Elb në sy

Gjatë emrin ruse elbi (hordeolum Latine) e di e procesit të inflamacionit akut purulent e gjëndër e flokëve qerpik ose gjëndër dhjamor Zeiss vendosur për llamba qerpikët. Enciklopedi mjekësore dhe mjek referencë këshilluar që të mbani mend se elb si inflamacion akut të izoluara të gjëndrave të shekullit, më shpesh i kufizuar në një ose më shumë gjëndra.

Zhvillimi i elbi në sy është karakterizuar vendin jo aksidentale e origjinës. Konjuktiva - membrana mukoze, lart dhe poshtë lëviz syrit - mbulon sipërfaqen e brendshme të shekullit. Kështu, në mes të shekullit bazë dhe syrit mund të formohet çanta conjunctival, dhe sekretet e përmbajtura në to në fakt është një terren i mirë ushqyes për ndonjë infeksion merr atje, dhe, rrjedhimisht, elbi.

Simptomat

// '); //]]>

Infeksioni fillon të rritet me shpejtësi me humbjen e elbit në gjëndër dhe indet e tjera dhjamor shekulli. Në buzë të shekullit shfaqet ënjtje shumë të dhimbshme, të gjitha të shoqëruara me edemë, lëkurës dhe konjuktiva skuqje vërejtur shekullit. Për disa ditë është purulent bashkim infiltrimi, ai e thyen me lirimin e qelb dhe grimcave indet nekrotike. Ndonjëherë formimi rreth infiltrimit kapsulë dhe elb bëhet fazë kronike.

Ndonjëherë ajo është thelbi i ashtuquajturi veçmas them elb brendshme (grimcat inflamacion meybomyevoy kancerin). Simptomat në të dyja rastet janë të ngjashme: ju do të vuajnë nga inflamacion dhe ënjtje buzë e shekullit, sytë e tij të kuqe, sytë e lënduar vetëm në fund! Mjekët gjithashtu rekomandojnë që vëmendje e veçantë t'i kushtohet një prej sindromave para të mëdha - inflamacion dhe ënjtje e shekullit. Kryesore Shfaqja Fajtor elb - infeksion bakterial (pothuajse njëqind për qind e rasteve është Staphylococcus aureus), dhe më agresive, kur imuniteti ynë është i dobësuar (p.sh. nëse keni një të ftohtë).

Kërkim në pasqyrë, ju shihni se qepallë është fryrë, buzë e tij ishte një lloj i formimit të dhimbshme edemë, treguesit e mundshëm konjuktivit.

Implikimet

// '); //]]>

Gjatë 2-4 ditëve të ardhshme formuar, në shumicën e rasteve, pidhi-tipit kokë (inflamacion zakonisht shkaktohet nga mikrobet Staphylococcus aureus). Hapja atë të vërtetë tregon grimcat e plehut organik dhe të indeve të vdekur. Çifti elbi mund të ndodhë në të njëjtën kohë.

Ndër manifestimet e mundshme të jashtme theksohet gjithashtu rrisin temperaturën e trupit, dhimbje koke, ënjtje e nyjave limfatike përreth. Unë nuk do të rekomandohet në mënyrë të pavarur nxjerr qelb, infeksion i zonës së prekur mund të çojë në origjinën e sëmundjeve më të pakëndshme. Orbitë Phlegmon, trombozë shpella sinus, trurit, meningjiti - Kjo nuk është një listë të plotë. Dhe vdekja plotësisht i besueshëm.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimet kryesore për elbin nevojë për sa më poshtë:

Ju mund të tushyrovat rajon elb 70 për qind etanol, eter duke përdorur variant apo të gjelbër të shkëlqyer (në mënyrë të foluri të përbashkët "gjelbër shkëlqyer").

Rekomanduar futur në natriumi sulfatsil sy (albutsida). Normë - nga 4 deri në 6 ditore 1-2 pika. Për të zëvendësuar albutsida Ka klasë të reja të antibiotikëve Tsyprolet apo TOBREKS ®.

Ju mund të aplikoni të ashtuquajturin ekspozimit "Drita e kuqe" UHF.

Aplikoni ndonjë krem ​​anti-inflamator me antibiotikë: tetracycline, levomitsetinovuyu, erythromycin. Mos harroni se çdo ngrohja fasha lagësht absolutisht të ndaluara (Veting lëkurë në mënyrë të paevitueshme çon në tretje e tij, infeksion të lehtë merr në gjëndra dhjamor të tjera rrjedh nëpër vrimë prizë) - ky trajtim nuk është i besueshëm dhe mund të jetë formimi i abscesit pastaj të çojë në kirurgji. Në çdo rast, përsëritje të inflamacionit në fakt ju pothuajse e garantuar.

Autohaemotherapy, përdorimi i antibiotikëve dhe vitamina dhe preparateve maja - të gjitha demonstruar në rikthim. Në mënyrë rigoroze të zbatojë paratë në rezistencë të ulët, dhe diabetit apo abrasions përgjithshme.

Kur trajtimin meybomita (elb vendas) për të kujtuar pjesën e tij mbi trendet në harar conjunctival. Në këto kushte, trajtimet e përdorura janë të njëjta siç përshkruhet më sipër. Nëse meybonite në zhvillimin e një inflamacion kronik të kërc rreth kancerit meybonitovoy (halakioz) duhet të mos e humbni shpresën, as mjeku, as pacienti. Cilin rreptë në rast se një kohë të shqetësojë të ashtuquajtur "efekt kozmetike".

Elb më shpesh merr formën e inflamacionit akut purulent e gjëndra dhjamor të faktit se ka pasur një infeksion bakteret. Suksesi i trajtimit varet tërësisht nga sa shpejt e marra për të shtypur infeksionit deri në patologji të rënda nuk kanë kohë për të zhvilluar. Në fillestar moshën fazë rekomandohet lyej zgjidhje lëkurës alkoolike në vend të infiltrimit, dhe të aplikojnë pika antibacterial. Në fazat e avancuara të nevojshme fizioterapi dhe hormonet shtuar. Në qoftë se sëmundja ka shkuar larg elb nevojë për antibiotikë brenda përdorim autohemotherapy.

Ngrohja fillestar (required thatë!) Ngjesh treguar për të përkthyer në acarohet fortë infiltrimit. Seksioni për shërim të shpejtë të kryhet vetëm kur plehu është qartazi e dukshme. Për të parandaluar elb re në muajt e ardhshëm, ajo është e rekomanduar që të i kushtoj vëmendje për gjendjen e mukozës dhe mosha e pacientit. Ajo duhet të mbahet mend dhe si traktit digjestiv, të tilla si lufta kundër kapsllëk (mendoj se e sa përsëritur elb dhe Sëmundjet të tjera ata mund t'ju sjellë!).

Sidomos mos harroni se në qoftë se sistemi imunitar i pacientit është dobësuar apo pacientët e moshuar, është e mundur që sapo formuar vetëm një çift i vlon dhe elb. Nëse trajtimi është e papërshtatshme, mundësi të lartë të komplikimeve të rëndësishme të tilla si cellulitis dhe shekulli abscesi.

Së fundi përsëris - mos harroni që të çon vetë-ilaçe, në shumicën e rasteve, nuk është që të rezultojë që ju prisni nga ai. Mos të jetë optimal për shëndetin tuaj menjëherë të kthehet të ekspertëve?