Extrasystole

Arrhythmia quajtur lloji më i zakonshëm i aritmia - një sëmundje që karakterizohet nga devijimi nga reduktimi pikat vendosur norma e dhomave individuale të zemrës ose të gjithë zemër, në përgjithësi, për shkak të dështimit të nyjeve, kontrollin e ritmin e zemrës normë.

Arsyet për origjinën e sëmundjes janë kryesisht psikogjenike dhe natyra kimike. Ajo mund të shkaktohet si neurozë të zakonshëm dhe substancave prekje karakteristike e shprehive të dëmshme të tilla si pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin, futje e kafe. Megjithatë, ajo është në gjendje të shkaktojë aritmi dhe çaj normale, për ta përdorur atë në doza të tejkalojnë dobishme për trupin. Kjo vlen çaj shumë i fortë.

Tjetër origjina shkaqet aritmi mund të jenë sëmundje të ndryshme që ndikojnë në miokardit. Për më tepër, ajo mund të shfaqet për shkak të lezioneve të organeve të tjera: mushkëritë, shpinë dhe tiroide.

Periudhave të shkurtra të shkurtër të aritmia mund të ndodhë në rastet kur pacienti është i ekspozuar ndaj stresit.

Për komoditetin e diagnostike ekspertëve mjekësorë klasifikimin arrhythmia prezantuar nga disa parametra. Kështu, numri i burimeve të rreh pjesëtuar me politropik dhe monotropnuyu si një klasë të veçantë alokohen ashtu-quajtur takikardi paqëndrueshme konvulsiv.

Si normale pas tkurrje të muskujve (sistollë), ekstra-shfaqet pas relaksimit të muskujve - diastole. Dyastoloy Periudha mes rreh dhe mund të përfundojë ose të paplota. Së bashku me këtë, i quajtur një periudhë të plotë që është dy periudhat e tkurrje normale të zemrës dhe jo i plotë - kohëzgjatja është më pak se vlera e specifikuar.

Nga numri i rreh që u shfaq për një orë, rreh janë të ndarë në gjashtë grupe. U prezantua e mëposhtme të klasifikimit shkencëtarët Laun dhe ujku.

Sipas statistikave, aritmia media është rreth 65 për qind e popullsisë së rritur.

Simptomat

// '); //]]>

Çfarë ndjenja pacienti zakonisht ndjehet aritmi. Kjo vlen sidomos në rastet kur sëmundja është për shkak të pranisë së një sëmundjeje. Nëse megjithatë simptomat shfaqen, pacienti është e vështirë të mendoj se ata janë të lidhur me sëmundje të zemrës. Kjo - zbehtë e lëkurës, djersitje e tepruar, frikë, ankth. Ndonjëherë ka një ndërprerje, pacienti duket se para syve të tij mizat fluturojnë.

Implikimet

// '); //]]>

Në raste shumë të rralla çon në rrahur angina dhe zalisur.

Në shumë raste rreh në gjendje të shkojnë në dridhje atrial dhe sëmundje të tjera të zemrës janë më të rëndësishme.

Dridhje atrial është një nga proceset më të ndërlikuara patologjike dhe koha e tyre mund të rezultojë në arrest të plotë kardiak.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Metoda e diagnostikimin aritmi thelb një - është electrocardiography. Në rastet kur të dyshuara mjete aritmi, dhe prania e rreh EKG nuk njihen disa ri-kryer studim kohë. Përdoret së bashku me këtë dhe lidhen metodë - echocardiography.

Ka zgjidhje për të prodhuar një pajisje të përhershme rekord EKG, hipur mbi trupin e pacientit, dhe pajisje të destinuara electrocardiographic posaçërisht për të diagnostikuar aritmi që të lejojë diagnozë më të saktë për këtë sëmundje kur krahasohet me pajisjet e aplikim të gjerë.

Në të gjitha situatat identifikuar edhe aritmi të butë për të parandaluar përparimin e sëmundjes, duhet menjëherë të fillojë trajtimi. Vetë aritmia nuk është e lejuar. Përjashtim bën sulme akute të aritmia. Në këtë rast, pacienti duhet menjëherë të japë valokordin ose Corvalol në vlerë prej rreth dyzet pika.

Në këtë rast, në qoftë se ajo është përcaktuar se shkaku i origjinës së aritmisë është një tjetër sëmundje, trajtohet kryesisht këtë sëmundje.

Nëse studim pranuar se rreh janë të rralla dhe megjithatë, kjo situatë nuk është konsideruar si një sëmundje dhe nuk i nënshtrohen trajtimit.

Ndihmë e mirë të shpëtoj të edukimit fizik dhe sportit arrhythmia. Së bashku me këtë, sport nuk ka rëndësi - kjo mund të jetë ndonjë, zgjidhen sipas avantazhin e pacientit, sepse ata në fakt të krijojnë stres në zemër, por vëllimi i punësimit duhet të pajtohet me ekspertin mjekësor.

Gjithashtu ndihmon kuruar sesione terapie aritmia dhe vizita.

Rreh trajtuar dhe marrë drogë. Ajo mund të jetë aq kostot e zbatimit të përgjithshëm, të tilla si diazepam, Valerian, qetësuesit të ndryshme, dhe sidomos të ashtuquajturave droga antiarrhythmic. Ilaçe më të fundit të përshkruara në pacientit vetëm kur shqiptuar sëmundje.

Pavarësisht nga arsyet që shkaktuan rreh, pacienti duhet domosdoshmërisht të heqë dorë nga ato zakone të këqija që janë në gjendje të thërrasë atë.

Nga mjetet folklorike që përdoren në trajtimin e aritmia, mund të identifikohet motherwort tretësirë ​​dhe murriz. Gjithashtu përdorni këtë recetave që përdorin rrit, balsam limon, Calendula, asparagus dozim, misri, horsetail, rrepkë zi, dhimbje mesi i ditur, yarrow, Leonurus, dhe bimë të tjera që janë të nënshtruar për të vluar, infuzion. Edhe pse këto fonde dhe mund të jetë efektive kur zbatohet siç duhet, para përdorimit të përdorimit të tyre, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një ekspert mjekësor.

Gjithashtu përdoret në trajtimin e aritmisë, edhe pse jo aq shumë akupunkturë.