Trajtimin e alkoolizmit femër - simptomat, fazat, metodat e ndikimit dhe aspekte të tjera që lidhen me të grave dhe

Gratë alkoolizmi është rezultat i një numër arsyesh të ndryshme, dhe ata, nga ana tjetër, është e ndërthurur ngushtë me shkaqet e alkoolizmit mashkullor, e cila shkakton, në përgjithësi, për të vë shenjën e barazimit shkakton.

Ndërkohë, alkoolizmi femra është në se krahasuar një vulë vendimtare. Për këtë, çfarë është dallimi, fazat e alkoolizmit dhe sidomos trajtimi i saj i grave - Artikulli i sotëm tonë.

• Arsyet e grua alkoolizmi
  • Karakteristikat e gruas alkoolizmi
  • Fazat grua alkoolizmi
  • Pirë birrë e grave
  • Trajtimin e alkoolizmit femra

Arsyet e grua alkoolizmi

// '); //]]>

Pas kthimit të filluar, ne vërejmë se u tha më lart ndryshe nga alkoolizmi femra meshkuj është baza e saj në gratë është emocionale, psikologjike, duke përcaktuar karakteristikat e tij. Derdhje e edhe sasi të vogla të alkoolit në trupin tuaj (në qoftë se ju flisni më në thelb në trurin tonë), duket ndikimin e duhur që veçanërisht ndikon neyromedyatornuyu sistemit. Mes të tilla konsumi ndikimi i alkoolit është i shoqëruar nga euforia, relaksim dhe qetësi totale. Vetëm listuara ende karakteristika dhe për të përcaktuar ndikimin e shumicës dërrmuese të rasteve të dëshirës për të përdorur është një mjet për të shkëputur nga problemet dhe për t'u çlodhur. Duke pasur parasysh se gratë janë më fleksibile në aspektin psikologjik, përcaktohet nga aftësia e tyre për të balancuar aftë ndërmjet statusit të aktivizimit të trurit nga alkooli dhe depresioni, të cilat në veçanti i referohet doza të konsumuar.

Delving në shkaqet, kundër të cilave zhvillohet alkoolizmi femra, ne mund të plotë përgjithësim në dy kategori kryesore për të gjithë faktorët që shërbejnë si bazë, në veçanti arsye psikologjike dhe fizike. Le të ndalem në këto opcione.

• Shkaqet psikologjike:
    • Tendenca e grave në një nivel emocional për të adresuar problemet që lidhen me gjendjen e stresit pa përfshirë jashtmit. Këtu në veçanti ne mund të konsiderojmë mënyrë pothuajse të përhershëm të lehtësimin e stresit nga "tubimet me miqtë të cilët, nga ana tjetër, pothuajse shoqëruar tradicionalisht nga pirë alkool (qasje në një mjek sa më i qartë eliminuar problemin e një agjende vendoset në atë nivel të mirëqenies) .
    • Ngarkesës ngritur stresi, i cili është përgjithësisht në ato apo kushte të tjera kanë në trupin e femrës.
    • Shkalla e lartë e rëndësisë së faktorëve socialë dhe shoqërinë në tërësi. Në këtë rast, ka të bëjë me miratimin e pozicion të caktuar të zhvendosur, i cili tërhoqi disa rrethanave të jetës, dhe roli i prejardhjes së tyre në përputhje grua. Për shkak të kësaj, nga ana tjetër, ka një barrë të tepruar se gratë janë shpesh në gjendje për të kryer në mënyrë adekuate. Si shembull është situata në të cilën, në bazë të sjelljeve të shoqërisë ekzistuese grua nuk mund të tregojnë dobësinë e tyre për shkak të "parregullsive" sjellje të tillë. Si rezultat i kësaj, ngarkesa bëhet e tepruar, dhe kjo ndihmon për të hequr qafe një mënyrë të lehtë për relaksim, e cila, natyrisht, shkon përmes alkoolit.
    • Modeli aktual i perceptimit të grave të tjera janë gratë që konsumojnë alkool, armiqësi ndaj tyre. Për shkak të këtij kontradiktë të brendshme, i mbështetur dhe faktorë të tjerë themelor, alkoolizmi banimi në femra ka një formë të fshehur. Për shkak të kësaj situate, ka një stres shtesë të cilat, këtë herë në lidhje me nevojën për të fshehur pasionin e tyre. Ky rreth vicioz çon jo vetëm në rritjen e statusit të stresit të përgjithshëm të grave, por edhe për faktin se alkooli fillon të konsumohen në sasi të mëdha.
  • Shkaqet fizike:
    • pak gra në trupin e ujit nëpërmjet të cilave përqendrimi i alkoolit në sipër;
    • më pak në masë të muskujve, për shkak të cilat ka vjen dehje të fortë;
    • antidepressant arritur rezultatin e dëshiruar duke pirë më pak alkool, duke e çuar atë formuar një perceptim të gënjeshtërt në lidhje me sigurinë e kësaj metode të merren me stresin;
    • shkallë e lartë e përthithjes së etanolit obuslavlyvaemaya karakteristikave të qenësishme hormonal në trupin e femrës.

