Shok kardiogjenik

Kardiogjenik shok - një gjendje patologjike që zhvillohet si një komplikacion i infarkt miokardi hershme. Në shok kardiogjen zhvillimin probleme të rënda të qarkullimit të gjakut që çojnë në çrregullimin e jetës.

Shkaku i shok kardiogjenik zakonisht është dështimi akute ventrikulit të majtë. Shumë më pak tronditje zhvillon miokardit e barkushe të drejtë, miokardit apo komplikimeve miokardit (këputje e septum interventricular ose mur ventricular).

Shok kardiogjenik zhvillohet në një dëmtim masiv miokardi kur transformimi nekrotik ndikojnë të paktën 40% të muskulit të zemrës. Funksioni i shokut ventrikulit të majtë ndërprerë në mënyrë që barkushe nuk është në gjendje për të siguruar dalje normale kardiak. Në përgjigje të që ngushton enët e gjakut dhe trazirat ritmin e zemrës. E gjithë kjo çon në një mungesë të furnizimit me oksigjen të gjitha organeve të brendshme, përfshirë edhe miokardit vetë, e cila kontribuon në zgjerimin edhe më të madh të zonës infarktike.

Zhvillimi i shok kardiogjenik zakonisht ndodh në orët e para pas fillimit të treguesve infarkt miokardi. Në shumicën e pacientëve zhvillon kundër shokut tashmë miokardit infarkt, por ndonjëherë ndodh dhe sulmi i parë zemër.

Ka tre forma kryesore të shok kardiogjenik - një e vërtetë, refleks dhe aritmicheskiy. , Forma më e butë beninj është një shok refleks (ose kolapsi). Zhvillimi shok refleks për shkak të transformimit të presionit të gjakut nën ndikimin e dhimbjes. Lehtësim i sulmit dhimbjes çon në normalizimin (rritja) e presionit. Nëse trajtimi nuk është nisur për momentin, ajo mund të shkojë në shok kardiogjenik vërtetë.

Zhvillimi i një shok të vërtetë kardiogjenik ndodh në infarkt të gjerë. Me një plagë të madhe indeve infarkt probleme të qarkullimit shprehur aq shumë që terapi mjekësore në fakt nuk rezulton. Mungesa e qarkullimit të gjakut në organet dhe indet çon në formimin mikrotrombov dhe fushat e ishemi.

Shoku Aritmicheskiy është rezultat i shkeljeve të sistemit kryerjen e zemrës ose e plotë bllokadës së pulses në të.

Simptomat e shok kardiogjenik

// '); //]]>

Kriteret kryesore për diagnozën e shok kardiogjenik është një ulje të dukshme të presionit të gjakut. Shoku presion systolic që nuk i kalon 80 mm Hg, dhe diastolik - 25 mm Hg. Nëse hipertensionit shoqërues, presioni mund të reduktohet në 80 mm Hg, nga shifrat, vlerat mesatare të komponentëve të këtij pacienti. Në pacientët me urinë reduktuar (më pak se 20 ml në orë), ka gulçim, pulsi i arteries radiale bëhet fijëzor apo nuk është përcaktuar. Lëkurë të zbehtë me një ngjyrë kaltërosh, ngjitës të ftohtë më vonë. Konfuzion Ndërgjegja, e paqartë.

Kur dëgjuar në zemër është tone përcaktuara mbytur, tregues të ndryshëm arrhythmias.

Implikimet

// '); //]]>

Kur shoku kardiogjen është shprehur çrregullime të qarkullimit të gjakut të organeve të brendshme. Falë këtij zhvillim tregues të hepatike akute, pamjaftueshmëri renale, ulcerat trofike të traktit gastrointestinal, trombozë të trurit. Gjithashtu, zvogëluar rrjedhjen e gjakut pulmonare, e cila çon në një mungesë të ngopjes me oksigjen të gjakut dhe rritjen e aciditetit të gjakut.

Vdekshmëria në shok kardiogjen është 80%.

Rregullat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Terapia në shok kardiogjen synon ruajtjen e qëndrueshmërinë e muskulit të zemrës dhe funksionet e saj, rivendosjen e rrjedhjes së gjakut në organet e brendshme. Masat terapeutike duhet të merret sa më shpejt të jetë e mundur.

Detyra e parë është për të reduktuar dhimbje, të cilat mund të jetë shkaku i rënies presion dhe tronditje. Dhimbje në infarkt miokardi arrihet me futjen e një përzierje të drogës fentanilit dhe droperidol (neyroleptanalheziya). Përzierje analgjezik mund të eliminuar plotësisht dhimbjen, reagime vegjetative të përzier (përzier dhe të vjella), shtresa emocionale (horror dhe eksitim). Pas administrimit të barnave shumë pacientë qetësuar, dhe disa fle. Plotësisht zhduket ose zvogëlohet cianozë. Përmirësim të vazhdueshëm shifra qarkullimit. Ka shumë më pak rreh, dhe nganjëherë nuk mund të eliminuar plotësisht dridhje atrial.

Medikament i përzgjedhur në shok kardiogjen është morfinë hydrochloride. Drogës ka analgjezik dhe protivotrevozhnym veprim. Ajo është e dobishme për qarkullimin e gjakut - shkakton venat, ul normën e zemrës, ul presionin e gjakut pak. Në intolerancë të morfinës të përdorura meperedin.

Për të rivendosur qarkullimin është i nevojshëm për të normalizuar ritmin e zemrës. Metoda më efektive të eliminuar aritmi është terapi elektro, përmes të cilit zjarri shtesë shtypur eksitim. Në kushtet e ndihmës emergjente për të rivendosur ritmin e ventrikulit të defibrillation është kryer. Nëse është e mundur, përdorimi i terapisë drogës, bazuar në zgjedhjen e formës së aritmisë.

Nëse shoku kardiogjen vërtetë kërkon stimulimin e pronave shtrëngohet të miokardit dhe për të përmirësuar efikasitetin e indeve të padëmtuar. Për qëllim të përdorimit të drogave të tilla si dopamine dhe dobutamine. Këto droga të ndihmojë për të rritur presionin, përmirësimin e fluksit të gjakut dhe duke siguruar rritje tkurrshmërisë miokardi. Gjithashtu mund të përdoret në mënyrë selektive droga që rrisin urinim, dhe mjetet që dilates enët e gjakut. Përdorimi i drogës duhet të kryhet nën presion të vazhdueshëm vnutryserdechnoho mbikëqyrje.

Avancuara shpenzojnë antishock hormonet glucocorticoid terapi. Për të reduktuar trombozë administruar heparin intravenoz. Për të luftuar rritje aciditetin e gjakut duke përdorur zgjidhje 7.5% e bikarbonat natriumi.