Cardioneurosis

Cardioneurosis - një neurozë e sistemit kardiovaskular. Disa njerëz përjetojnë gjatë pakëndshme, sensations nganjëherë të dhimbshme në zonën e zemrës, dhe ankthit akute për sistemin e tyre kardiovaskular, por edhe më të thellë

studimi nuk mund të gjejnë ata ndonjë patologji kardiak. Baza e kësaj sëmundje është një çrregullim të sistemit nervor qendror.

Arsyet kryesore cardioneurosis origjinës janë:

• afektit mendor,
  • lodh fizike.

Shpesh zemra neurozë tregon deri në abuzimin e duhanit, alkoolit, kafe të fortë.

Simptomat

// '); //]]>

Cardioneurosis përfshin një seri të shenjave klinike që shfaqen në kundërshtim me harmoninë e zemrës. Kur kjo sëmundje manifestohet përshpejtim të fortë, rreh të parregullta të zemrës, ose vyshket, dhimbje, zakonisht me gjemba.

Çfarë shoqëron këtë gjendje e sëmurë?

• cardioneurosis kur një person përjeton ndjenjat e tensionit;
  • Pacienti ndjen me përshtypjen në fyt dhe mbytje;
  • pacienti ndjen lodhje të rënda edhe në aktivitetin e vogël fizik;
  • personi ka frymëmarrje të cekët dhe të shpejtë;
  • pacienti nuk është në gjendje të bëjë një frymëmarrje të thellë të lirë.

Ka raste kur në këtë sëmundje shfaqin simptomat e mëposhtme:

• pacienti bie në një zalisur apo afër zalisur;
  • një person përjeton dhimbje koke apo marrje mendsh;
  • pacienti ndjen një nxehtësi të fortë;
  • sëmurë gjithmonë i lagësht përmes djersitje të zgjeruara;
  • është një shqetësim në një gjumë të shqetësuar, pagjumësi, dhe sleepiness tepruar nganjëherë;
  • shumë person fillon të ngrirë;
  • njerëzit shpesh ndihen të dridhura;
  • nganjëherë pacienti alternuar ndjen të nxehtit e tepërt, të ftohtë intensive.

Gjendja e keqe e mësipërme dhe simptomat e dhimbshme mund të ndryshojnë dhe ndodhin në shkallë të ndryshme. Shpesh gjendja e keqe zëvendësit me një periudhë të përmirësimit.

Më e rëndësishmja, e keqe dhe të shumta rëndë për Sëmundjet e pacientit duket pa ndonjë transformim në zemrën tuaj. Shenjat Origjina shkaktojnë tensionin dhe frikën përreth transmetohet pacientit, i cili më vonë fillon të ndjehen kërcënim për jetën.

Stresi, konfliktet, jetesës gabuar, stresi i fortë psikofizik, duhani, abuzimi me origjinë kafe të kontribuojë për Sëmundjet të tilla dhe ushqyer ato.

Implikimet

// '); //]]>

Kur dyshohet cardioneurosis duhet të kontaktoni mjekun tuaj. Mos injoroni sulmet janë sëmundje, në mënyrë që më vonë ata mund të çojë në pectoris dhe hipertensionit.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Për të ndihmuar pacientët me simptome të theksuara dhe rritjen Sëmundjet ekzistuese për një kohë të gjatë, ndiqni këto hapa:

1. Ajo duhet të sjellë njeriun e sëmurë e objekteve të mbushur me njerëz dhe pak te ajrosura.

2. Është e nevojshme për të qëndruar vënë në një vend të qetë.

3. Ofron ndihmë duhet të përcaktojë normën disponueshmërinë dhe normën e saj dhe frekuencën. Impuls sistematik sugjeron funksionimin normal të zemrës, të garantojë mbështetjen qarkullimit të gjakut.

4. Ajo duhet të përpiqen për të qetësuar situatën e tensionuar në mjedisin e pacientit.

5. Nëse pacienti është i vetëdijshëm, ajo është e rekomanduar miratimin e një prej këtyre barnave - novopassita (1-2 lugë), sanëz (20-30 pika) Corvalol (20-30 pika) valokordin (10-20 pika).

Në drejtim të përmirësimit të shëndetit dhe gjendjen e përgjithshme e pacientit barnat që marrin mund të kryhet gjatë ditës në 3-4 orë, së bashku me këtë duhet-konsultim.

Nëse gjendja e pacientit nuk përmirësohet ose përkeqësohet edhe me dobësi të përgjithshme ekzistuese, duke rritur dhimbje në zonën e zemrës, ai duhet menjëherë të tregoni mjekut në lidhje me klinikën më të afërt ose telefononi "ambulancë".

Në situatën e mësipërme janë këshilluar për të shmangur ndikimin e tensionit të pompimit të ajrit negativ në pacientit, jo për të bërë masazh, shpenzojnë fërkim gjymtyrët, dhe të bëjë fasha të ftohta në gjoks.

Trajtim cardioneurosis është mjaft e vështirë dhe detyrë e konsumon kohë. Kushti më shpesh gjatë, përkeqësimi është për shkak të jetës normale "" konfliktet e izoluar dhe pacienti prej tyre është e vështirë.

Dr. emërojë trajtimin varësi formën e neurozë. Por së pari, ai duhet të dini në detaje arsyet për origjinën e sëmundjes, duke kryer një ekzaminim mjekësor të trupit, sistemit nervor për të eliminuar shkaqet traumatike. Njerëzit me formën hyperstenycheskoy e neurozë për të rritur pragun e excitability e duhur për të marrë në doza të vogla të një prej barnave në vijim - amizil, meprotan, chlordiazepoxide, trioksazin, teralen (1 tabletë një ditë, Kohëzgjatja - 7-10 ditë).

Kur formë hypostenycheskoy e neurozë përgatiten përdoret për të stimuluar qendror drogë sistemit nervor - diazepam, trioksazin, xhensen siberian, vitamina, securinine dhe koktej oksigjen. Njerëz emocionale të pranisë së neurozë obsessional dhe e ndjeshme, ajo është e rekomanduar për të përdorur ilaçe të tilla si droga murriz, sanëz dhe motherwort. Efekti i mirë është vënë re kur të marrë doza të ulëta (1 tabletë në ditë) eunoktin dhe Seduxen brenda 7 - 10 ditë.

Në miratimin e mjeteve të mësipërme fazat fillestare cardioneurosis është efektive për të eliminuar sulmet. Në mënyrë të konsiderueshme më shumë pacientë duke marrë drogë një kohë për sulm tjetër, i cili nuk ka nevojë. Kjo mund të çojë në sëmundje kronike, veçanërisht në qoftë se pacienti është vërejtur në shtimin hipertension, sëmundje të zemrës, infarkt sklerotike transformimit, atherosclerosis e arterieve koronare.