Në përgjithësi, rishikimi i vazhdueshëm i shkaqeve që çojnë në alkoolizmi grave, ne nuk mund të ndalemi në disa të tjera, po aq të rëndësishme karakteristikat e tij. Për shembull, i pari prej tyre është se humbja e njerëzve të dashur perceptuar me një grua shumë më të thellë (kjo vlen për shembujt e mëposhtëm, të tilla si divorci, humbja e një fëmije, etj). Kundër këtij lloj të grave të stresit që kërkojnë për të shpëtuar nga realiteti, duke përdorur mjete të improvizuara, për të cilat, siç është e qartë, konsiderohet alkool. Next - ndërgjegjësimi i disa "nedorealyzatsyy" mundësive të humbura, problemet familjare dhe mënyrën e jetesës të përgjithshme (dyshimeve rreth njerëzve të mirë, për herë të kujdesit dhe të rinjtë, të sakrifikojë karrierën për rolin aktual të amvise, etj).

Shkaku njëlloj e zakonshme e alkoolizmit femër - karrierës. I dha plotësisht të gjitha veten rolin e suksesshëm të biznesit-grua, grua, ndërkohë, është duke e humbur rolin e jo më pak të rëndësishëm një grua të lumtur dhe nënën, me fjalë të tjera, në sfondin e suksesit në kuadër të aktivitetit profesional vuan jetën personale, e cila gjithashtu mund të çojë në formimin e mëtejshëm të varësisë ndaj alkoolike pije, duke dulled këtë lloj të inferioritetit. Aftësia e kufizuar konsiderohet në kontekstin e mënyrës së përgjithshme të jetës, dhe në kontekstin e veten si një person, në të dyja rastet rrit problemin.

Jo rol më pak të rëndësishme dhe problemet e shkallës tjera sociale. Në mënyrë të veçantë ai disa specifikat dhe kompleksitetin e veprimtarive profesionale, shoqëruese, vështirësive këtij materiali për arsye të ndryshme, duhet të përballen me gruan është, në fund të fundit, karakteristika të qenësishme dhe të mbështetur nga fondacione në aspektin e arsimit dhe trajnimit. Variante të përbashkëta me problemin e mësipërm është prania në çdo komunikim Komuniteti burra grua të pijshëm. Nën rrezik të veçantë, kaq të çuditshme të mjaftueshme, janë edhe gratë në pozicione drejtuese (të cilat i kemi konsideruar tashmë në kontekstin e përkufizimit të biznesit-grua), si dhe gra në pozicione të ngjashme në kompanitë e përfshira drejtpërsëdrejti në prodhimin e pijeve alkoolike apo në zbatimin e tyre. Prania e sëmundjeve të caktuara nervore dhe sëmundjet, mendore, që lidhen me veprimtari kriminale apo prostitucion - e gjithë kjo edhe shkakton formimin e varësisë ndaj alkoolit në femra.

