Brinjë frakturë - simptoma, mekanizmi e lëndimit, trajtim

Brinjë frakturë është lloji më i zakonshëm i traumave gjoks, duke zënë rreth 16% të totalit të frakturave fikse. Brinjë thyerje, simptomat e së cilës do të diskutohet më poshtë, nuk është vetëm dëme, por edhe të dëmtojë organet e brendshme, me qendër në gjoks. Veçanërisht, në disa raste, një frakturë mund të shkaktojë vdekjen, kështu që trajtojnë kjo plagosje duhet seriozisht.

• Përshkrimi i sëmundjes
  • Mekanizmi i lëndimit
  • Thyerje Simptomat brinjë
  • Trajtimi i frakturë brinjë

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Thyerje pakomplikuar tipit, dëmtim të çfarëdo skajet ekspozuar 1-2, rriten mjaft mirë pa paraqitur ndonjë rrezik për viktimën. Rreziku kryesor paraqitur një traumë e tillë është zakonisht dështim të frymëmarrjes dhe dëmtim të organeve të brendshme, kundër të cilave zhvillim komplikime të lidhura. Këto fraktura, kur nuk ka komplikime të vëzhguara në praktikë në mënyrë të 40%, por 60% e tyre ishin të lidhura në mënyrë të pashmangshme ndikojnë lëndime pleurë dhe mushkëritë dhe sistemin kardiovaskular, në çdo rast, është një kërcënim serioz.

Ka edhe situata në të cilat thyerje të shumta brinjë janë formuar. Ajo përcakton lëndim shumë serioz, i cili në vetvete mund të bëhet i rrezikshëm për shkak të mundësisë të ashtuquajturit shok plevropulmonalnogo dhe mund të çojë në komplikacione, kërcënuese për jetën.

Frakturë brinjë, mekanizmi i lëndimit

// '); //]]>

Provokojnë frakturë mund ndonjë ndikim, pasi kjo mund të jetë një goditje e drejtpërdrejtë të zonës drejtuar skajet ose në rënie, përveç shkak i mundshëm mund të jetë ngjeshja e tepruar e gjoksit. Varianti më i zakonshëm i frakturë është një thyerje nën lakimi më të mëdha, që është, përgjatë sipërfaqeve anësore rajonit të gjoksit.

Kur një frakturë brinjë rrallë zhvendosur fragmente. Thyerje të shumta shpesh ndodhin si një kompleks me zhvendosje të fragmenteve, nga veprimi i skajeve të përafërt të cilat mund, nga ana tjetër, mushkëritë dhe pleurë dhe anije ndër brinjëve të dëmtuara.

Nëse dëmtimi i pleurë, dhe me mushkëritë, shpesh zhvillojnë komplikime - të tilla si vepron hemothorax dhe pneumatoraks.

Hemopleura është akumulimi i gjakut ndërmjet lë brendshme dhe e jashtme pleural, pneumatoraks gjithashtu shkakton akumulimin e ajrit në gjoks. Në fund, shtrydhur dritë, atëherë ajo zvogëlohet, recesioni alveole është pastaj ndërpritet pjesëmarrjen e tyre në procesin e frymëmarrjes.

Brinjë të thyera, ku dëmtuara mushkërive, dhe gjithashtu mund të jenë të shoqëruar nga ajri për të goditur indin nënlëkuror, e cila përcakton gjendjen e emfizemë nënlëkuror. Nëse ka dëme të enëve ndër brinjëve, ajo është, nga ana tjetër, mund të çojë në gjakderdhje të tepërt në inde të buta apo zgavrën pleural.

Mekanizmi i fraktura të brinjëve Mekanizmi i fraktura të brinjëve

Brinjë frakturë: simptomat

// '); //]]>

Viktima ndjen thyerje brinjë dhimbje në disfatë. Dhimbje rritur ndodh gjatë frymëmarrjes lëvizjet dhe zbatimit, si dhe kollitjes. Zvogëlon dhimbjen në pushim dhe në marrjen e një pozitë të ulur. Frymarrja e karakterizuar kate, në rrjedhën e gjoksit të tij të njohur lag në anën ku ishte humbja e saj.

Prekje (matsannya) brinjë të thyera zbulon fushat e dhimbjes rritur, në disa raste, ka kërcitje dhe kockave, manifestuar në formën e një lloj përtyp prodhuar fragmente kockore.

Veçanërisht, në anën e përparme dhe brinjë fraktura rajonin tolerability veçanërisht të vështirë, shoqëruar me insuficiencë të rëndë të frymëmarrjes. Dëmtimi i edges në ndonjë nga pasmë kryesisht nuk manifestohen aq shumë.

Thyerje të shumta brinjë të çojë në përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme të pacientit, fryma e tij është karakterizuar edhe nga cektësi dhe shënoi rritje në normën e zemrës. Lëkura kthehet zbehtë në traumë të tillë shpesh bëhet kaltërosh. Pacienti kërkon të angazhohen në një pozicion të palëvizshëm, duke shmangur kështu lëvizjet e panevojshme.

Një studim i fushës zbulon praninë e frakturave dhe bruises dhe ënjtje që bëhen indet e buta. Prekje tregon përhapur dhimbje të mprehtë, si dhe krepytatsyyu kockave. Kur i shoqëruar nga thyerje emfizemë, prekje zbulon krepytatsyyu ajrin, ajo, ndryshe nga kërcitje e kockave, si një kërcasin lehtë.

