Anginë - Simptomet, llojet dhe karakteristikat e pectoris, pasojat dhe trajtimi

Angina është një nga format më të zakonshme të sëmundjeve ishemike të zemrës - sëmundje koronare të zemrës, e cila është bazuar në shkeljet që u shfaqën në sfondin e arteriosklerozës, rrjedha e tij, nga ana tjetër, ekspozon humbjen e arterieve koronare. Simptomat e angina të cilat janë kryesisht në paraqitjen e gulçim dhe dhimbje të zemrës, është për shkak të simptomave të veçanta shpesh përkufizohen edhe si "angina pectoris".

• Përshkrimi i sëmundjes
  • Faktorët e rrezikut
  • Llojet e angina
  • Angina stabile
  • Anginë të paqëndrueshme
  • Të qëndrueshme dhe të paqëndrueshme pectoris: Dallimet
  • Angina variant
  • Simptomat
  • Dhimbja dhe angina
  • Trajtim

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Një tipar karakteristik është dukuri e pengesave pectoris në rrugën e qarkullimit të gjakut që ndikon në një ose të dy arteriet koronare me paraqitjen e simptomave të lidhura që tregojnë ishemi miokardi, e cila, nga ana tjetër, tregon për mungesën e oksigjenit në muskujt e zemrës. Le disi më shumë se ato mekanizma që sigurojnë zhvillimin e patologjisë së interes për ne, e cila është angina.

Si fenomen kryesor që përcakton karakteristikat e zhvillimit (patogjenezën) pectoris, duke vepruar çekuilibër në zhvillim në mes të kërkesës oksigjenit të muskulit të zemrës në mes të rrjedhës së drejtpërdrejtë të oksigjenit në zemër. Përcaktimi tablo të ndryshme, ju mund të specifikoni se në qoftë se zemra me këtë çekuilibër në sasinë e oksigjenit me kusht më pak se ajo ka nevojë, ai shkakton efekte negative që lidhen me proceset metabolike të rëndësishme të muskujve të zemrës, duke rezultuar në finale Së fundi, është mpirje. Një mungesë e ngjashme e oksigjenit mund të shkaktojë çrregullime të qarkullimit të gjakut në shkallë lokale.

Sa për faktorët kundër të cilit zhvillohet këtë shkelje, ata janë të dy. Kështu, njëri prej tyre mund të jetë ngushtim kronike e lumenin e arteries në aktuale, përmes të cilit pushteti është zemra ngushtimi formë është për shkak të paraqitjes së pllakës aterosklerotike. Si një faktor i dytë është përcaktuar me vrull të gjatë dhe të mprehtë të enëve të gjakut në zemër. Një shkelje lidhur me qarkullimin e gjakut nëpërmjet arteries koronare, një pjesë e muskulit të zemrës e oksigjenit është marrë i pamjaftueshëm. Veçanërisht i mprehtë është ndjenja e mungesës së oksigjenit gjatë ushtrimit, dhe vetëm njëjtën arsye, kjo identifikon numrin më të madh të strokes për atë periudhë. Ushtrimi mund të përfshijnë ushtrime ose të punës, përveç të izoluar dhe thekson që nxisin zhvillimin e ngjashme pectoris model shprehje.

Në angina, ndryshe nga pasoja të pakthyeshme dhe katastrofike që dalin kundër infarktit të miokardit, shkeljet që ndodhin në qarkullimin e gjakut, nuk e kanë theksuar aq, në fakt, në nevojën për të rivendosur ekuilibrin e muskulit të zemrës e oksigjenit dhe shumën e të ardhurave të tij është disa kohë pas ndërprerjes së aktivitetit fizik të njeriut, mosbalancim provokuar. Për këtë arsye, angina çon vetëm në një lezione të pjesshme të zemrës. Ndërkohë, në një situatë ku mungesa e oksigjenit në muskujt e zemrës do të jetë mbi pragun e mbijetesës, ajo në të vërtetë, nuk është përjashtuar në sulm konvertimit angina.