Pavarësisht nga shembujt që lexuesit mund vetë të shtoni në opsionet e mësipërme, grua rëndësinë alkoolizmi të kësaj, për fat të keq, nuk ulet, dhe asnjë prej faktorëve që janë konsideruar mund të luajë një rol kryesor në formimin e një pasion të tillë. Bazuar në statistikat e të dhënave të përafërta, ne e dimë se alkoolizmi femra, veçanërisht në vitet e fundit, është konsideruar si një problem mjaft serioz. Përsëri, në bazë të këtyre të dhënave, dihet se rreth 25% e grave që përdorin alkool rregullisht e bën këtë, dhe 45% e grave konsumojnë alkool fare brenda periudhës së vështirë të pijshëm. Rreth 4% e grave konsumojnë alkool rregullisht ("rast") dhe rreth 28% të bilancit total të konsumohet si pjesë e periudhave të mirëmbajtjes që alternuar me qejf (dhe ne mund të flasim për dehje e përditshme). Kjo duket për të përqendruar vëmendjen e lexuesit për faktin se këto shifra duket e frikshme të paktën, nuk ka kuptim të veçantë.

Karakteristikat e gruas alkoolizmi

// '); //]]>

Pavarësisht nga ekzistenca e paraleleve të përbashkëta me alkoolizmit mashkull, alkoolizmi femër patjetër ka një numër të karakteristikave të saj, dhe edhe pse disa prej tyre kemi shqyrtuar një pak më të lartë, asnjë të keqe do të zbulojë çështje që shqetësojnë ato, më shumë.

Para së gjithash, çështja këtu është karakteristika Addictive e grave ndaj alkoolit. Në veçanti, ajo është e njohur se varësi të plotë dhe varësisë nga alkooli e duhur - të gjitha në rritje shumë më shpejt në gratë sesa tek burrat. Pra, në qoftë se për t'u bërë një burrë i alkoolizuar duhet rregullisht të pirë alkool gjatë periudhës prej 7 deri në 10 vjet, varësia në gratë, prandaj varësia vijim është shumë më shpejt - rreth 5 vjet.

Mrekullueshëm, simptomat e alkoolizmit në gratë fillojnë të zhvillojnë në mënyrë të shpejtë që nga ky trajtim karakteristika që lidhen me daljen e një sërë vështirësish. Bazuar në të tillë një varësisë të shpejtë të alkoolit në trupin e femrës, nuk është e habitshme është fakti se efektet në trup dhe është më e theksuar dhe më të mirë të shpejtë. Midis patologjive më të zakonshme që janë të rëndësishme për gratë alkolikët janë konsideruar zona të ndryshme patologjitë e pankreasit dhe mëlçisë.

Për shkak të ndikimin e alkoolit një grua humb aftësinë për të kryer adekuate, duke rezultuar në statusin e saj zgjidhshëm të caktuar të personit, nga ana tjetër, rezultatet në tjetrin dhe jo më pak gjallërisht përshkruan dorën grua - angazhim për imoralitet . Për shkak të mungesës së lidhjeve të nevojshme higjienike të këtij lloji janë banues të shpeshta alkool disa sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, si dhe sëmundjet e sistemit urogjenital. Bazuar në seritë e të dhënave në lidhje me hulumtimet mjekësore për gratë alkoholichok, gjeti se vetëm 10% e tyre mund të "mburret" një shtet normal të gonads. Për gratë e tjera, pamja është në një drejtim të caktuar nuk është vetëm zhgënjyese, por edhe i pakthyeshëm. Në mënyrë të veçantë ajo është rreth amësisë, në vend - paaftësia për të. Ky kufizim është për shkak të faktit se në sfondin e abuzimit të alkoolit tek gratë është degjenerimi indeve ovarian në ind dhjamor, duke rezultuar në një humbje dhe pjellshmërisë.

