Glaukomë

Glaukoma është quajtur një sëmundje kronike e syrit, e cila karakterizohet nga rritja e vazhdueshme ose periodike të presionit intraokular, e cila çon në përkeqësimin e furnizimit të retinës, nervit optik dhe

Shkelja e rrjedhjes së lëngut intraokular.

Termi "glaukoma" është përkthyer në rusisht si "blu" ose "Celadon". Prandaj, si grekët e lashtë e quajtur këtë sëmundje, sepse në momentin e ngjyrës sulmi më i lartë nxënës pacienti është e gjelbër.

Për momentin nuk ka një kuptim i qartë i mekanizmave të glaukomës, sepse gjatë kësaj periudhe fsheh vetëm më shumë se 60 sëmundjeve të ndryshme të syrit që manifestohet tablo të ngjashme klinike.

Glaukoma ndodh në mesin e të gjitha grupmoshave të pacientëve, duke filluar nga periudha e porsalindur. Por më shpesh ajo ndikon të moshuarit. Nëse sëmundja midis fëmijëve të vegjël nuk është një shumë e rrallë (1 rast për 15.000 fëmijë), në mesin e njerëzve mbi 75 vjet glaukoma ndodh në 3% të popullsisë.

Glaukoma quheshin tani sëmundje multifaktoriale, sepse kjo kërkohet prania e disa arsye. Këto shkaqe janë sëmundjet kronike e kardiovaskulare, endokrine dhe sistemin nervor, predispozitë gjenetike, anomali kongjenitale të strukturës së syrit, etj

Simptomat

// '); //]]>

Glaukoma mund të jetë primare dhe sekondare. Glaukoma primare duket si një sëmundje të veçantë. Glaukoma i mesëm zhvillohet në krahasim me patologji ose dëmtimit të syrit të tjera. Këto lidhen me sëmundje glaukoma, të çojë në shkelje të rrjedhjes së lëngjeve intraokular dhe, rrjedhimisht, rritjen e presionit intraokular. Glaukoma mesëm shpesh shfaqet në pacientët me diabet dhe në njerëz të cilët kanë pasur trombozë.

Glaukoma kongjenitale, si emri nënkupton, është vërejtur në foshnjat. Kjo formë e sëmundjes njohur edhe hidroftalm.

Të gjitha të glaukomës mund të ndahet në të hapur-dhe-mbylljes.

Më formë të hapur e zakonshme e sëmundjes. Nganjëherë pacientët me këtë formë të glaukomës nuk e bëjnë ankesa, dhe sëmundja shkon pa u vënë re për një kohë të gjatë, ajo është zbuluar shpesh rastësisht kur dhënien e provimit parandaluese mjekësore. Kjo është poshtërsi e glaukoma me kënd të hapur, sepse pa rritje të duhur të trajtimit të presionit intraokular mund të çojë në verbëri të plotë. Ankesat në lidhje me paraqitjen e unazave të ylberit, spote para syve të shënimeve jo më shumë se 20% e pacientëve. Nganjëherë pacientët të shqetësuar për dhimbje në ballë dhe vetull harqe.

Mbyllja glaukoma ndodh shumë më pak, jo më shumë se 10% të rasteve. Me zhvillimin e një pacientëve akute sulmit të ankohen për dhimbje të forta në sy. Shpesh ata janë të shoqëruar nga sytë e kuqe, dhimbje koke, të vjella ose të përzier. Nëse një pacient me një sulm akut i glaukomës nuk ofrojnë ndihmë në kohë mjekësore, verbërinë e zhvillimit të syrit të prekur.

Në glaukoma kongjenitale tek fëmijët është fotofobi shënuar dhe marramendës, si dhe rritjen e madhësisë së syrit, kornea.

Është e rëndësishme që nganjëherë shoqëron glaukoma rritur presionin intraokular, por, megjithatë, funksioni vizuale në këta pacientë vuajnë për shkak çrregullimeve të theksuara të qarkullimit të nervit optik dhe përkeqësimin konsekuent të ushqimit të saj.

Implikimet

// '); //]]>

Në mungesë të një trajtim sistematik të glaukomës verbërisë është rezultat. Glaukoma mund të çojë në formimin e degjenerimit kornesë (përkeqësimin e ushqimit të saj), në të cilën ka dhimbje të forta që pengojnë sytë e hapjes. Glaukoma shkakton atrofi (të ndaluar të hahet, humbje e funksioneve) të nervit optik, kusht i pakthyeshëm që çon në verbëri.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Glaukoma është një sëmundje kronike që mund të shëruar plotësisht. Por trajtimi sistematik, me kohë dhe korrekt mund të ndalojë përparimin e sëmundjes dhe për të shpëtuar vizionin pacientit.

Trajtim Glaukoma mund të jenë mjekësore ose kirurgjikale.

Në akut pacient sulm glaukoma kryer instalacioni shpeshtë në ilaçet e syrit të prekur që kontribuojnë në ngushtimin nxënësin. Për të reduktuar presioni intraokular emërohet brenda diuretics caktuara (p.sh. diakarb). Gjithashtu tregohet marrjes laksativ kripur, vendosjen shushunjat në zonën e tempullit. Në qoftë se, pa marrë parasysh masat konservatore të ndërmerren, sulmi nuk ndalet, pastaj të bëjë operacioni urgjent. Kirurgjisë mund të bëhet tradicionalisht (duke përdorur instrumenteve kirurgjike) dhe përmes veprimit të lazer.

Në glaukoma kronike përdorin edhe instalacioni në drogat e syrit të prekur që ngushtoj nxënësin. Zgjedhja e drogës, dozim dhe shpeshtësinë e aplikimit të përcaktuara okulist.

Për të përmirësuar rrjedhën e proceseve metabolike në indet e syrit në pacientët me glaukomës emëruar vitamina, stimuluesve biogenic, vasodilators.

Në rritje të qëndrueshme në presion intraokular pa umenshayuschemsya gjatë terapi konservative, pacientët demonstruar trajtim të shpejtë. Si rezultat i operacionit përmirëson rrjedhjen e lëngjeve intraokular dhe të reduktuar presionin intraokular. Megjithatë, edhe pas operacionit, pacientët duhet të vazhdojë për të gërmoj produktet e Apple suzhyvayuschye.

Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se gjatë kryerjes së një operacioni për glaukoma ka disa rrezik të komplikimeve - një rënie në presion intraokular që shkakton një humbje të madhe të vizionit. Prandaj, operacioni duhet të emërojë vetëm mjek të kualifikuar. Kundërindikimet për trajtim kirurgjik është prania e sëmundjeve të rëndësishme të lidhura të parë. Pacientët Gjithashtu, korrigjim kirurgjik nuk është demonstruar rrezik nga komplikimet nga operacionin e synuar të cilëve zbuluar në mënyrë të konsiderueshme më të larta se përfitimet e vlerësuara të transaksionit.