Në paraqitjen e pneumatoraks në një pacienti simptomat e mëposhtme tregojnë një frakturë të brinjëve, si përkeqësimin e gjendjes së tij të përgjithshme, së bashku me rritjen e frymarrje. Zona e prekur nuk përcakton frymën e saj. Kur mushkëritë mund të jetë dëmtuar dhe kjo simptomë është e nxjerrje gjak gjatë kollitjes.

Këto ndërlikime të tilla si pneumatoraks dhe hemothorax paraqiten kryesisht shpejt pas gjetjes pacientët e plagosur konsiderohet zonë. Pak ditë pas thyerje, shpesh ka një tjetër, komplikimet në mënyrë të barabartë të rrezikshme - një posttravmatycheskaya pneumoni të cilin mënyra më e prirur kategori pacientët e moshuar dhe senile. Në këto raste, sidomos ashpërsia e pneumonisë karakterizuar nga rrjedhën e saj.

Zhvillimi kundër sfondit të brinjëve thyerje posttravmatycheskoy tregojnë simptoma pneumoni të tilla si vështirësi në frymëmarrje dhe dehje, temperatura ngrihet. Është e rëndësishme të marrin në konsideratë që pacientët dobësuar moshuarit dhe pacientët e cila tregoi trauma të rënda të kombinuara, nuk përballen gjithmonë me simptoma si ethe - shpesh karakteristike e shtetit është vetëm një përkeqësim të përgjithshëm.

Pneumonia post traumatike është shkaktuar nga frymëmarrje reduktuar, e cila karakterizohet nga thyerje. Brinjë të thyera shoqëruar nga frymëmarrje dhimbshme, për këtë arsye, pacienti përpiqet të marrë frymë sipërfaqësisht.

Rritja simptomat shpesh ndodh kundër vetes. Shumica e njerëzve supozojnë se edges damar siguruar siç duhet duke kufizuar lëvizshmërinë e tyre, e arritur me gjoks perebintovyvanii. Rezultati është një kufizim i mëtejshëm i frymëmarrjes, duke rezultuar në efekte të mushkërive vërejtura më vonë ndenjur, dhe në rezultat drejtuar nga një diagnozë të duhur - pneumoni congestive.

Në lidhje me gjendjen aktuale të punëve për më thyerje të brinjëve nuk kanë nevojë për fiksimin zonën e prekur. Përjashtime mund të jetë përveç se thyerje të komplikuara ose të shumëfishta brinjë, dhe në këtë rast është e nevojshme për të marr ndihmën e specializuar ekskluzivisht në spital - çdo vetë-mjekim duhet të përjashtohet!

Nëse nuk trajtohet në kohë, kompleksitetin e brinjës thyerje / brinjë mund të jetë një rrezik për jetën e viktimës. Për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve, apo të eliminuar pasojat e shkaktuara prej tyre, dhe në dyshimin më të vogël urgjence brinjë thyerje duhet të shihni një mjek.

Diagnoza është bërë nga radiografi të pacientit, nëse ekziston dyshimi i hemothorax apo pneumatoraks, është kryer edhe studimi renthenoskopichne, birë pleural dhe ultratinguj.

Frakturë brinjë: trajtim

// '); //]]>

Thyerje e brinjë / brinjë, siç kemi përmendur tashmë më lart, kërkon një përjashtimi të plotë të vetvetes, sepse kjo gjendje mund të jetë e rrezikshme për jetën.

Nëse kjo është thyerje pakomplikuar (1-2 buzë), trajtimi është zakonisht një pacient i jashtëm. Në kapërcyell tre ose më shumë brinjë bëhet i detyrueshëm në spital.

Si për trajtimin e karakteristikave thyerje pakomplikuar, ajo është nën anestezi lokale në mjeku dhe është një bllokimi (nga Vyshnevsky). Emëruar më tej analgesics në kombinim me medikamente expectorant, fizioterapi dhe ushtrime terapeutike që janë projektuar për të siguruar përmirësuar ventilim.

Në disa raste, hemothorax dhe pneumatoraks nuk ndodhin kur hyjnë në një viktimë traumave dhe më vonë. Nëse ju mendoni se rëndësinë e këtij lloj të komplikimit, ajo duhet të përsëritet X-rrezeve.

Nëse zona midis gjetheve pleural grumbulluar një sasi të vogël të gjakut, ajo resorption ndodh në mënyrë të pavarur, në rast nevoje e shprehur çaj hemothorax, e cila është menduar nga një mjek hyn një gjilpërë të veçantë nën anestezi për largimin e mëvonshëm nga gjaku akumuluar zgavrën pleural. Në disa situata, mund të ri-zhvillimin e hemothorax kërkon birë përsëritura.

Në rast të pneumatoraks shpesh të mjaftueshme vetëm për të bërë një heqjen birë në shënjestër e ajrit. Nëse pneumatoraks zënë një nevojë urgjente për të siguruar kullimit e zgavrën pleural.

Lidhur me trajtimin e komplikimeve post-traumatik si pneumoni, përveç masave të mësipërme si physioprocedures dhe antibiotikët, ushtrime terapeutike e përdorur për të normalizuar ventilim.

Mesatarisht, trajtimi i procedurës pakomplikuar frakturë brinjë merr muaj, ndërsa trajtimi i frakturave të shumta brinjë dhe komplikimet e shkaktuar prej tyre do të përcaktohen për secilin rast veç e veç, bazuar në gjendjen e përgjithshme të pacientit.

Nëse ju dyshoni një brinjë të thyer dhe relevanca specifike për llojin e simptomave plagë, ju duhet të kontaktoni kirurg tuaj.