Por kjo nuk është e gjitha. Nuk ka efekte më pak të rënda shkakton alkoolizmi grave dhe zhvillimin progresiv të çrregullimeve mendore, dhe këto çrregullime intensifikuar vetëm nën ndikimin e alkoolit të konsumuar nga gratë. Ndryshimet shqetësim gjithashtu përmban karakter që shfaqet në isterychnosti dhe nervozizmi, agresivitet dhe ehoyistychnosti. Shumë më herët se në femra (në krahasim me meshkujt) në alkoolizmi zhvillon encefalopati, e cila shkakton degradimin e mëtejshëm të individit dhe zhvillimin e çmenduri.

Femrat alkoolizmi: Faza

// '); //]]>

Alkoolizmi zhvillohet në përputhje me faza të caktuara, sipas tyre ka një periudhë tranzicioni nga një minimum prej varësisë, ku doza të vogla të konsumit të alkoolit, periudha e humbjes absolute të kontrollit, në të cilën konsumi i alkoolit është shoqëruar me shpërbërjen e personalitetit kombinuar me patologjitë aktuale somatike. Izoluar fazat e veçanta të procesit të abuzimit të alkoolit, me shënimin se ajo ishte në konsideratën e tyre e duke folur për alkoolizmi janë formuar, të cilat, respektivisht, janë tashmë të varur nga alkooli.

Faza e parë është humbja e kontrollit mbi dozë e alkoolit. Në jetën e përditshme një futje të tillë urdhër i alkoolit quajtur "mosnjohja masat / standardeve." Në thelb dehje ka një formë shumë të theksuar çdo episod i konsumit të alkoolit, dhe çrregullime të ngjashme neuropsikiatrike të çdo lloji në këtë fazë, nuk ka ruajtur në mënyrë tipike dhe disa vetë-kritika. Ndërkohë, pavarësisht nga shkalla e ashpërsisë, si pjesë e kësaj faze, jo çdo grua është e gatshme të pranojë faktin se ajo vetëm prish dikë me pije.

Faza e dytë është karakterizuar me formimin e një dhimbje koke apo tërheqjes simptomat. Nxitur nga fakti se trupi në sfondin e abuzimit të alkoolit kanë qenë një lloj të ndryshimit, dhe të ndryshuar shkallë shumë të konsiderueshme, e tillë që rezultati në rritjen e tolerancës në etanol, kështu që në mënyrë që të arrihet një gjendje të dehjes njohur me pasojat mjek, nevojë për më shumë dozë e alkoolit. Si rezultat i kësaj, një dozë të tillë të lartë, më të fortë bëhet helmimit, të kryera në kurriz të acetaldehyde, dhe kjo, nga ana tjetër, shkakton dehje më të rëndë.

Bazuar në proceset aktuale kjo fazë ka ndryshime tipike në pamjen e femrave, në mënyrë të veçantë ata janë persona të puffiness dhe skuqje të lëkurës, buzët janë fryrë, sytë bëhen pamjen schilynok. Gjithashtu paraqiten në spote llojit të lëkurës ngjyrë vjollcë apo patches cyanotic, të formuara nën sytë bruised sytë mund të shkëlqejë, por vuri në dukje një pamje të përgjithshme të sëmurë. Grua duke pirë një orë të ndaluar, flokët e saj lyer me bojë mat dhe i yndyrshëm. Për shkak të zhdukjes së shpejtë të alkoolit, ndërsa duke marrë këmbët yndyrë, armëve dhe supet e grave të humbasin smoothness e tyre e pandarë e lëvizjeve, zhvillon muskulaturë e tepruar nga ky lloj i humbjes.

Duhet të theksohet se paraqitja e femrave abuzimi i alkoolit ndryshon jo vetëm shpejt, por përgjithmonë, fjalë për fjalë, ajo është e plakjes nga dita në ditë. Përsëri, duke vuajtur nga efektet e alkoolit në trupin e femrës dhe flokët, të cilat fillojnë në fillim të mjaftueshme për ta kthyer gri dhe të bien, dhe dhëmbët - ata, nga ana tjetër, në masë të madhe shkërmoqet. Përveç shoqërues i shpeshtë i alkoolizmit femra është gulçim duket, siç ju mund të kuptoni, dhe ndryshimet përkatëse negative në karakterin. Ajo duhet gjithashtu të theksohet se ndryshimet e mësipërme të rëndësishme për fazën e dytë, të karakterizuara nga një shkallë më të madhe të rrymave seriozitetin, respektivisht, dhe komplikon edhe më tej trajtimin e alkoolizmit të femrës në këtë fazë.

