Osteoporozën

Mbi jetën e kullimin e kalciumit nga kockave është më intensiv se depozitat e saj të drejtpërdrejtë. Kjo çon në sosje e kockave. Rritja brishtesine e tyre dhe të reduktuar elasticitet. Ky proces zhvillohet në trupin e secilit prej nesh, por në disa kjo tregon numrin e personave veçanërisht të fuqishëm, duke çuar në origjinën e sëmundjes - osteoporozën.

Në operacion normale, trupi i mangësi kalciumi është prodhuar nga veshkat, por paaftësia e tij për të zotëruar kockave, ka një ndryshim në strukturën e indeve të eshtrave. Ka shumë arsye për origjinën e osteoporozës. Që nga densiteti i kockave varet nga numri i hormoneve në gjak (në këtë rast të seksit), rreziku i osteoporozës nënshtrohen një masë më të madhe të grave. Vetëm të ndërtuar vetë ndikim shumë njerëzore në mundësinë e zhvillimit të kësaj sëmundjeje. Njerëzit gjatë dhe të ligët janë më të prirur për osteoporozën se sa njerëzit e shtat të vogël dhe fizikun dendur.

Pas hormonet menopauzës tek gratë ulur nivelet e tyre, duke çuar në humbjen e eshtrave me kalimin e kohës.

Osteoporozën nënshtruar njerëzit kryesorë jetese kryesisht i ulur, një sasi e vogël e ushtrimit dhe mungesa e lëvizjes çon në origjinën e osteoporozës. Një arsye e rëndësishme duke kontribuar në shfaqjen e osteoporozës është prania e sëmundjes jep një punë të vërtetë të metabolizmit në trup. Këto sëmundje përfshijnë: diabeti mellitus, renale kronike dhe dështimin hepatik, astma dhe të tjerët.

Shkaqet

// '); //]]>

Shkaqet kryesore të kësaj sëmundjeje janë:

• abuzimi me alkoolin dhe pirja e duhanit (duhet theksuar se këta faktorë të krijojnë terren të përshtatshëm për zhvillimin e jo vetëm osteoporozës, por edhe për sëmundje të tjera të shumta);
  • mënyrë jetese i ulur dhe mungesa e aktivitetit fizik;
  • Abuzimi dietë të pahijshme dhe të ushqyerit;
  • Konsumi i hormoneve;
  • Transformimet në trup gjatë menopauzës;
  • shkelja e vezore dhe gjëndra mbiveshkore, si dhe sëmundjet e ndryshme të organeve të brendshme.

Simptomat

// '); //]]>

Vështirësia është se osteoporozën manifestohet simptoma mjaft maloznachymymy. Osteoporozën pothuajse nuk zbulon ndonjë ankesë të pacientit, shumë më shumë prezenca e sëmundjes është zbuluar gjatë thyerje. Kjo është arsyeja pse faktor osteoporozën quajtur "epidemi lakonike." Dhimbje në osteoporozën mund të shprehin veten e tyre, por vetëm në qoftë se ju qëndroni në një pozicion (në këmbë ose ulur) për një kohë të gjatë. Gjithashtu, treguesit e osteoporozës përfshijnë rritjen e lodhje, dhimbje këmbë, të pranoj. Megjithëse prania e këto simptoma nuk tregojnë se një person është i sëmurë, por së bashku me të që ajo merr të rrezikojnë.

Sot treguesit kryesore janë:

• dhimbje të përhershme natën në këmbë dhe gjunjë;
  • dhimbje të kockave;
  • dhimbje prapa;
  • shpinë, hip, dore dhe pjesë të tjera të trupit;
  • lakim përpara të shtyllës kurrizore;
  • pllakë të fortë, rakit, sëmundje periodontale, zbutjen apo thonjtë i brishtë, palpitations zemrës, lodhje të rëndë, graying herët.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Për një fillim, ju keni një procedurë të veçantë për matjen e densitetit të kockave. Kjo procedurë është kryer në aparatin specializuara - densitometer. Vetëm për të konfirmuar diagnozën, kimi gjak kryer për të përcaktuar sasinë e kalciumit, fosforit dhe substancave të tjera.

Pas konfirmimit të diagnozës, metodë e trajtimit të emërohet.

Trajtimi i osteoporozës ndarë në dy metoda plotësuese: droga dhe besimtarëve, jetë të shëndetshme. Në metodën pacienti përshkruar mjeksore grup të veçantë të mineraleve që kontribuojnë në një asimilimin më të mirë të kalciumit në indet e kockave.

Metoda e jetese të shëndetshme zotëruar në përmirësimin e efikasitetit të trupit përmes ushtrimeve dhe të ushqyerit e duhur. Metoda kryesore e rritjes masat prapa janë gjimnastikë. Pacienti, i cili vuan nga osteoporoza, e rekomanduar ushtrime çdo ditë për njëzet - tridhjetë minuta, duke çuar në një rritje mjaft të konsiderueshme në indeve të eshtrave në trup.

Përveç marrjes minerale mjekësore në trup është e rekomanduar për të plotësoj mangësitë e kalcium, fosfor, magnez, bor, bakër, zink dhe substancave të tjera nëpërmjet ushqimit. Përveç kësaj, përqindja duhet t'i përmbahet substanca: kalcium duhet të jetë 1.5 - 2 herë më shumë se fosforit.

Në dietën e përditshme të pacientit duhet të përfshihen: qumësht, fruta dhe perime, bishtajore, arra. Këto produkte, siç e dimë, janë burime të pasura të vitaminave të mbështetur trupin në formë të mirë.

Përfitim i madh në osteoporozën sëmundjes solli sunbathing, pasi ato kontribuojnë në zhvillimin në vitaminë D. njeriut

Një nga metodat më efektive për të parandaluar osteoporozën është aktivitet fizik. Indeve të eshtrave, ose më mirë dendësia e saj varet nga ngarkesa fizike në kockë. Rënia më e shpejtë në kockë vërejtur në masë në astronautët, si edhe njerëz të cilët për disa arsye të shtrirë.

Për të parandaluar osteoporozën inkurajohen të luajnë sportive, shpenzojnë më shumë kohë jashtë. Pas kthimit në shtëpi, mos prisni për ashensor, ajo është më mirë për të ecur deri në shkallët në këmbë, për të forcuar kockat. Nja dy vjet më parë, është bërë një vëzhgim interesante, e cila është bazuar në faktin se atletët, kockat të forta, gjymtyrët janë duke punuar: në tenis dorë, jumpers këmbë, etj

Mos harroni se sëmundja është më e lehtë për të parandaluar se sa për të trajtuar, sepse përputhshmëria me të gjithë faktorët e mësipërm do të ju ndihmojë të mos për të drejtuar me këtë sëmundje si osteoporoza, kështu që në dyshimin më të vogël të sëmundjes, menjëherë kontaktoni ekspertët kualifikuar.