Features sëmundje koronare arterie

Faktorët e rrezikut

// '); //]]>

Si faktorët e rrezikut për goditje të konsiderohen veçanërisht ato karakteristika që provokojnë zhvillimin e saj, shfaqjen dhe përparimin. Nuk është në fakt një shumë faktorë, ndërsa disa prej tyre mund të japin efektin e duhur, por disa, për fat të keq, nuk ka. Faktorët që lejojnë atyre mundësinë e ekspozimit të tillë, të përcaktuara si faktorë të modifikuar (kapërcyer) dhe faktorët e përjashtuar këtë mundësi - respektivisht, nemodifitsiruemyh (pakapërcyeshme).

• Faktorët nemodifitsiruemyh (pakapërcyeshme). Për faktorëve të tillë përfshijnë gjininë, trashëgim, raca, mosha. Burrat, siç e kemi theksuar tashmë, janë më të prirur për zhvillimin e anginës së tyre në krahasim me gratë. Kjo tendencë është e rëndësishme para moshës 50-55 vjeç, pse femrat shoqëron fillimin e menopauzës, në të cilën reduktuar në masë të madhe e estrogjenit (hormonet femërore) për të siguruar mbrojtjen efektive të zemrës dhe arterieve koronare. Pra, nga kjo periudhë, rreziku i goditjeve në burrave dhe grave është i balancuar në pothuajse konsiderohet kate 'lidershipit'. Përkatësia etnike ndarë gjithashtu i pari në mesin e faktorëve bindëse, përcakton statistikat e veta mbi sëmundshmërinë. Kështu, banorët e vendeve skandinave, për shembull, disa herë më shumë gjasa të përplasen me hipertension dhe anginë krahasuar me prirje ndaj përfaqësuesve të këtyre shteteve zezakëve. Përveç kësaj, ne vërejmë faktin se angina herët në zhvillim në pacientët në rast se familja e menjëhershme (linja mashkull) u përball me një infarkt miokardi apo e papritur ka pasur raste të vdekshmërisë, në prani të sëmundjeve të zemrës para moshës 55 vjeç. Kur e konsideruar vijën femërore gjithashtu nuk e përjashton rrezikun - në këtë rast merr parasysh shfaqjen e të afërmit, pasi sulmi në zemër të saj apo, përsëri, rastin e vdekshmërisë papritur nën moshën 65 vjeç.
  • Faktorët modifikuar (tejkalohen). Njeriu, edhe pse në gjendje të ndikojë në moshën e tyre ose seksin e fillore, por mund të marrë parasysh faktorë të tilla, në kohë të rregulluar ato në të ardhmen mund të përcaktojë për atë perspektivat më tërheqëse lidhen me anginë - ose më mirë, me e saj përjashtim. Faktorët relevant këtë pikë, ju nuk mund vetëm të hiqni në mënyrë individuale, por edhe të eliminuar në mënyrë që përmes ekzistues midis shumë prej këtyre marrëdhënieve, do të eliminojë disa prej tyre njëkohësisht. Për shembull, duke ndikuar në uljen e yndyrë në dietë, është e mundur jo vetëm për uljen e kolesterolit në gjak, por edhe për të arritur humbje peshe, dhe kjo nga ana ka një efekt pozitiv në tensionin e gjakut, e cila është gjithashtu subjekt i reduktimit në këtë rast. Në ndryshimet komplekse që lidhen me pozicionet e mësipërme, duke përcaktuar edhe të zvogëlojë rrezikun e strokes. Ne kemi dalluar veçmas secilin prej faktorëve:
    • Trashje. Do të thotë nga ana e tyre, siç mund të shihet, akumulimin e yndyrës në tepërt. Çfarë është shquar është mbipeshë - një problem për më shumë se gjysmën e popullsisë së botës, sidomos për ata mbi 45 vjet. Sa për arsyet që provokojnë këtë lloj problemi, ju do të vini re se ka janë konsideruar kryesisht alymentarnoe origjinës - me fjalë të tjera, overeating, gjatë së cilës konsumuar sasi të tepërta të ushqimit me një numër të konsiderueshëm të kalorive që veçanërisht ka të bëjë me ushqimeve yndyrore. Si një arsye të dytë, po aq bindëse që shkakton trashje, ndajë aktivitet fizik, që në këtë rast është i pamjaftueshëm.