Sa për fazën e tretë, ka alkooli ndikon praktikisht gjithçka nga shprehjet emocionale dhe duke përfunduar manifestime fiziologjike. Tipari kryesor që korrespondon me fazën e alkoolizmit femër - është binges.

Pirë birrë e grave

// '); //]]>

Ky lloj i alkoolizmit në shumicën e qytetarëve tanë është parë si diçka për të dhënë, në fakt, siç është normale dhe të sigurt, nuk ka të bëjë me alkoolizmit ka. Ndërkohë, kjo nuk është kështu, dhe në këtë seksion ne japim një shpjegim të shkurtër se përse, duke theksuar edhe simptomat kryesore, fazat dhe përmban alkoolizmi birrë në femra.

Pasioni formacion për birrë zakonisht fillon me skenar standarde në të cilën pijet alkoolike janë përdorur si një mjet për relaksim. Kjo mund të jetë vetëm një shishe në ditë, megjithatë, pavarësisht nga pafajësinë e dukshme e kësaj metode të relaksimit, birrë përdorur çdo ditë.

Kështu, duke pirë një ose dy shishe të këtij lloji të alkoolit në ditë, një grua nuk përjetojnë ndonjë ndryshim të rëndësishëm në trupin e tyre ndihet si rreziqet që lidhen me konsumin e birrës. Të gjitha shoqëruar nga alkooli - një ndjenjë të caktuar të euforisë dhe dehje. Si në çdo skemë të ngjashme (të marrë, për shembull, abuzimin e drogës), ndjenja që lindin gjatë intoksikimit, fikse në tru, kjo gjithashtu kontribuon në shfaqjen e dëshirës përsëri dhe përsëri për të përsëritur këto ndjenja. Në këtë fazë është e këshillueshme që të konsiderojë kalimin në fazën e ardhshme të alkoolizmit. Në përputhje me skemën e njëjtë dhe të njëjtën arsye doza e alkoolit rritet gradualisht, duke arritur rendin e disa litra në ditë. Rreziku më tej më tej të rritur dozën, ose kalimi për të pirë më "serioz", si dhe birrë nuk lejon në të njëjtën sasi për të arritur efektin e dëshiruar. Ndërkohë, siç e shihni, janë veprat e birrë si një lloj trampolinë për vetë alkoolizmi.

Varësisë të birrës në gratë (si, në të vërtetë, burra) në zhvillim rrugën padukshëm, dhe varësia zbulon veten shumë më shpejt se në rastin e pijshëm lloje të tjera të alkoolit. Për pjesën më të madhe, si bazë për këtë janë karakteristikat tërheqëse shije, si dhe ato të dukshme harmlessness atribuohet birrë në krahasim me llojet e tjera të alkoolit.

Sa për simptomat që shoqërojnë alkoolizmi birrë, ata janë për pjesën më të madhe kanë ngjashmëri me simptomat që shfaq në një lloj tjetër të konsumimit të alkoolit. Ne kemi dalluar një numër të karakteristikave të cilat vënë paraprak diagnoza "alkoolizmi birrë":

• birrë konsumuar grua në shuma më të mëdha se 1 litër në ditë;
  • nën të ashtuquajturat periudhave "matur" ajo zemërohet, agresive;
  • ngjarje dhe takime dështim, gjatë së cilës birrë planifikuar të pijshëm çon në zemërim rëndë dhe neveritja;
  • janë dhimbje koke të shpeshta;
  • birrë vepron si një lloj katalizatori që ofron shpirtrat e mirë të grave;
  • Sleepiness ditës festohet, ndërsa gjatë natës, nga ana tjetër, pagjumësi aktuale;
  • pa nevojën për të përdorur grua birrë nuk mund të duhet të relaksoheni dhe të lëshohem.

