Varësia nga kokaina

Droga në formë pluhuri të quajtur kokaina, plas formën e saj kristaline. Kokaina është konsideruar më i vjetër dhe një nga më të keq stimulues me origjinë natyrale. Ajo është përdorur zakonisht me kokainë

Novocaine, sheqer, amfetaminës dhe droga të tjera. Kokaina rrjedh nga gjetheve të kokainës dhe, në fillim, u shpik si një mjekim dhimbje. Shumë më tepër Nuhatës kokainë. Pluhur hyn në trup nëpërmjet mbytje përmes hundës. Ndonjëherë ajo është rubbed në mishrat ose gëlltiten brenda. Për të arritur një hit të hershëm të kokainës në gjak, ajo është administruar intravenoz, por ajo është e mbushur me rrezikun e mbidozë. Thithja e drogës në formën e tymit apo avullit përshpejton procesin e gjetjes së në gjak me më pak rrezik se të administrimit intravenoz.

Kokaina është më e fshehtë dhe e tmerrshme e të gjitha barnave të njohur. Një ka vetëm të provoni një herë dhe për të hequr qafe të dëshirës bëhet praktikisht e pamundur. Fiziologjikisht Kokaina vepron si një nxitës në mbaresa nervore të trurit, duke shkaktuar eufori e cila çon në varësisë të shpejtë. Por efekti i dozave të përsëritura të kokainës së pari ju mund të mbani vetëm duke rritur dozen. Kokaina është konsideruar si medikament i njerëzve të pasur, por mostrat mund të blihet me një çmim të ulët. Megjithatë, ia vlen vetëm njeriu "merrni tëri" në kokainë të kushtojë atë mjaft drastike të rritet, në varësi të dozës që është e nevojshme për të përmbushur tren. Kokainë tregtisë sjell tregtarët të ardhura miliarda në mbarë botën. Në mesin e kokainës varur janë njerëz të të gjitha profesioneve, moshave, bollëk të ndryshme. Vdekja nga goditje, hemorragji të trurit, sulmet në zemër dhe dështim të frymëmarrjes - eufori kokainë fund të zakonshme.

Sipas statistikave në Rusi çdo vit përdorimi i kokainës është në rritje. Tregun e brendshëm të drogës u zgjerua nga drogave të forta, të cilat përfshijnë kokainë. Nëse kohët e fundit ka rënë kërkesa për marihuanë dhe derivateve të saj, përdorimi i kokainës është rritur dhjetëfish.

Një varësisë fortë për kokainë

// '); //]]>

Varësia Kokaina zhvillon shpejtë dhe të fortë kur tymosur. Për të ri-përjetojnë rritje "të lartë" të varur nga doza, sepse paraprak tashmë duke u bërë të pakta. Ndonjëherë konsumuar kokainë me substanca të tjera - me të heroinës ose marihuanë pervytynom, e cila në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e mbidozë. Doza mund të jetë fatale ose të shkaktojë varësinë e drogës e të gjitha substancave menjëherë.

Pasojat e përdorimit të kokainës

// '); //]]>

Menjëherë pas euforia vjen një depresion të thellë, nervozizëm dhe ka një dëshirë papërmbajtshëm për të marrë një dozë të madhe. Addict zhduket në gjumë, oreks, në masë të madhe quickens normën e zemrës, trupi ulin cramping dhe spazma. Njeriu bëhet si një paranojak, tregon zemërim, zemërimi dhe stresi. Pavarësisht nga dozim, kokainës shkakton dështim të frymëmarrjes dhe rrit rrezikun e sulmeve në zemër dhe të dy mund të çojë në vdekje.

Përdorim të përditshëm të zgjatur të kokainës çon në pagjumësi dhe apatisë, oreksi droguar zhduket, ai bëhet nervoz, mund të shkaktojë hallucinations. Si drogës të përfshira në përpunimin e trurit, një e varur është e gjitha që ju duhet të merrni një dozë të madhe të ndjehen normale. Njerëzit e varur nga kokaina, humbasin interes në fusha të tjera të jetës, zatsyklyuyuchys vetëm duke marrë drogë. Përpjekjet për të ndaluar marrjen e të drejtave të kokainës rradhës depresionin më e vështirë. Droguar është e aftë të çdo gjë për dozën e dëshiruar. Në qoftë se ju nuk mund të merrni të drogës, sëmundja depresive mund të sjellë në vetëvrasje.

Konsumi i kokainës efekteve të menjëhershme anësore janë: palpitations zemrës, duke fjetur vështirësi, vjellje, diarre, eksitim tepruar. Në paqëndrueshme narkoman sjellje të pazakontë, agresivitet dhe prirje për dhunë. Nervozizëm, hipervozbuzhdenie dhe hallucinations. Hallucinations mund të jetë e prekshme - një ndjenjë e insekteve zvarritje nën lëkurë. Kërkesa fortë në paranojës kokainës. Panik dhe psikozë. Edhe një herë mbidozë mund të çojë në konvulsione dhe spazma, konfiskimet dhe vdekje. Efektet e shtyra anësore të kokainës - është transformimi i pakthyeshëm në sistemin e qarkullimit të gjakut të trupit. Shkatërrimi i organeve të brendshme - mëlçisë, veshkat dhe mushkëritë. Sëmundjet infektive dhe infeksioni me injeksione të kokainës. Humbja e oreksit dhe peshës. Çrregullime seksuale dhe shterpësinë. Swings humor. Apatia, depresioni, lodhja, depresioni. Varësia e konsumit të edhe një dozë. Presioni i madh i gjakut duke çuar në goditje dhe sulme në zemër. Nëse kokainë thithur - shkatërrimi i indeve mukozale dhe hundës kur pirja e duhanit - vështirësi në frymëmarrje dhe dështim të frymëmarrjes.

Viktimat e abuzimit të drogës

// '); //]]>

Nga varur shpesh mund të dëgjojë shprehjen "Po, unë jam një droguar, por kjo është biznesi im personal!" Megjithatë, varësia është gjithmonë një viktimë, pasi njerëzit kapur rastësisht në rrugë një narkoman i cili kërkon doza, duke i dhënë fund atyre që vdiqën në aksidente me makinë kur shoferi apo ulur obnyuhaty vkolovshys droguar. Edhe më të vështirë për të kujtuar se viktimat janë të porsalindurit nga nëna narkomanok. Edhe me këta fëmijë të cilët janë duke përjetuar varësia e drogës, që vuajnë nga defektet e lindjes dhe anomalitë. Është pjëkjen e shpejtë të mundshëm, pesha e vogël e lindjes, prapambetje mendore dhe rritje, sistemin nervor dhe trurin. Ata shpesh vuajnë nga sëmundje të pashërueshme si vonuar mendor dhe paralizë cerebrale. Dëmtimi i abuzimit të drogës ndaj shoqërisë ende nuk është vlerësuar plotësisht varësia pasojat kokainë me të vërtetë e tmerrshme.