Siç e kemi identifikuar për fondet e tyre të mirëmbajtjes të siguruara nga pesha kur ecin (bilanci) dhe amortizimit ndodh kur ecin lëkundje. Nëse ligaments dhe muskujt në këmbët nuk duhet të sigurojë funksionet besuar atyre, vazhdimisht veprën dhe humbur forcën e natyrshme, duke u bërë formë e dobët normale e këmbës është thyer edhe. Si rezultat i asaj që po ndodh në këtë sfond sedimentimit këmbë dhe duke miratuar atë pozicion plotësisht të sheshtë, të humbur dhe janë shënuar funksion pranverë. Kjo çon në faktin se ngarkesa para vozlahaemaya në këmbë, duke filluar tashmë të kompensohet me nyje të këmbëve - me fjalë të tjera, ata që përfshihen kanë nyje që janë lart, dhe këtë kyçin e këmbës, joints gju dhe hip joints. Natyrisht, të tilla një funksionet e zëvendësimit më dhe barra bie mbi shpinë. Duke pasur parasysh edhe fakti se as ai dhe as nyje përfshira përsëri nuk janë të dizajnuara në parim për të marrë pjesë direkt në deformim kryer në funksione të tilla, këto funksione nuk janë kryer shumë mirë, duke marrë parasysh çfarë dështimet ndodhin shumë shpejt tashmë në punën e tyre.

Për shkak të këtyre tiparet e ploskostopyyu proces patologjik shoqërohet bëhet e qartë se pse ka dhimbje në këmbët dhe dhimbje prapa, edhe pse jo të gjithë pacientët përfshijnë njëri-tjetrin, dhe sigurisht jo të anullojë të gjitha simptomat e listuara në shkaku kryesor rrënjë, dmth banesë.

Duhet të përmendet se dhimbja për këmbët e sheshtë duket në këtë fazë që mund të përshkruhet si mungesë e organizmit për të siguruar lëvizjen e sigurt dhe normale edhe me anë të tillë të pazakontë e kompensimit për të. Rezultati i ndikimit të shputë e rrafshët është dhimbje në hip, kyçin e këmbës dhe gju nyje, përveç kësaj, për shkak të ngarkesës, dhënë në shpinë, sjellje e pacientëve të bëhet patologjike. Mes këtyre ndryshimeve patologjike, puna musculoskeletal e lidhur më vonë mund të zhvillojë scoliosis dhe artritit. Për më tepër, ajo është e sheshtë në shumë raste shkakton zhvillimin e venat me variçe.

Me sa duket, kjo është shumë e rëndësishme ligaments mbështetëse dhe muskujt për të kryer funksionet normale të një shteti që është në një gjendje të ngazëllim, përmes të cilit ngarkesa është larguar, e cila përndryshe bie mbi nyjet e këmbëve dhe shpinë.

Mrekullueshëm, banesë ka një tipar i madh dhe është e mundur që të zhvilluar këtë sëmundje jo vetëm që mund njerëzit aktivitetet e përditshme profesionale ose të përgjithshme e të cilave është nevoja për të qëndruar në pozitën në këmbë, por në popullin aktivitetet e të cilave janë më të bie nën Kriteri i "ulur", e cila është po aq e qartë një pozicion ulur. Ky funksion është për shkak të faktit se në një seancë ligaments pozicion dhe muskujt humbasin fuqinë e tyre e natyrshme, duke u bërë përkatësisht i dobët, por duke qëndruar në të kundërtën, shumë stres, e cila gjithashtu çon në vështirësi - komunikimet e sistemit dhe M ' muskujt këmbë thjesht pushon për të përballuar me ngarkesën.

Këmbët e sheshtë: Shkaqet

// '); //]]>

Ndër arsyet kryesore që provokojnë zhvillimin e këmbët e sheshtë, mund të përshkruhen si më poshtë:

• mbipeshë;
  • shtatzënisë;
  • përmban aktivitete që shkaktojnë ushtrim të tepruar;
  • trashëgim (banesë në familjen e afërt);
  • veshur këpucë të cilësisë së dobët, këpucë shumë të vogla apo të ngushta;
  • Dobësimi i ligamenteve dhe muskujve të ndaluar për shkak të mungesës së ?? ngarkesa përkatëse ose moshës, etj