Sa për manifestimet e jashtme që shoqërojnë birrë të pijshëm, ato janë të ngjashme me simptomat e diskutuara më herët dhe janë si më poshtë:

• dobësi të përhershme dhe letargji;
  • puffiness;
  • shkujdesje;
  • cianozë e buzëve, buzët e fryrë (për shkak të rritjes së ngarkesës në veshkat është dhënë);
  • kafshët joproporcionale gjymtyrë të ulët;
  • Shuarja e hershme e lëkurës dhe shfaqjen e rrudhave të saj dhe plakjen e parakohshme të lëkurës.

Përveç kësaj, për shkak të konsumit të madh të birrës femrave Amazonian janë të shoqëruara me simptoma karakteristike. Në veçanti, kjo formë ndryshim në përputhje me atë shenjë, "mustaqe birrë", votave brutalization. Gjithashtu, në fytyrë ose gjoks flokët mund të fillojnë të rriten.

Skema e përshpejtuar e shkatërrimit është shkaktuar nga alkooli karakteristikat trupin e femrës e enzimeve femrave natyrore të ndryshme nga veprimtaria e vet meshkujve enzimë me ndarjen e alkoolit dhe çaktivizimin e saj.

Ndër manifestimet fiziologjike të simptomave alkoolizmi birrë përfshijnë pikat e mëposhtme:

• Reduktuar pjellorisë;
  • depresioni;
  • zhvillimi i sëmundjeve kronike të rëndësishme të organeve të brendshme (të veshkave, zemrës, mëlçisë, etj);
  • zhvillimi i sëmundjeve të sistemit nervor.

Për shkak të shpërdorimit të detyrës të indeve në trup, por edhe për shkak të nervore vogël lezionet alkool, gruaja gradualisht reduktohet inteligjencën, gabime memorie të ndodhë, dhe përfundimisht zhvillimit të çmenduri. Humbur interesin në çdo gjë që ndodh përreth, por qëllimi kryesor i ekzistencës (jo jetës dhe ekzistencës) është për të marrë një mënyrë apo tjetër të ardhshëm dhe pjesën tjetër të birrës.

Sa për simptomat psikologjike, vitale për alkoolizmin birrë, atëherë problemet gratë përballen në formën e samokopannya brendshëm psikologjik dhe depresioni, pasi ato janë kapriçioz, tearfulness. Ndër të tjera, reduktuar instinkt të nënës për t'u kujdesur për familjen e humbur edhe ndonjë dëshirë që, përsëri diktuar nga qëllime të reja në femra jetës. Mes rritje alkoolizmi birrë degradimin absolut të individit, në të cilën humbi kuptimin e pozitës së tyre.

Trajtimin e alkoolizmit femra

// '); //]]>

Për të argumentuar se alkoolizmi femër është e pashërueshme, natyrisht, e gabuar. Ndërkohë, ajo është mjaft e vështirë për të ndryshuar perceptimin njerëzor të situatës në besimin e tij se alkoolit - një mjet efikas për të luftuar format e rënda të përvojave, si dhe problemet e ndryshme në çdo sferë të jetës. Është e vështirë për të ndryshuar qëndrimet e pacientëve dhe gjithashtu në shtetin e tyre dhe për t'i bindur ata për trajtimin e alkoolizmit, si rezultat i situatës, rëndësia e saj nuk njihet gjithmonë nga pacientët.

Në situatat kur një person (në rastin tonë - një grua, edhe pse kjo vlen, natyrisht, dhe njerëzit) mendojnë se përdorimi i alkoolit çon në thjeshtimin, mund të argumentohet se ekziston tashmë një problem real me alkool. Nëse alkooli kthehet në një zakon - është, në përputhje me rrethanat, gjithashtu përcakton rëndësinë e problemit. Dhe në fund, paraqitja e një ndjenjë se për të siguruar mirëqenien dhe alkool adekuat të humbur (në ndonjë nga format e saj), tashmë ka folur jo vetëm për problemin dhe për vetë alkoolizmi. Kjo vetëdije, pavarësisht nga shkalla e rëndësisë së saj, është një hap i madh në trajtimin e alkoolizmit.

