Keratokonusi dhe keratohlobus

Si keratokonus dhe keratohlobus janë sëmundje që prekin kornea. Të dy sëmundje kanë një karakter distrofike. Secili prej tyre është karakterizuar nga një rënie në trashësinë e indeve të kornesë, e cila është e

ajo humbet ngurtësi, dhe nën presion brenda syrit ndryshon formën e saj. Sëmundje ndryshojnë nga njëri-tjetri në mënyrë që kur presioni detyron kornea keratokoni marrë një formë konike, ndërsa keratohlobuse - sferike.

Ndryshuar formën e rezultatet kornese në ndryshimin karakteristikat optike e syrit. Kjo çon në astigmatizëm, e cila nuk i nënshtrohet korrigjimit me përdorimin e syze të posaçme.

Sëmundjet si keratokonus dhe keratohlobusom zakonisht fillon në lindje, por kjo rezulton se vetëm pas fillimit të shfaqet. Shumë më shpesh ndodh pas arritjes në adoleshencë, por në disa raste ka para.

Besohet se shkaku kryesor i sëmundjeve të dyja - gjenetik. Si mund ta dimë se keratohlobusa keratokoni më të zakonshme dhe prek gratë më shpesh sesa burrat.

Mund të shkaktojë Keratokonusi dhe formë keratohlobusa dhe endokrine çrregullime në natyrë.

Nuk janë ato shkelje që janë në gjendje të njëjtën kohë të çojë jo vetëm në keratokonus apo keratohlobusu por edhe për alergji, ekzemë dhe astma. Për shkak të këtë arsye, këto sëmundje të ndodhë në disa njerëz në një kohë. Një tjetër arsye kontribuar në origjinën e këtyre sëmundjeve është sindromi Poshte.

Simptomat

// '); //]]>

Filloni simptomat e keratokonus ose keratohlobusa rënie në mprehtësi vizuale. Pas verifikimit të një prej metodave konvencionale duket se kjo vjeshtë është për shkak të astigmatizëm. Në rastet e zhvillimit keratokonus mëtejshëm të sëmundjes të çon në një alokim të përhershëm të lot, dhe nganjëherë - si frika e dritë e ndritshme. Simptomat mund të jenë të ngjashme me dhe në keratohlobuse, por ata janë më pak të theksuara. Ato janë të lidhura me shfaqjen e çara kornea dhe zonat që kanë prona të ulët svetopropuskayuschey.

Këto sëmundje rrallë shkaktojnë simptoma të tilla si rritje diametër kornesë, por në sëmundje keratohlobuse mund të manifestuar veten kështu.

Violate vizion binocular, dhe vizion të dyfishtë fillon piktura para syve tuaj. Në pacient Keratokonusi mund të shihni edhe në frontin e një numër të artikujve është rritur në krahasim me kohët e pranishëm në më shumë se dy. Për shembull, në qoftë se ajo është për të demonstruar një pikë, ai sheh shumë pika të shpërndara rastësisht në një fletë letre apo një ekran.

Edhe pse çdo dy sëmundje janë të prekur zakonisht sy, ajo zhvillon ato në mënyrë të pabarabartë, dhe shpesh simptomat e parë të shfaqet në njërën prej tyre, pastaj një tjetër.

Implikimet

// '); //]]>

Në rastet kur asnjë veprim për trajtimin e keratokonus apo jo keratohlobusa bërë, i hedh lëng i kornea vazhdon të shfaqjes së vrima në të. Pastaj presion intraokular dhe sy marramendës ajo vdes.

Asnjë Keratokonusi ose keratohlobus nuk shkaktojnë efekte të tilla si rritje të presionit intraokular. Të gjitha ruptures kornea nuk ndodhin për shkak të presionit brenda syrit - kjo nuk është kështu - dhe si rezultat zvogëlojë forcën e shell në masën që ajo nuk qëndron dhe presion normal.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Ajo fillon me trajtimin e keratokonus ose keratohlobusa i diagnozës së tyre, rezultatet e të cilave mund të formojnë taktikat e trajtimit të tyre. Së pari, mjeku, pa përdorimin e ndonjë mjeteve teknike pyetur pyetje pacientit në lidhje me simptomet në mënyrë që ai ndjen. Ai gjithashtu kërkon që paraardhësit vuajtur nga pacienti sëmundje sy, dhe jo duke i sëmurë në vitet e fundit të jetës së lëndimeve të ndryshme që mund të dëmtojë syrin.

Atëherë mjeku fillon diagnostifikimit hardware, të quajtur biomikroskopicheskoy. Kjo është kryer me përdorimin e teknologjisë mjekësore: llambë çarë skiaskopii, keratometry.

Pas diagnoza (keratokoni ose keratohlobus) është konfirmuar, mjeku kryen një vlerësim sasior i parametrave gjetur sëmundje. Matur pas tre parametra: Morfologjia kon, shkalla e hollimit të kornesë dhe shkallën e madhe të lakim.

Në vitet e fundit diagnoza e ndryshimit keratokonit e manualit dhe automatizuar keratohlobusa vijnë, e cila është bërë duke përdorur një kompleks të hardware dhe software të specializuar.

Për shkak të faktit se korrigjimi i keratokonit dhe keratohlobusa syze, siç u përmend më lart, nuk është efektive në shumë raste ajo prodhuara nga lente speciale kontaktit. Por kjo metodë është edhe i paefektshëm dhe, për më tepër, në përgjithësi nuk ndalet sëmundje, keratokonus dhe kështu shpesh nuk keratohlobus nënshtruar korrigjim dhe trajtim.

Ndër metodat e trajtimit konservativ të këtyre sëmundjeve riboflavinovyy shënim krosslinkinh. Së bashku me këtë metodë syri futur riboflavin, dhe pastaj nënshtruar rrezatimit ultravjollcë. Ajo duhet të jetë podchernut që, duke injoruar nga thjeshtësia në dukje e kësaj metode të trajtimit të sëmundjeve të të dhënave që ata zotërojnë është e papranueshme. Frikshme si përzgjedhjen e riboflavin gabuar dozë dhe vënë atë në zonën e gabuar të syrit ku ju doni, dhe përzgjedhjen pasaktë dozë, dhe më e rëndësishmja - gjatësi vale të dritës ultraviolete përdoret për ekspozim. Prandaj, trajtimi riboflavinovym krosslinkinhom duhet të kryhet vetëm nga ekspert të kualifikuar mjekësore.

Një tjetër metodë është krosslinkinha kolagjenit.

Kur trajtimi konservativ i keratokonit dhe mos keratohlobusa çojë në rezultatet e dëshiruara, janë drejtuar për kirurgji. Mbaj atë me një nga metodat e mëposhtme: epikeratofakiey transplantim nga një korne të donatorëve, keratotomiya radiale. Këto operacione janë shumë komplekse, dhe për këtë arsye duhet të kryhet vetëm nga ekspertët e kualifikimeve.

Pas transplantet corneal ndërlikimet e mundshme, të cilat janë të shprehura në miopi ose astigmatizëm. Aktualisht, zhvillimi i metodave për kryerjen e këtij operacioni, i cili mund të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e komplikimeve me origjinë të tillë.