Retinitis

Retinitis - nje semundje e karakterizuar nga inflamacion të retinës. Retinë - struktura më komplekse dhe kërkuese e syrit. Pra, nga retina e njeriut mund të shihni. Ky artikull është vetëm prek sytë tuaj, me fjalë të tjera të ndjeshme. Komponentëve të tjerë janë përgjegjës për mbrojtjen apo funksion ushqyese. Inflamacion element kryesor i syrit (retinë) është patologji e tmerrshme dhe e rëndësishme. Gjatë sëmundjes ulur ndjeshëm funksionin vizuale. Por kjo nuk është më e keqja. Rreziku është se si rezultat i inflamacionit shpesh plagët. Mbresë është një zonë e indit lidhor, me fjalë të tjera kjo është një fragment i "vdekur" ind që nuk zgjidh.

Inflamacion i bazuar retinal mund të shkojnë të faktorëve të ndryshëm. Para së të gjitha sëmundjeve infektive. Ky rast është rezultat i retines migrim anë të trupit të baktereve. Retinë është prekur nga bakteret si rezultat i dëmtimit të syrit. Shkaqeve retinitis mund të ketë disa çrregullime metabolike.

Lëndimi në sy mund të shkaktojë sëmundje origjinën. Më e vështirë e të gjitha varieteteve të retines të gjetur shkatërrimin e baktereve. Fakti që ajo është e vështirë të parashikohet, është mjaft e vështirë që të shërohet, si rezultat i formimit Rumen qëndrueshme. Llojet e tjera të retines të rrjedhin lehtë, por të gjitha varet nga shkalla e lëndimit, të tilla si variant traumatike e sëmundjes.

Simptomat

// '); //]]>

E vetmja simptomë është retinitis paqartë vizion. Me mjekun veçantë pajisje do të shqyrtojë fundus okulare dhe të identifikojnë tregues të tjerë të sëmundjes. Por e vetmja gjë që pacienti ankohet është vizioni kaq paqartë. Retinitis toleruar në mënyrë të sigurtë nga pacientët. Megjithatë, dëmtimi mund të jenë shumë të ndryshme.

Dukuri e shpeshtë janë dritat thjeshta halucinacione, të cilat janë para syve të flashes e dritës të cilat kanë formë të ndryshme dhe madhësisë. Kombinuar shpesh me flashes e shtrembërim të lehta, shtrembërim të objekteve. Sails realitet, dhe objekte të ndryshojë formë.

Një tjetër simptomë e sëmundjes - e ngritur kolorovidchuttya. Retinë në shtet ethe nuk mund të njohin ngjyrat e vërtetë, sepse truri transmeton të dhënat e ndryshimit. Bota rreth nesh me retines shpesh pikturuar në ngjyra joreale.

Prania e shenjave në sfond "Çfarëdo shëndetësor" mund të trembë seriozisht njerëzit. Gjëja kryesore - të mbrojtur veten nga paniku. Retines - sëmundje serioze që kërkon hospitalizimin e të menjëhershme. Nëse do të kishte tregues që janë të përshkruara më sipër, duhet të telefononi menjëherë një ambulancë dhe të përpiqen për të kaluar në më të vogël ardhjen e saj, kështu që ju të zvogëlojë rrezikun e shkëputjes retinës.

Se sa shpejt shëndetësor do të ofrohet do të varet nga cilësia e syrit të prekur. Gjëja më e mirë do të ishte nëse mjekët thirrur do të marrë nga dikush tjetër, dhe ju jeni të mirë vetëm të presim ardhjen e tyre.

Implikimet

// '); //]]>

Mbresë në retinë - fenomen të pakëndshme mund të shkaktojë humbjen e vizionit dhe humbjen e fushave të caktuara. Shumë varet ku fushën e mbresë. Në retinë është një zonë vizion më të mirë - një vend të verdhë. Nëse zona e prekur do të ketë në të, njeriu kurrë nuk do të jetë në gjendje për të parë këtë sy. Çdo mendim mbi këtë temë do të shoqërohet me një hije të zezë. Disa artikuj mund të jetë pak a shumë normale të marrin në konsideratë vetëm vizion perefiriynym. Nëse mbresë është formuar jashtë zonës makular, ajo do të jetë situata kundërt: një pjesë e periferisë do të mbyllet vend, por kur mendja është e fokusuar në temë, do të jetë e qartë të dukshme.

Një tjetër rezultat i rëndësishëm është përflakur hemorragji retinës. Me aktivitet të lartë të procesit patologjik boshllëk të madh dhe aftësinë e enëve. Zakonisht gjakderdhje të shkurtër, por mpiksje gjaku është në shtresat e brendshme të retinës, duke rezultuar në fillon otdavlivat tyre veç e veç. Ekziston një rrezik i madh i komplikimeve - shkëputja e retinës. Nën presionin e një mpiksje gjaku është ndarja e retinës, ajo është frustrimi menjëherë e dukshme të provokuar një verbëri të mprehtë.

Mjekimi dhe komplikimet e mundshme

// '); //]]>

Trajtimi i sëmundjes është e mundur vetëm në një spital. Ata mund të përdorin mjete të ndryshme për të hequr inflamacion dhe për të reduktuar ënjtje. Në radhë të parë në mesin e drogës gjendje për të përballuar me hormonet e retines janë në formën e pika ose ointments, anti-inflamator drogë, vitamina, të aftë për të përmirësuar ushqimin e retinë. Duhet të theksohet fakti serioze se qelizat më të vogla retinës vdesin, më pak mundësi origjina e rrëpirë. Nëse retinitis bakterial duhet të përdorin antibiotikët dhe sulfonamidet. Në raste të rënda, injektimi i hormoneve gjatë syrit.

Tuberkulozi, frëngjyzak, lebrosur, ose terapi tjetër toksoplazmennoe specifik retinitis natyra kërkon përfshirjen e barnave të veçanta që kanë për qëllim trajtimin e sëmundjeve të përbashkët.

Masat parandaluese për të luftuar retines specifike që synojnë trajtimin e sëmundjes themelore. Vini re se retinitis gjithashtu mund të diellor, në rrethana të tilla kanë nevojë për një mbrojtje të besueshme syve nga rrezatimi lehta.

Komplikimi kryesor dhe shumë i rëndësishëm është plagët e retines chorioretinal me një zonë të gjerë të shkatërrimit, të cilat mbeten edhe pas procesit inflamator është ndalur plotësisht.

Baza e diagnozës është retinitis ophthalmoscopy. Duke përdorur angiografi fluoreshente fundus, duke treguar se si të freskëta dhe truket e vjetra proceset inflamatore e shkatërrimit të spote pigment. Natyra e retines përcaktuar në bazë të historisë mjekësore, të vlerësuar gjendjen e përgjithshme të pacientit, të dhënat ekzaminim instrumentale dhe testet diagnostike.