Nuk është një lloj i banesë, banesë si lindur. Në këtë mishërim, patologjia manifestuar mjaft e rrallë, të kontabilitetit për rreth 11% të numrit të përgjithshëm të patologjive që lidhen me dëmtimin e këmbë. Këmbët e lindura banesë mund të provokojë forma të ndryshme të efekteve mbi fetusit gjatë fetusit zhvillimin e saj, duke përfshirë ndikimin e kjo mund të jetë shkaktuar nga zakonet e këqija të nënës, efektet e rrezatimit, etj

Përveç kësaj, këmbët banesë mund të shkaktohet rakit. Në këtë rast, ajo është e lidhur me këmbët e mëparshme zhvillim rakitik në fëmijët, nga ana tjetër, në sfondin e mungesës së vitaminës D, duke provokuar zvogëlojë forcën e kockave, në përgjigje të fuqi mekanike ngarkimit. Për shkak të këtij aparati musculo-ligamentous të jetë dobësuar, e cila, siç e kemi diskutuar, është shkaku i drejtpërdrejtë i shputë e rrafshët.

Këmbët e sheshtë mund të jetë gjithashtu i paralizuari. Banesë zhvilluar paralytycheskoe në sfondin e mëparshme që mbante sëmundje të tilla si poliomelitit, shkallë banesë në këtë rast përcaktohet drejtpërdrejt nga ashpërsia intensitet të manifestimeve lidhur paralizë.

Frakturë kockave mund të shkaktojë zhvillimin e shputë e rrafshët. Në këtë rast, ajo e konsideroi këtë mundësi si simptomat e sheshtë traumatike ajo manifestohet në thyerje, duke ndikuar eshtrat e këmbës. Përveç kësaj, ky lloj i këmbët e sheshtë mund të zhvillohet për shkak të kockat pahijshme ngjitur, sërish, kundër fraktura mëparshme transferimit.

Së fundi, këmbët banesë mund të jetë statik, dhe ky opsion është diagnostikuar më shpesh këmbët banesë. Shputë e rrafshët statike, simptomat e të cilave janë shkaktuar rënie aktuale e tonin e muskujve, është shkaktuar nga shumë lodhje që zhvillon pas këmbëve të zgjatura të ngarkesës.

Këmbët e sheshtë: Llojet

// '); //]]>

Duke pasur parasysh se në këmbë, ndërsa ne kemi identifikuar tashmë, dy kasaforta, respektivisht, deformim në ndonjë prej tyre kanë tashmë përcakton llojet e duhura të shputë e rrafshët. Në veçanti, kjo këmbët gjatësore banesë, ku deformimi (ulje) do të jetë hark gjatësisë, dhe shputë e rrafshët tërthor, në të cilën, në përputhje me rrethanat, është subjekt i harkun deformim tërthor. Duke pasur parasysh këtë, ka një rritje në këmbë dhe gjatësi, dhe gjerësi. Nëse uploschen dy tërthor dhe hark gjatësisë, ajo është - Kombinuar banesë (me fjalë të tjera ajo mund të përshkruhet si harqe gjatësore-tërthor). Dy opsione e para janë shpesh të sheshtë, por perevazhnipozytsiyi shkalla e prevalencës janë të bashkangjitur për të formuar deformim tërthor.

Përveç kësaj, banesë mund të jetë e lindura ose të fituara. Kongjenitale banesë, dyahnostyruemoe në fëmijët rrallë paraqitet këtu, siç e pamë më sipër, ndikimi kryesor i keqformimeve të bëjë që ndikojnë drejtpërdrejt në zhvillimin e indeve fetale. Kjo banesë është e shërueshme me ditët e para të një foshnje në botë. Blerë banesë, nga ana tjetër, është diagnostikuar në shumicën e rasteve, si format e saj kryesore - mundësitë që kemi lidhur me ekspozimin ndaj faktorëve të veçantë shkakor, që është traumatike, rakitik, paralytycheskoe sheshtë dhe statike.

Këmbët e sheshtë: Simptomet

// '); //]]>

Le ato variante themelore që lëshojnë kur konsideron banesën në veçantitë e shkatërrimit, dmth shputë e rrafshët gjatësisë dhe tërthor kombinuar, si dhe simptoma të natyrshme në to.