Pas kthimit në trajtimin, përsëri, kjo sëmundje, dhe kjo është për ata që kanë alkoolizmi të shërohet, vetëm duhet për të filluar trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur. Pika, pasi lexuesi mund të kuptojë progresion është degradim i shpejtë në sfondin e alkoolizmit në gratë, për të mos përmendur probleme të tjera të ngjashme. Më vete, kjo përfshin emocionale dhe shkallën e përfshirjes së grave, këtu i referohet varësinë aktuale samovnushaemost mjedisit opinion. Përsëri, mungesa e një përkufizim të veçantë të marrëdhënieve seksuale, ustranyaemoe alkool - të gjitha të cilat shton edhe në atraktivitetin e tablonë e përgjithshme të alkoolizmit. Rastësisht, gjatë të ashtuquajturit "sqarim" (Time Out alkool, pauzë në një gjendje të maturisë) grua delving në specifikat e sjelljes së tyre gjatë euforisë alkoolit dhe harresë, përballet, zakonisht me një ndjenjë të fortë të fajit, në kufi me vetë-shkatërrimit e cila nga ana provokon kthimin e mëtutjeshëm libacione alkoolike për lehtësim. Kështu, pa ndihmë në formën e trajtimin e duhur, një grua vetëm duhet të jetë në atë rreth vicioz dhe të egër.

Në përgjithësi, trajtimet femra alkoolizmi mund të quhet tradicional. Ky trajtim i veçantë në klinikat e drogës, kodim, terapi aversyvnaya, korrigjim psikologjike. Ai gjithashtu mundëson përdorimin e metodave të trajtimit kombëtar, mjetet juridike homeopatik, plotësuese ushqimore, droga. Për më tepër, në disa raste është e mundur dhe një kombinim i metodave, ku ka mundësi të lartë për të arritur një rezultat të suksesshëm. Le të shqyrtojmë disa metoda e trajtimit të varësisë alkoolit tek femrat.

Encoding dhe metodat e përbashkëta që kanë të bëjnë me alkoolizmit femra

Përcakton kodimin apo të japë një ndikim psikologjik, prodhimi ose formimit ndalimin e caktuar në konsumin e alkoolit përmes një refleks i kushtëzuar që ndodh në përgjigje të disulfiram-data reagim etanolovuyu. Ai gjithashtu mundëson opsionin e kombinimit metodë psikoterapeutike, e kombinuar me ndikim të caktuar e drogës që gratë kanë në trup.

Nëse flasim për seancën apo sugjerim në lidhje me procedurën e drogës kodim nga alkoolizmi ndërtuar fillimisht për të komunikuar me pacientin, si dhe historinë e hartimit të sëmundjes para nesh. Në disa raste, mund të kërkojë të dhënat e mbledhura nga intervistuar të afërmit në drejtime të ndryshme.

Pavarësisht nga metoda e encoding, si një parakusht për sjelljen e pacientit e saj mbron pëlqimin për të. Mjeku shpjegon procedurën për të gjitha pikat që ajo aktuale, theksi vihet jo vetëm në rezultat pozitiv të mundshëm, por në atë që mund të jenë pasojat dhe komplikime gjatë encoding. Pacienti gjithashtu të koduar brenda një periudhe të caktuar kohe për të shmangur përdorimin e alkoolit, kohëzgjatja e kësaj periudhe mund të shkojnë nga 2-5 ditë deri në 2 javë.

Kohëzgjatja e encoding termit është e përcaktuar në mënyrë individuale, duke marrë parasysh historinë dhe karakteristikat e statusit të pacientit, coding përgjithshme është e mundur për një periudhë prej një muaji deri në pesë vjet.

