Kyphosis

Çfarë është kyphosis? Ky lloj i sëmundjes së shpinë. Kyphosis është një shtrembërim që ka një fryrje prapa. Ky shtrembërim mund të jetë rezultat i deformimit të dy popujt një dhe disa rruaza. Pacientët që janë diagnostikuar

kyphosis, me të njëjtin listën e ankesave: dhimbje në qafë dhe shpinë, këmbët humbja e ndjesi, mpirje të ekstremiteteve të poshtme, çrregullime të përsëritura legenit. Pacientët me forma më të ndërlikuara të kyphosis ankohen për shkelje të mushkërive dhe të zemrës. Një metodë e skajshme e trajtimit është kirurgji kyphosis. Ajo është përdorur vetëm në rastet kur pacienti ndjen dhimbje mjaft të rënda ose që vuajnë çrregullime të legenit. Nga kyphosis heqin qafe e një shumë më e lehtë në fazat e hershme, kur ekziston mundësia e trajtimit konservativ. Është e njohur se trajtimi konservativ në mënyrë efektive eliminon komplikime të cilat nuk mund të thuhet e kirurgjisë.

Pak pyetur ndonjëherë vetes pyetjen se si duhet të duket shpinë mirë-formuar. Megjithëse ky informacion është shumë e rëndësishme për të gjithë. Personi shpinë të shëndetshme ka kthesa që janë në mesit dhe të qafës së mitrës, si dhe kraharorit dhe sakrale. Kthesa e shpinë për të ndihmuar atë të përballojë mbitensionit të ndryshme dhe ngarkesës. Kurriz se ka një fryrje të fortë dhe ka kyphosis. Ai shfaqet kryesisht në rajonin e kraharorit.

Simptomat

// '); //]]>

Kyphosis mund të kenë simptoma të tilla si prania e sjellje të parregullt, dhimbje të rënda të shkaktuara nga presioni i barkut dhe mushkërive. Presioni i fortë ndonjëherë deformim në rrënjët nervore dhe palcës kurrizore, duke shkaktuar mpirje në ekstremitetet e poshtme duket, dobësi, probleme duke filluar urinim. Kyphosis ndodh disa lloje:

• Kongjenitale: anomali e rruaza mëparshëm;
  • genotypically: trashëguar;
  • compression, frakturë një ose më shumë rruaza, duke rezultuar në ndryshimin e lartësisë së tyre;
  • Mobile: muskujt nuk të fortë për shkak të pasme;
  • rahiticheskiy: zhvillohet në pacientët me rakit fëmijë, jo për shkak të muskuj të fortë;
  • vjetër, transformimi mosha është për shkak të disqe intervertebral;
  • totale: zhvillimi disa forma të sëmundjeve patologjike;
  • TB: është shkaktuar nga shkatërrimi i rruaza;
  • qoshe, formuar si një kënd fryrje;
  • fiziologjik, formuar nga zhvillimi normal të shtyllës kurrizore.

Implikimet

// '); //]]>

Edhe pse në shikim të parë duket sëmundje pafajshëm kyphosis dhe shumë besojnë se lakim të shpinë mund të korrigjohet mjaft lehtë, por kjo nuk është kështu. Për shembull, kyphosis lindur, shpesh e kombinuar me zhvillimin e pahijshme e sistemit urogjenital. Sepse pacientët kyphosis lindura duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë të sistemit urogjenital. Kyphosis që zhvillon në bazë të paralizë cerebrale apo poliomieliti, shpejt duke përparuar, përkeqësimi foto tashmë të vështirë. Kyphosis Deheratyvni mund të çojë në formimin e herniation intervertebral dhe sëmundje degjenerative disk.

Ne duhet të kujtojmë se çdo kyphosis sjellin pasoja të rënda.

Nuk është një lloj i kyphosis si Sheyermana Mau. Kjo sëmundje është më e rëndë, përkeqësuar nga një hernie.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Nëse nuk ka një formë të fortë të kyphosis, shpinë rivendosur pamje të shëndetshme nuk është e vështirë. Muskujt e mbrapa nuk janë shumë të fortë dhe gjithmonë duhet të kontrollojë veten jo për të filluar përsëri rri shtrembër. Çfarë apo metoda veçanërisht e rëndësishme në trajtimin e formave kryesore të kyphosis nuk ekziston, ajo nuk është për të drejtuar këtë fazë të tmerrshme sëmundje. Ju vetëm duhet për të ushtruar dhe të ndjekin një ndikim.

Kyphosis më i rëndë trajtohet me terapi manuale, dhe në sajë të një grup të veçantë të ushtrimeve të ushtruar terapisë (kultura mjekësor fizik). Këto veprime do të marrë kohë dhe përpjekje, por le procesi merr sëmundja e saj sigurisht nuk duhet, si kyphosis - një sëmundje që është shumë e keqe për sistemin kardiovaskular dhe respirator.

Në kyphosis kongjenitale nevojë për kirurgji. Pacientët me këtë diagnozë - një dukuri shumë e rrallë.

Kyphosis mund të shkaktohet nga sëmundje degjenerative disk apo sëmundjeve të tjera patologjike që çojnë në deformimit të rruaza. Kjo kyphosis sidomos problem nuk është.

Ka edhe post-kirurgjikale, kyphosis post-traumatik dhe paralizuar.

Mos harroni se trajtimi nuk duhet të shtyhen kyphosis. Ju duhet kohë për t'u kthyer në ekspertit djathtë (terapist manual apo neurolog). Aktualisht, shumë klinika të specializuar në trajtimin e kyphosis e shpinë. Me Fizioterapi, ilaçe, fizioterapi dhe masazh ktheni shëndetin tuaj shpinë si një siguri.

Kyphosis në fëmijët dhe adoleshentët trajtuar me metoda shumë më tepër konservatore, dhe rrallë përdorë kirurgji vetëm në raste ekstreme. Trajtimi konservativ ndjek synojnë parandalimin e zhvillimit të mëtejshëm të kyphosis, reduktimin vertebrale shëmtuar dhe eliminimin e sindromave të dhimbjes.

Trajtimi ka për qëllim forcimin muskujt e murit të barkut dhe prapa, si dhe rritjen e metabolizmit në rruaza. Kjo është arritur me ndihmën e terapisë fizike dhe ushtrime për të forcuar muskujt e mbrapa. Gjatë trajtimit të kyphosis janë të inkurajuara për të notuar, ju në pjesën e prapme.

Për trajtimin e natës kyphosis inkurajohen që të heqin dorë nga shtretër të butë për një më të fortë. Në dhimbje të forta duhet të veshin një korse të veçantë me një pajisje që mund të marrë larg shpatullat prapa.

Prindërit duhet të i kushtoj vëmendje për sjellje tuaj dhe fëmijën e saj në dyshimin më të vogël të sëmundjeve të shtyllës kurrizore, të kthehet ekspertit.