Banesë gjatësore: simptomat

Gjatësore shoqëruar banesë nga përplasja me sipërfaqen e katit të këmbës plotësisht, duke shkaktuar një rritje në gjatësinë e saj. Si karakteristikat kryesore të ekranit përkatëse gjatësore këmbët banesë, avokatët uljen e distancës që normalisht formon midis sipërfaqes së katit dhe me tabanin e buzë e saj të brendshme. Banesë gjatësore është edhe shkaku i këmbë e shtrembër, duke rezultuar në karakteristikë është të veshin këpucë të një "model" të caktuar: me anën e saj të brendshme përgjatë gjatësisë së thembra dhe i vetëm.

Shkalla e deformimit të këmbës përcakton shkallën e duhur të sheshtë, të gjitha tre prej tyre.

• Shkalla e parë e sheshtë e karakterizuar nga mungesa e deformimit të dukshëm, e cila është shkaktuar nga ndryshimet ende të dobëta shprehurit të lidhura. Këmbët e sheshtë, simptomat nga të cilat në këtë fazë është treguar në formën e lodhjes, e cila festohet në këmbë pas transferimit të stresit të konsiderueshme fizike, si pas një afat të gjatë apo ecje në distanca të kapërcyer të konsiderueshme. Presioni i ushtruar në rajonin e këmbë shoqërohet me dhimbje. Më vonë në pasdite, simptomat mund të plotësohet shkelje të lëviz qetë në sfondin e ndjesive të lidhura dhe ënjtje e këmbëve.
  • Shkallës së dytë banesë karakterizuar nga banesë në ashpërsi të moderuar. Vënë këmbë në këtë fazë përparimin e sëmundjes zhduken, simptomat rritet. Po, dhimbja bëhet e fortë, duket vërejtur shumë më shpesh përveç fushën e gypave të shpërndarjes, si dhe në këmbë. Lëvizje e qetë në këtë fazë manifestimet e sëmundjes është e humbur, muskujt këmbë humbasin elasticitetin e tyre e natyrshme.
  • Shkallën e tretë të sheshtë manifestuar në një formë më të rëndë, shoqëruar edhe pse forcimin deformim. Ënjtje dhe dhimbje në këmbët janë banues të vazhdueshme të gjendjes së përgjithshme të pacientëve, përveç kësaj ka një dhimbje koke shumë e fortë. Që dhimbja është e pranishme si dhimbje në shpinë të ulët. Ka një rënie në efikasitetin, vështirësi lindin edhe në distanca të vogla kanë nevojë për të kapërcyer. 3 shkallë forma sheshtë privon një person e mundësisë për të shkuar me të, duke qenë këpucë sandale si zakonisht pavarësisht nga ashpërsia ekstreme të procesit deformim.

Shputë e rrafshët tërthor: simptomat

Shputë e rrafshët tërthor është shoqëruar me një rënie në gjatësinë e këmbës, e cila është për shkak të dallimeve eshtra, të vendosura në të. Gjithashtu e rëndësishme është shmangia jashtë shëmtuar thumb me gishtin e mesëm shoqërues, tha ai, përveç kësaj, ndryshimet në formën e tij - kjo është molotoobraznoy. Përveç kësaj festohet pamjen në bazë të trashje formë gunga kockave thumb dhe i shoqëruar nga një manifestim i dhimbjes.

Kjo formë e këmbët e sheshtë shoqëruar edhe me fazat e ndryshme të përparimit, ku përkatësisht lëshojnë shkallë tërthor shputë e rrafshët, të ngjashme me versionin e mëparshëm të tre sëmundjeve.