    • Pirja e duhanit. Nuk ka faktor më pak të rëndësishme në numrin e atyre që luajnë një rol veçanërisht të rëndësishëm në zhvillimin e pectoris. Ajo përcakton duhanit shkallë të lartë të probabilitetit të sëmundjes së arteries koronare, veçanërisht në qoftë se kombinimi aktual i faktorëve të mëparshme dhe rritjen e kolesterolit. Pirja e duhanit është shkaku i reduktimit në jetën mesatare prej shtatë vjet. Për shkak të rritjes së pirjen e duhanit në një sfond të monoksidit të karbonit në gjak, duhanpirësit përballen me sfidën e zvogëluar sasinë e oksigjenit që hyn në qelizat e trupit. Përveç problemeve që mund të shkaktojnë nikotina, ajo gjithashtu vepron si një faktor provokuar shfaqjen e vrull të arterieve, duke shkaktuar një problem tjetër - presioni i lartë i gjakut.
    • Diabet. Ky faktor gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në shqyrtimin e goditje dhe shkaqet provokojnë atë. Veçanërisht, në pacientët me diabet rrit rrezikun e CHD atë dy herë më shumë. Shpesh diabeti dhe sëmundje akute koronare, si që përcakton prognozë shumë keq, sidomos në rastin e pacientëve të zhvilluar infarkt miokardi. Ekziston një supozim se kohëzgjatja e kursit të diabetit, brenda afatit prej 10 vjetësh dhe më qartë formën e saj dhe pavarësisht nga të veçantë llojin e saj më shumë se sa ka gjasa tregon praninë e dy sëmundjeve në pacientë, dhe në një version mjaft të theksuar të tanishëm, sëmundje këto janë atherosclerosis . Ajo duhet gjithashtu të theksohet se pacientët infarkt miokardi me diabet shpesh përfundon me një përfundim fatal
    • Stresi. Mes stresit emocional jo vetëm që mund të zhvillohet pectoris dhe infarkt miokardi dhe që, në fund të fundit, mund të çojë në vdekje e papritur. Stresi kronik shkakton zemra në rritje mode ngarkesës, sepse kjo rrit presionin dhe ndërprerë shpërndarjen e ushqyesve në organet e oksigjenit. Për të zvogëluar rrezikun e ekspozimit në sfondin e këtij faktori për sëmundje kardiovaskulare është e rëndësishme për të zbuluar shkaqet e saj dhe duke u përpjekur për të reduktuar ndikimin në tërësi, stresi ushtruar.
    • Mungesa e aktivitetit fizik (pasivitet fizike). Gjithashtu i referohet faktorët e rrezikut usuvnoho shkallë që provokon zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Duhet të theksohet se personat e angazhuar në punë të lehta (e cila në veçanti nënkupton një krahasim me aktivitetet e personave të angazhuar në punë të rënda fizike) IHD si një e tërë zhvillohet në 5 herë më shpesh, dhe në këtë rast ne po flasim për 40-50 vjet .
    • Hipertensionit. Një faktor i njohur që shkakton rrezikun e sëmundjeve koronare të zemrës dhe angina veçanti. Sepse hipertensioni është në rritje në madhësi barkushe të majtë, e cila më pas përcakton një rrezik të lartë të vdekshmërisë në sëmundjet koronare.
    • Koagulimit të lartë të gjakut. Në sfondin e trombozë koronare arterie, e cila shërben si një mekanizëm thelbësor i veprimit i cili përcakton formimin e një sulmi në zemër pas një kompleks me dështimin e qarkullimit të gjakut, ka edhe rritje në arteriet koronare të pllakave aterosklerotike. Për shkak të shkeljes, të cilat veprojnë si predraspolahayuscheho faktor për mpiksjen e gjakut, ekziston një rrezik serioz i pectoris, dhe sëmundje koronare të zemrës në përgjithësi.
    • Sindroma metabolike.

