Osteoporozën - simptomat plagë kockave, faktorët e rrezikut për sëmundje, komplikacionet e osteoporozën, dhe

Osteoporoza - një lloj i sëmundjes progresive karakterizuar me pasoja shumë të rënda dhe karakteristika të veçanta të rrjedhës së vet, dhe \ "poroze \" lloji i kockave. Osteoporozën, simptomat e të cilave janë, mbi të gjitha, humbja e skeletit, gjithashtu çon në një rënie në densitetit të kockave për të cenuar strukturën e tyre.

• Përshkrimi i sëmundjes
  • Faktorët e rrezikut për osteoporozën
  • Llojet e osteoporozës
  • Simptomet e osteoporozën
  • Ndërlikim
  • Diagnostics
  • Trajtim

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Osteoporozën, në të cilin u rritën në masë të madhe rrezikun e thyerje të eshtrave, karakterizohet edhe me damar e tyre të këqija, për më tepër, ajo gjithashtu ndodh që shkrirja dhe nuk do të ndodhë, arsyen pse, si ju mund të me mend, është mungesa e indeve aktuale kockëmadh.

Osteoporozën frakturë mund të jetë shkaktuar nga edhe një ndikim të vogël që bën të mundur që së pari të përcaktuar praninë e mundshme të sëmundjes. Ka Osteoporozën për shkak të ndryshimeve karakteristike që ndodhin në sistemin hormonal dhe ndryshimet që ndodhin në metabolizmin.

Mundësisht, osteoporozën prirur janë femra. Si një shenjë paralajmëruese të sëmundjes duket Osteopenia, e cila ndodh pa simptoma, por edhe ndikon kockave dhe lezione shkatërruese kockore në këtë rast, gratë i nënshtrohen edhe të rinj.

Struktura e eshtrave në gjendje të mirë me lezione dhe osteoporozën

Vlen të përmendet se osteopenia dhe osteoporozën mund të jenë pacientë të prirur të të dy gjinive dhe grupmoshave të ndryshme. Për më tepër, edhe jetese aktive nuk mund të përjashtojë rëndësinë e kësaj sëmundjeje - ajo thjesht mund të "fshehur" proyavyvshys më vonë në të njëjtin sa mund të duket moment të papritur.

Në mënyrë tipike, manifestime të dukshme të sëmundjes mungojnë, përveç se me kalimin e kohës mund të shënohen kyphosis ose humbjen e peshës që mund të shlyhen nga faktorë të tjerë të influencës kraharorit. Çfarëdo ishte, i pari "zile", është e rëndësishme të theksohet është frakturë mjaft e dhimbshme, e cila, siç e kemi thënë shpesh paraqiten me pak ndikim.

Po aq e rëndësishme në osteoporozën dhe humbjes së kockave, dhe kjo ndodh gjatë një periudhe të gjatë kohore llogaritur në vite. Pasojat e rrjedhën e sëmundjes është jashtëzakonisht e rëndë, sepse progresion të këtij lloji të humbjes të trupit çon në faktin se edhe një presion të lehtë, ndërsa në këmbë, ulur apo edhe në armëve ose kollë mund të çojë në një thyerje e theksuar dhe të dhimbshme. Një frakturë të tillë edhe mund të lehtësojë disa zona mobilitetit përkatëse e humbjes.

Edhe më tej, pasi i pari i këtij lloji të thyerje, pacientët i nënshtrohen rrezikut më të shpeshta dhe, rrjedhimisht, frakturë, në të cilin ata më vonë ndjejnë dhimbjen e përditshme kronike. Rezultati përfundimtar i kësaj sëmundjeje mund të jetë një aftësi të kufizuar, privojnë pacientët të pavarësisë dhe në mënyrë të konsiderueshme kufizon jetën e tyre.