• Shputë e rrafshët tërthor shkallë të parë. Kjo fazë karakterizohet nga ashpërsia e dobët të sheshtë e sëmundjes së tanishme për ndryshim. Për shmangie, dispozitat përkatëse të parë gisht caktuar limitin që nuk i kalon 20 gradë. Zgjatur në këmbë ose duke ecur shoqëruar nga lodhja. Në marrëveshjes 2-4 gishtat formuar trashje karakteristike të lëkurës - kjo është drithërat, për më tepër, duket slabovyrazhennaya dhëmbje dhe skuqje që mund të zbulohet nga gishtin e parë në këmbë.
  • Shputë e rrafshët tërthor, të shkallës së dytë. Në këtë fazë e progresin e sëmundjes ndryshime shoqëruese mund të përshkruhet si i moderuar. Për shmangie, dispozitat përkatëse të parë gisht specifikuar kufi janë pak të ndryshme - nga 20 deri në 35 gradë. Ndikimi i stresit çon në djegien në fushën e këmbës, si dhe dhimbje në të, këto ndjenja të ndodhë edhe në gishtin e parë (veçanërisht nëse personi është në këpucëve). Arsimuar drithërat në këtë fazë të sëmundjes rritet në madhësinë e tyre, vendndodhjen Rajoni gishtërinjtë ndryshon në rasplastannost e tyre karakteristike.
  • Shkallë ndër-banesë të tretë. Me përparimin e sëmundjes në këtë fazë të procesit të saj manifestimit të deformimit është më e theksuar në manifestimet e tij, pozicioni aktual kënd korrespondon me figurën e më shumë se 35 gradë. Laden shoqëruar me dhimbje të vazhdueshme dhe të rëndë të zonës këmbë, përballë departamentit fort prirur. Corns formuar në vende gishtat arrijnë madhësi të konsiderueshme. Dispozitat e ndryshimeve të para shputë befas, duke i kujtuar përmbysje, 2-4 gishtin në varësi të llojit të rënda mund të zhvillojnë bursit (inflamacion i sëmundjes shoqërohet me qese periarticular rajonit).
Diplomë e sheshtë

Lidhur me formë të tillë si përzier sheshtë, ajo është shoqëruar me shfaqjen e simptomave karakteristike të të dy formave të konsiderohen, atëherë ka simptoma tërthor dhe gjatësisë simptomat banesë këmbët. Vini re gjithashtu se tregon simptome të përziera karakterizohet nga një shkallë më të madhe të ashpërsi.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të konsiderojnë veçori banesë jo vetëm nga ndjenjat që shoqërojnë këtë sëmundje, por me pak ana tjetër, ato janë si më poshtë:

• KEPUCE ishte shumë shpejt të dalë jashtë përdorimit, sidomos në prani të këmbë e saj;
  • aktiviteti fizik ishte i shoqëruar me dhimbje këmbë;
  • në këmbë punë dhe ecje normale ishin të shoqëruar këmbët shpejtë lodhje;
  • ecin në këmbë të tij ishte e vështirë;
  • në fund të ditës ka simptoma karakteristike të këmbët e sheshtë (ankim dhe ënjtje në këmbë, këmbët ndjenja "ngarkuar" konvulsione);
  • ndjenjë këmbët të rritet në madhësi (të cilat, në fakt, është rasti pothuajse), si gjatë dhe të gjerë, e cila është arsyeja pse ka një nevojë për të blerë këpucë që tejkalon madhësinë normale, ish-këpucëve me rritet nuk është marrë.
Këmbët e sheshtë: Photo Këmbët e sheshtë: Photo

Këmbët e sheshtë në fëmijët: simptomat

// '); //]]>

Bazuar në statistikat e të dhënave mostër mund të tregojnë se gjatë inspektimit të fëmijëve parashkollorë në rreth 65% të rasteve është e sheshtë, ndërsa në fund të shkollës të shoqëruar nga të rritur më tej këtë shifër. Shpesh prindërit përkasin banesë me më pak seriozitet se sa duhet, duke pasur parasysh se në qoftë se ndonjë ndryshim aty, dhe aftësitë e kufizuara nga kjo sëmundje mungon, ajo nuk është aq e rrezikshme dhe përfundimisht të kalojë. Ndërkohë, banesë as kurrë nuk është, në fakt, të drejtuar rastet e saj të kursit të shoqëruar nga kompleksitetet shtesë, trajtimi është jo vetëm të shtrenjta, por edhe ndërhyrje më serioze nga ana. Kështu, kur tha se fotografia "neglizhenca" e sëmundjes mund të kryhet operacionin.

Çfarë, përveç një trajtim të mundshëm vetëm përmes operacionit, të rrezikshme banesë? Të paktën fakti se ajo është një zhvillim mund të shkaktojë një numër të kushteve të tjera, më pak të rënda, të tilla si scoliosis, osteoarthritis, dhimbje të nervit shiatik, sëmundje degjenerative disk, artriti dhe venat me variçe, dhe kjo - jo e gjithë lista. Përveç kësaj, e sheshtë është një nga arsyet që çojnë në skenarin e zhvillimit të përshpejtuar veshin të sistemit musculoskeletal.

