Hernie shpinë

Shpinë hernie formuar nga zhvendosja e diskut intervertebral prapa dhe në anën, në sajë të këputje saj fijor unazë. Kjo sëmundje shfaqet në pothuajse 25% e njerëzve dhe mund të shprehen në shkallë të ndryshme. Ajo është e

një nga shkaqet më të zakonshme të aftësisë së kufizuar dhe me trajtim të paefektshëm dhe të çon në përparimin e aftësisë së kufizuar. Sipas statistikave nga viti në vit numri i njerëzve që vuajnë nga hernia shpinë.

Shkaqet kryesore të sëmundjes është një çrregullim metabolik që të çon në shkatërrim indeve dhe për të zvogëluar rrjedhjen e ujit në thelbin e diskut, predispozicion gjenetik dhe transformimin moshës. Duke formuar rezultatet hernie shpinë shprehur dhimbje të ulët mbrapa në mënyrë të ngjashme. Mosha mesatare e pacientëve formon 20-50 vjet. Përqindja e operacioneve për hernie diskale në departamentet neurosurgical arrin 50%.

Nëse disk është kompensuar një ngushtim të kanalit kurrizore dhe ekziston rreziku i ngjeshjes së rrënjëve kurrizore nervore që vijnë nga shpinë, dhe ngushtimi i enëve të gjakut të ushqyerit e indeve. Ky proces përfshin zhvillimin e edemë dhe inflamacion në pikëllimin nervore që kërkon trajtim të menjëhershëm.

Simptomat

// '); //]]>

Pacientët më të zakonshme të ankesave kanë shpinë ankesa hernia dhimbje në origjinën dhe kursin e hernie mbytur nervore. Sepse hernia është manifestimi më i zakonshëm i osteochondrosis shprehur, atëherë në rininë e tij ndoshta origjinën e dhimbjes në sjellje të gabuar, punë ose shtrirë, në humbjen e madhe të shtyllës kurrizore. Më të zhvilluar diskale disk në shpinë mesit, dhe më pak të ngjarë në rajonin e kraharorit. Nëse vendndodhjen e mesit hernia, simptomat e sëmundjes shfaqen të tilla si dhimbje të përhershme ose të përkohshme në rajonin e mesit, këmbë të izoluar të fytit dhe dhimbje këmbë në shpinë dhe më pak në pjesën e përparme dhe anën e kofshës në këmbë. Si dhe mpirje të këmbës dhe ijë dhe më pak përçarje të organeve pelvike.

Në origjinën e një hernie diskale në shpinë qafës së mitrës, shpesh shfaqet gishtat mpirë, marramendje, dhimbje koke, bie në presionin e gjakut dhe një kombinim të të tre tregon. Nëse hernia shpinë zhvillohet në kraharorit të tij, ne duhet të presim nga dhimbje të vazhdueshme në pozicion të pjerrët të gjatë, të tilla si punë dhe kombinim dhimbje nga lakim të shpinë. Shqiptohet borxhit dhe compression e rrënjët nervore, pavarësisht nga vendndodhja e herniation disk, të zhvilluar forcën e muskujve dhe rënie në koordinim me motor, atrofi të muskujve, lëvizjet e pjesshme ose të plotë të muskujve shkelje që janë innervated nga nervore dhe ia zunë frymën shkelje të ndjeshmërisë së ashpërsi të ndryshme.

Implikimet

// '); //]]>

Në fazën fillestare të sëmundjes, kur disku intervertebral nënshtrohet transformimit në formë të çara dhe deformimeve duke ruajtur integritetin e unazës fibroze e dhimbjes mund të jetë i butë dhe i rastit theksuar dhe lokalizuar vetëm në vendin e origjinës së hernia. Por në çdo situatë origjinën e dhimbjes dhe deformime të shfaqet transformim lokale në formën e tensioni i muskujve, i cili më tej rrit deformimin e shtyllës kurrizore dhe strukturën e tij. Ka një rreth vicioz me një përkulje të theksuar të shtyllës kurrizore. Shpesh, pacientët të marrë një qëndrim të detyruar, e cila redukton compression e rrënjëve nervore dhe intensiteti i dhimbjes, duke u përpjekur të mos për kollë dhe jo natuzhivatsya. Në hap këputje e unazës fibroze e dhimbje në shpinë mund të dobësohet në mënyrë të konsiderueshme duke ulur tensionin në makinë kundër sfondit të shfaqjes së ynnervyruemoy rajonit mosfunksionim compressing shpinë.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Në 19% të hernie vertebrale nevojë për kirurgji, nëse intensive, mos përshtatshme për trajtimin afatgjatë të dhimbjes dhe simptomave neurologjike të rritet. Kur dhimbja e intensitet të moderuar, me fjalë të tjera tolerante, zakonisht të përshkruara regjim shtrati për një periudhë prej 3-4 javë ose më shumë, e kombinuar me marrjen painkillers dhe drogës anti-inflamator, dhe droga relaksuar muskujt. Pacienti është këshilluar që të shtrihen në shpinë me këmbët e ngritura apo të pozitës, e cila zvogëlon dhimbjen. Në shumicën e rasteve, pas 1-2 muajsh pushim dhe pjesës tjetër krevat janë ndalur dhimbje, rënie lakim kurrizore, por proceset patologjike në shpinë nuk zhduken plotësisht. Më tej, afatgjatë emëruar fizioterapi dhe veprimtari të kufizuar fizike (heqjen e objekteve të rënda, lakimi, duke e kthyer).

Si një metodë shtesë dhe shumë efektive që kanë të bëjnë me hernias e shpinë, chiropractic përdorur, në qoftë se ajo nuk ka contraindications. Terapia Manual - një grup i teknikave manuale që synojnë shpëtimin nga transformimi patologjike në sistemin musculoskeletal. Në trajtimin e një hernie diskale, terapi manuale përdoret në kombinim me masat e tjera terapeutike dhe ka për qëllim për të ulur dhimbjen, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të reduktuar tensionin e muskujve, dhe kështu të përmirësuar sëmundje metabolike në indet e prekura. Terapia Manual nganjëherë jep rezultate pozitive në rast të dështimit të trajtimit mjekësor.

I mbajtur Sigurisht 10-15 i cili emëron Doctor terapist manual bazuar në karakteristikat personale të çdo pacienti dhe shëndetit të kontrollit pas çdo seancë. Mjaft përshkruara qartë të gjitha indikacionet dhe contraindications për këtë lloj të trajtimit. Chiropractic është i njohur që nga koha e Hipokratit. Injoruar faktin se ajo është përdorur në Rusi kohët e fundit, trajtimi manual është i njohur si një nga mënyrat më efektive për të trajtuar dhimbjet kronike.