Varësia nga kanabisit

Hashashi abuzimi zakonisht fillon në adoleshencë. Në thelb, tymi marihuana nuk është i pastër, dhe përzierjen me duhan, ajo bëri cigare shtëpi apo cigare. Herë cannabis është përdorur në formë të pastër dhe më

përdorur shumë rrallë, doxh të alkoolit. Filloni konsumimin e hashash, në shumicën e rasteve, miq. Rrallë të përpiqet për të pirë duhan hashash vetëm. I pari "njohje" e hashashit jep asnjë rezultat. Ato raste të rralla kur ka një shtet euforike në hashash parë pirja e duhanit konsiderohen negative në zhvillimin e shpejtë të varësinë e drogës. Shumica adoleshencë nuk pi duhan marihuanë rregullisht, dhe herë pas here, kur kompania ka në plan për të "si-mendje". Tregues i qartë i varësisë së drogës në raste të tilla nuk ka treguar deri, por ndonjëherë mund të zhvillojnë varësinë psikologjike, me fjalë të tjera dëshirën për të pirë duhan hashash shfaqet vetëm kur kjo u takua me një kompani të njohur.

Varësia nga kanabisit duhanit

// '); //]]>

Hashashi pirja e duhanit të rastit dhe të parregullt në një periudhë aktuale të gjatë prej tre vjetësh nuk mund të shoqërohet me formimin e varësinë e drogës. Me hashash e përditshme të duhanit shifrat e para mund të manifestuar veten në një ose dy muaj.

Kur treguesit e varësisë, pas 1-2 muajsh të konsumit të përditshëm, pushim i papritur gjatë 3-5 ditëve të ardhshme ka një sleepiness theksuar dhe lodhje, abuzimi i butë - një rritje të vogël në presion, palpitations zemrës, dhimbje koke dhe parehati në zemër. Pirja e duhanit cigare me hashash menjëherë të eliminojë të gjitha sëmundjet dhe përmirëson disponimin. Për shkak të këtyre simptomat e tërheqjes hasur në adoleshentët. Shumica adoleshencë nuk e kuptojnë se abuzimi në gjendjen fizike lidhur me hashash pirjen e duhanit.

Nëse konsumi ditor i kanabisit zgjat deri në gjashtë muaj, manifestimet mendore në varësi të bëhen më të theksuara, por ende mbeten në vegjetativ moderuar. Në vend të kësaj sleepiness duket pagjumësi të vazhdueshme. Dobësi e përgjithshme shkon në depresion, tentativa për vetëvrasje janë kryesisht demonstrim, nuk është e vërtetë. Kusht depresive zgjat një deri në dy javë.

Varësia e drogës hashashi dhe fazë e sëmundjes

// '); //]]>

Faza e parë e varësisë hashashi karakterizohet nga treguesit e bazuar në nivelin mendor - ndërprerje midis pirjes së duhanit shkakton letargji dhe të qenët i përgjumur. Shumë të vështirë në kërkim të, ku mund të gjeni hashash. Në ditët në vijim ka depresioni i sjelljes demonstrative vetëvrasëse. Këto ngjarje ndodhin brenda pak ditësh, por dëshira për të pirë duhan përsëri mund të vazhdojë për një muaj ose më shumë. Në sistematike, pirja e duhanit pandërprerë dhe mungesa, si pasojë e kësaj horyaki të bardhë, një tregues i varësisë është dëshira për të pirë duhan një ose dy në ditë ose më shumë cigare me hashash, të fortë notat e tij, nevojë për pirjen e duhanit intensiv (puffs më të thella, vonesa thithur hashash duhan) . Kanabisi gradualisht po bëhet interesi kryesor në jetë, pirja e duhanit vullneti i tij të gjitha klasat e tjera.

Mospërshtatje Adoleshenti ndodh shumë më shpejt se sa të rriturit. Shpesh kanabisit Përdorimi fillon pas adoleshenti hodhi studim, nuk kishte apati në normale sekuestrimin të lidhura me moshën, etj Megjithatë, pirja e duhanit hashash adaptimi i parregullt sociale mund të mbahet. Shkelja vegjetativ vështirë shprehur, i kushtoj vëmendje të pëllëmbët i djersitur dhe vazhdimisht ulët të sheqerit në gjak. Studim psikologjik i njohur në kontrollin e hashashi tendencë shumë të ulët për të vlerësuar njerëzit rreth tyre, mungesa e miqve të mirë, një ndjenjë e vetmisë dhe uselessness, si dhe rritjen e agresionit dhe konflikti, veçanërisht ata njerëz që përpiqen për të kontrolluar sjelljen e tyre. Kur pirjen e duhanit abuzimin kanabisit pa varësinë zhvillon këmbëngulje të paraqiten në një dritë më të mirë.

Në fazën e dytë të hashashit drogës ndryshon foto mashtruese - Veprat e marihuanës si një nxitës. Interesi i butë dhe i vdekur, pasiv dhe të tregojnë vetëm për të se ku për të marrë marihuanë nën ndikimin e tij të varur të bëhet aktive, i shoqërueshëm dhe qesharake. Humor i tillë heqjen zgjat deri në tre orë. Pastaj përsëri, ka një nevojë për të pirë duhan një cigare hashash. Pirja e duhanit gjatë fazës së dytë të një palë çdo ditë, shpesh vetëm dhe në fshehtësi nga të tjerët. Gjatë pushimit të detyruar në ditën dhe gjatë një periudhe të gjatë të zhvillimit të simptomave të rënda të tërheqjes.

Faza e tretë e varësinë e drogës zhvillohet në vitet e hashash përditshme duhanit.

Diagnoza dhe trajtimi i hashashit të drogës

// '); //]]>

Kur varësia kanabis mbi krijuar tashmë, ajo kërkon trajtim afat-gjatë në klinikë, ku kontroll të rreptë sjellja e varur dhe parandaluar hashash fshehtë e duhanit. Në ambulatore settings bëjnë shumë të vështirë. Pas trokitur një horyaki bardhë fillon terapi tonik dhe psikoterapi. Psikoterapia është më efektive në rastet kur arsyeja e hashashit ishin padurim që të braktisin problemet e pazgjidhura në jetë.

Parandalimi i varësisë kanabis bazuar kryesisht në aktivitetet e qeverisë: kontroll mbi përdorimin dhe shkatërrimin e kultivuar kërp kanabis, kanabisi shpërndarësit zbulimit. Arsimimi shpjeguar dëmin dhe rrezikun e konsumimit të hashashit justifikuar në zonat ku përdorimi i substancës është e përhapur, e cila është arsyeja pse anë tërheqëse e hashash duhanit në kompanitë duhet të aplikojnë adoleshentët. Në rajonet ku sekuestrimi hashash pirja e duhanit paraqet një rrallë, ngjarje të tilla nuk kanë gjasa për të ndriçuar justifikuar. Ata, në të kundërtën, mund të zgjojë një interes të sëmurë në hashash duhanit.