Formimi i këmbët e një fëmije ndodh para moshës tre. Ashtu si çdo sëmundje tjetër se më parë e sheshtë është diagnostikuar, aq më lehtë do të jetë për të siguruar trajtim. Fëmijët janë të lindur, të gjithë e ashtuquajtura banesë imagjinare, imagjinare kjo është për arsye se këmba është një sasi të konsiderueshme të yndyrës.

Si një nga karakteristika, por në të njëjtën kohë, dhe si një nga të mirat e kësaj sëmundje të fëmijëve në aspektin e qarkullimit të tij është se pjekuria gradual shoqëron dispozicion natyrore të shputë e rrafshët. Kjo ndodh natyrisht përmes trajnimeve gradual në këmbë e fëmijës dhe drejtimin, e cila gjithashtu shoqëron zhvillimin e muskujve. Në sfondin e këtyre ndryshimeve në jetën e një fëmije është ndryshuar dhe struktura e këmbët e saj, duket formë të njohur. Duke pasur parasysh shënuar tashmë nga mosha, e cila është e plotë të formimit këmbë e fëmijës, ju mund të shtoni atë në fëmijët nën tre vjeç e këmbë banesë banesë për të kënaqur thjesht nuk mund.

Këmbët e sheshtë, siç e kemi izoluar, mund të jenë të lindura ose të fituara, me banesën e keqformime kongjenitale paraprirë nga urgjenca gjatë zhvillimit të fetusit.

Si shkaqet që provokojnë zhvillimin e këmbët e sheshtë të fëmijës, ju mund të përcaktojë probleme të ngjashme me ato që provokuar këmbët banesë në të rriturit:

• veshur këpucë dhe parametrat e cilësisë së dobët (madhësi, gjerësi, etj);
  • mbipeshë;
  • bashkim të pahijshme e kockave këmbë pas thyerje;
  • rakit në një abuzimit të fëmijëve në metabolizmin e kalciumit dhe fosforit;
  • spazma e muskujve të zgjatur në sfondin e trupit hormonal nën pubertetit;
  • qëndrim më të gjatë në pjesën tjetër krevat kur transferimin e sëmundjeve;
  • Klasat e Baletit;
  • heqjen e peshës;
  • Lëvizshmëria shumë intensive të përbashkët.

Simptomet e këmbët e sheshtë në fëmijë janë të ngjashme me simptomat në të rriturit janë gjithashtu të pranishme lodhje dhe dhimbje në këmbë. Shfaqja e një dhimbje koke brenda formave më të thella të sëmundjes mund të rezultojë në fëmijë të reduktuar në suksesin e shkollës. Mes acarim të zgjatur të përbashkët obuslavlyvaemoho banesë, ata mund të zhvillojnë inflamacion, i cili është përcaktuar si arthrosis. Nën ndikimin e shtyllës kurrizore mund të zhvilluar atë shtrembërim më vonë, dhe kjo nga ana përcakton që të ketë një fëmijë diagnostikuar si scoliosis.

Diagnostifikimi

// '); //]]>

Këmbët e sheshtë mund të përcaktohet jo vetëm nga manifestimet klinike të sëmundjes, por në mënyra të caktuara në bazë të të cilit ne mund të kuptojmë në atë fazë është procesi patologjik. Si përdoret këto metoda të veçanta plantohrafiya, podometriya dhe metoda analiza Fejsa, metodat radiografike dhe klinike të diagnozës. Po, plantohrafiya mund të përcaktojë peshën e sëmundjes para nesh në bazë të printime këmbë, të cilat ata lyhet me një zgjidhje të veçantë, dhe pastaj të bëjë kopje në letër duke u mbështetur në peshën e saj të tërë. Holding podometrii bën të mundur për të përcaktuar përqindjen mes gjatësisë këmbë dhe lartësinë e saj.

Plantohrafiya si një metodë e diagnostikimit

Baza për metodën klinike është ndërtimi i një trekëndësh, duke zënë terren në distanca në mes të vendndodhjes unë metatarsal kockave (duke përfshirë kreun e saj) dhe calcaneal zhardhok. Lokacioni i krye të trekëndëshit është shënuar nga vendndodhja e lartë të gypave të brendshme në arritjen e një nga zonat top pyatochnoho këmbët kënd dhe këmbët të tjera - Bone vend metatarsal (kokën e tij). Në shtetin lartësinë normale hark ndaluar është rreth 55-60 centimetra.