Llojet e angina

// '); //]]>

Angina mund të ndodhë në disa mënyra. Po, kjo është e angina stabile, simptoma të cilat janë të përcaktuara në intensitetin e shfaqje e tyre sipas gjendjen e njërit prej kater llojet e klasa funksionale. Në këtë sëmundje të izoluar dhe dhe në formë të tillë si anginë të paqëndrueshme. Përcaktimi i stabilitetit apo destabilitetit në këto raste është i bazuar në praninë apo, përkatësisht, shkëputje që ekziston midis manifestimin e pectoris dhe ushtrim. Përveç këtij lloji të izoluar dhe pectoris, si angina variant, ?? Si dhe për shkak të angina pectoris ose vasospastic Prinzmetal së.

Mrekullueshëm, brenda një viti janë diagnostikuar me popullsi angina brenda 0,2-0,6% të rasteve, në kategorinë e madhe e personave që i nënshtrohen atij - njerëzit që janë në kuadër të grupmoshës 55 deri 64 vjet. Në një milion banorë në pectoris vit, të përcaktuar nëse kushtet specifike, ka rreth 40,000 të rriturit. Prevalenca përgjithësisht përcaktohet bazuar në moshën e pacientëve dhe të gjinisë së tyre. Angina e qëndrueshme është diagnostikuar në 20% të rasteve fillimin e sulmit në zemër, 50% - pas.

Karakteristika pectoris stabile

// '); //]]>

Besohet se zhvillimi i pectoris është ngushtuar arteriet në sfond atherosclerosis në 50-75%. Nëse nuk trajtohet, ka progresion i arteriosklerozës, e cila është arsyeja pse, nga ana tjetër, është dëmtimi i pllakës në muret e arterieve, të cilat më pas formuar mpiksjen. Më tej ka një ngushtim i rëndësishëm i enëve të gjakut, duke rezultuar në një ngadalësimin e fluksit të gjakut, duke çuar në rritjen e shfaqjes të strokes, për më tepër, ata fillojnë të zhvillojnë edhe kundër një ngarkesë të vogël dhe një gjendje të pushimit të plotë. Angina stabile, apo si ndryshe mund të quhet, angina, simptomat e të cilat janë të përcaktuara në bazë të pajtueshmërisë me një ashpërsi të veçantë funksionale klasës e manifestimeve të saj mund të përcaktohet një nga variacionet në vijim:

• Klasa I. Kjo klasë funksionale përshkruan një jashtëzakonisht të rrallë sulmet manifestimi pamjen dhimbje karakteristike, dhe dhimbje në këtë rast, përveç se kur zhvillimin prodhohen shpejt dhe tepër peshë të rëndë.
  • Klasa II. Zhvillimi i sulmeve është rezultat i ecje të shpejtë (e cila është veçanërisht e rëndësishme gjatë motit të ftohtë ose me erë) ose ngjitje shkallët, në disa raste - pasi të hahet.
  • Klasa III. Në këtë rast është shprehur kufizime në lidhje me aktivitet fizik, sepse paraqitja e strokes është i mundshëm edhe gjatë ecje normale brenda një distancë prej 100 metra. Në disa raste të mjaftueshme për daljen e një sulmi vetëm të jenë jashtë në mot të ftohtë, perehvylyuvatysya ose të ngjiten një kat.
  • Klasa IV. Kjo nënkupton kufizime të mëtejshme në aktivitet fizik. Nuk është një mundësi e pacientit utrachyvanye ndonjë punë që kërkon forcë fizike, sepse kjo shoqërohet me shfaqjen e pectoris. Mrekullueshëm, ajo zhvillon dhe pushoni simptoma pectoris që ndodhin më herët pa ngarkesë paraardhëse (emocional ose fizik).