Torpedo. Kjo metodë e encoding parashikon zgjatur intravenoz formë dysulfiramu. Nëse një grua fillon pas konsumimit të alkoolit, lirimin gradual dysulfiramu shkaktojnë formimin e një përgjigje të mprehtë dhe të menjëhershme në të cilën nuk mund ta bëjë pa ofrimin e kujdesit shëndetësor. Trajtimi i rishikimeve femra alkoolizmi që kanë të bëjnë me këtë metodë, natyra e efikasitetit është shumë kontradiktore, mendimet negative në llogarinë e tij një shumë. Kështu, në Perëndim ajo nuk është përdorur për një kohë të gjatë për shkak të brishtësisë së rezultatit, dhe në dritën e dëm serioz për pacientët në nivel psikologjik. Megjithatë, mungesa e efektivitetit gjithashtu, megjithatë, për shkak metodë është mjaft i përshtatshëm për ta zbatuar atë.

Metoda Dovzhenko. Kjo metodë është koduar i parë, kjo do të thotë ndikim në pacientit nëpër mendjen e tij. Efekti i parë psikoterapeutike ndodh brenda terapi grupi, atëherë ajo është tashmë në mënyrë individuale, të cilat zbatojnë masa psikologjike dhe fizike.

Esperal. Në këtë rast, bëhet futja ose xhel Esperal (parenterale - injeksione në të cilën përjashtuar ato bien të mërkurën GIT) ose llojin qepi veçantë të tabletë. Disulfiram, e cila vepron si një substance aktive të drogës, ngadalë vyvilnyayuchys përdorimin e alkoolit, duke provokuar reagimin nga trupi, kundër të cilit formuar një qëndrim negativ ndaj alkoolit në pacientët. Metoda është e thjeshtë për të zbatuar dhe kërkesa relativisht e lartë, për më tepër, ajo është një anë pozitive dhe efikasitetit vazhduan (deri në 5 vjet). Metoda është e mirë për ata pacientë të cilët me sukses iu nënshtrua një periudhë paraprakisht të mjekut seriozitet si masa të përgatitjes për procedurën. Gjithashtu Esperal mund të merren në formë të pilulës, por edhe pse kjo metodë është e thjeshtë, rënia sistematik në pranimin e tyre, si dhe pranimi i alkoolit në këtë rast është e lehtë.

Hipnozë. Kjo metodë në trajtimin e alkoolizmit përfaqëson teknika të ndryshme hipnozë versionet e autorit. Qëllimi i tyre është i bazuar në futjen e pacientit të kontrolluar gjendjen e hipnozë, ku duke e çuar atë në kufirin shtetëror shoqëruar atë në mendimet e sugjerimit negativ në përmbajtje të alkoolit, ndërsa një qëndrim negativ ndaj çdo lloj pije alkoolike.

Terapi Aversyvnaya, domethënë kjo do të thotë nga një kodim opsionet janë të listuara, shpesh i shoqëruar nga një numër çështjesh të tjera problematike. Për shembull, pacientët shpesh shfaqet në phobias të ndryshme, si ato të shfaqen në produktet frika fermentimit, ekziston frika dhe lëkurës në kontakt me çdo lëngje, të cilat përfshijnë alkool.

Një tjetër dëm i këtyre masave është për të trajtuar simptomat e sëmundjes, por jo ndikimin mbi shkaqet që provokoi atë. Për shkak të kësaj karakteristike, në trajtimin e alkoolizmit opsionit parapëlqente të përdorte ndonjë nga këto metoda si në fazën fillestare të trajtimit, për shkak të cilat për një kohë ju mund të sigurojnë rikthimin e funksionimit normal të tërë, dhe gjithashtu për të mundësuar matur pacientit (fjalë për fjalë dhe figurativisht) Qasja për të kuptuar jetën e tyre.

Për disa kohë pas kësaj trajtimit duhet të jetë i lidhur me psikologët, ndërhyrja e të cilëve do të merret me shkaqet e problemeve që provokojnë varësisë vazhdueshme në alkool. Është ky trend të vërtetë është çelësi, sepse ekziston një mundësi reale për të shkuar në fund pasioneve shkatërruese, dhe në këtë mënyrë - për të eliminuar burimin e problemit, jo vetëm pasojat e tij, e cila është për shkak të trajtimeve të mësipërme.