Metoda klinike diagnostike banesë Metoda klinike diagnostike banesë Këmbët e sheshtë: metodë e diagnostikimit të pista Këmbët e sheshtë: metodë e diagnostikimit të pista

Trajtim

Qëllimi kryesor për të cilin trajtim orientuar këmbët banesë, është për të eliminuar sëmundje shoqëronte dhimbje në zonën e prekur është në këmbë. Përveç kësaj, është e rëndësishme për të arritur forcimin e ligamenteve dhe muskujve të këmbëve, së bashku me rivendosjen e funksioneve këmbë natyrshme. Trajtimi i shputë e rrafshët mund të jetë konservativ, dmth duke përdorur medikamente të ndryshme, procedurat, etj metodën ose kirurgji, se ky trajtim nga ndërhyrja kirurgjikale direkt në zonën e prekur.

Trajtimi konservativ është zbatimi fizioterapi i masave të ndikimit në kryerjen e ushtrimeve të caktuara ushtrime terapeutike. Përveç kësaj, të zgjedhur insoles speciale ortopedike dhe këpucë. Dush Recommended këmbë, masazh. Si shumë efektive në fillim të trajtimit të opsioneve për një fëmijë është e sheshtë përsëri, pellgje me shtimin e pebbles lumit në to. Këtu ai duhet të migrojnë këmbët pebbles, e cila është e lidhur me një ndikim përkatës pozitiv në këmbë.

Trajtimi i hershëm i këmbët e sheshtë tek fëmijët, për shkak të dështimit të komunikimit e këmbë, është për të siguruar paqen, nëse është e nevojshme, të përfundojë sportive.

Këmbët e sheshtë: Komplikime

Këmbët e sheshtë, pasi ka të gjithë mund të kuptohet nga tiparet e, dhe përparimin e sëmundjes mund të provokojë një numër të komplikimeve të caktuara, në mesin e tyre të zgjedhur në vijim:

• dhimbje gradualisht në rritje, jospecifik manifestim i saj (dmth dhimbje jo vetëm në këmbë, dhe hips, gjunjë, dhimbje prapa, dhimbje koke);
  • këmbë e shtrembër;
  • sjellje të panatyrshme, lakim të shpinë, zhvillimi i scoliosis dhe sëmundjeve të tjera kurrizore (osteochondrosis, hernie etj);
  • thonjtë i hyrë në mish;
  • ndryshimet degjenerative në zhvillim në muskujt e shpinë dhe këmbët;
  • zhvillimi i sëmundjeve që lidhen drejtpërdrejt me këmbët plagë (deformimeve, këmbëve, gishtat shtrembërim, pezmatim nervi, nxit, etj).
Pasojat e sheshtë

Përsa i përket çështjeve të tilla si parandalimin shputë e rrafshët, që është, mbi të gjitha, në përzgjedhjen e këpucë të përshtatshme. Takë të lartë përjashtohet si opsioni më i mirë është konsideruar lartësia e jo më shumë se 4 centimetra. Sistematikisht rëndësishme për të parë mjekun tuaj për të monitoruar gjendjen e përgjithshme të këmbëve, në prani të çdo lloj të problemeve që lidhen me këmbë, një rishikim specialist kryer më shpesh. Si një masë shtesë të parandalimit shputë e rrafshët konsideruar nevojën për ushtrime fizike dhe gjimnastikë. Për t'u çlodhur muskujt dhe për lehtësimin e këmbët e përgjithshme e tensionit, të cilat akumuluar gjatë ditës, rekomandohet pellgje. Nëse ka probleme me mbipeshë dhe kujdes duhet të merren për të zgjidhur këtë problem, sepse mbipeshë dhe obeziteti janë ndër problemet kryesore që kontribuojnë në zhvillimin e këmbët e sheshtë dhe të sigurojë tendosje shtesë mbi këmbë dhe shpinë.

Kur simptomat që tregojnë rëndësinë e mundshme të sheshtë, për të vizituar orthopedists.

Nëse besoni se ju Shputë e rrafshët dhe simptomat karakteristike të kësaj sëmundjeje, ju mund të ndihmojë mjeku ortoped.

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.