Në bazë të këtij mjeku klasa e ndarjes mund të duhet të krahasohen goditje shkallë ashpërsia dhe në përputhje me rrethanat përcaktojnë trajtimin e nevojshëm në kombinim me kufizimet e zhvillimit në shumën e lejueshme të stresit për pacientin, duke marrë parasysh një qasje individuale.

Karakteristika anginë të paqëndrueshme

// '); //]]>

Në situata në të cilën angina zakonisht karakterizohet me ndryshuar sjelljen e tyre, ajo është përcaktuar si anginë jostabile (në një tjetër version - preinfarction angina). Pra, çfarë saktësisht është menduar nga një pectoris paqëndrueshme?

Përkufizimi anginë të paqëndrueshme plotëson kushtet e mëposhtme:

• angina progresiv gjatë së cilës shoqëruar rritje të papritur në ashpërsinë, kohëzgjatjen dhe frekuencën e sulmeve tregon, përveç sulmeve të saj shoqëruese dhe natës;
  • angina që ka ndodhur në një pacient për herë të parë në jetën time, afati i parashkrimit nuk kalon një muaj;
  • pushoni pectoris - Simptomat relevante të sulmeve ndodhin në shtetin e vendbanimit të vetëm pacientit;
  • postynfarktnaya pectoris - Simptomat relevante të sulmeve të ndodhë brenda periudhës së postinfarction hershme korrespondon me afatin e rendit prej 14 ditësh nga dita e transferimit të infarktit të miokardit pacientit.

Simptomat e paqëndrueshme pectoris e cila në çdo akt rast si indikacione absolute për shtrim të menjëhershëm, kërkesat, në përputhje me rrethanat, emergjencave urgjente!

Angina e qëndrueshme dhe anginë të paqëndrueshme: si për të dalluar ato?

// '); //]]>

Në anginë të qëndrueshme Sulmi ndodh kundër një ndikim sfond aktivitet fizik, si pjesë e njëjtë e tij, ndërsa në sulm paqëndrueshme angina mund të ndodhë edhe me pak tendosje, dhe nganjëherë në pushim.

Kohëzgjatja e sulmit me anginë të qëndrueshme -. Brenda 15 minutash Ndërsa anginë të paqëndrueshme karakterizohet nga një pak më të qëndrueshme, por edhe jo më shumë se 15 minuta.

Në zbatim të qëndrueshme angina e nitroglycerin në mënyrë efektive brenda marrjen e një pilulë, ndërsa në mjekim e paqëndrueshme pectoris është i paefektshëm, përdorimi i saj kërkon një rritje të qëndrueshme të specifikuar për dozim angina.

Karakteristikat e angina variant

Simptomat e angina variant që ndodhin për shkak të vrull papritur ndodhi (p.sh. reduktimi) i arterieve koronare është përcaktuar për këtë arsye, si dhe angina vasospastic.

Manifestimet konsiderohen të opsionit angina përcakton mundësinë e pllakave koronare arterie zhvillim në atherosclerosis, por në disa raste, pllaka mund të mungojnë. Nuk është ky i durueshëm në gjetjen pectoris në pushim, në mëngjes ose natën. Kohëzgjatja e tregon sigurisht simptomave është rreth 2 deri 5 minuta. Përdorimi i nitroglycerin të sigurojë masa efektive, si efikasitetit përcaktuar në përdorimin e Kalciumi channel blockers (p.sh., nifedipin, etj).

