Largpamje

Largpamje quajtur shqetësime vizuale, i pasigurt ku një person e sheh objektet që janë në afërsi. Përveç kësaj, rrezet e dritës janë refraktar kornea dhe lente në mënyrë që imazhi duket

jo në retinën e syrit, si dhe pas saj.

Hipermetropia shfaqet si pasojë e dobësi refracting dritë syrit aparat, në mungesë të lente, perednezadneho kongjenitale të zvogëluar madhësinë e syve ose rrafshim kornea.

Zakonisht të gjithë fëmijët e lindur me largpamësi. Më tej, rritja dhe formimi i strukturave të syrit është një reduktim gradual të largpamësisë. Në njerëzit mbi moshën 40 fillon të rritet gradualisht dobësi të muskujve kokërdhok furnizimin pasurinë e saj për të ndryshuar lakim të lente duke shikuar në objekte të largëta ose blyzkoroztashovanyh (strehim e syrit). Sepse dobësi të muskujve kryesisht i rëndësishëm për fillimin e hyperopia, e cila quhet shkencërisht largpamje. Së bashku me këtë vizion gradualisht përkeqësohet jo vetëm aty pranë, por edhe në distancë.

Varësisht nga shkalla e reduktimit të mprehtësisë pamore dalluar 3 gradë e hyperopia: Drita (më pak se 2 dioptri), të mesme (më pak se 5 dioptri) dhe të lartë.

Simptomat

// '); //]]>

Përveç largpamësisë dëmtim Pacientët raportojnë dhimbje koke të shpeshta, veçanërisht të shprehura me forcë në sy dhe ballin. Shfaqja e dhimbje koke të vazhdueshme janë një arsye e rëndësishme që të konsultoheni me një mjek-okulist.

Shkelja e hyperopia gjatë të varet nga shkalla e sëmundjes. Në një reduktim të vogël në pacientët e mprehtësi vizuale të shihni edhe në distancë dhe afër, por së bashku me atë ankohen për lodhje. Me një shkallë mesatare të pacientëve hyperopia theksohet distanca dhe vizioni mirë paqartë konturet e objekteve që janë aty pranë. Shkalla e lartë e hyperopia çon në një humbje të madhe të vizionit dhe distancës dhe deri afër.

Implikimet

// '); //]]>

Hipermetropia mund të rezultojë në formimin e komplikimeve të ndryshme të organit të vizionit. Midis tyre, strabismus më të zakonshme, probleme me shikimin binocular dhe verbëri funksionale.

Fëmijët që vuajnë nga largpamësi mund të zhvillojnë strabismus shodyascheesya sodruzhestvennoe.

Pacientët me largpamësi më të prirur për formimin e presionit të ngritur intraokular (glaukoma).

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Metoda më e zakonshme e korrigjimit largpamje është veshur syzet. Shumë shpesh korrigjim i tillë është përdorur në fëmijët. Syzet kanë përparësi të shumta, ata janë të përshtatura mirë vizion, kanë një çmim të ulët. Megjithatë, veshur syzet për shkak të bezdisjen dhe rrezikun e lëndimit kur thyer xhami. Gjithashtu syze shkel perceptimin hapësinor të realitetit si të çojë në vizion të dobët anësore.

Korrigjimi i hyperopia mund të bëhet në dhe përmes lentet e kontaktit. Lentet e kontaktit moderne për arsye mjekësore mund të përdoren dhe fëmijët. Por për të gjitha përfitimet e saj lente veshin dhe nuk është pa efekte anësore. Origjina lente shpesh çojnë në reagime alergjike, rrisin rrezikun e komplikacioneve infektive që kërkojnë kujdes mjekësor të menjëhershëm dhe intensiv.

Për pacientët mbi 18 mjek mund të japin këshilla për korrigjim lazer të largpamësisë. Ka disa teknika trajtim i ngjashëm (Lasik, Lika, PRK), secila prej të cilave ka indikacione saj dhe contraindications. Kundërindikimet për vizion laser korrigjim në largpamësi mund Çfarëdo (glaukoma, sëmundje autoimune, katarakte, etj) ose të afërm, të tilla si diabeti shoqërues. Zgjidh metodën e dëshiruar e trajtimit kirurgjik të largpamje mund vetëm mjeku, në bazë të të dhënave të marra gjatë shqyrtimit të pacientit.

Metodat e përdorura moderne të korrigjimit me laser është e mundur për të reduktuar ndjeshëm mundësinë e komplikimeve dhe sot e kësaj dite ato ndodhin më pak se 4% të të gjitha transaksioneve. Shpesh ka komplikime të tilla si shfaqjen e shkëlqim verbues, vizion të paqartë. Përveç kësaj, kompleksiteti i të dhënave nuk është në fakt e përshtatshme për korrigjim, pasi sytë Transformimi të shkaktuara nga veprimi i operacionit është i pakthyeshëm.