Nearsightedness

Nearsightedness apo sy miopi sëmundje quhet shkak të së cilës, ka një rënie në mprehtësi vizuale dhe pacienti fillon për të parë gjëra të këqija, janë larg nga ajo, së bashku me atë person e sheh afër

mjaft qartë. Miopi është një sëmundje e zakonshme që prek njerëzit e të dy gjinive dhe të gjitha moshave. Shumë më shpesh diagnostikuar me miopi në fëmijë, të moshës 8-12 vjet zakonisht.

Pse disa njerëz shohin mirë, dhe të tjera të dritë-shkurtër? Fakti se rrezet e dritës që hyjnë në sy tonë, kornea dhe lente thyej dhe pastaj bien në retinë, ku ata të irritojë mbaresa nervore nga të cilat më tej përgjatë acarim nervit optik këto transmetohen në tru. Ka diçka në tru, dhe është e përpunimit të informacionit të marrë dhe ndërtimin e imazhit vizual. Pra, procesi i njerëzve të shëndoshë. Në pacientët me rrezet e dritës miopi janë refraktar si duhet dhe nuk arrijnë retinën, duke rezultuar në një humbje të imazhit qartësisë bëhet paqartë.

Aktualisht ka tre gradë e miopi, nivelet opredelyayuschyhsya ulet mprehtësi vizuale: jo të forta (më pak se 3 dioptri), të mesme (më pak se 6 dioptri) dhe miopi të rënda (më shumë se 6 diopters).

Shkaqet

// '); //]]>

Arsyet e sakta që shkaktojnë zhvillimin e miopi, nuk është caktuar saktësisht. Faktorët e rrezikut për miopi janë:

• Predispozicion i trashëgueshëm - në fëmijët e prindërve të shëndetshëm miopi duket pak se 8% të rasteve, në qoftë se prindërit vetë vuajnë nga miopi, mundësia e zhvillimit të fëmijëve është rritur në 50%.
  • Ngarkimi gjatë vizual, të shkaktuara nga ndriçim të papërshtatshëm të vendit të punës, pozitën iracional në tavolinën tuaj kur zvogëluar distancën nga syri në sipërfaqe tryezë (normalisht ajo duhet të jetë 20-25 cm).

Korrigjimi i pasaktë ose me vonesë e miopi çon në zhvillimin e sëmundjes dhe rënie të mëvonshme në mprehtësi vizuale.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomë kryesore është miopi paqartë vizion në distancë, me dukshmëri të mirë objekte të afërta. Në një përpjekje për të kompensuar mangësitë e parë, pacientët të fillojnë të tendosje muskujt e syrit, prymruzhuvatys. Trupi i gjatë i stresit çon në dhimbje koke të vazhdueshme. Prandaj, dhimbje koke të shpeshta, të jetë i sigurt për të vizituar një okulist për të kontrolluar mprehtësi vizuale.

Kur miopi është rritur gradualisht madhësinë e syrit, që çon në reduktimin e mëtejshëm të mprehtësi vizuale dhe formimin sytë fryrë (exophthalmia).

Në shenjat e para të sëmundjes duhet të zbatohet menjëherë në okulist me qëllim të ekzaminimit dhe përzgjedhjes së optikë korrigjuese. Në një rast të keq e miopi progresiv mund të zhvillohet në të cilin ka një rënie mjaft të shpejtë në mprehtësi vizuale, më shumë se 1 vit dioptri.

Implikimet

// '); //]]>

Jo miopi e theksuar lehtë korrigjohet veshur lentet e kontaktit ose syze dhe zakonisht nuk rezultojnë në ndonjë ndikim të rëndësishëm. Miopi ose shkallë progresive e lartë të miopi mund të shkaktojë komplikime të tmerrshme të tilla si retinën retinës shkëputja e syrit, gjakderdhje në e saj apo i tejdukshëm që në mungesë të trajtimit kirurgjik në kohë çon në formimin e verbëri.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Pacientët me miopi ose disponueshmërisë faktorëve ekzistuese të zhvillimit të saj duhet të respektohen në mënyrë sistematike në okulist.

Direkt kuruar miopi vetë ndaluar, metoda të ndryshme në mënyrë konservative dhe operative të përdorura nga ekspertët mjekësor që synojnë përmirësimin e mprehtësi vizuale, trajtimin dhe parandalimin e komplikimeve.

Masat terapeutike, para së gjithash, mund të përmirësojë proceset metabolike që ndodhin në retinë, muskujt e syrit të sigurojë trajnim, forcimin e indeve lidhës të syrit. Korrigjimi i pacientëve lejuar për rritjen e mprehtësi vizuale dhe të favorshme të ndikojnë në mekanizmin e vizionit si objekte të largëta dhe spaced ngushtë.

Të gjitha trajtimet kryhen me miopi, konvencionale të ndarë në dy grupe:

1. Parandalimin dhe trajtimin e komplikimeve të mundshme të sëmundjes;
  2. Metodat e korrigjimit të miopi, të cilat mund të jenë konservatore ose kirurgjikale.

Metoda më e zakonshme e korrigjimit miopi sot është veshur syzet. Kjo është për shkak të çmimit të tyre të ulët dhe rezultatet e shkëlqyera të korrigjimit. Por së bashku me këtë, ndërsa veshur syzet vërejtur përkeqësim i vizionit anë, perceptimi hapësinor. Lente, mund të bien, të thyer dhe për të sjellë së bashku me të për dëmtime të ndryshme.

Lentet e kontaktit, pa dyshim, kanë një numër të avantazhe për syzet veshur, por së bashku me këtë ata nuk janë edhe pa të meta. Shpesh përdorimi i lenteve të kontaktit kërcënon zhvillimin e konjuktivit alergjik (inflamacion sy). Përveç veshur lente mund të shkaktojë zhvillimin e komplikimeve infektive, e cila mund të ketë peshën ndryshme nga butë për simptomat më të rënda, të cilat kërkojnë trajtim të menjëhershëm intensiv.

Për njerëzit më të vjetër se 20 vjet, me formë të qëndrueshme të mjekut miopi mund të rekomandojë vizion lazer korrigjim. Injoruar faktin se ky lloj i korrigjimit të miopi çon në punën e shkëlqyer, ka shumë Kundërindikimet për zbatimin e tij. Këto përfshijnë shtatzënisë, imunodeficiencat, sëmundje autoimune, glaukoma, cataracts dhe të tjera. Përveç kësaj, kirurgji korrigjim vizion lazer mund të shoqërohet me zhvillimin e komplikimeve të ndryshme të cilat frekuenca sipas autorë të ndryshëm shkojnë nga 3 deri në 6%.

Të gjitha lazer kirurgji (PRK, LASIK, Epi-LASEK) shkakton një ndryshim në pronat biomechanical e kornesë që mund të çojë në vështirësi në diagnostikimin dhe trajtimin e glaukomës (presioni ngritur intraokulare). Aktualisht, teknologjia e korrigjimit me laser në nearsightedness përfshirë një numër të madh të transformimeve që në masë të madhe të zvogëlojë mundësinë e komplikimeve, por jo eliminuar ato plotësisht (shkëlqim verbues, vizionin e paqartë).

Nga metodat konservative e trajtimit të miopi përfshijnë fizioterapi ndryshme (subsonik masazh, terapi lazer me intensitet të ulët, terapi magnetike, etj). Pacientët u inkurajuan për të kryer ushtrime të veçanta që synojnë trajnimin muskujt e syrit. Përdor droga që përmirësojnë rrjedhjen e proceseve metabolike në indet e syrit.