Angina: simptomat

Manifestimi i furnizimit të pamjaftueshëm gjak të muskulit të zemrës është e mundur në dy mënyra. Në humbur mundësinë njëra dorë në zemër të procesit në mënyrë adekuate pompimit të gjakut, sepse ulja e fortë në kërkesën e energjisë, respektivisht, dhe oksigjen (kundër të cilit zhvillohet gulçim), në dhimbje anën tjetër të dukshme, duke treguar tashmë se dëmi pësoi indeve zemra. Ajo dispne dhe dhimbje janë banues konstante angina. E vetmja gjë që mund të vërehet është fakti se korrelacion të drejtpërdrejtë midis intensitetit të dhimbjes dhe nivelit të përgjithshëm të mungesës oksigjenit atje. Arsyeja është se intensiteti faktor i dhimbjes që ndodh gjatë angina përcaktuar në bazë të karakteristikave të sistemit nervor, në kombinim me karakteristikat individuale të pacientit lidhur me pragun e ndjeshmërisë dhimbje. Le diçka më tepër në simptomat që shoqërojnë pectoris.

• Dhimbje

Dhimbja shërben si simptomë e parë tregues i pectoris në më shumë se gjysmën e rasteve, dhe kryesisht kjo është një simptomë e vazhdueshme që shoqëron këtë gjendje. Lidhur me mundësinë e pectoris pa dhimbje, në këtë skenar, duket shumë rrallë. Sulmet e dhimbshme e angina janë squeezing, djegie apo shtypëse në natyrë, u përqëndrua dhimbje në gjoks, ajo gjithashtu mund të japin shpatullën e majtë dhe krahun. Disi më pak shprehjen e dhimbjes shënuar në zonën e nën klavikul ose në bark e sipërme. Manifestimet atipike e angina mund të shoqërohet me dhimbje në këmbë dhe në gjysmën e djathtë të trupit.

Dhimbje Angina zakonisht ndodh kur gjendja normale e përgjithshme e njeriut gjatë tendosje fizike apo stresit emocional (stres në sfondin e emocioneve pozitive ose negative). Ndonjëherë dhimbja ndodh kur overeating ose natën (në këtë rast shpjegimi është se zemrën kur bën trupi horizontale punon në mënyrë intensive sesa kur në pozitë të drejtë, respektivisht, sulmi mund të lehtësojnë ndryshim në pozicionin e trupit). Mot me erë dhe të ftohtë gjithashtu shpesh kontribuon në manifestimin e sulmeve, ndërsa personi është në rrugë. Mirëmbajtësve simptomat dhimbje janë ankthi dhe frika për të aty që përcakton dëshirën për të siguruar miratimin e dispozitave instinktivisht presion dorën në gjoksin e tij.

Format e lehta të angina shoqëruara me shprehjen jetëshkurtër e dhimbjes (brenda 1-5 minutash), ata zhduken pas përdorimit të drogës apo aktivitetit fizik ndikimin ndërprerjen. Rreth Shtetit utyazhelenyy aktuale sugjeron zgjatjen sulmin, e cila nga ana përcakton mundësinë e rrezikut të infarktit të miokardit.

Si edhe tiparet karakteristike të dalluar dhimbjen angina efektivitetin e madhe e ndikimit të tij përmes përdorimit të nitroglycerin. Nëse ndryshimet, ndërsa duke marrë këtë drogë jo, edhe një parakusht për supozimin e rrezikut në rritje lidhur me zhvillimin e infarktit të miokardit.

• Dyspnea

Dyspnea është përcaktuar si dhimbje ekuivalente. Ajo manifestohet në momentet e mbytje komplikimet fryma dhe tym. Lidhur dyspnea se shkelur veprimtarinë e natyrshme shtrëngohet të zemrës, që është, përsëri, kundër mungesës së oksigjenit në stresi emocional dhe fizik. Nuk është kjo simptomë, si në rastin e pectoris pa dhimbje, dhe në rastin e dhimbjes, që është, si faktor i saj mjek në këtë rast.