Faktorët e rrezikut: Osteoporozën

// '); //]]>

Sëmundja, për këtë çështje, dhe pothuajse çdo sëmundje tjetër, të përcaktojë disa faktorë të rrezikut që provokojnë origjinën dhe zhvillimin e saj. Në veçanti, faktorë të tillë përfshijnë si në vijim:

• Identiteti seksual. Siç e kemi theksuar tashmë, femrat janë më të prirur për këtë sëmundje, në fakt, i zhvilluar osteoporozën në gratë katër herë më shpesh se meshkujt, të cilat, megjithatë, nuk e përjashton mundësinë e kësaj sëmundjeje në të kaluarën.
  • Predispozicion gjenetik. A nuk e përjashtoi mundësinë e osteoporozës, si ndikimi i faktorëve të tillë si trashëgim. Po, në qoftë se ka pasur dëme të durueshëm nëna mbrapa ose thyerje të shpeshta, dhe në qoftë se në fakt ai u diagnostikua me osteoporozën, shansi i osteoporozës në pacientit në masë të madhe rrit për shkak të rritjes së rrezikut të uljes karakteristike në mases kockore, e ndjekur nga pamja e fraktura.
  • Mosha. Me moshën, rreziku i osteoporozës rritet ndjeshëm. Kështu, gratë pas moshës pesëdhjetë vjeç veçanërisht të ekspozuara ndaj një rreziku të tillë, edhe pse, siç kemi vërejtur, osteoporozën mund të ndodhë pavarësisht nga gjinia ose anëtarësisë në një grup moshe të caktuar.
  • Karakteristikat e strukturës së kockave, peshë. Rrezik më të madh të zhvillimit të sëmundjes vërejtur në trupin e hollë dhe e vogël në femra. Përveç kësaj, humbje peshe në pacientët pas moshës pesëdhjetë vjet ata kanë rritur ndjeshëm rrezikun e thyerje hip, por nëse pesha rritet, kjo nga ana e zvogëlon rrezikun. Rastësisht, ky trend vlen edhe për burrat hollë tonkokostnyh.
  • Prania e frakturave në të kaluarën. Kur pacientët më parë frakturë rrit rrezikun e shfaqjes më shumë përsëri.
  • Përdorimi i disa barnave. Dhe ky faktor mund të ketë ndonjë ndikim mbi rrezikun e osteoporozës. Në veçanti droga të tilla përfshijnë steroid, gjatë të fokusuara në marrjen e tyre, medikamente të përdorura në trajtimin e sëmundjeve tiroide, antacids, Anticonvulsants dhe të tjerët.
  • Çrregullime menstruale.
  • Jetesës Maloruhlyvist.

Ka edhe faktorë të tillë si modifikohet përcaktuar, që është, ata i nënshtrohen ndikimit të menjëhershëm mbi to, respektivisht, mund të eliminojë sëmundjen në disa raste. Faktorë të tillë përfshijnë si në vijim:

• zakone të këqija (alkool, pirja e duhanit);
  • abuzimi i kafeinë;
  • maloruhlyvist;
  • vitaminë mangësi dhe kalcium;
  • përjashtim ose futje joadekuat i produkteve të qumështit;
  • konsumimi i tepërt i produkteve të mishit.
Presioni osteoporozën

Llojet e osteoporozës

// '); //]]>

Osteoporozën, nën ndikimin e shkaqe të ndryshme, shoqëruar, siç kemi gjetur, një shkelje të arkitekturës së kockave, duke rezultuar në eshtra bërë qëndrueshmëri të lirshme, duke përcaktuar një rrezik më të madh të frakturave kundër këtij sfondi se edhe nën ndikimin e ngarkesës minimale. Bazuar në faktorët kryesorë që ndikojnë dalluar këto lloje të sëmundjes:

