Astma kardiak

Kardiak astma - sulm i frymarrje që shoqëron disa sëmundje të zemrës me simptomat e gulçim. Arsyeja është stagnim të mprehtë e gjakut në enët e pulmonare. Kjo ngecje shkaktohen nga ndërlikimet rrjedhjen e gjakut në barkushe të majtë, duke u paraqitur në ngushtimin atrioventricular hapjen e miokardit, dështimi ventrikulit të majtë, cardiosclerosis, reumatizma dhe sulm akut të zemrës.

Formimi i shteteve patologjike kontribuojnë faktorë të tilla si rritjen e masave të gjakut karakteristike të shtatzënisë. Qarkullimi Enhanced në kryerjen e aktivitetit fizik po ashtu kontribuon në origjinën e astmës kardiak.

Nuk ishte bllokimet e trafikut në mushkëri shtyn mushkërive alveolet me radhë, duke shkaktuar ënjtje. Si rezultat i shkëmbimit të shqetësuar gazit në alveole dhe me pakësim prandaj formuar fryma. Ky fenomen është e komplikuar shpesh me shtimin e bronchospasm përkeqëson gjendjen e pacientit dhe kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Simptomat

// '); //]]>

Në qoftë se një sulm të astmës kardiak zhvillon ditë, ajo provokoi faktorë të tillë si aktivitet fizik tepruar apo tendosje mendore. Si dhe këto përfshijnë presionin e lartë të gjakut dhe pectoris. Pa marrë parasysh sa i rëndomtë, por astma në kategorinë e njerëzve të ekspozuar ndaj sëmundjes mund të shkaktojë konsumin e tepërt të ngrënies mishit dhe të lëngshme. Së pari, pacienti ndjen vështirësi në gjoks, së bashku me këtë, ajo quickens rrahje zemre.

Në qoftë se një sulm astmë shfaqet në natën, pacienti zgjohet nga ajo që nuk është e mjaftueshme të ajrit. Ai fillon snapping gojën e saj të hapur. Lëkura e pacientit së bashku me të madhe e mbuluar më vonë bëhet ngjyrë kaltërosh. Pacienti merr një situatë të detyruar në të cilën ajo është më e mirë për të marrë frymë. Në shumicën e rasteve, ajo ulet në shtrat dhe mbështetet duart e saj, ose merr një pozicion vertikal, në të cilin fenomenet e dyspnea reduktuar. Numri i lëvizjeve të frymëmarrjes gjatë sulmeve të zemrës të astmës arrin 30 ose më shumë për njësi të kohës, distanca mund të dëgjohet mbytje tingujt. Kur dëgjuar mushkëri frymëmarrjes pranishëm vështirë ose wheezing audible, thatë praninë e bronchospasm. Vështirësi në frymëmarrje shoqëruar nga një kollë e thatë, pas së cilës ka ndarë shkume pështymë trëndafili. Presioni i gjakut mund të ngrihet ose të reduktuar ndjeshëm, se çdo gjë tjetër komplikuar sulm. Për shkak të faktit se ka pasur një pështymë përkatës, edukimi duhet të dyshohet edemë pulmonare. Pacienti në ankth sulm. Ajo ndjehet vdekje të tmerrshme.

Implikimet

// '); //]]>

Choke është një simptomë e rëndë, e cila mund të zhvillohet pas dështimit kronike të zemrës. Sulm kardiak astma ndodh me simptomat e edemë pulmonare. Procesi patologjik Moti varet nga ashpërsia e sëmundjes themelore dhe si cilësi është dhënë ndihma e parë mjekësore. Kjo është një gjendje të rëndë shpesh çon në vdekjen e pacientit.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Sulmi i frymarrje gjatë astmës kardiak duhet të diferencohen nga sulmet e astmës. Arsyet janë të ndryshme në origjinë, por simptomat e sëmundjes ndryshojnë vetëm në natyrën e pështymë lëshuar. Pyetni një diagnozë kompetent do të mbahet elektrokardiogramë, i cili do të transformimin patologjike që janë të pandara për astmë kardiake. Efektiviteti i përdorimit të glycosides kardiake tregon se vendi ka një astmë kardiak, bronkiale në vend.

Sulmi i mbytjeje kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. Ajo mund të zgjasë nga disa minuta në disa orë, të komplikojë simptomat reja. Para ardhjes së ambulancave të nevojshme për të ndihmuar pacientin. Disi të përpiqet për të qetësuar atë poshtë. Ajo duhet të qëndrojnë të vënë në shtrat, këmbët varur off shtrat. Sigurojnë ajër të pastër. Largimi i sulmit kardiak astmës kërkon përdorimin e nitroglycerin nëse tensioni i gjakut nuk është më e ulët se 100 mm. Hg Medicaid është mbante terapi oksigjeni i defoamers përmes një maskë apo hundës kateterit. Si këtë produkt përdor një palë e 96% etanol. Ai derdhi një dozimetër apo humidifier veçantë dhe oksigjen kalon nëpërmjet saj. Defoamers më efektive janë antifomsilan. Pasi pacienti kishte detyruar pozitën, mbivendosur mbi lidhëse gjymtyrë. Kjo duhet të jetë pjesë e gjakut që akumuluar në gjymtyrë. Kjo metodë është kryer akumulimin e gjakut në periferi. Përveç kësaj, numri i reduktuar i gjakut qarkullojnë dhe barkushe të majtë më të lehtë për të përballuar me punën e tyre. Siç pajimet mund të përdoren tuba gome ose fasho elastike. Imponojnë atyre të njëjtën kohë në tre gjymtyrë. Çdo 15 minuta një nga fillesa hequr dhe të vendosura në ato të lirë. Kur fillesat përzierja çikë vetëm venat dhe arterial impuls duhet sberihatsya.

Gjithashtu, përdorni qetësues, ju lutem si morfina dhe drogave që përdoren furosemide diuretik. Në ushtrimin e kujdesit të nevojshëm për të monitoruar presionin e gjakut. Nëse presioni zvogëlohet me shpejtësi, ne duhet të marrë të gjitha masat për normalizimin e saj. Në këto kushte, zgjidhja është futur dhe përdoret terapi infuzion mezatona. Kur lidh bronchospasm input dëshiruar eufillina 2.4% zgjidhje. Futja e tij është e këshillueshme vetëm nëse tensioni i gjakut nuk është më e ulët se 110 mm. Hg. Art. Pas dhënies së ndihmës së parë për pacientin duhet të jenë menjëherë në spital. Trajtimi do të drejtohen për sëmundje kryesore, e cila ishte provokator asfiksimi. Parandalimi i astmës kardiak është për të trajtuar sëmundje koronare të zemrës, cardiosclerosis, hipertensionit dhe kështu me radhë. D.