• Çrregullime në ritmin e zemrës

Kjo simptomë është shfaqje përhershme karakteri i pectoris. Në disa raste, kjo do të thotë nga pamja e ndjesive të përshpejtuara rrahurave të zemrës në të tjerët, nga ana tjetër, të krahasueshme me kuptim arrest kardiak.

Dhimbje gjoksi, ose angina gjithmonë një manifestim?

Kjo është një pyetje legjitime, sepse kjo nuk është gjithmonë e dhimbje gjoksi tregon mostra është për sëmundjen tonë, duke qenë një manifestim të llojeve të tjera. Dhimbje gjoksi, përveç kësaj, mund të ndodhë në të njëjtën kohë për disa arsye. Konsideroni këtë pyetje në disa detaje.

Dhimbja e angina pazakonta për kriteret e mëposhtme:

• dhemb dhe natyra e përhershme e manifestimit të saj;
  • mungesa e efikasitetit në nitroglycerin prima, dhe dhimbje në rritje, kur duke përdorur këtë drogë;
  • Kohëzgjatja e dhimbjes më shumë se 15 minuta;
  • asnjë shoqatë në mes dhimbjes dhe aktivitetit fizik.

Nëse gjendja mund të jetë i lidhur me këto atribute, ne mund të supozojmë se kjo nuk është angina, dhe, në përputhje me rrethanat, tregon, që shoqëron sëmundje të tjera. Angina mund të marr pjesë në maskaradë si llojet e mëposhtme:

• sëmundjet gastrointestinale (sëmundjet e ezofagut, sëmundjes peptike);
  • infarkt miokardi;
  • sëmundjet e shtyllës kurrizore, sëmundjet gjoks (herpes zoster, osteochondrosis kraharorit);
  • Sëmundjet e mushkërive (pleurit, pneumonia, etj).

Është gjithashtu e rëndësishme për t'u marrë parasysh se të krijuar shkakun specifik të dhimbje gjoksi mund një mjek.

Komplikimet mund të çojë në angina e infarkt miokardi janë konsideruar, si dhe opsione të largëta komplikime të tilla si infarkt në zemër congestive dhe infarkt.

Trajtimi i anginë

Si masa themelore në trajtimin e faktorëve pectoris lidhura merren parasysh (me miratimin e masave të duhura për të adresuar ato):

• zbuluar sëmundjet utyazhelyayuschyh për angina dhe manifestimet e tij klinike, trajtimin e këtyre sëmundjeve;
  • eliminimin e faktorëve që lidhen rrezikun në rritje të arteriosklerozës;
  • zbatimin e masave për të përmirësuar prognozën në përgjithësi për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve (infarkt, vdekje në sfondin e gjendjes së tanishme të zemrës);
  • të reduktuar incidencën e strokes dhe intensitetin e përgjithshëm të ekranit të tyre për të përmirësuar cilësinë e jetës së pacientit.

Kjo nga ana tjetër kërkon zbatimin e tri shtyllat e trajtimit:

• Trajtimi jo-farmakologjike, rregullime të jetesës;
  • Zhvillimi i skemave të përshtatshme të trajtimit mjekësor;
  • revascularization miokardit, e cila është për angioplasty koronare apo kirurgji bajpas koronare në kryerjen e (këto masa të kontribuojnë në restaurimin dhe normalizimin e fluksit të gjakut koronare).

Përcaktimi metodën e nevojshme për trajtimin e goditje të bëra në bazë të përgjigjes klinike, e cila doli në fillim aplikohet terapi të drogës. Ndërkohë, në disa raste, për të shmangur pacientët rrezikut menjëherë këmbëngul për revascularization koronare.

