Dhënie pas

Varësia e drogës është përkthyer nga greqishtja si dëshirë, pasion - një dehje kronike ose sistematike të shkaktuara nga përdorimi i drogës. Varësisë - sëmundje shërueshëm i vështirë, dhe në disa raste krejtësisht pashërueshme. Treguesi kryesor i saj është varësia psikologjike ose fizike në një substancë narkotike që shkakton një gjendje të këndshme mendore - të ndryshojë perceptimin e realitetit apo eufori.

Në drogës janë tre tregues detyrueshme e sëmundjes. Kryesore prej tyre - është mall i papërmbajtshëm për të marrë drogë. Treguesi i dytë - një tendencë të vazhdueshme për të rritur dozën e drogës së përdorur, dhe më në fund, varësia e plotë fizik dhe psikologjik në substanca të përdorura.

Një shumëllojshmëri e varësisë - abuzimi i substancave. Kjo varësi shfaqet kur konsumi për abuzim (kimike, mjekësore ose kimike) substancave që shkaktojnë varësinë ndaj nivelin fizik dhe mendor. Substanca të tilla nuk mund të konsiderohen drogë në kuptimin e plotë të fjalës, por në efektin e saj në trupin e njeriut, ata nuk janë më pak të tmerrshme.

Mall i papërmbajtshëm lidhur me narkotike psikike, dhe pastaj nga varësia fizike në një substancë e përdorur. Ka dy lloje të angazhimit. I pari, i ashtuquajtur pozitiv lidhur me përdorimin e drogës për të arritur një gjendje të këndshme - eufori, gaz dhe humor të mirë. Së dyti, negative, në të cilën droga janë të ruajtur në të këqij dhe të tensionit. Atëherë, zhvillimi i varësisë fizike, e cila karakterizohet nga dhimbshme, ndjesi të dhimbshme në intervale mes dozave të drogës. Ky sindrom tërheqje medikament është quajtur thyer.

Llojet më të zakonshme të varësisë duhanit është e varësisë - varësisë të pirjes së duhanit dhe varësia e alkoolit - një dëshirë papërmbajtshëm të konsumojnë pije që janë të përbërë nga alkool etilik.

Kohët e fundit, drogat më të përhapura në bazë të kanabisit - marihuanë, anasha, marijuana; Poppy - opium, heroinë, morfinë; coca - kokaina dhe substancave të tjera, duke përfshirë kimike të sintetizuara - amfetamina, LSD dhe ekstazi.

Në sociologji është deklarata që varësia e drogës - një lloj i sjelljes devijante. Kjo sëmundje ka një ndikim negativ në fusha të ndryshme të jetës: mendjes, moralit, shëndetit, partneritet, kulturën, mirëqenien dhe drogave tjera çon në përhapjen e sëmundjeve infektive - hepatiti, SIDA, etj, të çojë në plakjen e parakohshme dhe vdekje të hershme. Ndryshuar perceptimin e botës reale, konsumi i këtyre substancave të çon në zëvendësimin e vlerave të përbashkëta, ul prona intelektuale. Abuzimi i drogës çon në shpërbërjen e familjeve.

Shkaqet e varësisë

// '); //]]>

Një nga arsyet kryesore për origjinën dhe zhvillimin e varësisë quhet veçantitë e arsimit dhe karakterit tiparet, karakteristikat e tij mendore dhe fizike, ndikimit të mjedisit shoqëror. Asnjë përjashtim është raste të abuzimit të drogës në mesin e pacientëve që marrin drogë përshkruara nga mjeku për trajtim. Quite një shumë e barnave - hypnotics, qetësuesve dhe painkillers janë Addictive, si dhe varësia e rënda të drogës, i cili është një problem i rëndësishëm në konsumin e tyre.

Në disa vende përdorimi i drogës është i lidhur me ritualet fetare apo kulturore, të tilla si indianët përtypni gjetheve të kokainës, dhe në vendet myslimane konsiderohet traditë hashash duhanit. Në 60 vitet në Evropë dhe Amerikë numri i njerëzve që marrin drogë është rritur me shpejtësi. Që nga ajo kohë deri në varësisë sotme është një problem serioz social i shoqërisë.

Metodat e luftimit të abuzimit të drogës

// '); //]]>

Në fakt, e gjithë bota është një luftë aktive kundër drogave. Ligji ndalon prodhimin, shpërndarjen dhe transportimin e drogës. Shkelja e ligjit parashikon dënime të rëndësishme penale. Një metodë e zakonshme për të luftuar varësinë e drogës janë aktivitete për të bërë fushatë për jeteses shëndetshëm, edukimit fizik dhe të sportit dhe refuzimin e varësisë dhe drogës. Është e rëndësishme që varësia e drogës - një sëmundje jo një person, dhe shoqëria sëmundje. Shumica e ekspertëve të shqyrtojë këtë çështje, ka shprehur mendimin se arritja e kushteve sociale të favorshme për të ngadalësuar zhvillimin e varësisë të drogës, do të jetë shumë më efikase të gjitha masat e marra për të luftuar këtë sëmundje të tmerrshme. Në thelb ajo ndikon pjesa më e ndjeshme e shoqërisë sonë - të rinjtë.

Në disa vende për të luftuar ushtrinë e trafikimit të drogës të përfshirë. Në njësitë e ushtrisë të Shteteve të Bashkuara kundërshtuan grupet guerile që ishin të angazhuar në prodhimin e drogës në disa vende të Amerikës Latine.

Trajtimi i varësisë nga droga

// '); //]]>

Në trajtimin e varësisë nga droga në forma të rënda, të tilla si varësisë ndaj heroinës, përqindja e duke u shpëtoj e sëmundjes është shërim i vogël droguar është shumë e vështirë, kryesisht për shkak se njerëzit marrin drogë, jo vetëm i sëmurë fizikisht, por edhe i varur psikologjikisht nga ato kënaqësitë që vetëtin droga e tyre. Të gjitha sistemet më të rëndësishme dhe organet janë të prekur nga kjo sëmundje e tmerrshme. Aplikuar në klinika të trajtimit të drogës, metoda mund të ndihmojë vetëm me pjesëmarrjen aktive të dëshirës dhe të droguar. Por, për fat të keq, shpesh pas shërimin e pacientit fillon përdorimin e drogës përsëri.