Scleritis, episcleritis

Scleritis, episcleritis është një sëmundje në të cilën ka inflamacion i sclera dhe episcleritis. Inflamacioni shfaqet në sfondin e sëmundjeve akute infektive dhe tuberkulozi, sifilizi. Sëmundje paraqitur janë kryesisht me karakter lokal, sepse ata janë të bazuara në elemente sëmundje specifike janë të vendosura në pjesë të ndryshme të koroidi. Efektet në natyrën e scleritis, duke e bërë episklerita dhe veprimtarinë e sëmundjes themelore. Fokusi inflamator mund të vendoset në sipërfaqen sklera ose në thellësi të saj.

Tipari kryesor i scleritis dhe episklerita është natyra e përhapur e sëmundjes. Në fëmijët e vegjël vërejtur një dhimbje të vogël plagë, dhe në të rriturit kjo është e shprehur më shumë. Përveç kësaj, për shkak se sklera në fëmijët është më elastike dhe të hollë, ënjtje e saj e theksuar sesa në pacientët e rritur. Nëse sëmundja është zgjatur qëndron në vend episklerita cianozë.

Për scleritis është e karakterizuar nga simptomat e mëposhtme, por ata janë më të theksuara. Rajoni më ënjtje dhe ngjyrë të errët ngjyrë vjollcë. Prevalenca është shënuar jo vetëm nga prekje, por edhe për mbylljen e qepallat.

Scleritis rrymat e ndryshme kohëzgjatje. Shuarja mund të ndryshojë papritur nga acarimin e reja me më shumë qendra të disfatës. Si rezultat, plagët formuar. Scleritis lokalizuara pranë buzë të kornesë, përfshirë kështu në vetë procesin inflamator kornea duket Keratitis sklerozni. Rezultati mund të ulet mprehtësi vizuale, e cila shkaktoi glaukoma mesme ose Keratitis skleroziruyuschim.

Simptomat

// '); //]]>

Scleritis anteriore është zakonisht lokalizimi bilateral. Ajo fillon ngadalë. Një tregues tipik i sëmundjes është se midis ekuatorit dhe sytë paraqitet ënjtje dhe skuqje të kufizuar gjymtyrë, e cila ka një ngjyrë blu. Duket dhimbje prekje të mprehtë. Rastet e rënda karakterizohen zakonisht perikornealnoy mposhtur të gjithë rajonin. Procesi mund të zgjatet në kornea. Përveç kësaj, shpesh ka komplikime në formë të glaukomës mesme, opacities tejdukshëm, iridotsiklita.

Sëmundja mund të zgjasë për shumë muaj, dhe nganjëherë vonuar për vite me rradhë. Pas përfundimit të zonave atrophic ngjyrën e mbetur propozoj sklera. Nën ndikimin e presionit intraokular ata mund të shtrihet dhe fryrje. Scleritis mëparshëm mund të ketë një shumëllojshmëri - sklerokeratit xhelatinoz. Pasmë scleritis karakterizohet nga dhimbje kur lëvizin sytë, kufizimin e lëvizshmërisë, edemë e qepallat dhe konjuktiva, exophthalmos lehtë.

Për episklerita karakterizuar në formimin gjymtyrë në vende të reja hileremirovannyh rrumbullakosura nodules që mund të shfaqen është një, syri tjetër. Dallimi kryesor është episklerita scleritis e ashpërsisë, dhe se kur episcleritis në proces përfshin traktin vaskulare.

Implikimet

// '); //]]>

Çdo sëmundje ka pasoja, ajo zbaton plotësisht para nesh dhe scleritis episklerita. Vetë Scleritis nuk është konsideruar si një sëmundje serioze, por të vetë-mjekoj dhe shtyrë shkuar te mjeku ende nuk të jetë për shkak të inflamacionit lehtë mund të lëvizin për sytë ardhshme komplot dhe mukozës. Në qoftë se zemërimi i shtresën e jashtme të sclera, atëherë ajo vjen episcleritis. Procesi zhvillohet mjaft të pakëndshme për pacientin, por është pasoja më pak të rëndësishme se scleritis.

Scleritis - një sëmundje që ka një kohëzgjatje të zgjatur, nganjëherë për disa vjet. Nga ajo mjaft e vështirë për të krejtësisht të hequr qafe. Prandaj, një person ka për të jetuar, për të punuar me këtë sëmundje janë vazhdimisht duke përjetuar vështirësi dhe parehati. Kur inflamacion i pasmë sclera (sclera mbrapa) personi bëhet shumë e dhimbshme për të lëvizur syrit sepse inflamacion është përballur me muret e orbitës. Rezultati mund të jetë exophthalmos, të karakterizuara nga zgjatje të syve. Dhëmbëza të rënda thellë zakonisht mbaron sclerites sclera, hedh lëng e saj të formuar Ektaziy, astigmatizëm. Vizioni është zvogëluar. Koha nuk njihet dhe nuk proces trajtohen purulent mund të çojë në humbjen totale të syrit.

Mjekimi dhe komplikimet e mundshme

// '); //]]>

Baza e trajtimit është episklerita scleritis dhe për të eleminuar sëmundjen themelor. Përveç kësaj, është e nevojshme për të eliminuar irritues që janë në gjendje për të provokuar një reaksion alergjik. Demonstrojë përdorimin e përgjithshëm ose lokale të agjentëve desensitizing. Nëse scleritis natyra reumatike ka emëruar drogë e mëposhtme: salicilatet, phenylbutazone, reopyryn. Kur sclerites infektive emëruar antibiotikëve, sulfonamidet. Kur tuberkular scleritis natyra duhet-alergjik, desensitizing barnave të përshkruara dhe trajtim të veçantë.

Një trajtim i ditës, i cili përfshin fizioterapi dhe mydryatycheskye fondeve.

Në përgjithësi, prognoza për shërim nga episcleritis favorshme. Lidhur sclerites pacientëve, prognoza varet nga niveli i përfshirjes së kornesë dhe membranat e brendshme të syrit. Roli i madh i luajtur nga trajtimi në kohë.

Nga masat parandaluese përfshijnë trajtimin e hershëm të sëmundjeve të cilat janë baza e scleritis dhe episklerita.

Përveç kësaj, pacientët duhet të ushqyerit, vitamina. Pacientët me sclerites artritit etiologji përshkruar dietë qumështit, kufizimi i proteinave, veçanërisht mish. Trajtim spa mund të kryhet jo më herët se 6 muaj pas procesit vë në gjumë akute.

Është e rëndësishme për të monitoruar gjendjen e syve të tyre, dhe kur shenjat karakteristike të sëmundjes përshkruar më lart si një pikoj ndihma sulfatsil natriumit parë, të marrë qetësues, ju lutem dhe menjëherë kërkojnë kujdes mjekësor.