Terapi të drogës është veçanërisht në përdorimin e drogave që synojnë përmirësimin e prognozë (këto barna rekomanduar në ndonjë prej rasteve të pectoris, por në qoftë se nuk ka deklaruar contraindications për përdorimin e tyre):

• Droga antiplatelet - këto barna kanë pengesën e agregimin e trombociteve (mpiksjen e gjakut) në fazat e hershme të tij. Këto përfshijnë droga të tilla si aspirina ose klopidogrel. Mrekullueshëm, administrimi kronike e angina aspirina (sidomos kur transferimin pacientët para sulmit në zemër) Rreziku i miokardit (ri) shkon deri në 30%.
  • Beta-blockers - droga të bllokuar këtë lloj të hormoneve të stresit ndikim në zemër dhe për të zvogëluar kërkesën për oksigjen nga ana e miokardit, e cila nga ana ndihmon barazuar çekuilibër në nevojat dostavlyaemoho dhe sasinë e oksigjenit përmes arterieve koronare që kanë pësuar ngushtim. Këto barna përfshijnë Bisaprolol, etj metaprolol.
  • Nitratet - ofron mundësinë për të përdorur venat e tyre, në këtë mënyrë korresponduese reduktuar ngarkesën në zemër prodhuar duke reduktuar kërkesën e oksigjenit të miokardit. Këto barna përfshijnë nitroglycerin thënë më parë, dhe mononytrat izosorbid (ose dinitrat).
  • Kundërshtarët e kalciumit - veprimi i tyre synon të zvogëluar sasinë e oksigjenit të konsumuar nga miokardit. Në veçanti, kjo diltiazem, verapamil dhe kështu me radhë. Përdorimi i drogave të tilla është e papranueshme kur rëndësia e çrregullimeve që lidhen me ushtrimin atrioventricular, si dhe rëndësinë për pacientin sindromi sinus sëmurë.

Në shqyrtimin e barnave që janë efektive në trajtimin e angina, pa përmendur ato ilaçe që janë në të dhënat aktuale, nuk është efektiv. Në veçanti, kjo femër hormonet seksuale, antioksidantë, vitamina, kokarboksilaza, ATP dhe riboksin.

Angioplasty koronare është për të zbatuar metoda invazive, bazuar në restaurimin e fluksit të gjakut në infarkt indeve. Si dëshmi për këtë metodë të trajtimit të prodhojë pajtueshmërisë lartë pectoris klasë funksionale, çfarë shoqëron mungesën e efikasitetit në aktivitetet e terapi të drogës, si dhe natyrën konsiderueshme të lezioneve të arterieve koronare (një ose më shumë). Angioplasty koronare heq goditje dhe përmirëson aftësinë shtrëngohet të muskulit të zemrës. Ndërkohë, rreziku i arteries ri-ngushtimin e rendit vërejtur në 40% të rasteve në periudhën prej 6 muajsh pas kësaj procedure.

Sa për këtë metodë, anashkalojë kirurgji arterie koronare, atëherë ky lloj i kirurgjisë është të rivendosur rrjedhën e gjakut në miokard është disi më e ulët se në ngushtimin e enëve të gjakut, që ndodhi në sfondin e arteriosklerozës. Në këtë rast formuar një tjetër mënyrë për të siguruar qarkullimin e gjakut nëpër devijim të podverhsheysya çrregullime të qarkullimit të gjakut të muskulit të zemrës. Ky lloj i kirurgjisë në klasa aktuale pajtueshmërisë III dhe IV pectoris, si dhe treguesit e arritjeve ngushtimit në arteriet koronare më shumë se 70% (si duket në bazë të rezultateve të angiography koronare). Pas këtij operacioni brenda kufijve të 8-10 vjet, rreth 25% e pacientëve të përballet me përsëritjen e pectoris, i cili përfshin duke pasur parasysh nevojën për të kryer përsëritur zbatimin e tij.

Kur simptomat treguar pectoris, ju duhet të kërkoni këshilla nga mjeku kardiolog ose.

Nëse besoni se ju Angjinë dhe simptomat karakteristike të kësaj sëmundjeje, ju mund të ndihmojë mjeku terapist (ose kardiolog).

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.