• Një osteoporozën Old Man. Sëmundjeve që lidhen me plakjen në përgjithësi, si dhe përkeqësimi i trupit i kombinuar me një rënie në forcën e skeletit dhe humbje peshe në këtë periudhë.
  • Osteoporozën Postklimakterychnyy. Në këtë rast, osteoporozën zhvillohet si rezultat i prodhimit të zvogëluar të hormoneve seksuale.
  • Corticosteroid Osteoporozën. Zhvilluar si emri nënkupton, duke rezultuar në shfrytëzim afatgjatë të hormoneve (glukokortikoideve të veçantë).
  • Osteoporozën mesme. Në këtë rast, osteoporosis zhvillohet si komplikim e sëmundjeve të tjera, të cilat në mënyrë të veçantë aplikohet diabetit, ankylosing spondylitis, kanceri, mangësi kalciumi, dështimi kronik i veshkave, artriti reumatoid, hepatiti kronik, hyperparathyroidism, hipotiroidizmit, sëmundje pulmonare, sëmundja Crohn. Gjithashtu, ky lloj i osteoporozës shoqëron përdorimit të zgjatur të drogave, të cilat përfshijnë alumini.

Osteoporozën: simptomat

// '); //]]>

Osteoporozën është më e rrezikshme për shkak se ajo është e karakterizuar nga asimptomatike vet ose mbi aktuale me simptoma, maskimin nën artritit apo dhimbje të ulët mbrapa. Kryesisht diagnostikimin e sëmundjes mund të tashmë nga koha këtë lloj të thyerje, siç kemi diskutuar më herët (dmth me ndikim minimal).

Simptomat e para të osteoporozës mund të shfaqet dhimbje në kraharorit dhe mesit, dhimbje ndodh si rezultat i ngarkesave statike të gjata (p.sh., punë ulur, etj). Nuk mund të jenë dhimbje këmbë që ndodhin natën. Thonjtë bëhet i brishtë, pako të ekspozuar. Ka senile shembur, rritjen, duke reduktuar lartësinë vertebral ul.

Mrekullueshëm, kjo është për shkak të kësaj "rrëshqitjes" kurrizore dhe një mundësi për zbulimin e hershëm të osteoporozës. Pesha e trupit, e cila gjithashtu i është referuar për ne, është zvogëluar. Nuk mund të jetë lodhje, lakim të ekstremiteteve të poshtme, palpitations zemrës dhe disa prova të tjera indirekte, bazuar në praninë e të cilit sugjeron rëndësi për osteoporozën pacientit.

Qëndrimi osteoporozën

Simptomat e osteoporozës shfaqet gjithashtu në formën e dhimbjes konstante mbrapa dhe dhimbjet e shpinës, duke përfshirë në rajonin interscapular. Nuk përjashtohen manifestime karakteristike të sëmundjes periodontale në kombinim me krijimin e tepruar të pllakë, e cila është gjithashtu urgjente, për shkak të pacientëve osteoporozën. Kur lakim përpara të shtyllës kurrizore gjithashtu ka kuptim për të dyshuar të sëmundjes në fjalë.

Osteoporozën: Komplikime

// '); //]]>

Shumica Komplikimet si thyerje të izoluara hip dhe thyerje kurrizor trupit dhe e eshtra radiale. Të dhënat e OBSH tregojnë se paaftësi dhe rezultati fatale është rajoni i femurit fraktura për shkak të osteoporozën, i cili vë sëmundjen në vendin e 4 në mesin e shkaqeve që mund të çojnë në rezultate të ngjashme. Jetëgjatësia në praninë e osteoporozës është reduktuar në një mesatare prej 20%.

Formimi i frakturë shpinë fillore rrit rrezikun e frakturave të katërfishtë të mëtejshme kurrizor, në të njëjtën kohë rrit dy herë dhe rrezikun e thyerje hip. Në rast të pushimit të zgjatur krevat nuk e përjashton mundësinë e pneumonisë dhe thromboembolism, dhe bedsores.

Fushat më të prirur për thyerje në osteoporozën Fushat më të prirur për thyerje në osteoporozën

Diagnostifikimi

// '); //]]>

Diagnoza e osteoporozës është bërë në mënyrë të integruar, duke marrë parasysh faktin se një procedurë e veçantë që lidhet me të, nuk mund të jetë i besueshëm, për shembull, i rëndësishëm për radiografi, përdorimi i të cilave për të përcaktuar formën origjinale të sëmundjes ose osteopenyyu. Kështu, në rastin e humbjes së kockave brenda 30%, X-ray thjesht nuk e zbuluar, për shkak se ajo mund të përdoret në këtë rast si një metodë shtesë e diagnostifikimit të shtetit.

Procedura standarde për diagnostikimin osteoporozën është osteodensytometriya (ose X-ray densitometry dvuhэnerhetycheskaya, DEXA). Në këtë rast, vlerësimi i masës kockore (tipit jo-invazive) direkt me matjen e masës dhe kockave densitetit të saj minerale.

Si dëshmi për procedurë të përdorur në densitometry llogari shtetet e mëposhtme:

- menopauza e hershme;
- anoreksi;
- Amenorrhea mesëm (natyrën afatgjatë të rrjedhës);
- dështimi i veshkave (kronik);
- hipogonadizmi (primar);
- hyperparathyroidism;
- Testosterone ulët (i rëndësishëm sidomos për meshkujt);
- kequshqyerja;
- Mangësi estrogjenit;
- prania e sëmundjeve që mund të jetë i lidhur me osteoporozën (spondylitis, artrit reumatoid, dhimbje të ulët mbrapa, etj);
- terapi me kortikosteroide.

Trajtimi Osteoporozën

Duhet të theksohet se trajtimi i kësaj sëmundjeje - çështje mjaft komplekse që kërkon një ndërhyrje të plotë disa ekspertëve.

Trajtim për të arritur stabilizimin e treguesve që janë të rëndësishme për metabolizmin kockave Orientuar, përveç kësaj është e rëndësishme për të arritur dhe humbja e ngadaltë e eshtrave duke parandaluar kundër sfondit të shfaqjes së këtyre thyerje. Ju duhet gjithashtu të ulur dhimbjen lidhur dhe për të rritur aktivitetin e përgjithshëm fizik të pacientëve. Llojet e terapisë për osteoporozën janë reduktuar në vijim variantet e saj:

• Terapia etiologjike - fokusohet në trajtimin e sëmundjes, e cila është osteoporozën primar, që është, ai ka provokuar.
  • Terapi Pathogenetic është përdorimi i trajtimeve farmakologjike për osteoporozës.
  • Terapi simptomatike për të adresuar të rëndësishme për pacientët me dhimbje.

Osteoporozën plotë kurë në përgjithësi është e pamundur, në përputhje me rrethanat, mund vetëm trajtim osteoporozën në një farë mase të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të pacientit në drejtim të sistemit të saj skeletik, e cila përdoret droga që ndikojnë në thithjen e kalciumit dhe absorbimin e tij dhe kalcium duhur.

Përveç kësaj zhvilluar dhe osteoporozën përshtatshme dietë. Para së gjithash ajo është e ngopur ushqime dietë me vitaminë D dhe kalcium. Ky lloj i produkteve të përfshijnë produktet e qumështit, arra, perime, brokoli, lakër, peshk. Rrezet e diellit tu lejoj ju të plotësoj vitaminë D, e cila konsiderohet edhe si një pacient gjenerike.

Disa kanë nevojë për diversitetin dhe aktivitetin fizik, sidomos për ngarkesat e që lindin gjatë punës ulur dhe të tjerët. Treguar ecur, jep efekt relevante për kockave. Vlen të përmendet se ndihmon në forcimin e kockave jo not, për shkak të mungesës së përpjekjeve të nevojshme në gjendje të papeshë, kur vendosen në ujë, strukturat e nevojshme kockave.

Në prani të simptomave të osteoporozës duhet të konsultohen me ekspertë të tilla si një rheumatologist, neurolog, endokrinolog dhe immunologist.

Nëse besoni se ju Osteoporozën dhe simptomat karakteristike të sëmundjes, mjeku do të ndihmojë rheumatologist (apo neurolog, endokrinolog).

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.